12 روش جامع برای تصفیه آب در طبیعت قسمت دوم

در قسمت قبل روش هایی برای تصفیه آب های غیر آشامیدنی در طبیعت ارائه کردیم. در این قسمت روش هایی سخت تر و هیجان انگیز تر را به شما معرفی خواهیم کرد.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

در قسمت اول از آموزش تصفیه آب در طبیعت  به روش های نسبتا ساده تری را برای زدودن آلودگی ها از آب های طبیعی بیان کردیم و از اهمیت تهیه ی آب آشامیدنی سالم و تمیز برای گردشگران به مقدار کافی صحبت کردیم. در این قسمت روش های هیجان انگیز تری برای گردشگرانی که به طبیعت گردی و کمپینگ می روند و قصد تصفیه ی آب موجود در رودخانه ها و برکه ها را دارند بیان می کنیم.

با میهمان شو همراه باشید تا روش های زیر را برای تصفیه آب در کنار یکدیگر بیاموزیم:

روش استفاده از دستگاه های کوچک تصفیه آب:

اگر به عنوان یک طبیعت گرد حوصله ی انجام دادن یک عالمه کار هیجان انگیز در طبیعت و بعد دیدن نتیجه ی آن را ندارید و دلتان میخواهد مثل یک گردشگر لاکچری فقط از کمپینگ و طبیعت لذت ببرید باید به شما این نوید را بدهیم که افراد زیادی مثل شما هستند. به همین خاطر است که روز به روز دستگاه های دستی کوچک تصفیه آب تولید می شوند که می توانید به سادگی یکی از آن ها را تهیه کنید و دردسر تصفیه آب از راه های طبیعی را به خودتان ندهید. این دستگاه ها به سادگی در فروشگاه های لوازم کوه نوردی قابل پیدا شدن هستند.

فقط کافی است به اندازه یک دقیقه دستگاه تصفیه را داخل آب بگیرید. اینکار باعث می شود آب به داخل دستگاه وارد شود. بعد از گذشت یک دقیقه می توانید با انجام عمل مکش روی دستگاه کوچکتان آبی تمیز میل کنید. بله درست به همین سادگی.

 

دستگاه های کوچک تصفیه آب-مجله گردشگری میهمان شو

 

روش تصفیه آب با انرژی خورشیدی:

اگر در یک روز آفتابی قصد تمیز کردن آب را دارید این روش حسابی به کارتان می آید. روش انجام عملیات تصفیه هم خیلی ساده است. فقط کافی است مراحل زیر را انجام دهید :

اولین چیزی که نیاز دارید یک بطری شفاف پلاستیکی است. چرا که اشعه های  UV  خورشید می توانند به خوبی از پلاستیک شفاف عبور کنند.

قدم دوم این است که تا لبه ی بطری را از آب آلوده پر کنید.

خب حالا بطری پر ازآب را در محلی که مطمئن هستید زیر نور مستقیم خورشید و بدون سایه است بگذارید.

تنها عیب این روش این است که برای آماده شدن آب باید چند روز صبر کنید. باید به بطری آب چند روز زمان بدهید و بعد آماده ی خوردن خواهد بود.

حواستان باشد این روش در مناطق بیابانی و کویری کار آمد است و اشعه های خورشید تضمینی برای از بین بردن هاگ های باکتریایی نمی باشند.

 

تصفیه آب با انرژی خورشیدی-مجله گردشگری میهمان شو

 

روش استفاده از کلراین:

احتمالا شما فکر بردن مواد شیمیایی از خانه به دل طبیعت را نمی کنید و حوصله بردن یک بطری کلراید با خودتان را ندارید. اما نمی توانید باور کنید که یک بطری کوچک کلراین تا چه میزان می تواند برایتان کاربردی باشد آن هم زمانی که به شدت تشنه اید و دلتان فقط یک لیوان آب تمیز و تصفیه شده می خواهد. در زیر روش استفاده از این محلول را بیاموزید:

شما به یک لوله احتیاج دارید که از هر دو طرف بتوانید در آن را باز کنید. مقداری کلراین به آب اضافه کنید. اینکه چه مقدار کلراین باید به آب اضافه شود به دما و میزان آلوده بودن آب بستگی دارد. مثلا برای آبی که از آلودگی رنگش تیره شده است 4 قطره و برای آبی زلال تر 2 قطره کلراین کافی است.

در ظرف آب را ببندید و محلول را تکان دهید تا محلول یک دست شود.

ظرفتان را برعکس کنید و در طرف دیگر ظرف را باز کنید. اجازه دهید. حدود 6 سانت از آب را دور بریزید.

در ظرفتان را محکم ببندید و آن را در یک اتاق تاریک به مدت 30 دقیقه قرار دهید.

بعد از 30 دقیقه آب قابل آشامیدن است.

 

استفاده از کلراین برای تصفیه آب-مجله گردشگری میهمان شو

 

روش استفاده از گیاهان برای یافتن آب تصفیه شده :

در طبیعت چیزی که زیاد است گیاهان وحشی است . استفاده از این گیاهان برای گردشگرانی که قصد دارند خودشان آب تهیه کنند بسیار کاربردی است. فقط به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است برخی گیاهان سمی باشد و استفاده از آن ها می تواند تمام تلاش هایتان برای حفظ سلامتی تان در طبیعت را به باد دهد.  مراحل زیر را طی کنید تا بتوانید این روش جالب برای زدودن آلودگی از آب های طبیعی را هم یاد بگیرید:

در این روش شما به کیسه های پلاستیکی، یک مشت گیاه  و چند تکه نخ احتیاج دارید.

این که چه گیاهی را انتخاب کنید خیلی مهم است. بهترین آن ها گیاهی است که مدت زمان زیادی مستقیما در معرض نور خورشید باشد. این نوع گیاهان عملیات تصفیه و به دست آوردن آب را برایتان ساده تر می کنند.

یک شاخه که پر از برگ های پهن و سالم باشد را انتخاب کنید و شاخه را خوب بتکانید تا حشره ای داخل برگ ها نباشد.

دور هر برگ را با کیسه ای پلاستیکی به کمک نخ به خوبی ببندید. نکته این روش این است که باید برگ ها به خوبی توسط کیسه های پلاستیکی پوشانده شوند وهیچ راهی برای بیرون ریختن آب از لای کیسه پلاستیکی به بیرون وجود نداشته باشد.

چند روز صبر کنید تا برگ ها آب خود را به به داخل کیسه های پلاستیکی پس بدهند . شما مقدار خیلی زیادی آب برای نوشیدن در اختیار خواهید داشت.

 

استفاده از گیاهان برای جمع کردن آب-مجله گردشگری میهمان شو

 

روش استفاده استفاده از ید برای تصفیه آب:

 ید یکی از مواد شیمیایی است که می توانید برای تصفیه آب از آن استفاده کنید. می توانید یک بسته ید از داروخانه بخرید و در لوازم مربوط به کمپینگ خود جای دهید. بهترین نکته در خصوص ید این واقعیت است که ید اثر خوبی برای از بین بردن جانوران ریز میکروسکوپی و سایر آلاینده هاست. در زیر مراحلی که باید برای تصفیه آب با ید به کار ببرید را در اختیارتان گذاشته ایم:

اول ظرفتان را پر از آب کنید.

اگر آب شفاف است 5 قطره و چنانچه پر از گل است چیزی حدود 10 قطره محلول ید به آب اضافه کنید.

ظرف آب را به خوبی تکان دهید تا محلول و آب به خوبی با هم ترکیب شوند.

به مدت یک ساعت ظرف ترکیب آب و محلول را در یک اتاق تاریک قرار دهید. چرا که ید نسبت به نور حساس است و برای آزاد شدن واکنش های محلول با آب به یک فضایی به دور از نور نیاز داریم.

بعد از گذشت یک ساعت آب آشامیدنی شما تمیز و آماده خوردن است.

بعد از خوردن این آب تصفیه شده اولین چیزی که توی ذوقتان خواهد زد طعم آب است. آب اندکی مزه به خود می گیرد. اگر این طعم خیلی برایتان آزار دهنده است از قرص های ویتامین سی داخل آب استفاده کنید تا هم تشنگی تان برطرف شود و هم ویتامین بدنتان تأمین شود.

 

استفاده از ید جهت تصفیه آب-مجله گردشگری میهمان شو

 

روش جوشاندن سنگی برای تصفیه آب:

فرض کنید در شرایطی هستید که هیچ وسیله ای برای جوشاندن آب ندارید. یک طبیعت گرد حرفه ای باید خلاقیت داشته باشد . خیلی از گردشگرانی که برای کمپینگ های چند روزه به دل طبیعت می روند از روش جوشاندن سنگی برای تصفیه آب استفاده می کنند. فقط کافی است به دنبال تکه سنگ بزرگی بگردید که داخلش یک حفره یا سوراخ وجود داشته باشد. من که به شخصه این مدل سنگ ها را در گشت زنی هایم زیاد به چشم دیده ام پس پیدا کردن این مدل سنگ خیلی سخت نیست.

اگر نتوانستید چنین سنگی پیدا کنید و ظرفی برای گذاشتن مستقیم روی آتش ندارید نگران نباشید. روشی دیگر برای تصفیه آب به کمک سنگ وجود دارد و آن استفاده از سنگ های داغ است. مراحل زیر را قدم به قدم انجام دهید تا یک راه جدید برای پاک کردن آب از آلودگی تجربه کنید:

اول یک محفظه ای  برای ریختن آب پیدا کنید و آب آلوده را داخل آن بریزید. می توانید از یک کنده ی چوبی رها شده در طبیعت که داخلش حفره ایجاد شده است استفاده کنید.

داخل ظرف تعدادی سنگ که داغ نیستند بریزید.

حالا یک سنگ را داغ کنیدو داخل ظرف پر ازآب تان بریزید. اجازه بدهید این سنگ داغ حدود 15 دقیقه در داخل ظرف آب بماند. بعد از سرد شدن سنگ داغ آن را از ظرف در آورده و یک سنگ داغ دیگر داخل محفظه ی آب بریزید . آنقدر این کار را تکرار کنید تا آب به دمای جوش برسد.

ؤوش جوشاندن سنگی برای تصفیه آب-مجله گردشگری میهمان شو

 

روش استفاده از تی شرت خودتان برای تصفیه آب:

خلاقیت برای گردشگران باعث می شود نه تنها به جاهای بکر و دیدنی سر بزنند بلکه به طبیعت دوستان کمک می کند تا در شرایط سخت بتوانند زنده بمانند. یکی از خلاقیت هایی که برای تصفیه آب می توانید داشته باشید استفاده از تعدادی از لباس های تمیز خودتان و تعدادی چوب به عنوان پایه است. مراحل زیر را انجام دهید تا یک تجربه ی جالب از تصفیه آب برایتان رقم بخورد:

خب اول از همه باید از محکم بودن میله های چوبی تان بر روی زمین مطئن شوید . به این منظور چند سانت از چوب ها را داخل زمین فرو کنید. میله ها را طوری بچینید که شکلی مثلثی به خود بگیرند.

یک ظرف بزرگ داخل این محوطه ی مثلثی بگذارید و روی آن ها را با تی شرت های تا شده تا بالا پر کنید.

از بالای تیزی مثلثی که ساخته اید آب را به پایین بریزید تا از میان لباس ها عبور کند و داخل ظرف زیرین بریزد.

اگر به نظرتان هنوز آب اندکی آلودگی دارد ان را دوباره از این فیلتر تی شرتی خود رد کنید.

 

تصفیه آب در طبیعت-مجله گردشگری میهمان شو

 

سخن پایانی :

در یک کمپینگ و سفر چند روزه به طبیعت یکی از مهم ترین فاکتور ها پیدا کردن راهی مناسب برای تصفیه آب است. آن هم به این خاطر که آب هایی که در طبیعت وجود دارند ممکن است با انواع و اقسام آلودگی ها کثیف و غیر قابل آشامیدنی شده باشند. هرگز تصفیه آب را شوخی نگیرید چرا که جانوران ریز و انگل های موجود در آب می توانند شما را به بیماری های سخت با دوره درمان های طولانی مبتلا کنند.

از طرفی از آنجا که در طبیعت چیزی قابل پیش بینی نیست بهتر است از خانه وسایلی مثل دستگاه تصفیه آب یا محلول های مربوط را با خود به همراه داشته باشید تا کمتر درگیر روش های پر زحمت دیگر شوید.

 

12 روش جامع برای تصفیه آب در طبیعت قسمت اول

تا به حال برای شما پیش آمده که در شرایطی مجبور به انجام یکی از روش های تصفیه آب باشید؟ تجربه تان را با دیگر طبیعت دوستان در انتهای همین صفحه به اشتراک بگذارید:

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا