روستای ازمیغان و تورهای طبس

تماشای شالیکاری های روستاییان در کنار نخل های خرما را در هیچ جای دیگر ایران نمی توان دید به جز روستای ازمیغان شهر طبس

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

روستاهایی که در هر یک از مناطق ایران عزیزمان قرار گرفته اند هر کدام داستان مخصوص به خودشان را  از تاریخ مردمان گذشته ی خود و بالا و پایین شدن های روزگار دارند. این بار به روستای ازمیغان که در نزدیکی دره ی وهم آلود کال جنی شهر طبس و کویر بکر حلوان قرار گرفته سفری خواهیم داشت. شهر طبس که یکی از بی نظیر ترین شهر های استان خراسان جنوبی است که همواره تورهای طبیعت گردی زیادی را به سمت خود کشانده است.

با میهمان شو همراه باشید تا سری به روستای شگفت انگیز ازمیغان بزنیم:

 

چه طور به ازمیغان برویم؟

اگر از آن دسته گردشگرانی هستید که سفر با تور را به خاطر محیط شاد آن به هر سبک دیگری از سفر ترجیح می‌دهید باید بدانید که در اواخر تابستان و پاییز تورهای طبس و ازمیغان آماده سرویس‌دهی به طبیعت گردان هستند.ازمیغان در 40 کیلومتری شرقی بخش مرکزی شهرستان طبس  در یک دره ی کم عمق قرار دارد. برای رسیدن به طبس باید وارد جاده ی طبس به مشهد بشوید. روستای ازمیغان در دهستان منظریه قرار گرفته است. پس باید به دنبال تابلوهای منظریه و ازمیغان باشید.

 

جاذبه های ازمیغان در شهر طبس-مجله گردشگری میهمان شو

 

جاذبه های طبیعی ازمیغان

اگر از شما بپرسند که برنج در کجا کشت می شود احتمالا تنها پاسخی که به ذهن تان می رسد شالیزار های شمالی کشور است.

حالا این سوال را از خودتان بپرسید که دیدن نخلستان های خرما شما را به یاد کدام یک از شهرهای ایران می اندازد ؟ این بار هم جواب شما قطعا نقاط جنوبی کشور است.

در ازمیغان شما زمین های کشت برنج و نیزار و درختان نخل را با هم در یک جا می بینید.

باور کردنی نیست که طبیعت انقدر از خودش دست و دلبازی نشان داده باشد و آب فراوان و گرمای زیاد را به یک منطقه داده باشد. اما واقعیت این است که ازمیغان ترکیبی از شهر های شمالی و جنوبی ایران است.

ازمیغان در ارتفاع 1000 متری از سطح دریا قرار گرفته است و طبیعتی گرم و خشک و گرم و مرطوب دارد. همین داشتن هر دو اقلیم خشک و مرطوب باعث شده که خرما و برنج همزمان و در کنار هم در ازمیغان برویند.

با رسیدن به ازمیغان دیدن نخلستان ها و شالیزار ها در کنار یکدیگر هوش از سر شما می برد.

 

جاذبه های ازمیغان در شهر طبس-مجله گردشگری میهمان شو

 

ازمیغان روستای رودخانه های دائمی است. رودخانه هایی که همیشه پر آب هستند . با وجود اینکه در سال های گذشته خیلی از روستاهای اطراف طبس و ازمیغان با مشکل کم آبی روبرو شده اند اما ازمیغان هم چنان پر آب است.

یک بند سنگی – ملاتی که در قسمت بالایی دستگاه ساخته شده و کانال هایی که پایین همین بند برای انتقال آب به زمین های زیر کشت کشیده شده است باعث شده که زمین های کشاورزی همیشه پر آب باشند و مشکلی برای روستاییان در مورد کشاورزی پیش نیاید.

برنج را معمولا در ازمیغان از اوایل اردیبهشت کشت می کنند. وقتی خرداد به انتهای خود می رسد نشا های برنج به زمین اصلی منتقل می شوند و کشت برنج هم در مهر شروع می شود.

ازمیغان برنج مخصوص به خودش را دارد که معمولا خود روستاییان از آن استفاده می کنند. نام این برنج مخصوص "چمپا"  است. چمپای ازمیغان به داشتن عطر و طعمی دلنشین معروف است ولی حتی اهالی طبس هم نمی توانند از آن استفاده کنند چرا که تمام محصول برنج ازمیغان توسط خود روستاییان مصرف می شود.

در ازمیغان رودخانه های دائمی همیشه پر آب هستند . از بالای روستا تا پایین روستا خط رودخانه کشیده شده است. همین پر آب بودن رودخانه باعث شده که محصولاتی مثل انگور، سیب، پرتقال، نارنگی، آلو، زرد آلو، خرما، نارنج، گلابی، شلیل، هلو، خیار، خربزه، هندوانه و طالبی در ازمیغان کشت شوند. علاوه بر میوه های خوشمزه گیاهانی مثل لاله ی وحشی، گل محمدی و اکالیپتوس هم در این منطقه می رویند.

 

جاذبه های ازمیغان در شهر طبس-مجله گردشگری میهمان شو

 

با وجود این همه میوه و گیاه متفاوت عجیب ترین بخش ازمیغان درختان نخل هستند. این درختان به صورت گروهی در کنار هم قرار گرفته اند. زمین هایی که بین این درختان وجود دارند به صورت پله پله هستند. پله پله بودن این نقاط باعث می شود که زمین برای کشت برنج مناسب باشد و شالیکاری در همین شیب ها و بین نخل‌های ازمیغان اتفاق می افتد.

 

تخت عروس ازمیغان

دریاچه های ازمیغان در نهایت به محلی می رسند که تخت عروس نام دارد.

 

جاذبه های ازمیغان در شهر طبس-مجله گردشگری میهمان شو

 

یک تخته سنگ سفید رنگ که بین آب قرار گرفته باعث شده است که این نطقه را تخت عروس نامگذاری کنند.

 

امامزاده سید محمد بن جعفر طیار

این محل آرامگاه یکی از برادر زاده های امام اول شیعیان است. امامزاده در یک تپه ی ببند که کاملا به ازمیغان اشراف دارد قرار گرفته است. این امامزاده در طی سال ها بارها کاملا تخریب شده است. اما به لطف اهالی روستا هم چنان سرپا و آماده ی پذیرایی از زائران است.

 

تنگه و آبشار قدمگاه

در نزدیکی روستای ازمیغان یک تنگه و آبشار وجود دارد. مسافران و گردشگران می توانند با رعایت احتیاط های لازم در این تنگه آب بازی کنند. البته تنگه برای شنا کردن خیلی امن نیست و ما هم به شما توصیه نمی کنیم که در این تنگه تنی به آب بزنید.

برای رسیدن به این تنگه باید از داخل روستا حدودا 30 دقیقه پیاده روی کنید و مسیر ماشین رویی وجود ندارد.

 

جاذبه های ازمیغان در شهر طبس-مجله گردشگری میهمان شو

 

اطراف این تنگه نیزاری زیبا قرار دارد که می توانید حسابی در آن عکاسی کنید.

 

چه زمانی به ازمیغان برویم؟

ازمیغان با وجود اینکه در منطقه ای کویری است اما به علت شرایط آب و هوایی خاصی که دارد می توان در فصل های گرم و سرد سال می به آن سفر کرد.

 

اقامت گاه های ازمیغان

اگر قصد دارید در خود ازمیغان بمانید می توانید به اقامتگاه بوم گردی آقا سید ذبیح اله بروید. این اقامتگاه در داخل خود روستا قرار دارد.

اگر به شهر طبس می روید تا از جاذبه های دیدنی طبس بازدید کنید پیشنهاد ما به شما اقامتگاه بوم گردی عمو نوروز است. این اقامت گاه در شهر طبس، کیلومتر 10 جاده اصفهان – طبس، کرد آباد قرار گرفته است و تا روستای ازمیغان فقط 45 دقیقه فاصلعه دارد.

 

اقامتگاه های طبس-مجله گردشگری میهمان شو

 

تجربیات خود را از سفر به شهر طبس در قسمت دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید:

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا