11 نکته کاربردی در سفر به کویر

کویر نوردی در طبیعت یکی از تجارب شیرین برای هر فرد است. کویر یعنی یک زندگی جدید حیات وحشی متفاوت و اقلیمی خشک و سوزان. تلاش حیوانات و گیاهان کویری برای بقا در طبیعت داغ همواره برای طبیعت گردان جالب و گاها عجیب بوده است.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

کویر نوردی در طبیعت یکی از تجارب شیرین برای هر فرد است. کویر یعنی یک زندگی جدید حیات وحشی متفاوت و اقلیمی خشک و سوزان.  تلاش حیوانات و گیاهان کویری برای بقا در طبیعت داغ همواره برای طبیعت گردان جالب و گاها عجیب بوده است.همه ی کویر ها آنقدر ها که فکر می کنید خشک و داغ نیستند اما باید این ذهنیت را داشته باشید که کویر یعنی عدم دسترسی به آب و شب های خنک و حتی گاهی سرد.

اگر یک تور کویر گردی رزرو کرده اید یا به تنهایی قصد سفر به کویر دارید با میهمان شو همراه باشید تا 11 نکته اساسی برای سازگاری با طبیعت کویر بیاموزید و بتوانید خاطره ای به یاد ماندنی تر از سفرتان خلق کنید.

 

1. از راه رفتن در ساعات گرم روز در کویر خودداری کنید

 واقعیت این است که باید مثل حیواناتی که در کویر زندگی می کنند فکر کنید . حیوانات کویر هرگز ظهر ها را برای جا به جایی از نقطه ای به نقطه ای دیگر انتخاب نمی کنند . صبح زود که هنوز هوا خنک است و غروب هنگامیکه خورشید در آسمان حضور ندارد بهترین زمان های پیاده روی در کویر است. بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر از پیاده روی در کویر بپرهیزید.

اگر یک همسفر طبیعت دوست، هد لامپ، نقشه، غذا و یک مسیر یاب دارید بهترین پیشنهاد برای پیاده روی در کویر شب است. البته به شرطیکه مواظب حیوانات وحشی که شب را برای پیدا کردن غذا و طی کردن مسیر انتخاب می کنند باشید.

2. زیاد آب بنوشید:

همه ی گردشگران کویری این نکته را می دانند که باید آب زیادی بنوشند. لازم است قبل از شروع پیاده روی در کویر به مقدار زیادی مایعات به بدن خود برسانید. اگر در تابستان به کویر سفر می کنید لازم است هر ساعت چیزی حدود 1 لیتر آب بنوشید و چنانچه روزهای خنک تر پاییزه را برای گشت زنی در کویر انتخاب می کنید یک گالون آب 3 تا 5 لیتری برای یک نفر در یک روز مناسب است. اگر قصد دارید ماجرای کویر نوردی تان هیجان انگیز تر شود و می خواهید از کمپ های کویری دور تر شوید و خودتان در جست و جوی طبیعت ناشناخته و آب بروید حتما یک فیلتر تسویه آب با خود به همراه داشته باشید.

خیلی از مردم صبر می کنند تا بدنشان به حالت کم آبی یا حتی بی آبی برسد و بعد آب می نوشند. در کویر نباید منتظر احساس تشنگی بود. قبل از اینکه احساس تشنگی کنید آب بنوشید. اگر می خواهید سیستم بدنتان درست کار کند و مقدار زیاد از حد آب از دست ندهید قبل از سفر به کویر نوشیدنی های شیرین و الکلی استفاده نکنید تا مکانیزم های بدنتان از حالت عادی خارج نشوند.

3.الکترولیت های بدنتان را شارژ کنید

بله درست شنیدید. در بدن موجودات زنده به موادی مثل سدیم، پتاسیم، کلراید و بی کربنات الکرولیت می گویند. وقتی بدن شما عرق می کند مقدار قابل توجهی سدیم و سایر مواد معدنی از بدنتان دفع می شود. کاملا واضح است که بدن شما به همه ی آن مواد معدنی برای داشتن عملکردی مناسب احتیاج دارد و کم و زیاد شدن مقادیر این عناصر بدنتان را از حالت طبیعی خارج می کند. اگر بدنتان در حال از دست دادن مقدار زیادی سدیم به علت عرق کردن و تحمل گرمای کویری باشد یا حتی اگر آب زیادی می نوشید اما جایگزین مناسبی برای تأمین الکترولیت های بدنتان ندارید بدن شما به حالتی به اسم هیپوناتری که به معنی افت مقدار سدیم در خون است می رود.

از نوشیدنی هایی که این روزها مختص ورزشکاران تولید می شوند در کویر نوردی تان استفاده کنید . هم چنین می توانید قبل از سفر از داروخانه ی محل یک بسته پودر الکترولیت خریده و در هنگام پیاده روی در کویر مقداری از آن پودر را به آب آشامیدنی خود اضافه کنید.

4.علایم مربوط به بیماری های ناشی از گرمازدگی را بشناسید :

قبل از اینکه به کویر بروید لازم است با علایم گرمازدگی و سایر بیماری های مربوط به محیط های خشک و داغ آشنا شوید. بدن شما در کویر خواسته یا ناخواسته به علت شرایط آب و هوایی جدیدی که با آن روبرو می شود در معرض اینگونه بیماری ها و واکنش ها قرار می گیرد. علاوه بر کم آبی و هیپوناتری که قبل تر به آن ها اشاره شد 2 بیماری دیگر نیز وجود دارد که باید علایم و علت وقوع آن ها را بدانید :

گرما زدگی در کویر-مجله خبری میهمان شو

گرمازدگی: همه ی ما تجربه ی گرما زدگی در روزهای گرم تابستان را داشته ایم. مخصوصا وقتی وسط ظهر مجبور بوده ایم مسافتی را زیر تابش مستقیم آفتاب طی کنیم یا وقتی پشت شیشه های اتوبوس در حالیکه سرپا ایستاده بودیم از گرما در حال ذوب شدن بوده ایم.

پس شناسایی علایم مربوط به گرما زدگی برای هیچ کس سخت نخواهد بود. وقتی بدن شما در شرایطی قرار می گیرد که مجبور است دمای بسیار بالایی را تحمل کند و از طرف دیگر آب کافی و مواد الکترولیت بدنش به خوبی تأمین نمی شود گرما زدگی رخ می دهد. اگر به گرما زدگی خود رسیدگی نکنید بدنتان وارد فازی به نام سکته ی گرمایی می شود.

همانطور که می بینید مواظبت از دمای بدن و تأمین آب کافی در یک مسافرت کویری بسیار مهم است.

5.مواظب طوفان و سیل باشید:

سیل آن هم در کویر ؟ بله درست است که کویر طبیعتی گرم و خشک دارد اما باران های کویری بسیار کوتاه مدت و پر شدت هستند. فرقی نمی کند که به کدام کویر رفته اید دیر یا زود بادها و طوفان های شنی را خواهید دید. یک گردشگر حرفه ای قبل از سفر به کویر باید از شرایط جوی و آب و هوایی آن منطقه اطلاعات کامل کسب کنید. اگر طوفان به پا شد به کنار درختچه ای پناه ببرید و به هیچ وجه به جاهایی که ارتفاع کمتری دارد نروید.

آماده ی این قضیه باشید که ممکن است مجبور شوید گشت و گذارتان را رها کنید و به مکانی امن بروید. وزش بادهای گرم و طوفان های شنی طرح های زیبایی روی رمل ها به جا می گذارند اما همان اثر زیبا را بر روی انسان ها به جا نمی گذارند . و یک لحظه غفلت از پناه گرفتن می تواند هزینه ی سنگینی برای انسان ها به جای بگذارد.

طوفان های کویری-مجله خبری میهمان شو

6.لباس مناسب بپوشید و کوله تان را با هوشمندی ببندید.

برای کویر نوردی باید لباسی سبک، گشاد و با رنگی روشن بپوشید. لباس با آستین های بلند و شلوار بلند و جوراب بلند برای در امان ماندن از آفتاب سوختگی توصیه می شود. تا می توانید پوستتان را از تماس با تابش آفتاب در امان نگه دارید . آفتاب سوختگی با آفتاب سوزان کویر به هیچ وجه قشنگ نیست. حتی اگر تابش مستقیم آفتاب را هم نادیده بگیریم لباس های بلند می توانند محافظ خوبی در برابر گزش گیاهان رونده ی کویری هم باشند.

حواستان به این نکته باشد که هوای کویر خیلی سریع تغییر می کند پس برای تغییرات آب و هوایی هم آماده باشید و لباس گرم با خود همراه داشته باشید.

7.در کویر همواره به دنبال یافتن نشانه هایی از طبیعت وحشی باشید و فاصله تان را با حیوانات حفظ کنید.

تمام حواستان را به اتفاقات پیرامون خود بدهید. فقط دیده بانی از محیط اطرافتان کافی نیست. گوش هایتان هم باید در کویر تیز باشد. صدای زنبورها و مارها در سکوت کویر به آسانی قابل تشخیص است. واقعیت طبیعت کویر این است که حیوانات برای بقا در آن گرمای داغ با یکدیگر می جنگند. اینکه شما ناگهانی سر از میان جنگ آن ها در بیاورید می توانید طعمه ی خوبی برای پیروزی شان در این جنگ بر سر غذا و زنده ماندن باشید. سعی کنید خیلی از فضای اطراف کمپ های کویری دور نشوید و اگر خیلی ماجراجو هستید سعی کنید همواره فاصله ی مناسبی با حیوانات کویری داشته باشید.

8. محدودیت های خود را بشناسید:

وقتی به کویر نوردی می روید با بدنتان مهربان باشید و به خودتان فشار اضافه وارد نکنید. طبیعت گردان حرفه ای اطلاعات کاملی از محدودیت های بدنی خود دارند. به مقدار کافی در مسیرهای پیاده روی خود استراحت کنید و از سایه های کویری به حد امکان استفاده کنید. رعایت کردن این نکته می تواند خاطره ای خوش از کویر گردی برایتان به ارمغان بیاورد.

9. با دوستتان به کویر نوردی بروید:

به طور کلی همه ی اتفاقات زندگی با داشتن یک همراه شیرین تر خواهد بود و این شیرینی در کویر به اوج خود می رسد . چرا که فقط یک شخص دوم می تواند علایم مربوط به بیماری های ناشی از گرما را در طرف مقابل تشخیص دهد. اگر با بچه ها به کویر رفته اید هر از چند گاهی جویای حال آن ها باشید و علایم بدنی شان را کنترل کنید.

کویر نوردی-مجله خبری میهمان شو

10. یکی از اقوامتان را از اسم کویری که به آن می روید مطلع کنید

مطمین باشید که یکی از نزدیکانتان از مقصد دقیق سفر شما مطلع است. اگر در کویر گم شوید یا صدمه ببینید و کسی همراهتان نباشد حداقل خیالتان راحت خواهد بود که فردی خارج از کویر می داند که در چه محدوده ای قرار دارید و کسی را برای کمک خواهد فرستاد.

11. ماشین تان را با مواد ضروری پر کنید

تمام مواد غذایی که به نظرتان کاربردی است، جعبه ی کمک های اولیه و مقدار زیادی بطری آب در ماشین نگه دارید. لوازم ضروری مربوط به اتومبیل تان را هم همراه داشته باشید .

لیست لوازم ضروری که باید در سفر به کویر با خود به همراه داشته باشید

کرم ضد آفتاب : از ضد آفتاب باSPF  بالای 30 استفاده کنید و حواستان به تمدید ضد آفتاب روی پوستتان باشد.

بالم لب : کرم های محافظت کننده از پوست لب را فراموش نکنید .

کلاه لبه دار : هر چه قدر که از خودتان در برابر تابش آفتاب بیشتر محافظت کنید به نفع خودتان است. یک کلاه لبه دار می تواند بعد از لایه ی کرم ضد آفتاب محافظ دومی برای پوست صورتتان باشد.

آب: هر چقدر آب بردارید خیالتان از داشتن یک تجربه ی کویری بی دردسر راحت تر خواهد بود.

فیلتر آب: ممکن است در کویر نوردی تان به یک منبع دسترسی به آب برسید و هوس کنید از این آب بنوشید. به عنوان یک کویر نورد بهتر است یک فیلتر آب به همراه داشته باشید تا تجربه ی نوشیدن آبی گوارا از دل کویر را از دست ندهید.

لایه های از لباس های مناسب: لباس هایی را انتخاب کنید که نازک باشند و قابلیت رد شدن هوا از میان لباس در آن ها وجود داشته باشد. لباس رنگ روشن هم نور آفتاب را منعکس می کند و مانع جذب گرمای بیش از حد توسط لباستان می شود.

  • تی شرت: گشاد، آستین بلند و سبک . این ها سه ویژگی یک تیشرت مناسب کویر گردی است.
  • شلوار: شلوارک نپوشید. اگر هم قصد دارید از شلوارک استفاده کنید یک جوراب بلند به پا کنید که پاهایتان زیر آفتاب داغ کویر نسوزند.
  • ژاکت: کویر گرم است اما ژاکت را فراموش نکنید. کویر به تغییر سریع آب و هوا معروف است و شما نمی دانید چند دقیقه دیگر هوا به چه شکل در خواهد آمد.
  • پانچو : این فکر را از سرتان بیرون کنید که در کویر باران نمی آید. یک پانچو ی سبک برای در امان ماندن در طوفان یا باران های لحظه ای کارآمد خواهد بود.
  • جوراب: جوراب های پنبه ای بدترین جوراب برای پوشیدن در کویر است. جوراب های پنبه ای رطوبت را در خود نگه می دارند و چون هوای کویر گرم است و شما بیش از اندازه عرق خواهید کرد بهتر است پاهایتان خیس نباشند.
  • دستمال سر : کویر می تواند ناگهان پر از گرد و شن ریزه شود. یک دستمال سر می تواند از بینی یا گردنتان در برابر نفوذ شن محافظت کند. اگر خیلی گرمتان شد می توانید دستمال سرتان را خیس کنید و دور گردنتان بپیچید. اینگونه احساس خنکی به شما دست خواهد داد. 

کفش: کفش مخصوص  کویر باید سبک باشد و منافذی جهت تنفس پاهای شما در آن تعبیه شده باشد. کفش های GORE-TEX به علت نوع تکنولوژی ساختی که در آن ها استفاده شده بهترین گزینه برای انتخاب هستند. این کفش هابرای هوای معتدل و گرم طراحی شده اند و دور تا دورشان محفظه ای برای جا به جایی هوا از داخل کفش به بیرون  تعبیه شده است. علاوه بر این نکات این کفش ها پای شما را در صورت بارش باران خشک نگه می دارد.

هدلامپ: تابش بی امان خورشید در طی روز به شما این حس کاذب را خواهد داد که در کویر همیشه همه چیز قابل رویت است. اگر قصد دارید شب به کویر گردی بروید یک هدلامپ حتما لازمتان خواهد شد.

 

سفر به کویر بدون تور های کویر گردی می تواند بسیار هیجان انگیز باشد به شرطیکه تمام نکات ایمنی را رعایت کنید. اگر تجربه ای شیرین از سفر فردی به کویر دارید آن را با ما به اشتراک بگذارید:

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا