وسایل مورد نیاز اسکی

میهمان شو در این مقاله به صورت کامل به معرفی تجهیزات ابتدایی اسکی و لباس مناسب آن برای شما علاقه‌مندان می‌پردازد تا بتوانید انتخاب هوشمندانه‌ای برای خرید تجهیزات و لباس اسکی داشته باشید. توجه داشته‌باشید تجهیزات اسکی برای افراد مبتدی و حرفه‌ای متفاوت بوده

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

با رسیدن زمستان طرفداران ورزش مهیج اسکی به سمت ارتفاعات می‌روند و از برف بازی و اسکی بر روی زمین پوشیده از برف اسکی حسابی لذت می‌برند. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که به ورزش اسکی علاقه دارید باید ابتدا بتوانید وسایل لازم برای اسکی را بشناسید و آن‌ها را به درستی انتخاب کنید. ورزش اسکی به علت تجهیزات خاص و لباس‌های مخصوصی که دارد بیش‌تر مورد توجه قشر خاصی از افراد جامعه قرار می‌گیرد. میهمان شو در این مقاله به صورت کامل به معرفی تجهیزات ابتدایی اسکی و لباس مناسب آن برای شما علاقه‌مندان می‌پردازد تا بتوانید انتخاب هوشمندانه‌ای برای خرید تجهیزات و لباس اسکی داشته باشید. توجه داشته‌باشید تجهیزات اسکی برای افراد مبتدی و حرفه‌ای متفاوت بوده و بعد از اینکه از اسکی سواری خود مطمئن شدید می‌توانید تجهیزات حرفه‌ای اسکی را تهیه کنید.

 

اسکی - مجله گردشگری میهمان شو

 

اسکیت مخصوص اسکی

در خرید اسکیت به 5  ویژگی باید دقت داشته‌باشید.

  1. ارتفاع: اسکیت مورد نیاز برای اسکی باید به اندازه‌ای کوتاه و سبک باشد که در هر قدم رو به جلو بتواند به سادگی از روی سطح برف بلند شود، البته لازم است به اندازه‌ی کافی بلند هم باشد تا بتواند خاصیت سر خوردن و پایداری اسکی سوار را تأمین کند. توجه داشته‌باشید از اسکیت اسکی دوستتان که وزن و قد متفاوتی با شما دارد نمی‌توانید برای اسکی سواری استفاده کنید.
  2. عرض: هرچقدر اسکیت نازک‌تر باشد سریع‌تر هم حرکت می‌کند. اسکیت‌هایی که برای مسابقات اسکی طراحی می‌شوند نازک‌تر هستند تا بتوانند سریع‌تر حرکت کنند. عرض اسکیت‌های اسکی بسته به نوع کاربردی که دارند بین 41 تا 45 میلی‌متر متغیر است. این اسکیت‌ها به راحتی روی برف کوبیده‌شده یا برف تازه سر می‌خورند.
  3. ساید کات(Sidecut) : خیلی از اسکیت‌های مخصوص اسکی روی برف قسمت ساید کات ندارند. (این قسمت کناره‌ی لبه‌های اسکیت می‌باشد) اسکیتی که ساید کات ندارد از امکان کنترل اسکی سوار در هنگام اسکی بر روی لبه‌های اسکیت کم می‌کند. در طراحی بعضی از اسکیت‌ها قسمت کمر و میانه‌ی اسکیت باریک‌تر طراحی شده‌است در حالیکه در برخی دیگر به خاطر افزودن امکان لبه‌ای سخت در هنگام حرکت قسمت کمر اسکیت پهن‌تر طراحی شده‌است.
  4. خمیدگی: منظور از خمیدگی مقدار تاشدگی یا انحنایی است که در طراحی ساخت اسکیت به کار رفته‌است. مقدار خمیدگی اسکیت تأثیری کاملا مستقیم بر روی کیفیت اسکی سواری دارد. برای اینکه مقدار خمیدگی اسکیت را متوجه شوید فقط کافی‌است اسکیت را روی زمین گذاشته و مقدار فاصله‌ای که با سطح زمین دارد را بررسی کنید. به عنوان مثال مقدار خمیدگی ابتدا تا انتهای اسکیت در اسکیت‌هایی که برای اسکی آلپاین طراحی می‌شوند بسیار کم‌تر از اسکیت‌هایی است که برای اسکیت‌سواری تفریحی ساخته‌می‌شوند. در اسکیت‌های اسکی آلپاین به علت وجود خمیدگی کم‌تر اسکی سواران می‌توانند با فشار کم‌تری بر لبه‌های اسکیت عملکرد بهتری داشته‌باشند.
  5.  انعطاف: به علت ماهیتی که ورزش اسکی دارد انعطاف اسکیت شاید مهم‌ترین عاملی باشد که معمولا در طراحی اسکیت همه‌ی سازندگان به خوبی به آن دقت می‌کنند.

 

تجهیزات اسکی - مجله گردشگری میهمان شو

 

کفش اسکی

در هنگام اسکی امکان پیچ خوردگی مچ پا وجود دارد به همین علت است که باید از کفشی که به خوبی مچ پای شما را به عنوان یک تازه‌کار بپوشاند استفاده کنید. در هنگام انتخاب کفش اسکی فقط به راحتی پاهایتان داخل آن دقت کنید.

 

تجهیزات اسکی کفش - مجله گردشگری میهمان شو

 

بایندینگ اسکیت(Skate Binding)

بعد از انتخاب اسکیت و کفش نوبت به خرید بایندینگ اسکیت می‌رسد. بایندینگ‌ها می‌توانند از یکی از سه سیستم زیر تشکیل شده‌باشند.

  • NNN (New Nordic Norm) : این مدل بایندینگ محبوب‌ترین بایندینگ در بین اسکی سواران است.
  • NIS (Nordic Integrated System) : این مدل بایندینگ‌ها به سادگی به کفش و اسکیت شما متصل می‌شوند.
  • SNS (Salomon Nordic System) : مدل‌های جدید بایندینگ SNS امکاناتی مثل قرار دادن 2 نقطه اتصال برای کنترل بیش‌تر دارند.

 

تجهیزات اسکیت - مجله گردشگری میهمان شو

 

اگر قصد رفتن به مسابقات اسکی روی برف را ندارید و فقط برای سرگرمی به ورزش اسکی علاقه دارید می‌توانید از بایندینگ  NNN-BC هم استفاده کنید.

 

تجهیزات اسکی - مجله گردشگری میهمان شو

چوب اسکی

چوب اسکی انتخابی شما باید به اندازه‌ای بلند باشد که امکان استفاده از تمام عضلات شکمی را به شما بدهد. در صورتی میتوانید به درستی به جلو حرکت کنید که از تمام عضلات بالاتنه‌ی خود در اسکی به درستی استفاده کنید. برای اینکه معیار خوبی برای اندازه‌ی چوب اسکی خود داشته‌باشید آن را بر روی زمین بگذارید. ارتفاع چوب اسکی باید به اندازه‌ای باشد که تا چانه یا لب‌های شما برسد. به عبارت دیگر چوب اسکی متناسب با هرفرد باید ارتفاعی به اندازه‌ی 90 درصد قد اسکی‌سوار داشته‌باشد.


 

],f hs;d - l[gi 'vna'vd ldilhk a,

 

بعد از اینکه تجهیزات اسکی را متناسب با نیاز خودتان انتخاب کردید وقت انتخاب و خرید لباس اسکی است. در هنگام اسکی سواری یا کوهنوردی یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید به آن توجه داشته‌باشید این است که برای محافظت از خود در برابر سرما لازم است از تکنیک لایه‌ای لباس پوشیدن استفاده کنید.

 

لایه بیرونی لباس برای اسکی سواری

 ژاکت سبک: پوشیدن یک ژاکت سبک به شما کمک می‌کند که در برابر نفوذ آب باران یا برف به داخل بدنتان از خودتان محافظت کنید.

ژاکت کلفت: لازم نیست که لایه‌ای سنگین از لباس را در هنگام اسکی به تن داشته‌باشید. فقط یک بارانی سبک را داخل کوله‌ی خود بگذارید تا در صورت شروع بارش باران یا برف نگرانی برای خیس شدن نداشته باشید.

اصول لایه ای لباس پوشیدن

لایه اصلی لباس اسکی

زمانی‌که دمای هوا معتدل است برای لایه‌ی اصلی لباستان از لباس‌های سبک استفاده کنید. فقط به این نکته توجه داشته‌باشید که همیشه یک دست لباس اضافی در کوله‌پشتی خود جای بدهید.

به جای اینکه یک لباس خیلی کلفت و سنگین بپوشید چند لباس سبک و نازک بپوشید. در اینصورت احساس گرمای خیلی بیش‌تری خواهید داشت. به عنوان مثال حتما در زمستان دقت کرده‌اید که اگر یک زیرپوش، یک لباس پاییزه و یک پلیور بپوشید خیلی بیش‌تر از حالتی که یک کاپشن خیلی سنگین بپوشید گرم خواهید شد.

 

کلاه و دستکش اسکی

اگر در هنگام اسکی سر و دست خود را به خوبی نپوشانید گرمای بدنتان به سادگی از این نقاط خارج شده و احساس سرما خواهید کرد. حتما برای پوشاندن گوش‌هایتان از هد بند استفاده کنید. دست‌ها در ورزش اسکی بسیار مهم هستند. برای گرم نگه‌داشتن دست‌هایتان حتما از سیستم لایه‌ای استفاده کنید. با کمک لباس پوشیدن به روش لایه‌ای کنترل خوبی بر دمای بدن خود در هنگام اسکی خواهید داشت.

 

لباس مناسب اسکی - مجله گردشگری میهمان شو

جوراب اسکی

یک جوراب نازک برای لایه‌ی اول، یک جوراب پشمی برای لایه‌ی عایق و محافطتی و کفش اسکی به عنوان لایه‌ی بیرونی بهترین حالت از انتخاب جوراب مخصوص اسکی است. اگر سرمایی هستید از جوراب‌های کلفت‌تر استفاده کنید اما دقت داشته‌باشید که کفش اسکی شما تا چه میزان برایتان تنگ است. یکی از هوشمندانه‌ترین کارهایی که اسکی سواران حرفه‌ای انجام می‌دهند پوشیدن گتر مخصوص کوهنوردی زیر کفش اسکی‌شان است.

 

تجهیزات اسکی جوراب - مجله گردشگری میهمان شو

ضد آفتاب مخصوص اسکی

به دلیل انعکاس بسیار شدید نور خورشید از روی برف، یک اسکی‌سوار باید از پوست خود در برابر تابش مستقیم نور خورشید و همچنین انعکاس نور خورشید از سطح برف محافظت کند. اگر به مدل لایه‌ای که برای لباس اسکی به شما توصیه کردیم دقت کنید و متناسب با آن لباس بپوشید سطح بدن شما دچار آفتاب سوختگی نخواهد شد.

 

تجهیزات اسکی - مجله گردشگری میهمان شو

دقت داشته باشید حتما در هنگام اسکیت سواری از ضد آفتاب و عینک آفتابی استفاده کنید.

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا