هیچ هایک یا رایگان سواری چیست ؟ قسمت اول

رایگان سواری یا هیچ هایک مدتی است که در ایران باب شده است

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

نصف شب است و در یک جاده ی فرعی در حالیکه کوله پشتی خود را روی زمین می کشید و به نظر می رسد که گم شده اید از دور نور بالای یک کامیون نظرتان را به خودش جلب می کند.

ابتدا کمی خوشحال می شوید. با رسیدن کامیون به جلوی پایتان با خوشحالی بالا می پرید و وقتی شیشه ی کثیف کامیون را می بینید کمی مردد می شوید. کمی به دور و بر نگاه می کنید. در این شب تاریک و کیلومتر ها دور از هر گونه آبادی این کامیون تنها کورسوی امید شماست. سوار می شوید و چند روز بعد کوله پشتی تان را تحویل خانواده تان می دهند.

بله این تصوری است که خیلی ها از هیچ هایک سواری یا رایگان سواری در ذهن شان است که خیلی شبیه به فیلم های ترسناک آمریکایی است. البته اگر این فیلم های ترسناک را با خانواده تان دیده باشید شرایط شما برای هیچ هایک سواری به شدت سخت خواهد شد چون خانواده شما داستان فرضی بالا را با اتفاقات وحشتناک تری در سرشان پرورش می دهند.

در حالیکه مفهوم هیچ هایک به تازگی در ایران در حال جا افتادن است در خیلی از کشورهای دنیا رایگان سواری توسط دولت ها قانونی شناخته شده است.

هیچ هایک یکی از ارزان ترین مدل های سفر است که هر کس می تواند آن را تجربه کند. در یک تجربه ی هیچ هایک سواری شما می توانید کلی آدم جدید ببینید و یک عالمه دوست پیدا کنید. البته در عین حال که هیچ هایک می تواند تجربه ای شیرین باشد به همان اندازه هم می تواند شما را بترساند و یا به دردسر بیندازد. معمولا راننده هایی که افراد هیچ هایک سوار را سوار ماشین خود می کنند بسیار خونگرم هستند ولی راننده هایی هم وجود دارند که از سوار کردن هیچ هایکر ها می ترسند.

شما هم به عنوان یک هیچ هایک سوار باید از سوار شدن به هر ماشینی بترسید و با این قضیه منطقی و فکر شده عمل کنید.

هیچ هایک به خودی خود غیر قانونی نیست اما قوانین خاص خودش را هم دارد. اینکه کجا و به چه شکل هیچ هایک کنید نکته ای است که باید به آن توجه کنید.

با میهمان شو همراه باشید تا هر آنچه که برای هیچ هایک سواری به آن نیاز دارید را در کنار یکدیگر بیاموزیم.

 

هیچ هایک-مجله گردشگری میهمان شو

 

نکته ی اول در هیچ هایک سواری: در مسیر های پر تردد هیچ هایک کنید.

به این فکر کنید که کامیون ها و ماشین های بزرگ از چه مسیری عبور می کنند. بهترین و امن ترین راه ها راه های اصلی بین شهر های بزرگ هستند. هیچ هایک بین شهر های بزرگ و مسیر های شناخته شده دو مزیت عمده برای شما دارد . اول اینکه این مسیر ها امنیت بیشتری دارند و دوم اینکه در مسیر های اصلی و شلوغ شانس اینکه راننده ای پیدا شود که حاضر باشد یک هیچ هایک سوار را به صورت رایگان با خودش تا جایی ببرد بیشتر است.

 

هیچ هایک-مجله گردشگری میهمان شو

 

نکته ی دوم در هیچ هایکینگ: حتما نقشه به همراه داشته باشید.

برای هر سفری به یک نقشه نیاز است. حال که قصد هیچ هایک سواری دارید باید به شما بگوییم که بدون نقشه این کار نشدنی است. اگر نقشه ای داشته باشید که محل پلیس راه ها یا ایستگاه های پمپ بنزین را مشخص کرده باشد کار شما برای پیدا کردن یک ماشین رایگان خیلی بالاتر می رود.

 

هیچ هایک-مجله گردشگری میهمان شو

 

نکته ی سوم برای داشتن یک هیچ هایک : در جای مناسب بایستید

در جایی بایستید که رانندگان ماشین های سنگین بتوانند شما را از یک فاصله ی مناسب ببینند و فرصت ترمز کردن و ایستادن داشته باشند. خیلی به جاده نچسبید چرا که ماشین ها باید فاصله ای برای ایستادن در کنار جاده داشته باشند. باعث ایجاد ترافیک یا شرایط خطرناک برای خودتان نشوید.

هنگامی که نقطه ای را برای ایستادن انتخاب می کنید فقط به امنیت خودتان فکر نکنید بلکه به این نکته هم فکر کنید که آیا راننده ها می توانند در آن نقطه توقف کنند یا خیر؟

ممکن است خیلی معطل شوید تا بالاخره یک ماشین برای شما بایستد اما عصبی نشوید. به این فکر کنید که هیچ راننده ای دلش یک همسفر عصبانی و عبوس نمی خواهد.

اگر با دوستانتان در یک شهر دیگر در یک ساعت مشخص قرار دارید بهتر است فکر هیچ هایک را از سرتان دور کنید. هیچ هایک یک ورزش ذهنی است و احتیاج به آرامش دارد. معمولا شما نمی توانید زمانتان را در هیچ هایک سواری به خوبی مدیریت کنید. پس بهتر است از داشتن همسفر خوب و جاده ای زیبا نهایت لذت را ببرید.

 

هیچ هایک-مجله گردشگری میهمان شو

 

نکته ی چهارم در هیچ هایک: مناسب لباس بپوشید

ممکن است لباس خسلی آیتم مهمی برایتان نباشد اما وقتی قرار است بغل جاده بایستید باید لباسی با رنگ روشن به تن داشته باشید تا راننده ها شما را ببینند و خطر برخوردتان با ماشین ها هم کمتر شود. اگر عجیب و غریب لباس بپوشید و یا پوششتان در حد عرف جامعه نباشد ممکن است هم برای خودتان دردسر ساز شوید و هم به راننده هایی که واقعا قصد دارند بدون هیچ سو نیتی شما را به مقصدتان برسانند احساس بدی بدهید.

هرچقدر پوشیده تر لباس بپوشید و بیشتر شبیه افرادی باشید که هدف شان فقط طبیعت گردی است به نفع خودتان است.

 

هیچ هایک-مجله گردشگری میهمان شو

 

 

نکته پنجم در هیچ هایک سواری : نشانه های شناخته شده در هیچ هایک سواری را بشناسید

اگرچه در هیچ هایک قوانین نوشته شده ای وجود ندارد ولی یک سری قوانین نانوشته وجود دارد که همه ی هیچ هایک سوار های دنیا آن را رعایت می کنند.

هیچ هایک سوار ها معمولا انگشت شصت خود را بالا می گیرند و مقصد خود را روی یک تکه کاغذ می نویسند. اگر در جاده ای هستید که رانندگان به مقصد های مختلفی سفر می کنند خودتان را به جای راننده ها بگذارید. مطمئنا اگر راننده ای بداند که شما دقیقا به همان مقصدی که او می رود، می روید احتمال اینکه جلوی پای شما بایستد بیشتر است.

البته اگر قصد دارید از تهران به بوشهر بروید منصفانه به این قضیه نگاه کنید که خیلی احتمال کمی وجود دارد تا راننده ای مستقیما از تهران به بوشهر برود. مقصد های کوتاه را انتخاب کنید و تکه تکه سفر کنید.

 

هیچ هایک-مجله گردشگری میهمان شو

 

نکته ششم در رایگان سواری: ایمن سفر کنید

اگر نمی توانید به سادگی نه بگویید از شما خواهش می کنیم که به هیچ وجه هیچ هایک نکنید.

اگر در مرحله ی اول و با دیدن راننده احساس نا امنی و عدم اعتماد به شما دست داد خیلی راحت "نه" بگویید و سوار آن ماشین نشوید. ماشین های زیادی وجود دارند که می توانید یک همسفر مطمئن و خوب در آن ها پیدا کنید پس اعتماد به نفس داشته باشید و سوار ماشین هایی که به نظر نا مطمئن هستند نشوید.

وقتی سوار ماشین شدید شماره پلاک ماشین را به یکی از دوستان خود پیامک کنید یا عکسی از ماشین را برای خانواده یا دوستانتان ارسال کنید تا خیال خودتان و خانواده تان راحت تر باشد.

وقتی خانم‌ها به هیچ هایک می‌روند

اگر در هر لحظه از سفر احساس نا امنی به شما دست داد بهترین راه برای خلاص شدن این است که تظاهر کنید در حال بالا آوردن هستید. وقتی ماشین در کنار جاده متوقف شد پایین بپرید و سریع فرار کنید.

برای اینکه سفری امن داشته باشید توصیه می کنیم که به تنهایی سفر نکنید. گروهی سفر کردن می تواند احتمال به وجود امدن خیلی از خطر ها را برای شما کم تر کند.

 

هیچ هایک-مجله گردشگری میهمان شو

 

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا