راهنمای کاملی برای خرید عینک آفتابی

در هنگام خرید عینک آفتابی علاوه بر در نظر گرفتن زیبایی و قیمت باید به نکات فنی هم توجه کرد.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

استفاده از عینک آفتابی تابستان یا زمستان نمی‌شناسد، سفر کردن بدون داشتن عینک آفتابی ممکن است کمی برایتان آزار دهنده باشد البته منظور ما این نیست که اگر هر یک از اعضای خانواده عینک آفتابی نداشته باشند دیگر سفر تمام شده به حساب می‌آید اما حتما فردی که قصد رانندگی دارد نیاز به داشتن عینک آفتابی در حین رانندگی را احساس می‌کند. در این مقاله از میهمان شو قصد داریم بیشتر در خصوص انواع عینک‌های آفتابی و پارامتر‌هایی که در انتخاب آن مهم هستند صحبت کنیم.

عینک آفتابی نه تنها از چشمان شما در برابر اشعه‌های خورشید محافظت می‌کند بلکه محافظ خوبی هم برای جلوگیری از ورود حشرات کوچک و ذرات گرد و غبار به داخل چشمان شما است. انتخاب یک عینک آفتابی مناسب به شما کمک می‌کند تا در حال رانندگی، راه رفتن یا بالا رفتن از کوه احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

توجه داشته باشید که اطلاعات مربوط به UV شیشه‌های عینک باید حتما بر روی دسته یا برچسب قیمت آن درج شده باشد.

 

انتخاب عینک آفتابی مناسب برای سفر - مجله گردشگری میهمان شو

 

انواع مدل‌های عینک آفتابی

عینک‌های روزمره: برای فعالیت‌های روزانه و استفاده‌های معمولی عینک‌های آفتابی روزانه به کار می‌آیند. این عینک‌ها باعث می‌شوند تا سایه‌ای دور محوطه‌ی چشان شما ایجاد شود. این عینک‌ها به گونه‌ای طراحی نشده اند که شدت بالای نور خورشید را تحمل کنند و یا برای فعالیت‌های سنگین ورزشی استفاده بشسوند.

عینک‌های آفتابی ورزشی: این نوع عینکها به طور ویژه برای دویدن، کوهنوردی و دوچرخه‌سواری ساخته شده‌اند. این نوع عینک‌ها سبک تر بوده و بیه گونه‌ای بر روی بینی و گوش‌های شما قرار می‌گیرند تا در اثر انجام فعالیت‌های ورزشی به پایین نیفتند. قاب عینک‌های آفتابی ورزشی و همچنین مواد به کار رفته در ساخت شیشه‌ی آن‌ها کاملا با عینک‌های آفتابی روزانه متفاوت است، به همین علت است که حتی وقتی در اثر انجام فعالیت‌های سنگین ورزشی صورت شما عرق بکند باز هم عینک از روی صورت شما به پایین نمی‌افتد. یکی از ویژگی‌های جالب این نوع عینک‌ها داشتن شیشه‌ها و لنزهای مختلف است که ورزشکار می‌تواند با توجه به درجه‌ی نور از لنز متفاوتی استفاده کند.

عینک‌های مخصوص برف: این دسته از عینک‌ها به طور ویژه برای حالتی طراحی شده‌اند که قرار است شما از چشمانتان در برابر انعکاس نور خورشید از روی برف محافظت کنید. بعضی از این عینک‌ها به گونه‌ای ساخته شده‌اند که حتی اجازه‌ی ورود نور از قسمت کناره‌های عینک به محوطه‌ی چشم را هم نمی‌دهند.

 

راهنمای کامل انتخاب عینک آفتابی برای سفر یا کوهنوردی - مجله گردشگری میهمان شو

 

لنز‌های مختلف در عینک‌های آفتابی

لنز‌های قطبی ( Polarized lenses): این نوع لنزها درخشندگی محیط را به صورت کاملا اساسی کم می‌کنند. چنانچه از انجام فعالیت‌هایی که با آب سر و کار دارد لذت می‌برید و یا در برابر درخشندگی محیط چشمان حساسی دارید از عینک2های آفتابی با این مدل لنز استفاده کنید.

لنزهای فتوکرومیک ( Photochromic lenses): این لنز‌ها در فضای روشن، تیره می‌شوند و زمانیکه نور به حالت عادی برگردد این لنز‌ها هم به رنگ حالت عادی خود در می‌آیند.

بعضی از لنز‌های فتوکرومیک در هوای سرد نسبت به هوای گرم خیلی دیر تر تغییر رنگ می‌دهند، از طرفی این لنز‌ها معمولا در هنگام رانندگی به علت اینکه اشعه‌های خورشید از شیشه‌ی اتومبیل شما چندان عبور نمی‌کنند، عملکرد چندان مناسبی ندارند.

لنز‌های قابل تعویض(Interchangeable lenses) : بعضی از عینک‌های آفتابی با لنزهای مختلف  که رنگ‌های متفاوتی هم دارند به فروش میرسند. این تنوع لنز‌ها به شما کمک می‌کند تا بتوانید در شرایط مختلف و با شدت تابش نور خورشید از چشم‌هایتان به خوبی محافظت کنید.

 

راهنمای انتخاب لنز عینک آفتابی - مجله گردشگری میهمان شو

 

شدت انتقال نور

در خرید عینک آفتابی با عبارتی به اسم VLT مواجه می‌شوید. این عبارت انگلیسی که مخفف  Visible Light Transmission است به معنی مقدار نوری از خورشید یا محیط است که بعد از گدشتن از لنز عینک آفتابی به چشمان شما می‌رسد. این معیار به رنگ لنز، ضخامت آن و موادی که برای ساخت آن استفاده شده است بستگی دارد. به راهنمای کلی زیر دقت کنید:

  • 0-19 VLT  این نوع لنزها برای شرایط آفتابی و جایی که نور زیاد است استفاده می‌شود
  • 20-40 VLT این لنزها برای هر محیطی می‌توانند استفاده شوند
  • 40+ VLT برای روز‌های ابری و جاهاییکه نور خورشید کم است از این لنز‌ها استفاده می‌شود
  • 80-90 VLT این نوع لنز‌ها فقط برای استفاده از شب طراحی می‌شوند

 

رنگ شیشه‌ی عینک آفتابی

رنگ لنز تعیین کننده این است که چه مقدار نور خورشید به چشمان شما برسد.

رنگ‌های تیره مثل سبز، خاکستری و قهوه ای: این رنگ‌ها برای استفاده‌ی روزانه و معمولی مناسب هستند.لنزهای خاکستری و سبز تغییری در رنگ ایجاد نمی‌کنند اما لنز‌های قهوه ای اندکی زنگ زا در چشم فردی که از این رنگ شیشه استفاده می‌کند تغییر می‌دهد.

رنگ‌های روشن مثل زرد، طلایی، کهربایی و قرمز: این رنگ لنز برای محیط‌هایی که نور کمی دارند استفاده میوند. این لنز‌ها برای فعالیت‌های ورزشی که با برف سر و کار دارند بسیار مناسب هستند.  لنز‌های روشن وضوح بیش‌تری از تصویر ارائه می‌دهند، در شرایطی که نور کم است تضاد (Contrast) را بیشتر می‌کنند و کمک می‌کنند در شرایطی که همه جا از برف پوشیده است اشیا با وضوح بیشتری دیده شوند.

 

رنگ لنز عینک آفتابی - مجله گردشگری میهمان شو

 

مواد سازنده‌ی لنز عینک آفتابی

اینکه عینک آفتابی شما از چه موادی ساخته شده باشد به صورت کاملا مستقیم بر روی شفافیت تصویر، وزن و قیمت عینک تأثیر می‌گذارد.

لنز‌های شیشه ای:  استفاده از شیشه در ساخت لنز باعث افزایش وزن و قیمت عینک می‌شود. این لنزها در برابر خراشیدگی مقاوم2تر بوده و تصویر شفافی به مصرف کننده می‌دهند.

پلی اورتئان: این نوع لنز‌ها هم مثل لنز‌های شیشه ای ضد خش هستند. قیمت این لنز‌ها گران بوده اما بسیار سبک و منعطف هستند.

پلی کربنات: این نوع لنز نسبت به مدل‌های قبلی خاصیت ضد خش کمتری دارد اما در عوض تصویر بسیار شفافی تولید کرده و بسیار سبک هستند.

آکرلیک: این نوع لنز‌ها از لنزهای پلی کربنات ارزان‌تر هستند و برای استفاده‌ی روزانه توصیه می‌شوند.

 

عینک آفتابی با لنزهای مختلف - مجله گردشگری میهمان شو

 

جنس دسته‌ی عینک آفتابی

انتخاب دسته‌ای مناسب برای عینک آفتابی به راحت تر قرار گرفتن آن بر روی بینی و گوش‌هایتان کمک زیادی می‌کند، پس اگر به دنبال راحتی هستید حواستان به جنس دسته‌ی عینک آفتابی انتخابی تان باشد.

دسته‌های فلزی: دسته‌های فلزی می‌توانند از استیل، آلومنیوم یا تیتانیوم تشکیل شده باشند. این دسته‌ها سنگین هستند و خیلی زود هم داغ می‌شوند و برای فعالیت‌های ورزشی به هیچ وجه توصیه نمی‌شوند.

دسته‌های نایلونی: این دسته‌ها نسبت به دسته‌های فلزی ارزان‌تر، سبک‌تر و قابل اعتماد تر هستند و می‌توانند در انجام فعالیت‌های ورزشی استفاده شوند.

دسته‌های از جنس استات: برای ورز‌ش‌های پر تحرک توصیه نمی‌شوند و در رنگ‌های مختلفی در بازار وجود دارند.

 

انتخاب دسته مناسب برای عینک آفتابی - مجله گردشگری میهمان شو

 

نکاتی برای قرار گیری بهتر عینک آفتابی بر روی صورت

  • قاب عینک باید به خوبی بر روی بینی و گوش‌های شما قرار بگیرند به طوریکه فشاری بر روی این اجزای صورت وارد نکنند.
  • وزن عینک آفتابی باید بین گوش‌ها و بینی شما تقسیم شده باشد.
  • مژه‌های شما نباید با شیشه‌ی عینک آفتابی تماس داشته باشند.
  • گیره‌های بینی عینک آفتابی را با توجه به اندازه‌ی اجزای صورت خود تنظیم کنید.

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا