کویر پلوند، کویر بکر در خراسان جنوبی

کویرها جزو نقاط دیدنی هستند که سکوت محض و اتصال زمین و آسمان در شنزارهای دوردست، باعث جذب شدن علاقه مندان به طبیعت گردی به آن‌ها می‌شود. هرچقدر یک کویر ناشناخته‌تر باشد، جذابیت آن برای کویرگردان و اهالی سفر بیشتر خواهد شد. در این قسمت میهمان شو قصد دارد ش

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

کویرها جزو نقاط دیدنی هستند که سکوت محض و اتصال زمین و آسمان در شنزارهای دوردست، باعث جذب شدن علاقه مندان به طبیعت گردی به آن‌ها می‌شود. هرچقدر یک کویر ناشناخته‌تر باشد، جذابیت آن برای کویرگردان و اهالی سفر بیشتر خواهد شد. در این قسمت میهمان شو قصد دارد شما را به یکی از بکرترین کویرهای ایران، یعنی کویر پلوند ببرد. با ما همراه باشید.

کویر پُلوند یا کویر مظفری، منطقه ای بیابانی است که در غرب شهرستان فردوس در استان خراسان جنوبی قرار گرفته است. پلوند در ۴۰ کیلومتری غرب شهر فردوس در نزدیکی روستای چاه پلوند و داخل منطقه حفاظت‌شده مظفری واقع شده و از شمال به روستاهای کجه و چاهنو، از غرب به کال نمک، از شرق به روستاهای ابراهیم‌آباد و طاهرآباد و از جنوب به پناهگاه حیات وحش رباط شور محدود می‌شود.

پوشش جانوری کویر پلوند

گونه‌های جانوری که در این منطقه زندگی می‌کنند، شامل قوچ و میش، کل و بز، گرگ، آهو، گربه شنی، کاراکال، روباه، شغال، تشی، شاهین، کبک، تیهو، انواع باقرقره، کبوتر چاهی، زاغ بور، غراب، کمرکولی، انواع چک چک، هوبره، شاهین، عقاب طلایی، دلیجه، قرقی، انواع گنجشک، بزمچه، انواع مارها و لاک‌پشت می‌باشد

پوشش گیاهی در کویر پلوند

پوشش گیاهی این منطقه، شامل بنه، گز، تاغ، قیچ، بادام کوهی، زرشک وحشی، درمنه، آنغوزه، زیره سیاه، گیاهان علفی، گل بومادران، آویشن، لاله قرمز، خارشتر، افدرا و برخی از گیاهان خانواده کاسنی می‌باشد.

نقاط دیدنی که در سفر به پلوند باید دید

وجود تپه ماهورهای ماسه‌ای و کفه‌های نمکی و نواحی کویری در کنار نواحی کوهستانی، از جاذبه‌های دیدنی پلوند می‌باشد. همچنین از جمله جاذبه‌های طبیعی منحصر به فرد این ناحیه، تپه‌های ماسه‌ای به شکل دم یوزپلنگ می‌باشد که با عنوان اثر طبیعی دم یوز شناخته می‌شود. همچنین اثر طبیعی سنگ سوراخ و غار سنگ سوراخ، در نزدیکی کویر پلوند قرار دارد.

چگونه به کویر پلوند برویم؟

برای دسترسی به پلوند، باید از شهر فردوس به سمت روستاهای ابراهیم‌آباد و طاهرآباد رفته و سپس از یکی از مسیرهای کجه یا سنگ سوراخ به پلوند رفت.  برای اقامت در روستای پلوند می‌توانید؛ قبل از سفر برای رزرو اقامتگاه بوم گردی در حوالی این منطقه اقدام کنید.

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا