10 روش برای گرم ماندن در کمپ های پاییزی و زمستانی قسمت اول

به عنوان یک گردشگر مهم نیست که به کجا سفر می کنید و یا حتی در چه فصلی قصد رفتن به طبیعت را دارید. ممکن است در اوایل پاییز یا بهار با تورهای کویری به کویر رفته باشید و

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

به عنوان یک گردشگر مهم نیست که به کجا سفر می کنید و یا حتی در چه فصلی قصد رفتن به طبیعت را دارید. ممکن است در اوایل پاییز یا بهار  با تورهای کویری به کویر رفته باشید و شب را در در دل کویر کمپ زده باشید و سرد شدن هوا را حس کنید و یا ممکن است برای هیجان انگیز تر کردن تجربه ی طبیعت گردی خود پاییز و زمستان را برای کمپ زدن در طبیعت انتخاب کرده باشید. در هر دو حالت وقتی هوا سرد می شود به اولین چیزی که فکر خواهید کرد این است که چه طور خود را گرم کنید.

مطمئنا اینجا آپارتمان شخصی تان نیست که با بیشتر لباس پوشیدن یا بیشتر کردن درجه ی سیستم گرمایشی مشکل سرمایتان حل شود. پس چاره ی کار این است که قبل از رفتن به کمپ یا تورهای طبیعت گردی  اطلاعات لازم برای گرم کردن خودتان در طبیعت را بدانید.

با میهمان شو همراه باشید تا در کنار یکدیگر روش های گرم ماندن در طبیعت را بیاموزیم:

 

10 روش برای گرم ماندن در طبیعت

 

واقعیت این است که هیچ درختی داخل خودش ترموستات ندارد و گاهی اوقات در کمپ شرایطی پیش می آید که دما به نقطه ی انجماد برسد و تحمل کردن سرما برای طبیعت گردان حرفه ای هم سخت شود.

از آنجایی که پیشگیری بهتر از درمان است قبل از سرد شدن هوا از اینکه پناهگاه شما در کمپ  گرم است و جایی برای هدر رفت گرما از داخل آن به بیرون وجود ندارد مطمئن شوید.

اگر می خواهید سفرتان در فصل پاییز خراب نشود و خاطره ی بدی از کمپ زدن در طبیعت نداشته باشید باید حسابی حواستان به گرمای سر پناهتان باشد.

 

نکته اول:  موقعیت جغرافیایی و پناهگاه مناسبی را برای کمپ زدن انتخاب کنید.

نکاتی که باید برای انتخاب یک لوکیشین خوب برای برپاکردن چادر یا کمپ بدانید:

منطقه ی انتخاب شده باید از رودخانه دور باشد چرا که گذر آب از یک منطقه آن نقطه را سردتر می کند و تمام تلاش شما برای گرم نگه داشتن سرپناه تان را به باد می دهد.

 

چگونه در سفرهای زمستانی و پاییزی گرم بمانیم-مجله گردشگری میهمان شو

 

برای اینکه باد داخل چادر شما نپیچد باید از یک سد محافظتی استفاده کنید. این سد حفاظتی می تواند یک تخته سنگ بزرگ، تنه ی بزرگی از یک درخت یا قسمتی از تخته سنگ یک کوه باشد . بادهای سنگین و پر قدرت فقط به شما استرس سرد شدن و یخ زدگی نمی دهند بلکه ممکن است چادر یا سرپناه شما را هم با خود ببرند.

جایی برای کمپ زدن انتخاب کنید که نسبیت به اطراف بلند تر باشد. از کمپ زدن در مناطقی که ارتفاع کمی دارند و در دره قرار می گیرند به شدت خود داری کنید. چرا که در هنگام وزیدن باد های شدید این مناطق کم ارتفاع در باد گیر می افتند.

چگونه در سفرهای زمستانی و پاییزی گرم بمانیم-مجله گردشگری میهمان شو

 

بهترین نوع سرپناهی که می تواند در کمپ های پاییزی یا زمستانی شما را در برابر سخت ترین سرماها گرم نگه دارد سرپناه هایی است که مردم در قطب آن ها را می سازند . نام این سر پناه ها ایگلو است.البته ساختن این مدل از سرپناه ها بسیار زمانبر و سخت است .

چگونه در سفرهای زمستانی و پاییزی گرم بمانیم-مجله گردشگری میهمان شو

 

نکته دوم:  قبل از خوابیدن در کمپ ورزش کنید.

وقتی در خانه نشسته اید معمولا برنامه ی روزمره تان برای خوابیدن به این شکل است که اول کمی تلویزیون ببینید بعد کمی در فضای مجازی چرخ بزنید و در آخر هم با مسواک زدن به رخت خواب بروید و بخوابید . اما وقتی کیلومتر ها از خانه ی گرم و نرم خود دور هستید و دمای هوا هم به شدت پایین آمده و هیچ شوخی با شما ندارد، شرایط کاملا متفاوت است. شما باید راهی برای گرم کردن خودتان پیدا کنید. توصیه ما به شما این است که دور چادر یا سرپناه خود قدم بزنید تا متابولیسم بدنتان بالاتر برود. بالا رفتن متابولیسم بدن شما باعث می شود جریان خون در بدنتان متوقف نشود.

 

چگونه در سفرهای زمستانی و پاییزی گرم بمانیم-مجله گردشگری میهمان شو

 

به این نکته دقت کنید که دمای بدن شما از داخل بدن تأمین می شود. وقتی دمای داخلی بدنتان پایین است به هیچ وجه نباید بخوابید. آنقدر به قدم زدن و درجا زدن در محوطه کمپ ادامه دهید تا از درون احساس گرما و گر گرفتگی به شما دست بدهد.

ورزش کردن قبل از خوابیدن در کمپ به بدنتان کمک می کند که به کمک گرمای داخل کیسه ی خواب و گرمای داخلی بدنتان، احساس سرما نداشته باشید.

 

نکته سوم: در کمپ لباس مناسب بپوشید.

تا می توانید لباس بپوشید. حجم این لباس ها باید در قسمت سینه، شکم و پشت شما بیش تر از جاهای دیگر باشد.

چگونه در سفرهای زمستانی و پاییزی گرم بمانیم-مجله گردشگری میهمان شو

 

به شما توصیه می کنیم که به صورت لایه لایه لباس بپوشید. لباس پوشیدن لایه ای این ویژگی را دارد که هر زمان احساس گرما داشتید با کم کردن یک لایه ی سبک به دمای مناسب برسید.

 

نکته ی چهارم: مراقب پاهایتان در کمپ باشید

صرف نظر از اینکه پاهایتان ممکن است کاملا خشک باشند اما عوض کردن جوراب های قبلی تان با یک جفت جوراب خشک جدید معجزه خواهد کرد.

اگر هوا خیلی سرد است، یک جوراب کلفت یا دو تا جوراب بپوشید. یک جفت جوراب نازکتر و یک جفت جوراب کلفت تر.

 

چگونه در سفرهای زمستانی و پاییزی گرم بمانیم-مجله گردشگری میهمان شو

 

یکی از راه های خوبی که برای گرم نگه داشتن پاهایتان در کمپ می توانید انجام دهید این است که همه ی جوراب هایتان را داخل هم گلوله کنید و داخل کیسه ی خوابتان بگذارید تا حسابی گرم شوند تا هنگام پوشیدنشان گرمای مطلوبی به پاهایتان بدهند.

اگرچه که جوراب های پلاستیکی هم می توانند کار شما را راه بیندازند اما جوراب های پشمی بهترین دوستان شما در یک سفر کمپینگی خواهند بود. توصیه ما به شما این است که به هیچ وجه سمت جوراب های نخی نروید.

یکی از بهترین حالت های پوشیدن جوراب در کمپ این است که یک جوراب پلاستیکی نازک بپوشید و روی آن یک جفت جوراب پشمی به پا کنید. مواظب باشید پوشیدن دو جفت جوراب روی هم فضای تنفس و حرکت را از انگشتان پایتان نگیرد.

لایه ای لباس پوشیدن اینجا هم به دردتان می خورد.

زیری ترین لایه ی جورابی که می پوشید باید سبک تر باشد.

لایه ی بعدی باید یک جوراب پشمی نازک باشد.

لایه ی آخر که حسابی گرمتان می کند هم یک جوراب پشمی کلفت.           

گرم ماندن در کمپ-مجله گردشگری میهمان شو            

 

نکته ی پنجم:  انگشتان خود را بپوشانید.

با دستکش سعی کنید همیشه دست های خود را گرم نگه دارید. دست کشی را انتخاب کنید که سایز آن مناسب باشد و مچ دست تان را به خوبی بپوشاند. یکی از قسمت های بدن که به سادگی گرما از آن خارج می شود همین مچ دست است.

دست های شما هم مثل پاهایتان سطح تماس زیادی با محیط سرد بیرون دارند و همین قضیه آن ها را بیشتر در معرض یخ کردن قرار می دهد.

 

گرم ماندن در طبیعت-مجله گردشگری میهمان شو

 

اگر بخواهیم علمی تر به قضیه نگاه کنیم باید این نکته را به یادتان بیاوریم که دست های شما از مرکز بدنتان (قسمت سینه، شکم، پشت) که  مسئول تولید گرما در بدن شماست، دور تر است.

اگر قسمت مرکز بدن شما به خوبی توسط لباس های گرم محافظت نشده باشد بدن شما مجبور است برای گرم کردن دست های شما خون بیشتری به این قسمت بفرستد. به همین خاطر است که می گوییم گرم نگه داشتن سینه، شکم و پشت بدن شما به گرم تر ماندن بقیه نقاط بدنتان بسیار کمک می کند.

حتی در پوشیدن دست کش هم می توانید سیستم لایه ای را پیاده سازی کنید.

پوشیدن یک یک دستکش تنگ از جنس پلی استر به عنوان لایه ی زیرین و یک دست کش پشمی می تواند بهترین حالت برای گرم نگه داشتن دست هایتان باشد.

 

چگونه در سفرهای زمستانی و پاییزی گرم بمانیم-مجله گردشگری میهمان شو

 

 

هر چه قدر که انگشتان دست شما به هم نزدیک تر باشند گرمای بیشتری را تجربه خواهید کرد . می توانید از دست کش هایی که چهار انگشت شما را در یک محفظه نگه میدارند هم استفاده کنید.

10 روش برای گرم ماندن در کمپ های  پاییزی و زمستانی  قسمت دوم

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا