راهنمای انتخاب کفش مناسب برای طبیعت گردی - قسمت اول

چند بار برایتان پیش آمده که قصد رفتن به کوه، کویر،پیاده روی یا طبیعت گردی داشته باشید و از بین کفش های مختلفی که در کمد کفش هایتان دارید سردرگرم شده باشید؟ اینکه کدام یک از کفش هایتان برای کوهنوردی سبک مناسب است ؟ کدام یک برای طبیعت گردی؟

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

چند بار برایتان پیش آمده که قصد رفتن به کوه، کویر،پیاده روی یا طبیعت گردی داشته باشید و از بین کفش های مختلفی که در کمد کفش هایتان دارید سردرگرم شده باشید؟ اینکه کدام یک از کفش هایتان برای کوهنوردی سبک مناسب است ؟ کدام یک برای طبیعت گردی؟

حتما برایتان پیش آمده است که بعد از طی کردن یک مسیر سر بالایی در یکی از کوه های اطراف شهر به خودتان کلی بد و بیراه گفه باشید که چرا این کفش را پوشیده اید. یا به علت نپوشیدن کفش مناسب قادر به ادامه دادن مسیر نبوده اید و از دوستانتان جا مانده اید. گاهی هم قصد داشته اید با دوستانتان به یک تور کمپینگی بروید و پیش خود فکر کرده اید که کفش های عروسکی که هرروز می پوشید مناسب این مدل سفرها هست.

از آنجایی که اگر پاهای شما احساس راحتی نداشته باشند خیلی زود خسته می شوید و لذتی از گشت و گذارتان نخواهید برد انتخاب کفش مناسب مسئله ای بسیار مهم است. با میهمان شو همراه باشید تا با انواع کفش های مناسب کوهنوردی، کویر نوردی و طبیعت گردی آشنا شوید و بتوانید به درستی کفشی که پاسخگوی نیازتان است را انتخاب کنید:

این که چه کفشی را انتخاب کنید اول از همه به هدف شما از رفتن به پیاده روی  بستگی دارد. به عنوان مثال اگر یک کوهنوردی سبک نصفه روزه در کوه های کم ارتفاع اطراف شهر خود را در برنامه خود جای داده اید شما به هیچ وجه به کفش های بزرگ و سنگین احتیاجی ندارید. یا مثلا اگر قصد دارید به جنگل های اطراف شهرتان بروید و از رودخانه عبور کنید مطمئنا باید کفشی متفاوت از کفشی که برای کوهنوردی می پوشید انتخاب کنید.

اولین راه برای انتخاب بهترین کفش این است که به این دو نکته ی بسیار ساده را به خوبی درک کنید

هدف شما : اگر چه که پوشیدن کفش های سنگین و گران قیمت کوهنوردی احساس امنیت بیشتری به شما می دهد اما واقعیت این است که این کفش ها مناسب برای همه ی مسیرها و برنامه ها نیستند. برنامه های سبک و مسیرهایی با شیب کمتر و در هوای آفتابی می توانند با کفش هاس ساده تری طی شوند.

کفش چه قدر در پایتان راحت است:  مهم ترین قسمت در انتخاب کفش همین است. با پوشیدن یک کفش تا چه مقدار احساس راحتی می کنید؟ قیمت، زیبایی، برند و اینکه کفش را از کدام نمایندگی خریده اید را فراموش کنید. آیا پاهایتان در داخل کفش احساس راحتی دارد؟ فقط در صورتیکه پاسختان به این سوال مثبت است می توانید این کفش را بین گزینه هایی که برای پوشیدن دارید جای دهید.

 

کفش مناسب کمپینگ-مجله گردشگری میهمان شو

انواع مدل های کفش پیاده روی

کفش های پیاده روی سبک: این مدل کفش ها بیشتر شبیه کفش هایی هستند که دوندگان مسافت های طولانی از آن ها استفاده می کنند. این کفش ها معمولا ساق های کوتاهی دارند و برای یک کوهنوردی نصف روزه بسیار مناسب هستند. خیلی از طبیعت گردان حرفه ای و فوق العاده از همین مدل کفش ها برای طی کردن مسافت های طولانی و هموار استفاده می کنند.  یک تئوری محاسباتی بسیار ساده می گوید که به میزان هر 500 گرم وزن اضافی که روی پاهایتان تحمیل می کنید مثل این است که 2 کیلوگرم بار اضافه به کوله پشتی تان اضافه کرده باشید. همین نکته ساده نشان می دهد که فقط با انتخاب کفش مناسب و سبک در مسیرهای طولانی تا چه اندازه می توانید از خستگی های اضافه کم کنید.  

 

کفش پیاده روی سبک-مجله گردشگری میهمان شو

 

کفش های پیاده روی: این مدل کفش ها ساق های متوسط یا بلند دارند و برای کوهنوردی های یک روزه و یا سفرهای کمپینگی مناسب هستند. کفش های کوهنوردی منعطف هستند و به خوبی از مچ پاهایتان محافظت می کنند. اما به نسبت کفش هایی که برای پیاده روی و کمپینگ استفاده می شوند راحتی کمتری دارند.

 

کفش های پیاده روی-مجله گردشگری میهمان شو

 

کفش هایی که مناسب مسافرت های کمپینگی است: این مدل کفش ها به گونه ای طراحی شده اند که وزن زیاد بدن و کوله ی افراد در سفرهای چندروزه را تحمل کنند. کفش هایی با دوام و منعطف با کفی هایی سخت تر از کفی های کفش های پیاده روی.  این کفش ها برای مسافران چندروزه به طبیعت پیشنهاد فوق العاده ای است.

 

کفش های کمپینگی-مجله گردشگری میهمان شو

 

کفش های کوهنوردی: این کفش های سنگین که کفی هایی بسیار سفت و سخت دارند برای مسرهای سنگین و طولانی مناسب هستند. این نوع کفش ها به خوبی می توانند از پس مسیرهای یخ زده بر بیایند و شما را با خیال راحت از مسیرهای برفی زمستانی عبور دهند. کفش های کوهنوردی ضمخت و مقاوم هستند و به خوبی از پاهای شما محافظت می کنند.

کفش های کوهنوردی-مجله گردشگری میهمان شو

 

انواع مدل پوتین:

پوتین های ساق کوتاه: این پوتین ها برای سفرهای سبک ماسب هستند. چون این کفش ها ساق کوتاه هستند در نتیجه نسبت به مدل هایی که ساق بلندتر دارند کمتر می توانند از مچ پای شما  در برابر پیچ خوردن مراقبت کنند. در نتیجه پاهای شما بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرند. یکی دیگر از معایب کوتاه بودن ساق این کفش ها این است که احتمال برخورد مستقیم پاهایتان به سنگ ها بیشتر می شود و اگر این کفش ها را در جاهایی که شن ریزه وجود دارد بپوشید داخل کفشتان پر از شن و سنگریزه می شود.

سعی کنید تنها زمانی از این نوع کفش ها بپوشید که یک مسیر سبک، بدون بارندگی و سنگ ریزه مد نظرتان است.

پوتین ساق کوتاه-مجله گردشگری میهمان شو

 

پوتین های ساق متوسط: این کفش ها کاملا دور مچ پای شما را می گیرند و محافظت بهتری برای سنگ ها و تکه های کوچک بیرون زده از صخره ها می باشند. این کفش ها برای مسیرهایی که نه خیلی سنگین و نه خیلی سبک هستند پیشنهاد می شوند. در روزهای بارانی که سطح کوه پر از گل و لای می شود و سنگ ها لغزنده تر هستند و قصد داردی مسافتی طولانی تر طی کنید این کفش ها گزینه های خوبی برای انتخاب هستند.

 

پوتین ساق متوسط-مجله گردشگری میهمان شو

 

پوتین های ساق بلند: این کفش ها محافظتی فوق العاده از مچ پا و ساق پاهای شما در برابر مسیرهای غیر قابل پیش بینی برایتان فراهم می کنند. اگر عادت به کوله کشی های سنگین دارید این مدل کفش ها راحت تر می توانند وزن اضافی بار شما را به طرز متناسبی تحمل کنند. این کفش ها را قبل از رفتن به یک برنامه ی سنگین بپوشید تا پاهایتان به وزن و بلندی ساق آن ها عادت کنند.

پوتین های ساق بلند-مجله گردشگری میهمان شو

 

پوتین ها و کفش ها معمولا از چه موادی درست می شوند؟

اینکه بدانید کفشی که قصد خرید و انتخاب آن را دارید از چه موادی تشکیل شده بسیار مهم است. چرا که تکنولوژی ساخت این کفش ها و مواد به کار رفته در آن ها می توانند خاصیت ضد آب بودن، سنگینی یا سبک بودن، قابلیت عبور هوا در داخل کفش     را ایجاد کنند.

چرم تراکم بالا: این مدل کفش ها دوام بسیار خوبی دارند و دیر خراشیده می شوند. از طرفی تراکم بالای دانه های چرم باعث می شود خاصیت فوق العاده ای برای ضد آب بودن ایجاد کنند. چرم های تراکم بالا معمولا در ساخت کفش هایی استفاده می شوند که قرار است در مسافت های طولانی و برنامه های سنگسن استفاده شوند.

تراکم بالای چرم در این کفش ها نمی تواند خاصیت تنفس پذیری خوبی برای پاهایتان بوجود بیاورند و چندان هم سبک نیستند.

چند روز قبل از رفتن به یک تور هیجان انگیز و سنگین کفش ها را بپوشید تا پاهایتان به آن ها عادت کنند. 

چرم تراکم پایین: در این مدل کفش ها معمولا از چرم تراکم پایین و نایلون استفاده می شود تا کفش سبک تر باشد و قابلیت تنفس پذیری بهتری ایجاد کند. در این نوع کفش ها قسمت داخلی چرمی سفت و سخت تر نسبت به چرم رویه ی کفش دارد.

ترکیب نایلون و چرم باعث می شود قیمت این کفش ها پایین تر باشد. ولی به همان میزان خاصیت ضد آب بودن این کفش ها پایین می آید.

چرم نوبوک: این مدل چرم ها که حالت مخملی دارد نیز در ساخت بسیاری از کفش ها به کار می رود. در برابر خراش و آب مقاوم است و انعطاف پذیری کمی دارد.

مواد مصنوعی ترکیبی :  در ساخت پوتین های جدید ترکیب پلی استر و نایلون زیاد به چشم میخورد. کفش هایی که این مواد در ساخت شان به کار رفته است ارزان ترهستند و سریع تر خشک می شوند اما در اثر استفاده ی زیاد خیلی زود ظاهر کهنه ای به خود می گیرند.

پوشش ضد آب: پوتین هایی که در ساخت آن ها از تکنولوژی ضد آب ساخته می شوند  از غشایی قابل تنفس و ضد آب در مواد سازنده خود استفاده می کنند.این کفش ها به منظور خشک نگه داشتن پاهای شما در رطوبت ساخته و طراحی شده اند. نکته ی منفی که در این کفش ها وجود دارد استفاده از آن ها در تابستان است. به علت غشای قابل تنفس و ضد آبی که در کفش استفاده شده جریان هوا به داخل کفش در روزهای گرم تابستانی به سختی اتفاق می افتد و همین باعث می شود در روزهای تابستانی و گرم احساس عرق کردن و گرما در قسمت کف پای خود داشته باشید.

 

کفش های ضد آب-مجله گردشگری میهمان شو

به عکس زیر نگاه کنید:

لایه های کفش-مجله گردشگری میهمان شو

 

فکر می کنید چرا بعضی کفش ها راحت تر هستند؟ تا به حال چند بار این جمله را از زبان دوستانتان شنیده اید که : " من کفش رو راه نمی برم، کفشم منو راه می بره" ؟ تا به حال دقت کرده اید پیاده روی با بعضی کفش ها حس پرواز را برای انسان تداعی می کند؟

اما چرا؟ چرا بعضی کفش ها انقدر راحت هستند؟

پاسخ به این سوال را باید در قسمت کفی کفش ها پیدا کرد. متفاوت بودن نوع کفی در کفش باعث بوجود آمدن احساس متفاوتی از انعطاف، سختی و ضربه گیری به انسان منتقل می کند. متداول ترین موادی که در ساخت کفی یا قسمت زیرین کفش از آن ها استفاده می شوند موادی به اسم  EVA و پولی اورتان هستند.

استفاده از EVA راحت تر است و کفشی که از این نوع ماده در آن استفاده شود سبک تر و ارزان تر می باشد. پولی اورتان معمولا پوششی محکم تر و بادوام تر ایجاد می کند. به همین خاطر است که در ساخت کفش های کوهنوردی از پولی اورتان استفاده می شود.

مواد بسیار زیادی دور تا دور کفی کفش را احاطه می کنند  تا خاصیت ضربه گیری و محافظت بیشتری برای کفش ایجاد کنند .

میله ای به اسم Shank : یک میله ی نازک 3 تا 5 میلی متری که بین رویه و زیره ی کفش قرار می گیرد که باعث می شود فشار وزن انسان به خوبی به زیره ی کفش منتقل شود. این میله می تواند از نانو یا پولی اورتان پلاستیکی ساخته شود.

مجله گردشگری میهمان شو

تکه ی جلویی زیری کفش به اسم  PLATE: حتما این تکه را روی کتانی های خود دیده اید. به شکل زیر توجه کنید:

 

مجله گردشگری میهمان شو

 

این تکه باعث می شود پاهای شما در برابر برخورد به یک تکه سنگ خیلی آسیب نبیند.

 

مهم ترین فاکتور در انتخاب کفش مناسب:

علاوه بر مواردی که تا اینجا گفته شد. سه فاکتور بسیار مهم را در هنگام خرید کفش مد نظر قرار دهید:

طول کفش: انگشتان پای شما باید بتوانند به سادگی داخل کفش حرکت کنند. اگر انگشتان پای شما حساس است یا مشکل خاصی در ساق پای خود دارید به این نکته ی راحت بودن انگشتان پا بسیار دقت کنید.

عرض کفش: پاهای شما نباید از طرفین تحت فشار باشند.

حجم کفش: حجم پای شما باید با امنیت کامل داخل محفظه ی داخلی کفش قرار گیرد .

 

کفش مناسب کوهنوردی-مجله گردشگری میهمان شو

 

در قسمت دوم مقاله ی انتخاب کفش مناسب چند سوال و جواب کاربرانی که قصد خرید کفش پیاده روی داشته اند را با هم بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

راهنمای انتخاب کفش مناسب برای طبیعت گردی-قسمت دوم

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا