گتر کوهنوردی چیست ؟ راهنمای کامل خرید گتر

برف، باران و حتی سنگریزه راه خودشان را برای وارد شدن به ضد آب‌ترین کفش‌ها پیدا می‌کنند. برای اینکه پاهایتان در حین کوهنوردی خیس نشود باید از گتر استفاده کنید.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

برف، باران و حتی سنگریزه راه خودشان را برای وارد شدن به ضد آب‌ترین کفش‌ها پیدا می‌کنند. برای اینکه پاهایتان در حین کوهنوردی خیس نشود باید از گتر استفاده کنید. گتر‌ها به خوبی ساق پای شما و همچنین قسمت بالایی کفش را می‌پوشانند و باعث می‌شوند بتوانید با خیال راحت و بدون نگرانی از وارد شدن آب به داخل کفش‌های کوهنوردیتان مسافت زیادی را طی کنید.

خرید گتر چندان سخت نیست. با میهمان شو همراه باشید تا در کنار یکدیگر یاد بگیریم

 

برای انتخاب مناسب‌ترین گتر به 3 نکته‌ی زیر توجه کنید

 • قصد دارید چگونه از گتر استفاده کنید؟  نوع سفری که انتخاب می‌کنید ارتباط مستقیمی با نوع گتر انتخابی دارد.
 • دلتان می‌خواهد گتر شما تا چه اندازه بلند باشد؟ گتر‌های کوتاه و بلند کاربرد‌های کاملا متفاوتی دارند.
 • به چه آپشن‌هایی در گتر احتیاج دارید؟ در گتر‌ها ویژگیهای مختلفی مثل ضد آب بودن، امکان بسته شدن در قسمت انتهایی و وجود تسمه در قسمت پاشنه پا وجود دارد.

 

انتخاب گتر بر اساس نوع فعالیت

یک گتر لقب مناسب به خود نمی‌گیرد مگر اینکه با توجه به شرایط آب و هوایی و نوع فعالیتی که قصد انجام آن را دارید انتخاب شده باشد.

 • پیاده‌روی: گتر‌هایی که برای پیاده‌روی ساخته شده‌اند معمولا سبک هستند و امکان انتقال هوا به داخل آن‌ها وجود دارد. این گتر‌ها می‌توانند در برابر باران‌های خیلی سبک از خیس شدن پاهای شما جلوگیری کنند.
 • کوهنوردی: این گتر‌ها نسبت به نفوذ آب به شدت مقاوم هستند همچنین به گونه‌ای طراحی شده اند که در برابر شرایط سخت و وجود صخره‌ در مسیر به خوبی از پاهای کوهنوردان مراقبت کنند.
 • ورزش‌های برفی: گتر‌های طراحی شده برای ورزش‌های برفی خاصیت ضد آب بودن را در خود دارند اما به اندازه‌ی گتر‌های مخصوص کوهنوردی قابل اعتماد نیستند.
 • یخ نوردی: هرچند شاید در ایران به علت شرایط جوی چندادن یخ نوردی رواج نداشته باشد اما گتر‌های مخصوص یخ نوردی بسیار مطمئن طراحی شده‌اند و خاصیت ضد آب فوق العاده‌ای دارند.
 • تریل رانینگ: گترهایی که برای دویدن در طبیعت طراحی شده‌اند بسیار سبک هستند، این گترها فقط می‌توانند از پاهای شما در برابر ذرات گرد و خاک محافظت کنند.

 

گتر مناسب کوهنوردی - مجله گردشگری میهمان شو

 

ارتفاع گتر فاکتوری مهم در انتخاب

انتخاب اینکه یک گتر بلند بخرید یا گتری کوتاه کاملا به این بسنگی دارد که قصد انجام چه فعالیت ورزشی را دارید. اگر به سمت ارتفاعات پوشیده از برف می‌روید گترهای بلند و اگر برای دویدن در طبیعت به سفر می‌زوید گتر‌های کوتاه را انتخاب کنید.

 

راهنمای خرید گتر کوهنوردی - مجله گردشگری میهمان شو

 

آپشن‌هایی که برای انتخاب گتر دارید

 • خاصیت ضد آب: گتر‌هایی که رای کوهنوردی و ورزش‌های برفی طراحی شده‌اند از مواد ضد آبی ساخته شده‌اند که رطوبت و آب را از فضای داخل پای شما دور نگه دارند.
 • دافع حشرات: ممکن است به صورت کاملا اتفاقی گتری پیدا کنید که این ویژگی را داشته باشد. خاصیت دافع حشرات این امکان را برای گتر فراهم می‌‌کند که از ورود ذرات ریز و حشرات به محوطه‌ی داخل گتر جلوگیری کند. اگر قصد پیاده‌روی یا سفر به نقاطی را دارید که احتمال وجود حشرات در آن زیاد است حتما از این نوع گتر استفاده کنید.
 • بافت ضد سایش: در قسمت میانی بعضی گترها بافت ضد سایشی طراحی شده است که بر اثر کشیده شدن گتر به برف و صخره از پوشش خود گتر و پای شما محافظت کند.
 • قلاب بند کفش: برای امنیت بیشتر در برخی گترها قلابی طراحی شده‌است که به بندهای کفش وصل شود.
 • تسمه یا بند در پشت پا : این تسمه از قسمت پایینی گتر شما مراقبت می‌کند
 • بسته شدن گتر در قسمت انتهایی: بسته شدن گتر توسط تسمه یا چسب‌های مخصوص کفش وجود دارد.

 

راهنمای خرید گتر در کوهنوردی - مجله گردشگری میهمان شو

 

نکاتی که باید در حین استفاده از گتر به آن‌ها توجه کنید

 • سایز بندی مناسب: وقتی یک گتر می‌خرید این خود شما هستید که سایز آن را متناسب با نوع شلوار و کفشی که پوشیده‌اید تنظیم کنید. قلاب گتر را به بند کفش خود ببندید و تسمه‌های پشت پا را به درستی سفت کنید در آخر هم چسب‌های انتهایی گتر را به گونه‌ای ببندید که پاهایتان احساس راحتی داشته باشند.
 • سگک ها را به سمت بیرون ببندید: گتر را به گونه‌ای بپوشید که قسمت تسمه ی پشت پای دو گتر در هنگام راه رفتن به هم ساییده نشوند.
 • گتر را زیر شلوار بارانی بپوشید: اگر احتمال می‌دهید بارندگی خیلی شدید باشد به شما توصیه می‌کنیم که گتر‌ها را از زیر شلوار بارانی بپوشید در اینصورت شلوار بارانی مثل یک محافظ عمی می‌کند و اجازه نمی‌دهد باران به داخل گتر برود در این حالت به هیچ‌وجه کفش‌های زیبای کوهنوردی‌تان پر از آب نمی‌شود.

 

گتر مناسب کوهنوردی - مجله گردشگری میهمان شو

 

آیا برای کوهنوردی از گتر استفاده می‌کنید؟

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا