کویر مرنجاب کجاست؟ تورهای یک روزه کویر مرنجاب

پاییز از راه می رسد و خیل عظیمی از گردشگران و تورهای کویر گردی رهسپار سرزمین های داغ و سوزان مرکزی ایران می شوند. در میان کویرهای ایران، کویر مرنجاب به علت نزدیک بودنش به استان تهران، انتخاب مناسب و مقرون به صرفه ای جهت شروع تورهای پاییزی است.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

کویر مرنجاب یکی از آن مقاصد تورهای طبیعت گردی است که با رسیدن فصل های سرد سال توجه خیل عظیمی از گردشگران را به سمت خود جلب می‌کند. طبیعت زیبای کویر مرنجاب همیشه برای گروه‌های طبیعت گردی که می‌خواستند سفری ارزان و البته نزدیک به تهران داشته باشند انتخاب مناسبی بوده‌است. تورهای کویر معمولا در فصل های سرد رهسپار سرزمین های داغ و سوزان مرکزی ایران می شوند و در میان کویرهای ایران، کویر مرنجاب به علت نزدیک بودنش به استان تهران، انتخابی مناسب و ارزان جهت شروع تورهای پاییزی است. در ادامه با میهمان شو همراه باشید تا بیشتر با کویر مرنجاب آشنا شوید:

مسیر ابریشم که در گذشتگان دور شاهرایی حیاتی برای عبور تجار اروپایی و آسیایی از میانه ی مرکزی ایران گذر کرده است هنوز رد پای خود را در کویر مرنجاب به جا گذاشته است. کاروانسرای شاه عباسی یادگاری ست از همان زمان های دور با همان حال و هوای قدیمی و خاکی.

 

کویر مرنجاب-مجله گردشگری میهمان شو

از چه مسیرهایی به مرنجاب برویم؟

این روزها تورهای کویر مرنجاب طبیعت گردان زیادی را به دل کویر می برند. اگر قصد سفر با خودروی شخصی دارید و مبدا سفرتان شهر تهران است؛ به سمت قم و سپس کاشان حرکت کنید. از زیبایی ها و باغ های سرزمین گلاب ایران غافل نمانید و مسیر را به سمت شهرستان آران و بیدگل ادامه دهید. با رسیدن به آران و بیدگل و به کمک تور لیدرهای محلی در مسیر شمال آران و بیدگل با طی مسافتی 1 ساعته به کویر مرنجاب در استان اصفهان می رسیم.

از جاده های مختلفی می توان به مرنجاب رسید اما برای ماشین های سواری شخصی امن ترین راه، مسیر آران و بیدگل به کویر می باشد.

کویر مرنجاب از شمال با دریاچه ی نمک و جزیره‌ی سرگردان مجاور است؛ از شرق با پارک ملی کویر و از غرب و جنوب غربی همسایه ی چاه دست کن و تپه های روان شنی است.

کویر مرنجاب و دریاچه ی نمک مسیله:

دریاچه­ ی نمک مسیله که در 35 کیلومتری کویر مرنجاب واقع شده، طبیعت دوستان را از اقصی نقاط ایران به این منطقه کشانده است. برای بیشتر بهره بردن از این طرحواره های نمکین کوچک که به پلیگون های نمک شناخته می شوند؛ بهتر است روزهای بارانی را انتخاب نکنید چرا که در اینصورت چیزی جز تپه های کوچکی از شن و گل نصیبتان نخواهد شد.

 

دریاچه نمک مسیله-مجله گردشگری میهمان شو

جزیره ی سرگردان، قایقی متحرک در دل کویر:

حالا که تا دریاچه ی نمک آمدید بهتر است سری هم به جزیره ی سرگردان که 15 کیلومتر تا دریاچه ی نمک فاصله دارد بزنید. مجاورت جزیره با دریاچه ی نمکی باعث شده که این منطقه خالی از پوشش گیاهی باشد .

 

اما چرا سرگردانی آن هم وسط کویر سوزان ؟

از دور که به تماشای جزیره می نشینید؛ به علت خطای دید و همچنین شکست نور، جایی در افق های دور دست؛ انتهای جزیره، محو در بیکرانی آسمان شده است. سرگردانی جزیره به همین خاطر است که از هرکجا به آن نگاه کنیم مرز تفکیک شده ای بین انتهای کویر مرنجاب و جزیره ی قصه ی ما وجود ندارد.

 

غروب های کویر مرنجاب، از هیجان تا سکوتی فراموش نشدنی

همه ی تورهای کویر معمولاً، برنامه های مهیجی برای گشت و گذار روی تپه های شنی تدارک می بینند . سافاری و شتر سواری  برنامه هایی هستند که حسابی سرگرمتان خواهند کرد.

کفش هایتان را برای چند ساعت در آورید، بگذارید پوستتان مستقیماً با شن های گرم تماس پیدا کند و این گرما را تا مغز استخوانتان انتقال دهد؛ چشم هایتان را ببندید و از این ترکیب گرمای دلپذیر و بی کرانگی پهنه ی نارنجی کویر مرنجاب حسابی لذت ببرید.

انتخاب کفش مناسب برای کویر

با فرا رسیدن شب، دل همه ی طبیعت گردان برای جمع شدن دور آتش و رصد ستارگان پرنور در آسمان پر می کشد.شب های شاد کویر، پایکوبی های شبانه در کنار آتش و تماشای جلوه گاه درخشش پهنه­ ی بیکران کویر پایانی لذت بخش برای سفر کویری تان به مرنجاب خواهد بود.

دلتان می خواهد در کویر آتش روشن کنید اما موفق نمی شوید؟ شاید راه درست آتش روشن کردن را نمی دانید.

 

تفریحات کویر مرنجاب-مجله گردشگری میهمان شو

 

اقامتگاه های کویری مرنجاب :

هرچند نام کاروانسرای مرنجاب، برای کویرگردان نامی آشناست ولی آنچنان جای مناسبی برای اقامت گردشگران نیست. اقامتگاه ستاره شب های کویر و یا هتل کاروانسرای ابوزید آباد معمولاً مقصد تورهای یک روزه‌ی کویر مرنجاب برای اقامت در ظهرهای گرم و شب های خنک سرزمین های داغ مرکزی است. طبیعت گردانی که به صورت شخصی نیز سفر می کنند می توانند در این اقامتگاه ها یا کمپ های کویری استراحت کنند.  

کمپینگ در طبیعت

اقامتگاه مرنجاب-مجله گردشگری میهمان شو

 

فصل مناسب بازدید از مرنجاب:

تابستان های کویر به شدت داغ و سوزان است، تماس با  شن های داغ کویری ممکن است برای برخی طبیعت گردان چندان خوشایند نباشد. معمولاً اوایل پاییز برای کویر گردی توصیه می شود چرا که شب هایی خنک و آسمانی بیکران در انتظارتان خواهد بود.

 

چه وسایلی با خود به همراه داشته باشیم ؟

اگر قصد دارید شب را در کمپ های کویری بگذرانید بهتر است لوازم شخصی  خود را به همراه داشته باشید. چند دست لباس آستین بلند و بدون درز جهت جلوگیری از ورود شن به داخل لباس ها و چند عدد ملحفه و کفش مناسب پیاده روی به همراه سایر لوازم شخصی، به شما در ساختن خاطره ای دلپذیر از گشت زنی در کویر مرنجاب کمک خواهد کرد.

11 نکته کارردی برای سفر به کویر

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا