پاراکورد چیست ؟

دستبند پاراکورد زیباست اما علاوه بر زیبایی یک عالمه قابلیت باور نکردنی برای اهالی سفر دارد.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

طناب پاراکورد یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین تجهیزاتی است که کوهنوردان و افرادی که قصد رفتن به سفر‌های کمپینگی را دارند آن را در وسایل خود جای می‌دهند. استفاده از تجهیزات پاراکورد نه تنها در صنعت گردشگری حتی در صنعت مد و فشن هم حسابی جای خودش را باز کرده است. پاراکورد فقط به صورت طناب به فروش نمی‌رسد، این روزها دستبندهای پاراکورد که قابلیت حمل ساده‌تری دارند هم به بازار تجهیزات کوهنوردی آمده است تا جوان‌ترها متناسب با سلیقه‌ی خود از این دستبند‌ها برای تورهای طبیعت گردی یک روزه یا چندروزه  استفاده کنند. میهمان شو در این مقاله قصد دارد کاربرد‌های طناب و دستبند پاراکورد را برای شما طبیعت‌گردان عزیز معرفی کند.

ساخت دستبند پاراکورد

مهم‌ترین تفاوت طناب پاراکورد با طناب‌های رنگارنگ پلاستیکی موجود در بازار در قدرت متفاوت تحمل وزن است. طناب‌های پاراکورد به دلیل نوع تکنولوژی ساختی که دارند می‌توانند تا وزنی به اندازه 250 کیلوگرم را تحمل کنند. ویژگی دیگر جالب طناب پاراکورد این است که چون هر طناب پاراکورد از 7 رشته طناب نازک تشکیل شده است در صورتیکه تحت هر شرایطی پاراکورد در حال پاره شدن باشد این اتفاق به صورت ناگهانی رخ نمی‌دهد و هر یک از بندهای 7 گانه‌ی به تنهایی پاره می‌شوند.

 

دستبند پاراکورد مخصوص کوهنوردی و سفر - مجله گردشگری میهمان شو

 

ساخت تیر و کمان  به کمک پاراکورد برای بقا در طبیعت

اگر در یک شرایط اضطراری در طبیعت گیر افتاده‌اید که آذوقه‌ی غذایتان تمام شده است تنها راهی که برای سیر کردن خودتان دارید درست کردن یک تیر و کمان برای شکار حیوانات کوچک است. درست کردن تیر و کمان چندان کار سختی نیست، داشتن یک چاقوی تیز مخصوص سفر و یک دستبند پاراکورد به همراه مقداری چوب برای ساخت یک تیر و کمان کافی است. به این نکته توجه داشته باشید که شما اجازه ندارید شاخه‌ی درختان را بشکنید. از چوب‌های مرده‌ی درخت‌ها که روی زمین می‌‌ریزند استفاده کنید.

سوالی که ممکن است برایتان پیش بیاید این است که دستبند پاراکورد در اینجا به چه کاری می‌آید؟ پاسخ ساده است، برای درست کردن حالت کششی کمان به یک طناب احتیاج دارید که بتواند کشش خوبی ایجاد کند. اینجا همان جایی است که طناب‌هایی که دور دستبند پاراکورد شما پیچیده شده است به کمک شما می‌آیند.

 

دستبند پاراکورد مخصوص کوهنوردی و سفر - مجله گردشگری میهمان شو

 

درست کردن آتش در طبیعت

طناب پاراکورد میتواند به عنوان یک آتش‌زنه در کنار هیزم‌های شما برای مدت طولانی بسوزد.

یکی دیگر از ویژگی‌های جالبی که طناب پاراکورد دارد این است که در اثر سایش با چوب می‌تواند به سادگی آتش تولید کند. اصطکاک بین چوب خشک و بند‌های نازک دستبند پاراکورد باعث ایجاد حرارت و در نهایت یک آتش کوچک که قابلیت تبدیل شدن به یک آتش بزرگ را دارد می‌شود.

آتش روشن کردن در سفر

 

دستبند پاراکورد مخصوص کوهنوردی و سفر - مجله گردشگری میهمان شو

 

بستن شریان های بدن  با دستبند پاراکورد در شرایط اضطراری

یک بند از دستبند سالم پاراکورد که ریسمان‌هایش سالم باشد می‌تواند به سادگی دور یک قسمت بریده شده از  مچ دست یا قسمت پایینی پا بپیچد و از خونریزی بیشتر محل بریده شده جلوگیری کند.

 

دستبند پاراکورد مخصوص کوهنوردی و سفر - مجله گردشگری میهمان شو

 

محکم بستن دو قسمت به یکدیگر

ممکن است در شرایطی گیر بیفتید که مجبور باشید قسمتی از دست یا پای فردی را به یک چوب  محکم ببندید تا تکان نخورد. اگر فراموش کرده‌اید که داخل کوله‌ی خود یک نوار چسب قرار بدهید نگران نباشید. برای این کار می‌توانید از طناب‌های محکم دستبند پاراکوردتان استفاده کنید.

یک تکه چوب مرده از روی زمین‌های دور و بر خود انتخاب کنید و با کمک قسمتی از ریسمان پاراکورد نقطه‌ی آسیب دیده را محکم به چوب ببندید. اگر کوله پشتی شما گیره‌ی اضافی داشته باشد می‌توانید ریسمان‌های دستبند را به دور آن حلقه ببندید تا کارتان راحت تر شود.

 

دستبند پاراکورد مخصوص کوهنوردی و سفر - مجله گردشگری میهمان شو

 

طناب پاراکورد به جای بند کفش

اگر بند کفش شما پاره شد خیلی سریع یکی از طناب‌های دستبند خود را باز کنید و به کفش خود ببندید و با خیال راحت به مسیر ادامه بدهید.

 

دستبند پاراکورد مخصوص کوهنوردی و سفر - مجله گردشگری میهمان شو

 

ساخت نخ ماهیگیری با پاراکورد

اگر نزدیک یک رودخانه باشید که از قضا آب شفافی داخل آن باشد خیلی راحت می‌توانید با ساخت نیزه‌های ماهیگیری یک ماهی شکار کنید و از گرسنگی نجات پیدا کنید. اما اگر آب رودخانه شفاف نباشد و عمق دریاچه به قدری باشد که امکان وارد شدن به داخل آن را نداشته‌باشید مجبور به ساخت قلاب ماهیگیری هستید. برای ساخت قلاب یکی از نخ‌های نازکی که در ساخت دستبند پاراکورد شما استفاده شده است به کمک‌تان خواهد آمد.

 

دستبند پاراکورد مخصوص کوهنوردی و سفر - مجله گردشگری میهمان شو

 

ساخت سرپناه یا برپایی چادر در سفر

یکی دیگر از کابرد‌های دستبند پاراکورد در سفر ساخت یک سرپناه یا برپایی چادر مسافرتی است. برای محکم کردن قسمت پایینی چادر به زمین لازم است آن را با یک بند به قسمتی از یک درخت ببنیدید، طناب پاراکورد به عنوان یک بند که خاصیت کششی مناسبی دارد در اینجا هم به کمک طبیعت‌گردان می‌آید.

 

دستبند پاراکورد مخصوص کوهنوردی و سفر - مجله گردشگری میهمان شو

 

اگر کاربرد دیگری از طناب پاراکورد به ذهن تان می‌رسد آن را در قسمت دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا