بک پکینگ یا کوله‌گردی چیست

بک پکینگ یعنی تمام وسایل را داخل یک کوله بریزد و به دل طبیعت بروید.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

این روزها اکثر ما به دنبال پیدا کردن راهی ساده و ارزان برای سفر هستیم. سفر با دوچرخه، گشتن دور دنیا با موتور سیکلت، رفتن به تور‌های یک روزه نزدیک محل زندگی‌مان، هیچ هایک، اقامت در هاستل یا بک پکینگ، همه و همه راه‌هایی هستند که برای داشتن سفر‌های ساده و مقرون‌به‌صرفه به وجود آمده‌اند.

بک‌پکینگ ترکیبی از پیاده‌روی و کمپینگ است. در کوله‌گردی امکان تجربه‌ای فراتر از یک کمپینگ ساده برای طبیعت‌گردان به‌وجود می‌آید.یکی از تفاوت‌های بک پکینگ و پیاده‌روی روزانه در این است که در کوله‌گردی گردشگران روز‌های بیش‌تری را به سفر با یک کوله مشغول هستند، برای همین یکی از مهم‌ترین فاکتور‌های داشتن سفر خوب با کوله‌پشتی انتخاب هوشمندانه کوله‌ی سفر است. با میهمان شو همراه باشید تا مرحله به مرحله به سمت آماده‌سازی برای یک بک پکینگ پیش برویم.

 

راهنمای انتخاب کوله پشتی

 

بک پکینگ نوعی جدید از سفر - مجله گردشگری میهمان شو

 

برای داشتن تجربه‌ای شیرین از اولین بک پکینگ توصیه می‌کنیم مراحل زیر را دنبال کنید:

 • مقصد ساده‌ای را انتخاب کنید: پیاده‌روی‌های سبک که به خانه‌ی شما نزدیک باشد بهترین گزینه است.
 • لوازم و لباس کافی به همراه داشته باشید: به جای خریدن تجهیزات گران، آن‌ها را از یک دوست طبیعت‌‌‌گرد قرض بگیرید.
 • قبل از حرکت برای وعده‌های غذایی برنامه‌ریزی کنید: تا می‌توانید کوله‌ی خود را از تنقلات پر کنید تا در هنگام پیاده‌روی دچار ضعف نشوید.
 • برای سفر آماده شوید: اگر تجربه‌ی پیاده‌روی‌های طولانی را ندارید قبل از حرکت برای بک‌پکینگ حتما بدن خود را با تمرینات هوازی آماده کنید.
 • کمک گرفتن از یک بک پکر حرفه ای: اگر دوستی حرفه‌ای در زمینه بک پکینگ دارید بد نیست از او در این سفر کمک بخواهید. البته اگر چنین دوستی در اطرافتان نیست باز هم به شما توصیه می‌کنیم تا برای اولین تجربه‌ی کوله‌گردی تنها نباشید و از یکی از دوستان علاقه‌مند به پیاده‌روی دعوت کنید تا در این سفر همراه شما باشد.

 

کوله گردی یا بک پکینگ نوع جدید از سفر - مجله گردشگری میهمان شو

 

انتخاب مقصد ساده برای کوله‌گردی:

اگر اولین تجربه‌ کوله‌گردی سخت باشد مطئنا خاطره‌ای بد از آن در ذهن شما می‌ماند. اما اگر مسیری ساده را انتخاب کنید خاطره‌ای شاد و سرشار از آرامش در ذهن شما نقش می‌بندد که شما را بارها و بارها به کوله‌گردی تشویق می‌کند.

 

برای انتخاب بهترین مقصد بک پکینگ به موارد زیر دقت کنید:

 • از یک بک پکر حرفه‌ای مشورت بگیرید: می‌توانید هشتگ بک پکینگ را در اینستاگرام جست و جو کنید و طبیعت‌گردانی که قبل از شما کوله‌گردی را تجربه کرده‌اند پیدا کنید. با آن‌ها در مورد نقاطی از ایران که برای بک پکینگ انتخاب کرده‌اند صحبت کنید و اطلاعاتی مثل سختی مسیر، مدت زمانی که طول کشیده است تا مسیر را طی کنند و پیش‌نیاز‌های کوله‌گردی کسب کنید.
 • جایی نزدیک محل زندگی خود انتخاب کنید: برای اولین تجربه‌ی بک پکینگ بهتر است مسیری نزدیک به محل زندگی‌تان را انتخاب کنید تا بتوانید هر زمان که احساس خستگی کردید در محلی استراحت کنید.
 • مطمئن باشید به آب کافی دسترسی دارید: اگر نمی‌خواهید بطری‌های سنگین آب را در کوله‌ی خود بگذارید باید محلی را برای بک پکینگ انتخاب کنید که به یک منبع تأمین آب به اندازه‌ی کافی نزدیک باشد.

 

مقصد را در بک پکینگ یا کوله گردی درست انتخاب کنید - مجله گردشگری میهمان شو

 

تمام لوازم لازم برای کوله‌گردی را به همراه داشته باشید:

 • چه وسایلی برای بک پکینگ نیاز داریم: از آنجاییکه شما در این سفر فقط یک کوله‌پشتی دارید مجبورید از وسایل سبک استفاده کنید تا خسته نشوید.اگر دسته‌جمعی به کوله‌گردی می‌روید راحت‌تر می‌توانید وسایل را بین یکدیگر تقسیم کنید.
 • چادر مسافرتی: یک چادرمسافرتی دونفره از دو چادر مسافرتی تک نفره سبک‌تر است. پس بهتر است قبل از سفر توافق کنید که به اشتراک گذاشتن وسایل لازم در سفر به نفع همه است.
 • کوله‌پشتی: اگر کوله‌پشتی را از کسی قرض می‌گیرید اول مطمئن شوید که حمل آن برایتان راحت باشد. بهتر است قبل از شروع کوله‌گردی آن را با وسایل مختلف پر کنید و به یک پیاده‌روی کوتاه مدت بروید.
 • کیسه خواب: قبل از خرید کیسه خواب یا قرض گرفتن آن راهنمای کامل انتخاب چادر مسافرتی را به دقت بخوانید تا بتوانید انتخابی متناسب با نوع استفاده‌ی خود داشته باشید. برای یک سفر کوله‌گردی به سمت انتخاب چادر مسافرتی با مواد مصنوعی بروید چرا که این کیسه‌های خواب می‌توانند در همه‌ی محیط‌ها و شرایط دمایی تطبیق‌پذیری خوبی داشته باشند.
 • اجاق خوراک پزی: اگر اجاق خوراک پزی تک‌نفره‌ای دارید که کمتر از نیم کیلوگرم وزن دارد می‌توانید از آن استفاده کنید. اما اگر قصد خرید یک اجاق خوراک‌پزی مخصوص سفر دارید به منبع سوخت آن دقت کنید، خیلی از کوله‌گردها از اجاق‌هایی که با بنزین پر می‌شوند استفاده می‌کنند تا نگران تأمین سوخت نباشند.
 • تجهیزات مربوط به تصفیه آب: حتی تمیزترین رودخانه‌ها هم می‌توانند آبی آلوده داشته‌باشند. استفاده از فیلتر‌های تصفیه آب ساده‌ترین راهی است که می‌توان در طبیعت به‌کار برد. بهتر است قبل از بک پکینگ اطلاعاتی کامل از نحوه تصفیه آب در طبیعت داشته باشید.
 • لوازم خوراک‌پزی: لازم نیست پول زیادی برای خرید تجهیزات سفر پرداخت کنید. از لوازم غیر قابل استفاده خانه استفاده کنید. قابلمه‌های کوچکی که تفلون آن‌ها خراب شده‌است یا لیوان‌ها و بشقاب‌های قدیمی ملامین بهترین انتخاب برای یک کوله‌گردی کم هزینه هستند.

 

لوازم مورد نیاز برای بک پکینگ یا کوله گردی - مجله گردشگری میهمان شو

 

برای بک پکینگ چه لباسی بپوشیم؟

اصلا به شما توصیه نمی‌کنیم که برای اولین تجربه‌ی کوله‌گردی پول زیادی را برای خرید لباس‌های مخصوص هدر بدهید. از بین لباس‌های قدیمی به سمت انتخاب لباس‌هایی بروید که ضد آب باشند و زود خشک شوند. لباس‌هایی از جنس نایلون یا پلی‌استر را به جای لباس‌های نخی انتخاب کنید.

یاد بگیرید که چگونه لایه‌ای لباس بپوشید، لایه‌ای لباس پوشیدن به شما کمک می‌‌کند تا بدنتان راحت‌تر با دماهای مختلف تطبیق پیدا کند.

 • لایه‌ی نزدیک به سطح پوست: این لایه مهم‌ترین نقش را در گرم کردن شما ایفا می‌کند.
 • لایه‌ی نایلونی: از تی‌شرت‌هایی با جنس نایلون استفاده کنید.
 • لایه‌ی عایق: دستکش و ژاکت سبک.
 • بارانی: یک بارانی یا کاپشن ضد آب.

 

لباس مناسب برای یک پکینگ یا کوله گردی - مجله گردشگری میهمان شو

 

برای کوله‌گردی چه کفشی انتخاب کنیم؟

حتما شنیده‌اید که قلب پای دوم شما است. در کوله‌گردی مهم‌ترین عضوی که باید به آن اهمیت داد همین پاها هستند. پوشیدن یک کفش مناسب و داشتن احساس راحتی در آن می‌تواند روی مسافتی که در حین بک پکینگ طی می‌کنید تأثیر مستقیم داشته باشد.

یک جفت جوراب اضافه از جنس نایلون یکی از آن مواردی است که باید حتما به همراه داشته باشید.

اکیدا به شما توصیه می‌کنیم قبل از سفر حتما کفش‌های خود را در مسافت‌های کوتاه‌تر امتحان کنید و به هیچ وجه از یک کفش نو برای اولین تجربه‌ی سفر کوله گردی استفاده نکنید.

انتخاب کفش مناسب برای سفر

 

کفش مناسیب برای بک پکینگ - مجله گردشگری میهمان شو

 

تصمیم بگیرید قرار است در بک پکینگ چه غذایی بخورید:

اول از همه تعیین کنید قرار است چند ساعت کوله‌گردی کنید. از آنجاییکه قرار است فعالیت‌ فیزیکی زیادی انجام دهید، فکر کردن به غذایی که ‌می‌خواهید بخورید بسیار مهم است.

برنامه‌ای برای یک روز کامل دارید؟ پس باید به فکر صبحانه، ناهار و شام باشید. غذاهای فریزشده بهترین و سبک‌ترین غذاهایی هستند که برای گرم شدن فقط به آب جوش احتیاج دارند.

به هیچ وجه از غذاهای کنسروی استفاده نکنید چرا که وزن زیاد آن‌ها کوله‌ی شما را الکی سنگین می‌کنند. علاوه بر حمل کنسرو حمل مقدار حجیمی از غذا هم باعث سنگینی کوله می‌شود، پس در انتخاب غذا با دقت عمل کنید.

9 وعده غذایی ساده برای سفر

 

در بک پکینگ چه غذایی بخوریم - مجله گردشگری میهمان شو

 

برای یک سفر کوله‌گردی بی نظیر آماده شوید:

در سفر‌هایی مثل بک پکینگ که لازم به تحرک فیزیکی بسیار بالایی هست، لازم است قبل از سفر شرایط فیزیکی بدن خود را به حالتی ایده‌آل برسانید.

 • از لحاظ فیزیکی آماده شوید: قرار نیست برای دوی ماراتون آماده شوید اما بک پکینگ تفریحی است که برای انجام دادن آن به بدنی کاملا آماده احتیاج دارید. چند روز قبل از شروع کوله‌گردی پیاده‌روی‌های سبک را شروع کنید تا بدن شما به طی مسافت طولانی عادت کند. بعد از چند روز مسیر‌های طولانی‌تر را امتحان کنید و بدن خود را برای آن شرایط هم آماده کنید.
 • از لحاظ روانی آماده باشید: لوازم مربوط به بک پکینگ را قبل از سفر آماده کنید و نحوه‌ی کار با هر کدام را به خوبی یاد بگیرید تا نگرانی برای استفاده از اجاق خوراک‌پزی یا دستگاه فیلتر تصفیه آب نداشته باشید.
 • با افراد با تجربه مشورت کنید: بعد از اینکه تمامی وسایل لازم برای بک پکینگ را در کوله‌ی خود گذاشتید از یک فرد محلی ساکن مقصد سفر شما است بپرسید که چه مواد اضافه‌ای ممکن است به کار شما بیاید.
 • اطلاعات بک پکینگ را در اختیار یکی از اعضای خانواده تان بگذارید: یکی از مواردی که در هر سفر توصیه می‌کنیم انجام دهید، دادن اطلاعات مربوط به مقصد سفر به یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان است. در این صورت اگر اتفاقی برای شما پیش بیاید امکان دریافت کمک بیشتر می‌شود.
 • جمع کردن کوله را به شب آخر موکول نکنید: درست است که بک پکینگ یکی از راه‌های ساده و کم دردسر برای سفر است اما به این معنی نیست که صبح قبل از حرکت کوله‌ی خود را پر کنید. چند روز قبل از رفتن به کوله‌گردی کوله‌ی خود را ببندید. توجه داشته باشید که شما اجازه دارید کوله‌ی خود را با وزنی به اندازه‌ی 20 درصد وزن بدن خودتان پر کنید تا بدن شما دچار مشکل نشود.

راهنمای بستن کوله پشتی برای سفر

 

بک پکینگ یا کوله گردی چیست - مجله گردشگری میهمان شو

 

سفر با یک کوله پشتی به شما یاد می‌دهد که چگونه ساده‌تر سفر کنید و از چیز‌های غیر ضروری دل بکنید.

 

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا