چگونه در نقاط صخره ای طبیعت ایران عکاسی کنیم ؟ قسمت اول

عکاسی از طبیعت می تواند تفریح بی نظیری برای عاشقان طبیعت باشد و البته عکس یرداری از دره‌های صخرایی راه و روش خودش را دارد.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

شاید هیچ منظره‌ی دیگری­ در دنیا نتواند زیبایی‌های بکر دره‌ی ستارگان قشم، کال جنی طبس و تنگه‌ی شیرز کوهدشت را داشته باشد. عکاسان طبیعت‌گرد به هیچ‌وجه فرصت ثبت مناظر بی‌نظیر این نقاط را از دست نمی‌دهند. عکاسی از لایه‌های سنگی، رسوبات طبیعی و بقایای سالیان طولانی از عصر‌های زمین‌شناسی برای عاشقان عکس برداری آن‌ها را به این نقاط بکر می‌کشاند. اگر دلتان می‌خواهد بدانید چگونه بر فراز یکی از این صخره‌ها از بازی بین ابر‌ها، طلوع خورشید و باد‌های وحشی صحنه‌ای بی‌نظیر در آلبوم عکس‌هایتان خلق کنید با این مقاله از میهمان شو همراه باشید.

طبیعت 4 فصل ایران عزیزمان هر بار منظره‌ای جدید در لا‌به‌لای این صخره‌ها و دالان‌های سنگی آفریده است. قله‌های پوشیده از برف، تابش آفتاب سوزان بر روی صخره‌ها و صدای رودخانه‌های کوچکی که بین این دالان‌ها جریان دارد، سوژه‌ای بکر برای عکاسی و لذت بردن است.

روشنایی و طلوع خارق‌العاده‌ی خورشید در این نقاط چیزی است که هر عکاسی را دوباره به این نقطه خواهد کشاند. غبار‌های صبح‌گاهی مه آلود که بینابین صخره‌ها به رقص در‌می‌آیند همان سوژه‌ی نابی است که نباید از آن غافل شد.

علاوه بر این ‌همه زیبایی که در این صخره‌ها وجود دارد نوع تابش نور و حالت‌های مختلفی که از این تابش به‌وجود می‌آید باعث می‌شود تا عکاسان حرفه‌ای بتوانند با نور‌های طبیعی مختلف و بدون نیاز به ویرایش نور در عکس‌ها، مناظر زیبایی را ثبت کنند.

 

نور زود‌گذر (Ephemeral Light ) در عکاسی از طبیعت

در انتهای روز که خورشید در بین ابر‌ها تیز‌ترین زاویه را با زمین دارد و در حال غروب کردن است می‌توان پویاترین عکس‌ها را در نقاط صخره‌ای گرفت. این لحظات که خیلی هم طول نمی‌کشند نور خورشید به سرعت به بیش‌ترین میزان خود می‌رسد و بعد هم ناپدید می‌شود.

برای اینکه بتوانید این لحظه را ثبت کنید باید مسیر حرکت خورشید در بین ابر‌ها را دنبال کنید و آن لحظه‌ای که خورشید از پنجره‌ی میان ابر‌ها بیرون می‌آید همان لحظه‌ی موعود است. برای ثبت این لحظه از قبل کادر دوربین خود را ببندید و منتظر بمانید، این منظره به قدری زیبا است که ارزش منتظر ماندن دارد.

نوردهی (Exposure ) دوربین را چک کنید و حواستان باشد که به محض دیدن نور خورشید دوربین خود را دوباره تنظیم کنید. اگر از روبه‌روی خورشید در حال عکس‌برداری هستید لازم است تا نوردهی را بیش‌تر کنید تا بتوانید درخشندگی بالای خورشید را ثبت کنید. یک لنز تمیز مقدار درخشندگی بالای خورشید را کم‌تر می‌کند، پس گرد و غبار‌هایی که روی لنز هستند را تمیز کنید تا عکس بهتری بگیرید.

 

عکاسی در طبیعت - مجله گردشگری میهمان شو

 

نور پخش شده (Diffused Light) در عکاسی از طبیعت

ابر‌ها در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف در آسمان دره‌های صخره‌ای ایران وجود دارند. گاهی اوقات این ابر‌ها چندان پراکنده نیستند و فقط یک لایه‌ی نازک ابر روی خورشید را می‌گیرد. این ابر‌های پنبه‌ای باعث می‌شوند نور خورشید پخش شود و آن تندی تابش کم‌تر شود.

اجازه دهید این لطافت تابشِ خورشید کم کم جای خودش را در فضای عکس‌هایتان باز کند و حال و هوایی احساساتی به عکس‌های شما بدهد. برای عکاسی در این نور باید به دنبال ترکیب رنگ‌هایی باشید که هارمونی بسیاز نزدیکی با یکدیگر دارند. هر آن چیزی که باعث ایجاد زاویه و کنتراست رنگ می‌شود را از کادر خود بیرون بیندازید و نگران کم بودن المان‌های موجود در عکس نباشید.

 

عکاسی در نورهای مختلف طبیعت - مجله گردشگری میهمان شو

 

سایه ی وسیع( Open Shade) در عکاسی از طبیعت

در دل صخره‌های سر به فلک کشیده گنج‌های پنهانی به انتظار عکاسان حرفه‌ای نشسته اند. انعکاس تصویر ریزش آبشار‌های کوچک در داخل رودخانه‌های محلی و برخورد قطرات آب با سنگ‌های کف صخره در طی روز می‌تواند سوژه‌ی دیگری برای عکاسان عاشق طبیعت باشد.

عکس‌برداری از آبشار‌ها در نوری به غیر از نور مستقیم زیبایی بیش‌تری دارد، چرا که در نور کم سایه روشن‌ها بهتر نمایش داده می‌شوند. درست است که نور غیر مستقیمی که به داخل دالان‌های صخره‌ای می‌تابد، روشن است اما همین نور کنتراست کمی دارد و برای عکس برداری از لحظه‌ی پرتاب شدن قطرات آب بر روی سنگ‌ها و رودخانه بسیار مناسب است. از یک سه پایه کمک بگیرید و زمان نوردهی را به اندازه‌ی نیم ثانیه یا بیشتر تنظیم کنید تا آبشار در عکس شبیه پر به نظر برسد.

 

عکاسی در طبیعت - مجله گردشگری میهمان شو

 

نور شطرنجی( Checkered Light) در عکاسی از طبیعت

ابر‌های پراکنده باعث به وجود آمدن سایه‌های شطرنجی می‌شوند، عکاسی در این حالت می‌تواند بسیار هیجان انگیز باشد، البته به شرطیکه قبل از سفر شرایط آب و هوا را چک کنید و قبل از برپایی طوفان و یا بارندگی محل را ترک کنید.

قبل از رسیدن طوفان، ابر‌ها به صخره‌ها نزدیک می‌شوند. به دنبال صخره‌ی بلندی باشید که سایه روشن ابر‌ها به طور کامل بر روی آن افتاده باشد.

برای رسیدن لحظه‌ی موعود باید صبر کنید تا ابری مستقیما بالای سر صخره‌ای که روی آن ایستاده اید قرار بگیرد.

 

عکاسی در طبیعت - مجله گردشگری میهمان شو

 

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا