کاربرد پاراکورد و ساخت مرحله مرحله دستبند پاراکورد

طناب پاراکورد یکی از تجهیزاتی است که حتما در سفر‌های طبیعت گردی به آن نیاز خواهید داشت. طناب پاراکورد در هنگام پاره‌شدن بند کفشتان یا زمانیکه می‌خواهید بدون داشتن هیزم آتش روشن کنید به کار شما می‌آید.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

طناب پاراکورد یکی از تجهیزاتی است که حتما در سفر‌های طبیعت گردی به آن نیاز خواهید داشت. طناب پاراکورد در هنگام پاره‌شدن بند کفشتان یا زمانیکه می‌خواهید بدون داشتن هیزم آتش روشن کنید به کار شما می‌آید. طناب پاراکورد آنقدر کارایی دارد که مثل یک جعبه ابزار نیاز‌های ابتدایی شما در سفر را برطرف می‌کند. این طناب‌ها را می‌توانید به سادگی از فروشگاه‌های مربوط به تجهیزات کوهنوردی خریداری کنید. هرچند این طناب‌ها از ابتدا برای مصرف در سفر ساخته شده بود اما امروزه جوان‌ترها با ساختن دستبند های زیبا و رنگارنگ با آن جایی در صنعت مد و فشن هم برای طناب پاراکورد باز کرده‌اند.

با خرید طناب پاراکورد می‌توانید یک دست‌بند پاراکورد با سلیقه‌ی خودتان بسازید. در این مقاله از میهمان شو می‌خواهیم نحوه‌ی درست کردن یک دست‌بند پاراکورد را به شما آموزش دهیم.

طناب پاراکورد چیست ؟

بهتر است قبل از اینکه به یک تور طبیعت گردی بروید تجهیزات لازم برای ساخت دست‌بند پاراکورد را تهیه کنید و مشغول ساختن کاربردی‌ترین وسیله‌ی سفرهای طبیعت گردی خود بشوید.

 

آموزش ساخت دستبند پاراکورد - مجله گردشگری میهمان شو

 

ملزومات ساخت دستبند

طناب پاراکورد در رنگ‌های دلخواه و با ضخامت‌های متفاوت ( ضخامت طناب را بر اساس کاربردی که می‌خواهید داشته باشد انتخاب کنید.)

سگک یا قلاب پلاستیکی ( این قلاب‌ها را می‌توانید از مغازه‌های خرازی تهیه کنید)

برای درست کردن هر 2 و نیم سانت از دستبند پاراکورد به چیزی حدود 30 سانت طناب پاراکورد احتیاج دارید.

خط کش یا متر

قیچی

کبریت

 

راهنمای کامل ساخت دستبند پاراکورد

طناب رنگی پاراکورد خود را انتخاب کنید

برای ساخت دست‌بند می‌توانید از یک یا دو رنگ استفاده کنید.

 

دور مچ خود را اندازه بگیرید

دستبند پاراکورد - مجله گردشگری میهمان شو

 

طناب پاراکورد را یک بار به دور مچ خود بپیچید. نقطه‌ای که یک سر طناب به ابتدای دیگر طناب رسید را علامت بزنید.

این طول از طناب پاراکورد را اندازه بگیرید. فرض کنید این اندازه چیزی در حدود 19 سانتی‌متر باشد.

 

دستبند پاراکورد - مجله گردشگری میهمان شو

 

طناب پاراکورد را به اندازه‌ی مناسب ببرید.

 

دستبند پاراکورد - مجله گردشگری میهمان شو

 

اگر می‌خواهید از یک رنگ طناب برای ساخت دست‌بند استفاده کنید، مقدار طولی که در مرحله‌ی قبل( دور مچ) به دست آوردید را در عدد 12 ضرب کنید. چنانچه می‌خواهید از دو رنگ طناب استفاده کنید عدد مرحله 2 را در 6 ضرب کنید. اعدادی که در نتیجه‌ی این ضرب کردن به‌دست می‌آورید مقدار کلی طنابی که برای دستبند پاراکورد خود نیاز دارید را به شما می‌دهد. در این آموزش ما از 2 رنگ طناب استفاده می‌کنیم. با ضرب عدد 19 در 6 به 114 می‌رسیم. این یعنی اینکه از هر رنگ طناب به اندازه‌ی 114 سانتی‌متر نیاز داریم. برای اینکه در نهایت دستبند خیلی تنگ نباشد طول طناب پاراکورد را چیزی در حدود 15 سانتی‌متر اضافه‌تر می‌گیریم.

 

طناب پاراکورد را به سگک وصل کنید

اگر از 2 رنگ استفاده می‌کنید اول از همه باید 2 طناب را به هم وصل کنید. راه‌های زیادی برای وصل کردن 2 طناب به یکدیگر وجود دارد.

 

دستبند پاراکورد - مجله گردشگری میهمان شو

 

ساده‌ترین راه این است که به کمک کبریت 2 سر طناب‌های رنگی را به یکدیگر وصل کنید. برای اینکه یک سر طناب‌های به هم چسبیده را داخل سگک جای بدهید به تصاویر زیر نگاه کنید.

 

دستبند پاراکورد - مجله گردشگری میهمان شو

 

اندازه ی دستبند را فیکس کنید

 

دستبند پاراکورد - مجله گردشگری میهمان شو

 

یادتان هست در مراحل قبلی اندازه‌ی دور مچ خودتان را به دست آوردید؟ طناب متصل به سگک را روی زمین بگذارید و به کمک خط کش مقدار دقیق مچ دست خودتان را روی طناب علامت بزنید. هر کجا که طول طناب پاراکورد به اندازه‌ی مچ دست شما شد( می‌توانید برای اینکه دستبند پاراکورد برایتان تنگ نباشد این اندازه را کمی بیش‌تر در نظر بگیرید) ، 2 انتهای آزاد طناب را از داخل یک سگک رد کنید.

 

حالا وقت بافتن دستبند پاراکورد است

حالا باید با کمک کوک حاشیه یا کوک کبرا بدنه‌ی دستبند را ببافید. این نوع بافت باعث می‌شود بدنه‌ی اصلی دستبند به قسمت سگک محکم‌تر وصل شود.

 

دستبند پاراکورد - مجله گردشگری میهمان شو

 

طناب سمت چپی را بردارید و آن را از زیر دو طنابی که وسط کار هستند رد کنید. بعد از آن طناب را از روی طناب سمت راستی عبور دهید.

 

دستبند پاراکورد - مجله گردشگری میهمان شو

 

حالا طناب سمت راستی را بلند کنید و از روی قسمت وسطی طناب‌ها رد کنید و ادامه آن را از زیر طناب سمت چپی رد کنید.

 

دستبند پاراکورد - مجله گردشگری میهمان شو

 

به شکل‌ها دقت کنید و با چشم مسیری که به ترتیب طناب سمت چپی و راستی طی کرده‌اند را دنبال کنید.

 

دستبند پاراکورد - مجله گردشگری میهمان شو

 

حالا دو سر آزاد طناب‌ها را بکشید و محکم گره بزنید.  

همین‌کاری که یک بار انجام دادید را مطابق شکل تکرار کنید تا روی قسمت مرکزی طناب ( فاصله‌ی بین 2 سگک) بافتی مطابق شکل ایجاد شود.

 

دستبند پاراکورد - مجله گردشگری میهمان شو

 

ساخت دستبند پاراکورد به پایان رسید

وقتی کل فاصله‌ی بین 2 سگک را مطابق شکل بافتید انتهای هر دو طناب را به اندازه‌ی 2 سانتی‌متر با کبریت بسوزانید و انتهای سوخته‌ی طناب را به کمک چسب به انتهای سگک بچسبانید.

 

دستبند پاراکورد - مجله گردشگری میهمان شو

 

تبریک می‌گوییم شما به سادگی یک دستبند پاراکورد ساختید. از این دستبند به سادگی در تورهای طبیعت‌گردی که به آن‎ها به دل جنگل می‌روید استفاده کنید.

 

دستبند پاراکورد - مجله گردشگری میهمان شو

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا