چگونه کفش کوه را تمیز کنیم

بعد از یک کوهنوردی جانانه کفش هایتان بیش از اندازه کثیف خواهند شد. بهتر است کفش هایتان را به خوبی تمیز کنید تا زود خراب نشوند.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

در این مقاله میهمان شو قصد دارد راه تمیز کردن گل از روی کفش های کوهنوردی را به شما آموزش دهد. کفش های کوهنوردی برای کثیف شدن ساخته شده اند، اما تمیز کردن آن‌ها به صورت مرتب باعث ماندگاری و عمر بیش‌تر کفش‌های کوهنوردی می‌شود. برای تمیز کزدن کفش ابتدا بند و کفی را از آن جدا کنید، سپس به کمک یک برس پلاستیکی خاک، گل چسبیده یا هر نوع کثیفی دیگری را از سطح کفش تمیز کنید. در این مرحله کفش را با آب و مواد شوینده‌ی مخصوص ظروف بشویید و به کمک یک مسواک تمام شکاف‌ها و تورفتگی‌های کفش را تمیز کنید. برای اینکه تمام اجسام چسبیده به کفش از آن جدا شوند می‌توانید کفش را داخل فریزر بگذارید تا اضافه‌ی مواد چسبیده از آن جدا شوند. بعد از شستن  به کمک اسپری ضد آب و کرم های محافظت کننده مراحل محافظت از کفش را ادامه می‌هیم. در ادامه مراحل کامل از نحوه‌ی تمیز کزدن کفش کوهنوردی را با هم یاد می‌گیریم.

 

مرحله اول: بند و کفی کفش را از آن جدا کنید.

به دلیل اینکه بند کفش می‌تواند رطوبت زیادی را در هنگام شسته شدن به خود جذب کند توصیه می‌شود قبل از شستن، بند‌ها را از آن جدا کرده و جداگانه آن‌ها را بشویید. برای خشک شدن بند‌ها از جوش شیرین استفاده کنید.

جدا‌کردن بند کفش باعث می‌شود سوراخ‌های روی کفش به خوبی تمیز شوند.

 

مرحله دوم: کثیفی‌های روی کفش را تمیز کنید.

با یک برس پلاستیکی می‌توانید گل‌های خشک شده بر روی کفش را از سطح تمیز کنید.  اگر به برس پلاستیکی دسترسی ندارید، دستمال کاغذی‌های رولی که خاصیت جذب آب بیش‌تری دارند نیز می‌توانند به شما کمک کنند. تکه‌ای از این دستمال‌ها را خیس کنید و آلودگی‌های روی کفش را تمیز کنید.

اگر روی کفش دانه‌های نمکی چسبیده‌است، بهترین راه برای تمیز کزدن این دانه‌ها خیساندن کفش به مدت 1 یا 2 ساعت در آب است.

 

 

مرحله سوم: شستن کفش با آب و صابون

آب گرم و مایع ظرف شویی رقیق شده باید برای تمیز شدن کثیفی‌ها‌ی کفش کافی باشد.

اگر جنس کفش شما جیر است برای جلوگیری از خراب شدن آن،مواظب باشید تا فشار زیادی به سطح وارد نکنید.

ممکن است تکه‌هایی از کثیفی با مایع ظرف‌شویی تمیز نشوند، در این حالت می‌توانید از پاک کن برای تمیز کزدن لکه‌ها و کثیفی‌ها استفاده کنید.

 

 

مرحله چهارم: صابون بر جای مانده از سطح کفش را تمیز کنید.

برای تمیز کردن سطح کفش از مواد صابونی از یک دستمال خیس کمک بگیرید.

به این نکته دقت کنید که دستمال را حتما با آب گرم خیس کنید.

 

مرحله پنجم: کفش را داخل فریز بگذارید

اگر به کفش شما آدامس یا شیره‌‌ی گیاه چسبیده باشد، برای خلاص شدن از دست این نوع آلودگی‌ها باید حتما کفش خود را داخل فریزر بگذارید.

1 الی 2 ساعت به کفش خود زمان دهید تا یخ بزند، بعد از آن می‌توانید به سادگی تمام آلودگی‌های روی کفش را تمیز کنید.

 

 

مرحله ششم: استفاده از اسپری ضد آب مخصوص کفش

بعد از تمیز کزدن کفش با استفاده از روش بالا، منافذ کفش باز خواهند ماند. برای بستن این منافذ و محافظت بیش‍تر از کفش باید از اسپری های ضد آب مخصوص کفش استفاده کنید.

این اسپری‌ها را می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم کوهنوردی تهیه کنید.

تا زمانیکه کفش هنوز مرطوب است از این اسپری استفاده کنید تا نتیجه‌ی بهتری بگیرید.

 

 

مرحله هفتم: از کاندیشنر چرم یا نوبوک استفاده کنید.

کاندیشنر معمولا کرمی است که برای محافظت از جرم یا نوبوک در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسند.

بعد از اسپری کردن محلول ضد آب وقت آن است که برای جلوگیری از ترک خوردن سطح کفش از کرم‌های محافظت کننده استفاده کنید.

به این نکته توجه کنید که باید در حالت مرطوب بودن کفش از این کرم‌ها استفاده کنید.

 

 

مرحله هشتم: استفاده از پولیش کروم

پولیش کروم محلولی است که برای تمیز کزدن سطوح آلومینیومی و فلزات استفاده می‌شود. استفاده از این محلول باعث درخشندگی و ایجاد لایه محافظتی بر روی سطح می‌شود.

معمولا بر روی هر کفشی قسمت هایی فلزی برای رد شدن بند کفش وجود دارد. برای تمیز کردن این نقاط می‌توانید از پولیش کرم استفاده کنید. اجازه دهید این پولیش کمی بر روی سطح بماند و بعد با یک دستمال خشک آن نقطه را تمیز کنید.

 

مرحله نهم: کفش های خود را خشک کنید

فضایی باز را برای خشک کردن کفش انتخاب کنید. به هیچ وجه کفش را در زیر تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید.

هرگز برای خشک کردن کفش از منابع گرمایشی مثل بخاری یا شوفاژ استفاده نکنید.

کفش کوهنوردی برای خشک شدن به حداقل 24 ساعت زمان نیاز دارد، بهتر است این مدت زمان را به کفش بدهید تا برای استفاده‌ی مجدد آماده شود.

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا