مشهد پایتخت معنوی ایران

خراسان رضوی استانی در شمال شرق ایران با مرکزیت شهر مقدس مشهد اولین مقصد گردشگری و بعد از تهران بزرگ ترین شهر ایران است.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

خراسان رضوی استانی در شمال شرق ایران با مرکزیت شهر مقدس مشهد اولین مقصد گردشگری و بعد از تهران بزرگ ترین شهر ایران است. مشهد تنها  در زمان حکومت افشاریان به عنوان پایتخت انتخاب شد.

مشهد دومین شهر پر جمعیت ایران است. این شهر علاوه بر جمعیت بومی خود هر روزه پذیرای زائران و گردشگرانی از سراسر ایران و کشورهای همسایه می باشد. به همین علت اقتصاد مشهد بیش از هرچیز دیگری متکی به گردشگری مذهبی با تمرکز به حرم مطهر امام رضا(ع) است. از طرفی وجود امکانات پزشکی گسترده و همچنین هتل ها و اقامتگاه ها با انواع بازه ی قیمتی از یک سو و مراکز تجاری بزرگ از سوی دیگر باعث رونق صنعت گردشگری در این شهر شده است.

تابستان های مشهد به شدت گرم و خشک است و زمستان هایی بسیار سرد و مرطوب دارد و به طور کلی میتوان گفت مشهد شهری با آب و هوایی متغیر معتدل اما متمایل به سرد است.

این شهر از حدود 10 سال پیش لقب " پایتخت معنوی ایران" را به خود اختصاص داد.

یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری مشهد مقبره ی فردوسی می باشد. فردوسی که سی سال از عمر خود را صرف زنده کردن مجدد زبان پارسی نمود امروزه در مقبره اش در میان باغی در 20 کیلومتری مشهد آرمیده است. مقبره ی این شاعر بزرگ با اشعاری از شاهنامه تزیین شده است .

امکان ندارد به مشهد بروید و به کوه سنگی نرفته باشید. پارکی که در حاشیه ی ارتفاعات مشهد قرار گرفته و برای شب نشینی های شب های بلند پاییز به گردشگران و زائران توصیه می شود.

در غرب مشهد ییلاقی بسیار خوش آب و هوا قرار گرفته است. طرقبه و شاندیز نیز از دیگر جاذبه های گردشگری شهر مشهد به شمار می آیند. بازارچه ی کوچک شهر طرقبه می تواند محل مناسبی برای خرید سوغاتی باشد. اگر به طرقبه سری زدید حتما از بستنی های محلی خوشمزه ی بازارچه ی سنتی امتحان کنید و چند عکس یادگاری در محوطه ی بازارچه بیندازید.

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا