چگونه بدون کبریت و با کمک چاقو آتش روشن کنیم

در مقاله های قبلی راجع به اینکه در شرایط عادی و وقتی که از قبل برای آتش روشن کردن برنامه داریم یک آتش درست و حسابی به پا کنیم. اما وقتی در شرایط اضطراری قرار بگیریم چه طور؟

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

در مقاله های قبلی راجع به اینکه در شرایط عادی و وقتی که از قبل برای آتش روشن کردن برنامه داریم یک آتش درست و حسابی به پا کنیم. اما وقتی در شرایط اضطراری قرار بگیریم چه طور؟

وقتی اصلا قرار نبوده که آتش روشن کنیم و برای زنده ماندن در طبیعت مجبوریم با کم ترین امکانات آتش روشن کنیم.

با میهمان شو همراه باشید تا در کنار یکدیگر یاد بگیریم که چگونه به کمک چاقو و یک آتش زنه ی منیزمی آتش روشن کنیم:

 

وسایل مورد نیاز: یک چاقوی بسیار تیز یا چاقوی محکم جیبی، وازلین، پارچه نخی، کاغذ، آتش زنه ی منیزیمی و چوب برای آتش.

 

آتش زنه منیزیمی

 

قدم اول: چوبی که قابل استفاده باشد پیدا کنید

حتی در وحشتناک ترین شرایط آب و هوایی باز هم می توانید چوب های خشک را از چوب های مرده ی روی زمین افتاده پیدا کنید. این چوب های خشک را به قطعاتی ریز تر بشکنید. اگر نیاز دارید که تکه های چوب را با چاقو ریز کنید فقط کافی است تکه های چوب را به یک کنده ی درخت تکیه دهید و با ته دسته ی چاقو به آن ها ضربه بزنید . اگر بر حسب تصادف اره ای دور و برتان بود چوب ها را به شکل حرف V برش دهید تا کارتان راحت تر باشد.

قدم دوم: چوب ها را بشکافید

یکی از بهترین راهکارها برای پیدا کردن چوب خشک این است که این چوب خشک را از داخل کنده های درخت پیدا کنید. خب کافی است کنده ی درخت را بشکافید و تا می توانید چوب های داخل آن را ریز و ریز تر کنید و از آن ها استفاده کنید.

قدم سوم: یک آتش زنه بسازید

شما به چوب با سایز های مختلف احتیاج دارید.یک سری چوب خشک با سایز خیلی ریز، یک مقدار چوب به اندازه انگشان دست و مقداری چوب به اندازه ی مچ دستتان که البته همه ی آن ها باید خشک باشند.

قدم چهارم: مقدمات روشن کردن آتش را فراهم کنید

یک تنه ی درخت که مقداری ارتفاع داشته باشد پیدا کنید. شما به این تکه چوب بزرگ احتیاج دارید تا پشت محوطه ای که قصد روشن کردن آتش را دارید بگذارید تا هم شکل و شمایلی به آتش شما بدهد هم اینکه مانع خاموش شدن آن شوید. ایده اصلی برای روشن کردن آتش این است که یک فضای خالی از هوا  بین هرچیزی که به عنوان آتش زنه از آن استفاده می کنید و چوب ها و هیزم هایتان وجود داشته باشد تا آتش شما زود خاموش نشود. هیزم ها و چوب هایتان را یک جا کپه کنید.

قدم پنجم: وقت جرقه زدن به آتش زنه هایتان است

اینجا باید کمی ابتکار به خرج دهید. کاغذ دور ساندویچ تان که برای ناهار میل کردید را بردارید و داخلش را از مواد نخی و مقداری وازلین پر کنید. کاغذ را سفت ببندید و کاری کنید که وازلین خوب به خورد مواد نخی برود.اگر نمی توانید مواد نخی یا وازلین پیدا کنید باید از برگ های خیلی خشک روی زمین استفاده کنید و یک توپ کوچک از این مواد برای خودتان بسازید.

 

چگونه بدون کبریت آتش روشن کنیم

 

حالا باید از آتش زنه ی منیزمی که که از فروشگاه های لوازم کوهنوردی خریده اید استفاده کنید. در یک دست چاقوی جیبی تان و در دست دیگر آتش زنه منیزمی را بگیرید. باید بین این دو وسیله اصطکاک به وجود بیاورید. اگر آتش زنه ی منیزمی شما تازه است ممکن است اندکی طول بکشد تا اثر جرقه را در آن ببینید. خب اگر به اندازه کافی چوب های ریز جمع کرده باشید و این چوب ها حسابی خشک باشند یک جرقه ی کوچک کافی است تا آتش کوچک شما روشن شود.

قدم ششم: به آرامی به آتش چوب اضافه کنید

خب ما تا اینجا فقط یک شعله ی کوچک آتش داریم که باید مواظبش باشیم که خاموش نشود و هم چنین کاری کنیم تا بزرگ تر شود. برای این کار فقط کافی است تکه های خیلی کوچک چوب را در قسشمت هایی از آتش که خیلی ضعیف تر است بگذاریم. اما آتش را خفه نکنید به اندازه کافی به مواد آتش فضا بدهید تا برای جذب اکسیژن فضای کافی داشته باشد. وقتی این چوب های ریز خوب آتش گرفتند همین کار را به ترتیب با دو سایز دیگر چوب که در مراحل قبل گفتیم بیشتر و بیشتر کنید.با کسب چند بار تجربه کم کم متوجه می شوید که چه میزان چوب باید در هر مرحله به آتش اضافه کنید که هم آتش خفه نشود هم آتش شعله ور تر شود.

 

افزودن چوب به آتش-مجله گردشگری میهمان شو

 

گاهی لازم است کمی به آتش فوت کنید تا کمبود اکسیژن فضای آتش جبران شود. فقط حواستان باشد که نباید محکم و باشدت به آتش فوت کنید.

 

اگر تجربه ی روشن کردن آتش به این شکل را داشته اید آن را با ما به اشتراک بگذارید:

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا