تریل رانینگ یا دویدن در طبیعت

این روزها تک و توک می توانید در مسیرهای سبک کوهنوردی دوندگانی را ببینید که در کوه یا تپه ها می دوند. به این افراد تریل رانر می گویند.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

تریل رانینگ چیزی بیشتر از دویدن است. برای بعضی ها به معنی ساعت ها دویدن طاقت فرسا روی تپه ها است که گاهی چالش بر انگیز و گاهی هم ترسناک است. برای بعضی افراد تریل رانینگ معنی دیگری می دهد. چیزی شبیه به دویدن روی جاده ای آسفالت است که گاهی جاده کمی خاکی می شود.

اینکه تریل رانینگ در ذهن هر کس می تواند چه معنی داشته باشد باعث شد ما در میهمان شو تصمیم بگیریم تا دقیقا به شما بگوییم این ورزش جدید و مهیج به چه معنا است.

تریل رانینگ یا دویدن در طبیعت یعنی اینکه شما به عنوان تریل رانر قرار نیست هیچ وقت رنگی از آسفالت یا پیاده رو را ببینید. در عوض با طی کردن هر مسیر جدیدی در دل طبیعت حسی از پیروزی و غلبه کردن به سختی ها به شما دست خواهد داد.

 

تریل رانینگ یا دویدن در طبیعت-مجله گردشگری میهمان شو

 

خیلی از دوندگانی که در جاده ها می دوند به سمت این ورزش جدید و مهیج می روند. دویدن در تپه ها و کوه ها می تواند سیستم عصبی بدن شما را تقویت کند. در تریل رانینگ به خاطر اینکه بدن شما باید خیلی سریع واکنش نشان بدهد و با شرایط جدید که در هر لحظه به وجود می آید وفق پیدا کند، سرعت واکنش در سیستم عصبی یک تریل راینر از یک فرد معمولی خیلی بالاتر خواهد بود.

 

تریل رانینگ یا دویدن در طبیعت-مجله گردشگری میهمان شو

 

تریل رانینگ برای چه افرادی مناسب است؟

لازم نیست یک دونده ی دوی ماراتون باشید تا بتوانید از پس تریل راینیگ یا دویدن در طبیعت بر بیایید. اینکه بدن شما در شرایط فیزیکی مناسب و سالمی باشد یعنی شما می توانید به یک تریل رانر تبدیل شوید.

به این نکته توجه کنید که در ورزش های این چنینی لازم است از مسافت ها و تمرین های ساده استفاده کنید و روی افزایش قدرت بدنی خود در دراز مدت کار کنید تا نتیجه ی بهتری بگیرید.

 

تریل رانینگ یا دویدن در طبیعت-مجله گردشگری میهمان شو

 

تریل رانینگ برای افرادی که به کشف دنیای طبیعت علاقه دارند توصیه می شود. اگر از آن دسته از افرادی هستید که فقط 15 دقیقه دویدن می تواند شما را از دنیای ذهنی خودتان خارج کند و بودن در طبیعت بیش از هرچیز دیگری برای شما لذت بخش است باید به شما بگوییم که تریل رانینگ مناسب ترین ورزش برای شما است.

 

تریل رانینگ یا دویدن در طبیعت-مجله گردشگری میهمان شو

 

چه جاهایی برای تریل رانینگ مناسب است ؟

از آن جایی که انجام این ورزش هنوز خیلی در کشور ما جا نیفتاده است، مسیرهای تعریف شده ای برای تریل رانینگ در ایران وجود ندارد. اما تریل رانینگ دقیقا به همین معنی است. دویدن خارج از جاده. پس نگران نباشید. کوه های اطراف محل زندگی تان و تپه ها بهترین مکان برای انجام تریل رانینگ است.

اگر اهل رفتن به کوه به صورت منظم باشید می توانید تریل راننرها را در مسیر ببینید. دوندگانی که خیلی سبک و سریع مسیری از کوه را می دوند.

 

تریل رانینگ یا دویدن در طبیعت-مجله گردشگری میهمان شو

 

آیا شما یک تریل راننر از نزدیک دیده اید؟

ما در مسیر اصلی کوهنوردی درکه در تهران بارها تریل راننرهایی را دیده ایم که به سبکی یک پر در سرازیری های درکه می دوند.

 

تریل رانینگ یا دویدن در طبیعت-مجله گردشگری میهمان شو

 

اولین تجربه ی تریلر رانینگ در طبیعت:

اگر می توانید بر روی سطح صاف مسافت 5 کیلومتری را به سادگی بدوید یعنی شما کاندید مناسبی برای تجربه کردن تریل رانینگ هستید.

برای اولین تجربه ی خود مسیری صاف که نهایتا یک یا دو تپه دارد را انتخاب کنید. با خودتان دوست باشید و هرجا که  احتیاج پیدا کردید راه بروید حتما راه بروید. اگر جایی احساس کردید که دیگر نمی توانید ادامه دهید حتما به بدن خود اجازه ی استراحت بدهید. در خاطرتان داشته باشید که اولین تجربه ی تریل رانینگ شما سخت ترین تجربه ی شما است پس تا حد امکان مسیری سبک انتخاب کنید و به بدن خود اجازه دهید تا کم کم با شرایط و محیط جدید دوندگی در طبیعت اخت شود.

 

تریل رانینگ یا دویدن در طبیعت-مجله گردشگری میهمان شو

 

حواستان به سراشیبی ها باشد. همانقدر که سر بالایی ها می توانند شما را خسته کنند سرپایینی ها هم می توانند حسابی بدن شما را به چالش بکشانند. عضلات پای شما در سراشیبی ها باید فشار بیشتری را برای ثابت نگه داشتن وضعیت بدن شما متحمل بشوند. از طرف دیگر قدرت جاذبه هم می تواند باعث شود سرعت دویدن شما به صورت ناگهانی بالاتر برود. این دو عامل باعث می شود شما در ناحیه ی عضلات پای خود حسی شبیه ژله داشته باشید و کنترل خود را به سادگی از دست بدهید.

به همین خاطر به شما پیشنهاد می کنیم تا به آرامی و از مسیرهای سبک تریل رانینگ کنید و هر زمان که نیاز به اسنراحت داشتید حتما اندکی توقف کنید.

 

تریل رانینگ یا دویدن در طبیعت-مجله گردشگری میهمان شو

 

چگونه شروع به تریل رانینگ کنیم ؟

اگر سابقه ی دویدن ندارید بهتر است از پارک محل خودتان شروع کنید. به جای دویدن روی آسفالت روی چمن های پارک بدوید. این چمن ها می توانند موقعیتی شبیه به دویدن در طبیعت یا تپه ها را برایتان به وجود بیاورند. بعد از اینکه به دویدن بر روی چمن خوب عادت کردید می توانید سوار ماشین شوید از شهر خارج شده و به سمت مسیر هایی بروید که نهایتا یک یا دو تپه در آن ها وجود دارد.

 

تریل رانینگ یا دویدن در طبیعت-مجله گردشگری میهمان شو

 

از انتخاب مسیرهایی که نصف آن سر بالایی و نصف دیگر سرپایینی است جلوگیری کنید. این مسیرها خیلی زود شما را خسته خواهند کرد. البته مسیرهایی که شما در آن مجبور باشید پشت سر هم از سر بالایی و سر پایینی عبور کنید هم می تواند ماهیچه های شما را خسته کند.

 

تریل رانینگ یا دویدن در طبیعت-مجله گردشگری میهمان شو

 

فراموش نکنید که وقتی بدن خودتان را در مسیرهای تمرینی آماده کردید و خواستید برای یک تریل رانینگ واقعی به دل طبیعت بروید، طبیعت تریل رانینگ ایجاب می کند که ورزشی غیر قابل پیش بینی و خشک باشد. پس هر کجا که احساس کردید بدن شما نیاز به استراحت دارد حتما این فرصت را به بدنتان بدهید.

برای یک تریل رانر محدودیتی وجود ندارد. تریل رانر می تواند در جنوب و شمال در کوه یا جنگل بدود و از زیبایی های طبیعت لذت ببرد.

 

تریل رانینگ یا دویدن در طبیعت-مجله گردشگری میهمان شو

 

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا