هاستل چیست

اقامت در هاستل می تواند تجربه ای جدید و منحصر به فرد باشد. اشتراک خیلی از اتاق ها و وسایل با بقیه مسافران برای طرفداران هاستل زیبایی های خاص خودش را دارد.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

نمی دانیم که آیا تا به حال اسم هاستل(Hostel) به گوشتان خورده است یا نه، هاستل هم نوعی از اقامت‌گاه‌هایی است که مسافران می‌توانند برای اقامت خود در طول سفر از آن استفاده کنند.

اگر بخواهیم تعریف دقیقی از هاستل داشته باشیم باید بگوییم، هاستل اقامت‌گاهی اشتراکی برای افرادی است که می‌خواهند هزینه‌ی کمی برای سفر خود پرداخت کنند. زمانی‌که یک هاستل رزرو می‌کنید در واقع شما فقط یک تخت از یک اتاق را اجاره کرده‌اید. تخت شما ممکن است در اتاقی باشد که چند نفر دیگر هم در آن اقامت دارند. با میهمان شو همراه باشید تا هر آنچه که لازم است درباره‌ی هاستل بدانید را به شما بگوییم.

 

هاستل چیست- مجله گردشگری میهمان شو

 

سرویس هاستل دقیقا چیست ؟

هاستل‌ها کسب و کارهایی هستند که بر پایه‌ی پذیرش مهمان کار می‌کنند. اساس کار یک هاستل بر کرایه‌ی روزانه‌ی فضا و اتاق اشتراکی است. پس در هنگام رزرو یک هاستل شما فقط پول یک تخت در اتاقی اشتراکی را پرداخت می‌کنید.

قیمت‌ اجاره‌ی یک شب هاستل نسبت به بقیه اقامت‌گاه‌ها بسیار کم‌تر است و آن هم به خاطر نوع سیستمی است که بر اداره‌ی هاستل‌ها حاکم است. هاستل‌ها به شعار " خودت انجامش بده " معتقد هستند و همین سیستم اشتراکی و استقلال مسافران باعث می‌شود که قیمت‌ کرایه‌ی تخت خواب در این اقامت‌گاه‌ها بسیار ارزان باشد.

 

سرویس هاستل - مجله گردشگری میهمان شو

 

هاستل‌ها چه امکاناتی برای مسافران فراهم می‌کنند؟

پاسخ به این سوال کاملا به هاستلی که به آن سفر می‌کنید ارتباط دارد. در ارزان‌ترین هاستل‌ها یک تخت خواب، حمام و دستشویی به صورت اشتراکی به مسافران داده می‌شود.

خیلی از هاستل‌ها تلاش می‌کنند تا امکانات جالبی برای مسافران فراهم کنند. صاحبان برخی هاستل‌ها علاقه دارند کاری کنند تا مسافران احساس نکنند در جایی دورتر از خانه‌ی خود اقامت دارند و هاستل را خانه‌ی خودشان بدانند. امکانات آشپزی، کامپیوتر، بازی‌های دسته جمعی و تلویزیون امکانات جانبی هستند که در برخی هاستل‌ها وجود دارند. ممکن است شانس بیاورید و هاستلی را پیدا کنید که به مسافران سرویس صبحانه هم بدهد.

 

امکانات هاستل - مجله گردشگری میهمان شو

آیا هاستل‌ها پتو و ملافه هم می‌دهند؟

از آنجایی که اساس کار هاستل بر کرایه‌ی یک تخت برای خوابیدن است پس لازم نیست نگران ملافه یا پتو باشید. همانطور که در قطار به شما یک کیسه‌ی حاوی پتو و ملافه داده می‌شود، هاستل‌ها هم این امکان را برای مسافران خود فراهم می‌کنند.

آیا هاستل‌ها به مسافران حوله‌ی شخصی می‌دهند؟

امکان اینکه هاستلی پیدا کنید که داخل کیسه‌ی ملافه یک حوله هم بگذارد مثل احتمال وجود آب در کره‌ی ماه است. حتما از خانه با خود حوله بردارید.

 

امکانات هاستل - مجله گردشگری میهمان شو

 

برای اقامت در هاستل چه وسایلی با خود برداریم؟

حوله را فراموش نکنید. لازم نیست یک حوله‌ی بزرگ را در کوله‌ی سفر خود بگذارید. از حوله‌های نخی سبک استفاده کنید.

مواظبت از اشیای قیمتی در حین سفر بسیار مهم است. در هتل و اقامتگاه‌های سنتی شما یک اتاق در اختیار دارید و مسئولیت نگهداری از وسایل با خود شما است، اما در یک هاستل لازم است اتاق خود را با افرادی که نمی‌شناسید شریک شوید.یک صندوقچه‌ی کوچک که قفل داشته باشد خیال شما را راحت خواهد کرد. ما فارسی زبانان ضرب المثل بسیار زیبایی داریم که " مالت رو سفت بچسب همسایه ات رو دزد نکن "  

 

هاستل - مجله گردشگری میهمان شو

 

گوش‌گیر را فراموش نکنید. شاید وقتی در حال جمع کردن چمدان خود هستید فکر گذاشتن گوش‌گیر در بین وسایلتان چندان عقلانی نباشد اما اگر موقع خواب در هاستل یک نفر خر و پف کند تازه کاربرد یک گوش‌گیر برایتان مشخص می‌شود.

 

هاستل - مجله گردشگری میهمان شو

تجربه‌ی اقامت در هاستل چگونه است ؟

حتی یک شب اقامت در هاستل کمک می‌کند تا شخصیت شما رشد کند. اما چگونه؟

روحیه‌ی همکاری در شما به شدت افزایش پیدا می‌کند چرا که مجبورید خیلی از وسایل خود را با بقیه به اشتراک بگذارید. در اثر همین به اشتراک گذاری دایره‌ای از دوستان جدید پیدا می‌کنیدکه می‌توانید حتی بیرون از هاستل هم دوستی خود را با هم حفظ کنید.

 

فضای اشتراکی در هاستل - مجله گردشگری میهمان شو

 

اقامت در اتاقی که فقط به اندازه‌ی یک تخت از آن سهم دارید باعث می‌شود سطح توقع شما از سفر کم شود. از طرف دیگر هر فردی که در اتاق شما هست کتاب قصه‌ای است که می‌تواند ساعت‌ها شما را سرگرم کند. تجربیات، شادی‌ها و داستان‌ها همه در یک اتاق کوچک به اشتراک گذاشته می‌شود.

 

تجربه اقامت در هاستل - مجله گردشگری میهمان شو

 

چرا باید حتما یک بار هم که شده رفتن به هاستل را تجربه کنیم؟

اگر از آن دست افرادی هستید که با شریک شدن وسایلتان با دیگران احساس بدی به شما دست نمی‌دهد و عاشق دیدن افراد جدید و شنیدن داستان‌های آن‌ها هستید به شدت توصیه می‌کنیم که یک شب را در هاستل صبح کنید.

مسافرانی که به هاستل می‌روند افرادی خاکی هستند که خیلی زود با بقیه دوست می‌شوند و یک جمع گرم و دوست داشتنی به وجود می‌آورند.

علاوه بر این‌ها، هاستل‌ها برای اینکه مسافران هر چه زودتر با هم صمیمی شوند برنامه‌های گروهی تدارک می‌بینند.

 

اقامتگاه هاستل در تهران - مجله گردشگری میهمان شو

 

مزایای اقامت در هاستل

قیمت: هاستل از هر نوع اقامت‌گاه دیگری ارزان‌تر است. حتی در بعضی هاستل‌ها امکان این وجود دارد تا به جای پرداخت پول در هاستل به انجام کاری مشغول شوید.

 

قیمت هاستل - مجله گردشگری میهمان شو

 

محیط اجتماعی مناسب: اگر از طرفداران اقامت در هاستل بپرسید که چرا این نوع اتاق‌ها را انتخاب می‌کنند اوولین پاسخی که از آن‌ها می‌شنوید همین است. محیط اجتماعی بسیار گرم و صمیمی.

 

هاستل - مجله گردشگری میهمان شو

 

موقعیت: از آنجاییکه هاستل‌ها می‌توانند حتی در خانه‌ی یک انسان معمولی وسط شهر هم بر‌پا شوند، معمولا نسبت به هتل‌ها خوش مسیرتر هستند.

 

اقامت در هاستل - مجله گردشگری میهمان شو

 

فعالیت‌های اجتماعی: هاستل‌های امروزی امکانات خیلی زیادی برای مسافران آماده می‌کنند. غذاهای خانگی، یوگا، تور به مناطق گردشگری شهر و اینترنت رایگان باعث می‌شود فضاهای اجتماعی شادی برای مسافران به وجود بیاید.

 

بازی های هاستل - مجله گردشگری میهمان شو

معایب اقامت در هاستل:

حریم شخصی: امنیت و داشتن فضای اختصاصی یکی از مهم‌ترین فاکتور‌های راحتی برای انسان قرن 21 است. ممکن است اشتراک گذاری اتاق خواب و سرویس بهداشتی برای مسافرانی که بیش از حد به حریم شخصی اعتقاد دارند کمی سخت باشد.

 

حریم شخصی در هاستل - مجله گردشگری میهمان شو

سر و صدا: قبل از اقامت در هاستل هیچ راهی برای پیش‌بینی مقدار سر و صدای همسایه‌های اتاق بغلی یا حتی هم اتاقی‌هایتان وجود ندارد. حتی اگر هم اتاقی‌های باحال و کم سر و صدایی هم داشته باشید ممکن است نیمه‌های شب با صدای خر و پف غیر ارادی یکی از آن‌ها از خواب بپرید.

 

شلوغی در هاستل - مجله گردشگری میهمان شو

 

به محض رسیدن به هاستل چه کاری انجام بدهیم؟

فضای هاستل به قدری راحت و خودمانی است که باعث می‌شود در زمان اقامت خود در هاستل دقیقا همان احساسی را داشته باشید که هنگام استراحت در خانه‌ی خود دارید اما ارزان بودن هزینه‌ی یک شب اقامت به معنی قبول کردن مسئولیت انجام یک سری از کارها است.

 

فضای هاستل - مجله گردشگری میهمان شو

آشپزخانه‌ی هاستل

ظرف‌های خود را بشویید: از آنجاییکه ظرف‌های آشپزخانه هم مثل اتاق شما به صورت اشتراکی استفاده می‌شوند باید به محض اینکه از ظرف‌ها استفاده کردید آن‌ها را بشویید تا بقیه‌ی مسافران هم بتوانند غذای خود را بپزند.

روی غذاهایتان برچسب بزنید: روی ظرف‌های غذای خود اسم خود و هم چنین مدت زمانی که قرار است در هاستل بمانید را بنویسید. مسئولینی که در هاستل کار می‌کنند ممکن است برای تمیز کردن یخچال غذاهایی که به نظرشان متعلق به کسی نیستند را دور بریزند.

 

آشپزخانه هاستل - مجله گردشگری میهمان شو

اتاق های هاستل:

خودتان را معرفی کنید: به محض وارد شدن به اتاق خودتان را به هم اتاقی‌هایتان معرفی کنید تا آن‌ها فکر نکنند شما از آن دست آدم‌هایی هستید که علاقه‌ای به صحبت کردن ندارید. علاوه بر این، اقامت در یک اتاق اشتراکی با کسی که حتی اسمش را هم نمی‌دانید عجیب و غریب است.

برق اتاق را روشن نگذارید: لطفا نصف شب هوس مطالعه به سرتان نزند چرا که بقیه‌ی مسافران اندازه‌ی شما به مطالعه‌ی کتاب علاقه ندارند.

لباس مناسب بپوشید: ممکن است که خودتان از راحت بودن با زیر شلواری لذت ببرید اما هم اتاقی‌ها و مسافران دیگر مطمئنا با شما هم نظر نخواهند بود.

 

اتاق های هاستل - مجله گردشگری میهمان شو

حمام‌های هاستل:

در حمام گیر نکنید: از آنجاییکه حمام برای همه‌ی مسافران به صورت اشتراکی در دسترس است سعی کنید مدت زمان زیادی را در حمام نگذرانید تا نوبت استفاده به بقیه هم برسد.

 

هاستل - مجله گردشگری میهمان شو

 

اگر تجربه ای از اقامت در هاستل دارید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا