درمان سوختگی در سفر

رفتن به سفر و طبیعت روح انسان را تازه می‌کند به شرطیکه در حین سفر اتفاق ناخوشایندی برای هیچ یک از هم‌سفرها نیفتد. یکی از مشکلاتی که ممکن است در حین مسافرت یا حتی کمپ‌های یک روزه برایتان اتفاق بیفتد سوختگی است.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

رفتن به سفر و طبیعت روح انسان را تازه می‌کند به شرطیکه در حین سفر اتفاق ناخوشایندی برای هیچ یک از هم‌سفرها نیفتد. یکی از مشکلاتی که ممکن است در حین مسافرت یا حتی کمپ‌های یک روزه برایتان اتفاق بیفتد سوختگی است. سوختگی می‌تواند در اثر پاشیدن آب جوشی که روی آتش گذاشته‌اید، بی احتیاطی و لمس یک ذغال یا شعله گرفتن ناگهانی آتش، سوختن بر اثر تابش بیش از اندازه‌ی خورشید اتفاق بیفتد. میهمان شو در این مقاله قصد دارد آموزش‌های لازم برای برطرف کردن سوختگی‌هایی که در گشت و گذارهایتان پیش می‌آید ارائه دهد.

 

اقدامات اولیه برای درمان سوختگی

جلوگیری: اول از همه احتیاط کنید تا دچار سوختگی نشوید.

منبع آتش را خاموش کنید: اگر فرد دچار سوختگی زیادی شده‌است او را محکم بگیرید تا شروع به دویدن نکند. چنانچه فرد سوخته با شعله‌های آتش احاطه شده است او را داخل یک کیسه خواب، پتو یا ژاکت بپیچید تا آتش خاموش شود. خیلی سریع زیور آلات و لباس‌های آن فرد را که نزدیک ناحیه‌ی سوختگی هستند از او جدا کنید چرا که این مواد می‌توانند گرم بمانند و بدن فرد را اذیت کنند.

ارزیابی مقدار سوختگی: عمق آسیب دیدگی در فرد را ارزیابی کنید. سوختگی سطحی یا عمیق ؟

درمان: محل سوختگی را تمیز کنید و آن نقطه را بپوشانید.

تماس با مرکز فوریت‌های پزشکی: اگر سوختگی بسیار شدید باشد لازم است حتما با یک مرکز فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

 

جلوگیری از سوختن در سفر

در هر موضوعی که فکرش را بکنید پیشگیری راحت تر از درمان است. در مورد سوختگی هم داستان از همین قرار است. روشن کردن آتش و پختن غذا معمولا در انتهای یک روز اتفاق می‌افتد یا بعد از طی کردن مسافتی زیاد که حسابی خسته هستید. پس وقتی می‌خواهید آتش روشن کنید این پیش فرض را در ذهن داشته باشید که ممکن است خستگی حواس شما را پرت کند.

مطمئن شوید ظرفی که روی آتش گذاشته‌اید لق نمی‌زند و روی پایه‌ای محکم قرار گرفته است. علاوه بر جایی که ظرف شما قرار می‌گیرد به نحوه‌ی خروج بخار یا حرارت از طرف هم توجه کنید.

جلوگیری از آفتاب سوختگی: زمانیکه با دوستانتان یا تور‌های طبیعت‌گردی برای کوهنوردی، کویر نوردی یا کمپینگ به دل طبیعت می‌روید خودتان را در معرض بیش‌ترین مقدار سوختگی یعنی سوختگی در اثر تابش خورشید قرار می‌دهید. بیشترین مقدار سوزانندگی  اشعه‌ی خورشید بین ساعت‌های 10 صبح تا 2 بعد از ظهر است که اتفاقا شما در همین زمان‌ها بیش‌ترین مقدار فعالیت را دارید. به این نکته توجه داشته باشید که حتی زمانیکه آسمان ابری است باز هم احتمال سوختگی وجود دارد چرا که اشعه‌های خورشید از ابر‌ها هم عبور می‌کنند.

برای جلوگیری از سوختگی توسط نور خورشید راحت ترین راه استفاده از کرم‌های ضد آفتاب است.

 

جلوگیری از سوختگی در سفر - مجله گردشگری میهمان شو

 

جلوگیری از از دست دادن بینایی در کوهستان‌های برفی: یکی از نوع سوختگی‌های دیگری که شاید حتی به ذهنتان نرسد کور شدن کوتاه مدت توسط برف است که بر اثر قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض نور خورشید اتفاق می‌افتد.

جلوگیری از این نوع آسیب هم بسیار ساده است تنها کافی است از عینک آفتابی مناسب کوهنوردی استفاده کنید و در روز‌های ابری هم استفاده از آن‌ها را فراموش نکنید.

انتخاب عینک آفتابی مناسب

 

جلوگیری از سوختگی در سفر - مجله گردشگری میهمان شو

 

ارزیابی مقدار سوختگی

فرقی نمی‌کند منبعی که باعث ایجاد سوختگی شده است چه چیزی باشد، سوختگی‌ها بر اثر مقدار گستردگی روی پوست و شدت آسیبی که به پوست وارد کرده‌اند تقسیم بندی می‌شوند. ممکن است فردی دچار سوختگی عمیق شده باشد اما این سوختگی فقط مقدار خیلی کمی از پوست او را درگیر کرده باشد اما در یک نوع دیگر از سوختگی ممکن است مقدار بیشتری از پوست با عمق کمتری درگیر سوختگی شده باشد.

 

چگونه ارزیابی مناسبی از میزان سوختگی داشته باشیم؟

سوختگی سطحی یا درجه 1: فقط لایه خارجی یا همان سطح پوست آسیب دیده است. در این حالت فرد در ناحیه‌ی سوختگی احساس درد دارد، پوست این ناحیه قرمز می‌شود ولی تاول نمی‌زند و در اثر فشار ناحیه ‌ی سوختگی پوست به رنگ سفید در می‌آید.

سوختگی جزیی یا درجه 2 : در این حالت سطح پوست و لایه‌ی زیرین آن آسیب می‌بینند. پوست درد می‌کند، قرمز می‌شود، لکه لکه می‌شود و تاول می‌زند.

سوختگی کامل یا درجه 3: این نوع سوختگی بسیار عمیق است و تا لایه‌های پایینی پوست و حتی استخوان را درگیر خود می‌کند. در این حالت پوست درد نمی‌کند چرا که عصب‌های این نقطه آسیب دیده اند اما پوست حالت چرمی به خود می‌گیرد و رنگ آن متمایل به خاکستری و خشک می‌شود.

 

از قانون کف دست برای شناسایی درصد سوختگی استفاده کنید:

 یک کف دست باز شده‌ی فرد سوخته یک درصد از کل پوست بدن او را تشکیل می‌دهد. از این معیار برای اندازه‌گیری درصد سوختگی سطح پوست فرد استفاده کنید. هر نوع سوختگی با هر نوع درجه‌ای که اتفاق افتاده باشد اگر بیش از 10 درصد از سطح پوست را گرفته باشد احتیاج به تخلیه‌ی ناحیه سوخته دارد.

 

درمان‌های پیشنهادی برای سوختگی های بسیار جزیی

هدف اصلی آموزش این قسمت این است که از آسیب‌های بیشتر پوست فرد در حالت سوختگی‎های درجه 1 و 2 جلوگیری کنید و کمی از درد آن فرد کم کنید. توجه داشته باشید که سوختگی‌های کامل یا درجه‌ی 3 برای درمان  احتیاج به مراجعه به مرکز اورژانس دارند.

 

درمان سوختگی در سفر - مجله گردشگری میهمان شو

 

مسیر تنفس فرد سوخته را چک کنید: تنفس هوای بسیار داغ می‌تواند به غشاهای مخاطی و مژگان‌های داخل شش‌ها آسیب بزند. در داخل گلو و دهان فرد سوخته به دنبال تورم، لکه‌های سیاه رنگ و قرمزی باشید، هم چنین حواستان به سرفه‌ها و تنفس پر س رو صدای فرد سوخته باشد. چنانچه مقدار این سرفه‌ها بیش‌تر شد به معنی سوختگی مسیر تنفسی فرد است.

محل سوختگی را خنک کنید: منظور ما از خنک کردن محل سوختگی به هیچ وجه قرار دادن یخ بر روی محل سوختگی نیست. فقط قصد داریم در این مرحله به شما بگوییم تا با آب محل سوختگی را بشویید و این کا ر را برای مدت بیش از 10 دقیقه ادامه ندهید. به هیچ وجه از یخ استفاده نکنید چرا که عروق خونی بیشتر تحریک می‌شوند و احتمال آسیب در فرد سوخته بالاتر می‌رود.

محل سوختگی را تمیز کنید و با پارچه‌ای تمیز بپوشانید: بعد از شستن محل سوختگی با یک کرم آنتی بیوتیک یا ژل سوختگی محل سوختگی را چرب کنید و به کمک یک پارچه‌ی تمیز یا لباس فرد که کرک ندهد محل سوختگی را به آرامی ببندید. این باند را هر روز تعویض کنید .

کنترل درد: اگر در طبیعت هستید و امکان مراجعه به پزشک ندارد از مسکن‌هایی مثل بروفن یا استامینیوفن برای کاهش درد استفاده کنید.

آب رسانی: مقدار زیادی آب به فرد سوخته بدهید.

 

چه زمانی نیاز به تخلیه‌ی محل سوختگی است؟

 

درمان سوختگی در سفر - مجله گردشگری میهمان شو

 

انجام عمل تخلیه‌ی محل سوختگی باید حتما توسط پزشک و مراکز درمانی انجام شود. اگر فرد سوخته علائم زیر را دارد باید هرچه سریعتر به اورژانس منتقل شود:

  1. احتمال می‌دهید فرد در ناحیه‌ی مجرای تنفسی خود دچار سوختگی شده باشد.
  2. سوختگی از نوع سوختگی کامل یا درجه 3 است.
  3. سوختگی از نوع سوختگی متوسط یا درجه 2 است اما صورت، دست‌ها، پاها، زیر بغل و کشاله‌ی ران فرد سوحخته است.
  4. سوختگی درجه 2 یا درجه 3 که بیش از 10 درصد از بدن فرد را گرفته است.

 

همانطور که خودتان خواندید پیشگیری از سوختن از درمان آن بسیار ساده تر است. کودکان را از آتش دور نگه دارید و با آتش به احتیاط رفتار کنید تا دچار مشکلات ناشی از سوختگی نشوید.

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا