چگونه کوله پشتی خود را به بهترین شکل ببندیم؟

وقتی قرار است به کوهنوردی برویم یا برای چند روز یک سفر کمپینگی داشته باشیم خیلی مهم است که بدانیم چه وسایلی را کجای کوله پشتی خود گذاشته ایم.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

وقتی قرار است به کوهنوردی برویم یا برای چند روز یک سفر کمپینگی داشته باشیم خیلی مهم است که بدانیم چه وسایلی را کجای کوله پشتی خود گذاشته ایم. اگر تا به حال تجربه ی گردشگری در طبیعت یا کوهنوردی را هم نداشته باشید بدون شک این اتفاق برایتان افتاده است که به سفر رفته باشید و یک چمدان پر از وسایل هم همراهتان باشد. به محض رسیدن به هتل یا هنگامی که در قطار یا هواپیما هستید ناگهان به یکی از وسایلی که در چمدان هست نیاز پیدا کرده باشید. اگر آن شی روی چمدان باشد خیلی راحت گوشه ای از چمدان را باز می کنید و وسیله ای که می خواستید را بر میدارید ولی اگر آن وسیله ته چمدان باشد چطور؟ مطمئنا صدای غر غر های مادر یا پدر یا همسرتان بلند می شود که کل چمدان را ریختی به هم به خاطر یک چیز بی ارزش.

حالا این شرایط در سفر های کمپینگی یا کوهنوردی به مراتب اعصاب خورد کن تر است. چرا که برای خارج کردن یک وسیله از ته کوله پشتی باید کل افراد تور و گروه معطل شما باشند و جمع کردن دوباره یک کوله پشتی کوهنوردی هم خودش فرآیند زمان بری است.

چگونه یک کوله پشتی مناسب انتخاب کنیم؟

در این قسمت با میهمان شو همراه باشید تا در کنار یکدیگر یاد بگیریم چه وسایلی را در کجای کوله پشتی خود جا بدهیم تا سفر بهتری برای خودمان و بقیه همراهانمان رقم بزنیم:

سه نکته کلی بسیار مهم در بستن کوله پشتی وجود دارد

دسترسی

توازن

فشرده سازی

 

چگونه کوله پشتی برای کوه یا کمپینگ ببندیم-مجله گردشگری میهمان شو

الف) دسترسی

 اولین قدم در بستن کوله پشتی این است که خودتان میزان اهمیت وسایل را با توجه به نیازهایتان  تشخیص دهید. مثلا یک دسته بندی فرضی که با توجه به نیاز های شخصی من تشکیل شده دسته بندی زیر است:

آیتم های مربوط به کمپینگ:

این وسایل اشیایی هستند که باید کف کوله شما چیده شوند چرا که فقط در زمانی که قصد برپایی کمپ داشته باشید به آن ها نیاز خواهید داشت. احتمال خیلی خیلی کمی وجود دارد که شما به این وسایل در حین بالارفتن از کوه یا در مسیر رسیدن به محل کمپینگ به آن ها احتیاج داشته باشید.

 • کیسه ی خواب
 • کیسه ی غذایی که شامل تنقلات نباشد
 • فر خوراکی
 • سوخت مربوط به روشن کردن آتش
 • جوراب و کفش اضافه

آیتم هایی که استفاده از آن ها متداول تر است:

این ها وسایل کوچکی  هستند که در هنگام کوهنوردی یا در حین مسیر کمپینگ به آن ها نیاز پیدا خواهید کرد. خیلی از این آیتم ها باید در کیسه ی مربوط به وسایل ضروری که در قسمت بالایی کوله ها تعبیه شده است یا در جیب های بغلی کوله  وجود داشته باشند.

 • عینک آفتابی
 • کرم ضد آفتاب
 • محافظت کننده لب در برابر آفتاب
 • هد لامپ
 • تنقلات
 • نقشه
 • دوربین یا تلفن همراه
 • یک دفترچه یاد داشت کوچک
 • مداد یا خودکار

آیتم هایی که احتمال دارد به آن ها نیاز پیدا کنید:

این وسایل ممکن است در حین مسیر به کارتان بیایند. بهتر است این وسایل را دم دست نگه دارید. بهترین جا برای قرار دادن این وسایل در جیب های اضافه کوله یا روی همه وسایل جایی نزدیک به در کوله است که در صورت نیاز بتوانید خیلی سریع بهشان دسترسی پیدا کنید.

 • یک کاپشن
 • بارانی یا پانچو
 • فیلتر تصفیه آب
 • کاور کوله
 • گتر یا همان پوشش روی کفش و پا
 • باتوم یا عصای کوهنوردی

 

مطمئن باشید که وسایل را به درستی طبق تصویر زیر در کوله پشتی خود جا دهید. مطمئنا دلتان نمی خواهد زمانی که باران شروع به باریدن کرد ده دقیقه معطل شوید تا پانچوی خود را از ته کوله بیرون بکشید.

 

چگونه کوله پشتی مناسب ببنیدم-مجله گردشگری میهمان شو

 

راجع به اینکه چه وسایلی را با خودتان بیاورید خوب فکر کنید . ممکن است دلتان بخواهد برای اطمینان بیشتر یک بارانی دیگر هم بردارید یا حلقه های فلزی صخره نوردی را بیخودی همراه خود بیاورید. به خاطر داشته باشید هر وسیله ای که با خودتان بر می دارید وزنی دارد که در مسیر بر روی شما تاثیر خودش را خواهد گذاشت و از طرف دیگر هر وسیله هم فضایی اشغال می کند که در هنگام بستن کوله باید دو چندان حواس خود را به ترتیب قرار گیری این آیتم ها بدهید.

نکته: قبل از اینکه شروع به چیدن وسایل در داخل کوله پشتی خود بکنید  یک کیسه پلاستیک زباله که در بازار به راحتی پیدا می شود را داخل کیفتان قرار دهید و وسایل را داخل آن بچینید. خریدن یک کیسه زباله برای شما هیچ هزینه اضافی را ایجاد نمی کند اما در طی مسیر باعث می شود که اگر آب هم به داخل کوله ی شما نفوذ کرد همه ی وسایل داخل کوله خشک بمانند.

 

ب) توازن

منظور من از توازن این است که بار کوله ی شما به چه شکل روی بدنتان پخش می شود.

دو قانون کلی و مهم برای رعایت اصل توازن در بستن کوله پشتی ها وجود دارد:

 • وسایل سنگین را نزدیک بدن خودتان بگذارید و وسایلی که سبک تر هستند را بالاتر قرار دهید.
 • سعی کنید توازن وزن را در کناره های کوله پشتی خود هم رعایت کنید.

دو تا از سنگین ترین وسیله هایی که مطمئنا به همراهتان خواهد بود ظرف غذای شما و بطری آب است. پس حسابی حواستان باشد که این وسایل را در کجای کوله قرار می دهید. اگر این وسایل سنگین را به بدنتان نزدیک تر بگذارید باعث می شوید که از میزان فشاری که به شانه هایتان وارد می شود به مراتب کمتر شود. اینکه شما کوله پشتی خودتان را در حالت توازن وزنی قرار دهید باعث می شود مرکز گرانشی بدن شما در حین کوهنوردی یا هر فعالیت دیگری جا به جا نشود و از طرف دیگر قدرت مانور پذیری تان هم افزایش پیدا می کند.

اگر قرار است از مسیر هایی به کوهنوردی بروید که بیراهه هستند و کلی سربالایی و سرپایینی و زمین هایی سخت برای عبور انسان دارند بهتر است کوله تان را سبک تر ببنیدید . اگر وسایل سنگین زیادی در کوله تان وجود دارد بیایید و آن ها را در ارتفاعات مختلف از کوله خود جا بدهید چرا که در این حالت به مراتب احساس بهتری خواهید داشت.

 

چگونگی بستن کوله پشتی-مجله گردشگری میهان شو

 

ج) فشرده سازی

در این مرحله باید وسایلتان را به سه دسته ی عمده طبق نکاتی که در بالا گفتیم تقسیم کرده باشید. از طرف دیگر باید وسایل خیلی سنگین را هم شناسایی کرده باشید. خب حالا وقت این است که چیدن کوله پشتی را آغاز کنید:

آجر و ملات کار:

به عکس زیر نگاه کنید:

 

نحوه چیدن وسایل در کوله پشتی-مجله گردشگری

 

دو آیتم بسیار مهم در این عکس وجود دارد یکی آجر و دیگری ملاتی که لابه لای آجر ها را پر کرده است. کوله پشتی شما هم باید دقیقا از همین الگوی اجر و ملات تقلید کند. به عنوان مثال : ظرف غذا و مواد غذایی که می خواهید برای رسیدن به مقصد از آن ها استفاده کنید، چادر و کیسه خواب شما نقش آجر ها را بازی می کنند. این ها وسایل بزرگی هستند که به این راحتی ها له نمی شوند.

یک سری از وسایل هم مثل لباس ها فقط به درد این می خورند که نقش ملات را در کوله شما بازی کنند. این اشیا خیلی خوب فشرده می شوند و می توانند ما بین آجرها را پر کنند و یک دیوار محکم و مقاوم در کوله پشتی شما ایجاد کنند.

خب به سراغ چیدن وسایل در داخل کوله پشتی می رویم

کیسه خواب خود را ته کوله پشتی بگذارید.

نکته: در بعضی از کوله ها یک زیپ تعبیه شده که قرار است طبیعت گرد عاشق سفر قصه ی ما کیسه خوابش را داخل آن بگذارد. من توصیه می کنم آن زیپ را باز کنید تا فضای بیشتری در اختیارتان باشد و چیدن وسایل خود را بدون در نظر گرفتن آن جا کیسه خوابی شروع کنید.

خب حالا یک یا دولایه از آجرها یا وسایلی که له نمی شوند روی کیسه خواب بچینید. هر جای خالی که در کوله وجو دارد را با ملات پر کنید. ملات منظورمان همان لباس ها یا وسایلی هستند که به خوبی انعطاف پیدا می کنند و به شکل جایی که در آن قرار می گیرند در می آیند است. فقط حواستان به این نکته که چه وسایلی را با چه سطح دسترسی باید در کجا چید باشد.

 

چگونه ک.له پشتی ببندیم-مجله گردشگری میهمان شو

 

بعد از اینکه همه وسایل را در کوله جا دادید. به سراغ قسمت اضافی بالای کوله بیایید. آن را به خوبی و محکم سفت کنید و تسمه ها ی اطرافش را محکم کنید. حواستان باشید تکه ی بالای کوله پشتی باید صاف بالای کوله پشتی باشد و نباید به اطراف متمایل باشد و سنگینی اش را روی یک طرف کوله قلاب کند.

اگر کوله تان را با رعایت قاعده ی آجر و ملات چیده باشید و تمام فضاهای خالی را با وسایلی که قابلیت تا شدن و له شدن دارند به خوبی پر کرده باشید نباید کوله تان شل و وارفته باشد یا اینکه از حالت ایستاده به طرفین کج شده باشد. حواستان باشد هر چه قدر که وسایل داخل کوله تان را محکم تر ببندید و کوله پشتی شما مثل یک دیوار سفت و محکم و استوار در آمده باشد به نفع خودتان است.

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا