کمپینگ چیست ؟ راهنمای جامع کمپینگ

کمپینگ سفری هیجان انگیز از تجربه ی شیرین زندگی چند روزه در طبیعت است.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

حتی اگر از آن دسته افرادی هستید که زندگی شهری را به کمپینگ در طبیعت ترجیح می‌دهید باید این خبر خوب را به شما بدهیم که یک روز به صورت کاملا ناگهانی  فکر روشن کردن اتومبیل و رفتن به طبیعت از ذهنتان عبور می‌کند و عقل و هوش شما را می‌برد. اگر قرار است برای بار اول با ماشین شخصی خودتان یا با تورهای یک روزه طبیعت‌گردی به کمپینگ بروید و نمی‌دانید که باید چه کنید اصلا نگران نباشید. میهمان شو با شما همراه است تا مرحله مرحله کار‌هایی که لازم است انجام بدهید را به شما آموزش بدهد.

وقتی می‌خواهید برای اولین بار به دل طبیعت بروید و چادر برپا کنید به یک لیدر یا راهنما نیاز دارید، معمولا نقاط روستایی که برای کمپینگ مناسب هستند تعدادی لیدر محلی دارند که آماده‌ی کمک و راهنمایی گردشگران هستند. شما می‌توانید قبل از سفر به منطقه‌ی کمپ یک لیدر محلی پیدا کنید تا خیالتان بابت جایی که می‌خواهید به آن سفر کنید راحت باشد.

اگر نمی‌خواهید با یک غریبه که تا به حال یک بار هم او را ندیده‌اید هم سفر شوید از دوستانتان فردی را پیدا کنید که عاشق سفر باشد و تجربه ای از رفتن به کمپینگ هم داشته باشد.

گاهی اوقات ممکن است بخواهید به صورت کاملا فردی به کمپ بروید در این صورت نکات زیر را مد نظر قرار دهید تا سفری امن داشته باشید.

  • برای اینکه هزینه‌ی کمتری در سفر پرداخت کنید یک دوچرخه کرایه کنید.
  • اگر می‌خواهید بابت سرما یا گرمای هوا در سفر دغدغه‌ای نداشته باشید لباس گرم و بارانی همراه داشته باشید.
  • غذای کافی بردارید.
  • برای اینکه امنیت بیش‌تری در کمپ داشته باشید نزدیک مناطق روستایی چادر بزنید.
  • هر زمان احساس کردید شرایط آب و هوایی برای زدن کمپ در طبیعت چندان مناسب نیست برنامه‌ی کمپینگ خود را متوقف کنید.

 

کمپینگ در طبیعت چیست - مجله گردشگری میهمان شو

 

وسایل مورد نیاز برای کمپینگ در طبیعت

کمپینگ یعنی زندگی به سبک انسانهای اولیه‌ای که به جای خوابیدن در غار در یک چادر برزنتی یا حتی در پناهگاه‌های طبیعی می‌خوابند. پس در هنگام جمع کردن وسایل تا آنجا که می‌توانید تجهیزات لازم برای سفر را بردارید. کمپینگ در طبیعت یعنی جایی که نه برق دارد و نه خبری از سیستم گاز رسانی و اینترنت است، پس بهتر است تا می‌توانید وسایل لازم را در کوله‌ی خود جای بدهید.

چگونه کوله سفر ببندیم

اگر قصد ندارید نزدیک یک روستا یا پارک جنگلی کمپ بزنید با کمبود آب آشامیدنی و نبودن سرویس بهداشتی هم مواجه خواهید شد. قبل از سفر راجع به روش‌های تصفیه آب آموزش‌های لازم را ببینید.

 

کمپینگ چیست راهنمای جامع کمپینگ - مجله گردشگری میهمان شو

 

وسایلی که در کمپینگ به آن نیاز دارید:

چادر مسافرتی: اگر بودجه‌ی شما اجازه می‌دهد چادری بزرگ بخرید تا همیشه بتوانید با آن به سفر بروید. چادر‌ها بنا به شکل و کاربردی که دارند ارتفاع‌های متفاوتی دارند. چادری را انتخاب کنید که بتوانید تمام قد داخل آن بایستید.

نکته: قبل از حرکت به مقصد کمپینگ حتما یک بار تلاش کنید تا در خانه چادر خود را برپا کنید و راه و روش برپایی چادر را یاد بگیرید. چادر‌های مسافرتی مختلف به روش‌های گوناگونی برپا می‌شوند.

کیسه‌ی خواب: زمانیکه می‌خواهید یک کیسه‌ی خواب بخرید به این دو سوال پاسخ بدهید که سرمایی هستید یا گرمایی؟ و اینکه به طور کلی قصد دارید در نواحی گرم کمپینگ کنید یا جاهای سرد؟

اگر برنامه‌ی سفرها وکمپینگ‌های شما بیش‌تر به نقاط گرم است یک کیسه خواب تابستانه بهترین انتخاب شما است. اما اگر اهل سرما هستید یک کیسه خواب چهار فصل خریداری کنید تا در تمام شرایط گرم بمانید.

تشک کوهنوردی: در سفر‌هایی که با تور همراه می‌شوید و اقامت شما در یک هتل یا ملک اجاره‌ای انجام می‌شود نیازی به تشک ندارید اما در سفرهای کمپینگی شرایط کاملا متفاوت است. برای اینکه خواب راحت‌تری روی زمین‌ داشته باشید مجبور هستید تا از یک تشک مخصوص سفر استفاده کنید.

هد لامپ: کمپینگ در طبیعت فقط شامل روز‌های خوش آب و هوا و طبیعت زیبا نیست، با غروب خورشید هوا تاریک می‌شود و از آنجاییکه در سفر‌های طبیعت گردی که به نقاط بکر انجام می‌شود اثری از سیستم برق‌رسانی نیست، لازم است به عنوان یک گردشگر حرفه‌ای هد لامپ به همراه داشته باشید. چراغ قوه هم می‌تواند نور مورد نیاز را برای شما تأمین کند اما یکی از خوبی‌های هد لامپ این است که یک دست شما را درگیر نمی‌کند و اگر مجبور باشید در تاریکی کاری انجام بدهید آزادی عمل بیش‌تری دارید.

اجاق خوراک پزی:  یکی از تفریحات فوق‌العاده در کمپینگ روشن کردن آتش است، اگر از آن دسته گردشگرانی هستید که معمولا یک چراغ خوراک پزی کوچک را در سفر همراه خود می‌برید یک بار فرصت تجربه کردن روشن کردن آتش را به خودتان بدهد، در غیر اینصورت مدل‌های مختلفی از اجاق‌های کوچک مخصوص کوهنوردی در فروشگاه‌های ابزار کوهنوردی وجود دارد که می‌توانید یکی از آن‌ها را تهیه کنید.

بشقاب و لیوان و قاشق: کسی در یک کمپینگ جلوی شما را برای آوردن کل وسایل موجود در آشپزخانه‌ی خانه تان نمی‌گیرد اما اگر سبک سفر کنید هم دغدغه کم‌تری دارید و هم بار اضافی برایتان آزار دهنده نخواهد بود. اگر قصد سفر به محلی را دارید که مطمئن هستید به آب دسترسی دارید یک مایع شوینده هم همراه داشته باشید.

از ریختن کف بوجود آمده از شست و شوی ظرف‌ها در داهل جریان آب جدا خود داری کنید.

صندلی مخصوص سفر:  این آیتم کاملا انتخابی است و کاملا بستگی به روحیات خودتان دارد. برای داشتن یک خواب نیم‌روزی می‌توانید قبل از حرکت یک هموک تهیه کنید و در کمپینگ از خوابیدن زیر نور خورشید لذت ببرید.

 

بهتر است در کمپینگ چه بپوشیم؟

قبل از برنامه‌ریزی برای رفتن به کمپینگ بهتر است این نکته را در خاطر داشته باشید که کثیف شدن در حین سفر‌های اینچنینی کاملا اجتناب ناپذیر است پس لباس‌هایی که خیلی به آن‌ها علاقه دارید را برای یک کمپینگ به همراه خود نیاورید.

انتخاب کفش مناسب سفر

لباس‌های نخی به هیچ وجه انتخاب مناسبی برای سفر نیستند چرا که اگر خیس شوند باعث می‌شوند به شدت احساس سرما کنید. حتی اگر به یک منطقه‌ی خوش آب و هوا و معتدل سفر می‌کنید یک کت، لباس بلند، دست‌کش و جوراب گرم همراه داشته باشید. اگر یک جفت کفش اضافه‌ی سبک هم در کوله‌ی خود جای دهید عالی خواهد شد.

چگونه بعد از کمپینگ کفش ها را تمیز کنیم

کمپینگ چیست در کمپینگ چه بپوشیم - مجله گردشگری میهمان شو

 

لوازم بهداشتی در کمپ

بدون شک به دارو و لوازم بهداشتی که به صورت روزمره از آن استفاده می‌کنید نیاز خواهید داشت. به شما توصیه می‌کنیم به جای اینکه هر کدام از وسایل بهداشتی مورد نیاز خود را در گوشه‌ای از کوله پشتی خود بگذارید یک جعبه کمک‌های اولیه تهیه کنید و همه لوازم مورد نیاز کمپینگ را داخل آن بگذارید. علاوه بر همراه داشتن یک جعبه کمک‌های اولیه یک پشه‌بند، کرم ضد آفتاب و صابون را فراموش نکنید.

 

لوازم بهداشتی در کمپینگ - مجله گردشگری میهمان شو

 

غذا‌های کمپینگی

اگر آشپز ماهری نیستید لازم نیست خودتان را برای آشپزی در طبیعت به دردسر بیندازید. به شما توصیه می‌کنیم که از غذاهای نیمه آماده‌ای که می‌توانید قبل از سفر آماده کنید استفاده کنید.

9 وعده غذایی ساده برای سفر

بعضی از کمپر‌ها ترجیح می‌دهند غذای خوود را از دل طبیعت تأمین کنند و به صورت طبیعی در هوای آزاد آشپزی کنند. ماهی کبابی و مرغ سرخ شده ساده‌ترین غذاهایی هستند که می‌توانید در کمپ میل کنید.

ساخت نیزه ماهیگیری در کمپ

 

آشپزی در کمپینگ - مجله گردشگری میهمان شو

 

برای کمپینگ به کجا برویم؟

پارک‌های جنگلی بهترین نقاطی هستند که با خیال راحت می‌توانید با خانواده کمپینگ کنید. علاقه‌ی گردشگران به طبیعت‌گردی خیلی از کمپر‌ها را به سمت طبیعت بکر می‌کشاند. نزدیک روستاها، ییلاقات خوش آب و هوای شمالی کشور می‌توانند گزینه‌های مناسبی به عنوان مقصد کمپینگ باشند.

 

سفر کمپینگ - مجله گردشگری میهمان شو

ملزومات کمپینگ

 برای اینکه شما گردشگر عزیز یک چک لیست همیشگی برای کمپینگ داشته باشید اینفوگرافیکی از ملزومات یک کمپینگ شاد برایتان آماده کرده‌ایم.

 

ملزومات کمپینگ - مجله گردشگری میهمان شو

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا