هموک یا ننوی مسافرتی چیست

تا به حال روی ننوی مسافرتی خوابیده اید؟ ننوهای مسافرتی یا هموک تجربه ای از دیدن آسمان صاف در هنگام خواب را به شما می دهد.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

وقتی اسم ننو را می‌شنویم بی اختیار یاد بچه‌هایی می‌افتیم که بدون هیچ دغدغه ای در گوشه‌ای آرام از خانه خوابیده اند. از آنجاییکه وقتی قد می‌کشیم و بزرگ می‌شویم دیگر داخل ننوهای کودکی‌مان جا نمی‌گیریم، اگر می‌خواهیم همان آرامش کودکی را دوباره تجربه کنیم باید به سمت ننوهای بزرگتر یا هموک برویم. هموک‌هایی رنگارنگ که به درخت‌ وصل می‌شوند و حس زیبای استراحت بی دغدغه زیر آسمان آبی را به گردشگران می‌دهند. کم‌ترطبیعت گردی پیدا می‌شود که دلش نخواهد لذت خوابیدن در هموک را در یک بعد از ظهر پاییزی در بین درخت‌های زرد تجربه کند.این روزها در بین تورهای طبیعت‌گردی برپایی هموک و استراحت روی آن در حال باب شدن است.  میهمان شو در این مقاله به شما آموزش می‌دهد چگونه یک هموک مناسب انتخاب کنید.

 

در زمان انتخاب هموک به موارد زیر دقت کنید

اندازه: هموک از نظر اندازه یا تک نفره است یا دو نفره. خیلی از کمپرها برای اینکه راحت داخل هموک خود بخوابند از مدل دو نفره استفاده می‌کنند.

فردی که قصد استفاده از هموک را دارد: از آنجایی که قرار است ننوی مسافرتی شما به درخت وصل شود و شما روی آن بخوابید وزن شما در هنگام خرید هموک بسیار مهم است.مطمئنا دلتان نمی‌خواهد وقتی در خواب عمیق هستید هموک پاره شود و روی زمین بیفتید.

لوازم جانبی: همه‌ی هموک‌ها تسمه‌ای دارند که به کمک آن ننوی مسافرتی به درخت وصل می‌شود. بعضی هموک‌ها آیتم‌های دیگری مثل کفی اضافه برای هوای سرد و محافظی برای روز‌های بارانی دارند.

چادر‌های هموک: چادر‌های هموک تمام انکاناتی که یک چادر مسافرتی و هموک دارد را با هم دارند. البته اگر شما فقط یک هموک ساده هم بخرید می‌توانید با اضافه کردن یک سری تجهیزات ساده ترکیبی جالب از ننو و چادر مسافرتی داشته باشید.

 

هموک یا ننوی مسافرتی چیست - مجله گردشگری میهمان شو

 

اندازه هموک

هموک تک نفره: عرض هموک‌های تک نفره معمولا بین 120 تا 150 سانتی‌متر است. ننوهای مسافرتی تک نفره می‌توانند وزنی به اندازه‌ی 136 تا 180 کیلوگرم را تحمل کند.

هموک دونفره:  عرض هموک‌های دو نفره معمولا بین 150 تا 180  سانتی‌متر است. ننوهای مسافرتی دو نفره می‌توانند وزنی به اندازه‌ی 180 تا 220 کیلوگرم را تحمل کند.

 

ارتفاع هموک

وقتی برای خرید هموک به مغازه تجهیزات کوهنوردی می‌زوید دقت کنید که هموک انتخابی شما باید به اندازه 60 سانتی‌متر از قد خود شما بلند تر باشد. البته قد هموک‌هایی که در بازار به فروش می‌رسند معمولا استاندارد بوده و چندان بازه‌ی انتخابی زیادی برای انتخاب قد در اختیار گردشگران قرار نمی‌گیرد.

 

جنس هموک

در ساخت بعضی هموک‌ها از موادی استفاده می‌شود که ضخامت بیش‌تری دارد. این مواد سنگین‌تر هستند اما در عوض در برابر سرما مقاوم‌تر هستند.

 

هموک یا ننوی مسافرتی - مجله گردشگری میهمان شو

 

لوازم جانبی هموک

لوازم جانبی مربوط به هموک‌ها معمولا بر روی همه‌ی ننوهای مسافرتی قابل نصب هستند اما برای احتیاط بیش‌تر راهنمای مربوط به نصب لوازم جانبی را با دقت بخوانید.

سیستم تعلیق ( suspension system) : اکثر هموک‌ها حلقه‌ای دارند که باعث می‌شوند نیروی کنترل شده ای به سطحی که هموک به آن متصل می‌شود وارد شود. در هنگام خرید هموک دقت کنید که تسمه‌ی آن حداقل عرضی به اندازه‌ی 2 سانتی‌متر داشته‌باشد تا آسیبی به تنه‌ی درختی که قلاب هموک به آن متصل است وارد نشود.

کفی: اگر در فصل‌های سرد به طبیعت می‌روید و هموک خود را برپا کرده اید ممکن است از زیر احساس سرما داشته‌باشید. یکی از راه‌های گرم شدن استفاده از تشک‌های کوهنوردی است اما بعضی هموک‌ها روی خودشان کفی دارند که قسمت زیر بدن شما را به خوبی گرم می‌کنند.

عایق باران: هموک‌هایی که در قسمت بالایی نصب می‌شوند عایقی ضخیم برای محافظت در برابر باران و وزش باد‌های شدید هستند.

 

راهنمای انتخاب هموک یا ننوی مسافرتی - مجله گردشگری میهمان شو

 

چادر مسافرتی یا هموک

برای گردشگران این دوراهی وجود دارد که در هنگام سفر از چادر استفاده کنند یا هموک؟

هموک تجربه‌ای بی‌نظیر از خوابیدن در طبیعت را برای گردشگران فراهم می‌کند، البته ممکن است بعضی گردشگران ترجیح بدهند که برای استراحت داخل چادر سرپوشیده بروند.

واقعیت این است که اگر به محلی سفر می‌کنید که پر از درخت‌های تو در تو است بهترین انتخاب هموک است چرا که به سادگی می‌توانید ننوی مسافرتی را برپا کنید.

 

هموک چیست - مجله گردشگری میهمان شو

مزایای استفاده از هموک

  • نصب هموک به گیاهانی که روی زمین روییده‌اند آسیبی وارد نمی‌کند.
  • در تابستان بسیار خنک‌تر است و احساس راحتی بیش‌تری نسبت به چادر‌های سرپوشیده به گردشگران می‌دهد.
  • به عنوان صندلی هم می‌تواند استفاده شود.
  • سبک‌تر از چادر‌های مسافرتی هستند.

 

معایب استفاده از هموک

  • فقط در نقاطی که تراکم درختان بالا باشد قابل استفاده است.
  • برای روزهای بارانی و خنک چندادن کاربردی نیست.
  • یک چادر مسافرتی می‌تواند چند نفر را داخل خود جای بدهد اما یک هموک فقط برای یک یا نهایتا دو نفر استفاده می‌شود.

 

استفاده از هموک در گدشگری طبیعت - مجله گردشگری میهمان شو

 

نصب کردن هموک

رعایت قانون زاویه‌ی 30 درجه: اگر زاویه‌ی بین ننوی مسافرتی و درخت 30 درجه باشد در هنگام دراز کشیدن بر روی هموک احساس راحتی بیش‌تری در قسمت کمر خواهید داشت. اگر نتوانستید زاویه‌ی 30 درجه را درست کنید هموک را پایین‌تر ببرید چرا که یک هموک آویزان از یک هموک صاف راحت‌تر است.

با زاویه روی هموک بخوابید: سعی کنید بدنتان خیلی روی هموک خم نشود. به بدن خود زاویه‌ای به اندازه‌ی 10 تا 15 درجه از قسمت مرکزی هموک بدهید.

انتظار سرمای شدید را داشته باشید: وقتی روی هموک می‌خوابید بدن شما نسبت به زمانی که داخل چادر خوابیده‌اید سطح تماس بیش‌تری با محیط بیرون دارد پس اگر قصد دارید شب را روی هموک صبح کنید حتما از کیسه خواب استفاده کنید.

 

هموک یا ننوی مسافرتی - مجله گردشگری میهمان شو

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا