3 روش ساده برای پخت غذا روی آتش

پختن غذا در طبیعت آن هم بر روی آتش یکی از لذت بخش ترین تفریحاتی است که مسافران می توانند تجربه کنند.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

یکی از لذت‌بخش‌ترین تفریحات در سفر‌های دسته جمعی غذا پختن است البته به شرطیکه اینکار زمان و انرژی زیادی از مسافران نگیرد و حس همدلی بین هم‌سفران را افزایش بدهد. میهمان شو یک توصیه‌ی دوستانه برای شما دارد آن هم اینکه خودتان را درگیر حمل قابلمه و ماهیتابه و یک عالمه ظرف و وسیله نکنید، بهتر است روش‌های پخت غذا در طبیعت را امتحان کنید تا حسابی لذت سفر را احساس کنید.

اگر مشناق هستید تا ببینید چه غذاهایی را می‌توان در طبیعت و با کم‌ترین امکانات ممکن پخت با ما همراه باشید.

برای شروع آشپزی در طبیعت فقط کافی است که یک آتش روشن کنید و گوشت را آماده کنید. گوشت می‌تواند مرغ، ماهی یا گوشت قرمزی باشد که با خود آورده اید.

غذاهای ساده برای سفر

 

درست کردن استیک روی تخته سنگ داغ

خودتان را با قابلمه‌های سنگین خسته نکنید. به جای آن کمی روغن بر روی تخته سنگی صاف بزنید و تعدادی سنگ چرب کوچکتر و پهن را بر روی تخته سنگ بزرگتر بگذارید.

یک تخته سنگ 5 سانتی را داخل محوطه‌ای از ذغال‌های داغ بگذارید.

بعد از سرخ شدن گوشت‌ها، چند تکه گوجه فرنگی که آبشان زیر نور خورشید خشک شده است را روی گوشت‌ها بگذارید.

روش کار :

برای درست کردن یک استیک لذیذ روی تکه سنگ به ذغال داغ احتیاج دارید، پس اولین قدم روشن کردن آتش است. وقتی چوب‌های آتش در حال سوختن هستند یک تخته سنگ صاف پیدا کنید که ضخامتی کم‌تر از 5 سانتی‌متر داشته باشد. حواستان به تمیزی تخته سنگی که انتخاب می‌کنید باشد.

روش های مختلف درست کردن آتش

تخته سنگ را تمیز بشویید و به مدت 15 دقیقه آن را روی ذغال بگذارید تا کمی گرم شود. این گرم کردن اولیه‌ی تخته سنگ باعث می‌شود که در ادامه‌ی مراحل پخت غذا سنگ از شدت حرارت وارد شده ترک نخورد.

بعد از گذشت 15 دقیقه باید تخته سنگ به اندازه‌ای داغ شده باشد که وقتی یک قطره آب بر روی آن می‌اندازید صدای جلز ولز آن را بشنوید. در این مرحله مقداری روغن بر روی تخته سنگ اضافه کنید. برای اینکه استیک طعم خوبی بگیرد بهترین راه این است که ورقه‌هایی از پیاز بر روی تخته سنگ خود بگذارید. گوشت‌ها را بروی پیازها بگذارید و به اندازه 2 تا 3 دقیقه به مواد زمان بدهید تا سرخ شوند. به کمک یک انبر گوشت را از روی تخته سنگ بردارید و داخل ظرفی بگذارید.

حالا وقت این است که طرف دیگر گوشت را سرخ کنید، برای اینکار تخته سنگ خود را برگردانید( مواظب باشید تا دست شما نسوزد) و طرف دیگر سنگ را بشویید تا ردی از خاکستر بر روی آن نماند. مراحل بالا را برای روی دیگر استیک تکرار کنید.

برای خوشمزه‌تر شدن استیک هم راه حل آسانی برای شما داریم.

چند عدد گوجه فرنگی را تمیز بشویید، آن‌ها را زیر تابش مستقیم نور خورشید بگذارید تا آب گوجه فرنگی گرفته شود. بعد از اینکه گوجه فرنگی‌ها خشک شدند می‌توانید به عنوان تاپینگ (Topping) بر روی استیک خود گذاشته و از طعم آن لذت ببرید.

 

 

پختن غذا روی آتش - مجله گردشگری میهمان شو

پخت مرغ بر روی آتش

گوشت سفید طرفداران خودش را دارد اگر از خانه با خودتان یک مرغ درسته آورده‌اید می‌توانید در طبیعت آن‌را با روشی آسان بپزید و میل کنید.

از قسمت ستون فقرات شروع کنید

برای اینکه یک مرغ کامل روی آتش به خوبی سرخ شود باید حالتی پروانه‌ای شکل پیدا کند تا سطح بیش‌تری برای تماس با آتش داشته باشد. برای انجام این کار از یک چاقوی خیلی محکم استفاده کنید و قسمت پشت مرغ را مطابق شکل برش دهید.

 

پخت غذا روی آتش - مجله گردشگری میهمان شو

 

مرغ را از قسمت پشتی محکم فشار دهید تا آماده‌ی به سیخ کشیده شدن باشد.

مرغ را روی سطحی صاف بگذارید و با یک دست قسمت میانی پشت مرغ را فشار دهید تا کمی صاف شود.

 

پخت غذا روی آتش - مجله گردشگری میهمان شو

 

از یک تکه چوب بلند که قسمت سر آن را تیز کرده باشید به عنوان سیخ استفاده کنید.

چوب را از بغل داخل بدن  مرغ کرده و بر روی آتش بگذارید.  بهترین حالت این است که چوب را با زاویه‌ای 45 درجه و چیزی حدود 15 سانتی‌متر بالاتر از سطح آتش قرار دهید.

 

پخت غذا روی آتش- مجله گردشگری میهمان شو

بعد از سرخ شدن یک طرف مرغ نوبت به طرف دیگر می رسد

 

سرخ کردن ماهی بر روی چوب

با استفاده از یک اره یا تبر یا هرچیزی که دم دست دارید یک تکه چوب را از وسط نصف کنید و آماده‌ی نوش جان کردن خوشمزه‌ترین ماهی که تا به حال خورده‌اید باشید.

روی قسمت صاف چوب روغن بزنید و با یک میخ ماهی را به سطح چوب بچسبانید.

بسته به اینکه ماهی شما چه قدر چاق و چله است تخته چوب را در فاصله‌ی 20 تا 45 سانتی متری از آتش قرار دهید. ماهی‌ها‌ی کوچکتر زودتر کبابی می‌شوند و ماهی‎‌های چاق و چله تر به خاطر چربی بیش‌تری که دارند در هنگام پخت از خودشان روغن پس می‌دهند و طعم بی‌نظیری خواهند داشت.

اول از همه یک تکه چوب به طول حدود 50 سانتی‌متر انتخاب کنید. بهتر است این تکه چوب 20 سانتی‌متر ضخامت هم داشته باشد.

اگر در وسایلتان میخ ندارید می‌توانید چند تکه چوب را بریده و به عنوان گیره یا میخ از آنها استفاده کنید. اجازه دهید هر طرف از ماهی به حدی که مد نظر خودتان هست پخته شود و بعد سمت دیگر را مقابل آتش قرار دهید.

ماهی به علت بافت نرمی که دارد هرگز نباید برای پخته شدن در تماس مستقیم با حرارت قرار بگیرد اما برای بیشتر کردن حرارت ماهی‌هایی که روی تخته چوب قرار دارند می‌توان از یک تکه فویل استفاده کرد تا حرارت بیش‌تری را به آن‌ها منتقل شود.

 

پخت غذا روی آتش - مجله گردشگری میهمان شو

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا