12 روش جامع برای تصفیه آب در طبیعت قسمت اول

برای گردشگرانی که گروهی و بدون تورهای طبیعت گردی و لیدر به سفرهای کمپینگی چند روزه می روند و قرار است خودشان تجربه ی شیرین بقا در طبیعت را کسب کنند پیدا کردن آب از پیدا کردن غذا مهم تر است

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

برای گردشگرانی که گروهی و بدون تورهای طبیعت گردی و لیدر به سفرهای کمپینگی چند روزه می روند و قرار است خودشان تجربه ی شیرین بقا در طبیعت را کسب کنند پیدا کردن آب از پیدا کردن غذا مهم تر است. آن هم به این خاطر که انسان می تواند تا چند روز بدون غذا زنده بماند اما بدون آب فقط 5 روز دوام خواهد آورد. وقتی برای کمپینگ در دل طبیعت می روید شاید خیلی سخت باشد که گالون های سنگین آب را با خودتان از جایی به جای دیگر ببرید. حتی اگر مقدار زیادی آب با خودتان داشته باشید ممکن است به خاطر شرایط اضطراری ذخیره آب شما تمام شود. علت آن هم این است که اساس کمپینگ در طبیعت بر این است که شما علاوه بر استفاده از طبیعت بکر باید به دنبال پیدا کردن غذا و سرپناه هم باشید. ممکن است لازم باشد کیلومتر ها راه بروید تا بتوانید سرپناهی مناسب برای خودتان پیدا کنید. در این شرایط خیلی منطقی به نظر نمی آید که شما گالون گالون آب با خودتان از جایی به جای دیگر ببرید.

پس چاره ی کار چیست ؟ اگر قرار باشد بدون دسترسی به آب دچار مشکل شویم و همزمان هم نتوانیم با خودمان منابع آب حمل کنیم پس چگونه از کمپینگ در طبیعت  لذت ببریم ؟

این سری آموزشی در میهمان شو قصد دارد شما را با راه های ساده ای که می توانید از منابع طبیعی آب در طبیعت استفاده کنید آشنا کند. آب هایی که در طبیعت داخل رودخانه ها یا جویبارها وجود دارد پر از انگل و جانوران کوچک میکروسکوپی است که می تواند به شدت برای سلامتی شما گردشگر عزیز مضر باشد. به همین خاطر به شدت واجب است که روش های تصفیه آب در طبیعت را یاد بگیرید تا بتوانید با خیال راحت از منابع آب طبیعی استفاده کنید.

12 روش کلی برای تصفیه آب در طبیعت وجود دارد

 

روش جوشاندن آب

در طبیعت وحشی یکی از ساده ترین راه ها جوشاندن آب است. جوشاندن فقط 10 دقیقه از شما وقت خواهد گرفت. بنابراین این روش برای زمانی که شما وقت کافی ندارید بسیار کارآمد است . شما فقط به یک آتش و یک ظرف مثل قابلمه نیاز دارید. فقط حواستان به این نکته باشد که باید حداقل به اندازه 5 دقیقه حباب های داغ آب را روی سطح ظرفتان ببینید تا مطمئن شوید که از شر انگل ها و مواد آلوده رها شده اید. اگر صرفا آب را داغ کنید عملیات تصفیه آب به خوبی انجام نپذیرفته است.

روش جوشاندن را برای آب هایی استفاده کنید که شفاف هستند ولی از وجود میکرو ذره ها در آن نگرانید چون جوشاندن می تواند ذرات انگلی را از بین ببرد اما کثیفی و گل و لای را نمی تواند از بین ببرد. اگر آبی که پیدا کرده اید که  گل و لای دارد و راه دیگری به جز جوشاندن بلد نیستید بهترین راه این است که اول آب را به روش گفته شده بجوشانید بعد آن را از یک فیلتر شنی که خودتان هم می توانید درست کنید عبور دهید. عبور آب جوشانده شده از یک فیلتر شنی مواد باقی مانده و کثیفی های آب را می گیرد و آب سالمتری در اختیار شما می گذارد.

 

جوشاندن آب جهت تصفیه-مجله گردشگری میهمان شو

 

روش استفاده از فیلتر آب

فیلتر کردن مهم ترین راه برای تصفیه آب است. چرا که ممکن است بارها برایتان اتفاق بیفتد که آبی که پیدا می کنید پر از گل و کاملا کثیف باشد. در چنین شرایطی بهترین و آسان ترین روش استفاده از فیلتر است.

فیلتر شنی ساده ترین فیلتری است که می توانید از آن استفاده کنید . روش ساخت فیلتر شنی به شرح زیر است :

اولین چیزی که احتیاج دارید یک بطری پلاستیکی  است. بطری را طوری برش دهید که یک شکل مخروط به دست بیاید.

روی قسمت در بطری جایی که مخروط شما شکل تیزی به خودش می گیرد از یک پارچه یا مقداری ریگ استفاده کنید و به گونه ای این قسمت از مخروط را مسدود کنید.

مقداری سنگ ریزه به قسمت تیزی مخروط اضافه کنید تا مانع از قاطی شدن آب با ریگ ها شوید.

حالا باقی فضای بطری را پر از شن یا ریگ کنید.

فیلتر شنی شما آماده است. آب را از قسمت تیزی مخروط داخل بطری بریزید . آبی که از سمت دیگر بطری بیرون می آید باید شفاف باشد. اگر چنین نیست عمل رد کردن آب از فیلتر شنی را چند بار تکرار کنید تا آب گوارا آماده نوشیدن شود.

استفاده از فیلتر شنی برای تصفیه آب برای طبیعت دوستان مزایای بسیاری دارد. اول اینکه این روش خیلی آسان و قابل اجرا کردن است. مزیت دوم این است که به جز بطری آب که باید از قبل همراهتان باشد بقیه مواد لازم به طور طبیعی در طبیعت وجود دارند. از طرفی این روش می تواند اشکال زیادی از آلودگی آب را برطرف کند و شما می توانید حجم زیادی از آب را با این روش تصفیه کنید.

 

استفاده از فیلتر شنی برای تصفیه آب-مجله گردشگری میهمان شو

 

روش استفاده از قرص یا قطره ی تصفیه آب

در خیلی از مغازه هایی که لوازم مربوط به کوهنوردی به فروش می رسد این قرص ها و قطره ها به آسانی پیدا می شوند. این مواد به علت داشتن پتاسیم پرمنگنات، ید و کلرین می توانند آب را به خوبی تصفیه کنند. کلرین به کار رفته در این قرص ها مهم ترین ماده برای پاکسازی آب است. در زیر روش پاک کردن آب با این قرص ها و قطره های جادویی را یاد می گیریم:

 بسته به اینکه هر قرص برای تصفیه چند لیتر آب استفاده می شود شما هم به همان مقدار آب و یک ظرف با ظرفیت آن مقدار آب احتیاج دارید.

قرص یا قطره را بر طبق راهنمایی که روی قوطی این مواد وجود دارد به مقداری که دستور العمل به شما اجازه می دهد به آب اضافه کنید.

به اندازه 10 ثانیه ظرف محتوی آب را تکان دهید تا قرص یا قطره ی تصفیه آب به خوبی در آب حل شود.

حداقل به مدت 20 دقیقه اجازه دهید تا آب در ظرف بماند . بعد از گذشت این مدت زمان می توانید آب را نوش جان کنید.

 

قرص یا قطره تصفیه آب-مجله گردشگری میهمان شو

 

روش استفاده از تبخیر آب

همیشه پیدا کردن یک منبع آب در طبیعت آنقدر ها هم آسان نیست. ممکن است مجبور یاشید کیلومترها در جست و جوی آب طی کنید. پس یکی از ویژگی هایی که یک طبیعت گرد لازم است داشته باشد خلاقیت است. یکی از راه های خلاقیت ساختن تله های تبخیر آب بر روی زمین است.

اولین و مهم ترین چیز پیدا کردن یک زمین بزرگ است.سعی کنید حتی المقدور جایی را پیدا کنید که قبلا بستری از یک رودخانه بوده است. اگر بتوانید هم چنین جایی را پیدا کنید خیلی کارتان راحت تر خواهد بود چرا که شانس به دست آوردن آب برایتان بیشتر خواهد شد.

بعد از اینکه این محل فرضی را پیدا کردید باید شروع به کندن زمین کنید. به اندازه ی  50 سانتی متر زمین را بکنید. هرچقدر بتوانید حفره های بیشتری روی زمین ایجاد کنید آب بیشتری به دست خواهید آورد. در زمین های خشک و بیابانی لازم است زمین را بیشتر حفر کنید تا احتمال موفقیت تان بیشتر شود.

مطئنا آن اطراف گیاهانی وجود دارند . گیاهانی که احتمال می دهید غیر سمی باشند را داخل حفره هایی که کنده اید بریزید.

یک فنجان پیدا کنید و آن را در مرکز زمینی که کنده اید بگذارید.

حالا تعدادی کیسه پلاستیکی بردارید و روی سوراخ هایی که کنده اید بکشید.

برای اینکه پلاستیک ها از زمین بلند نشوند دورشان را با شن یا سنگ ریزه پر کنید تا سنگین شوند.

منتظر بمانید تا خورشید شروع به تابیدن کند و آب های زیر زمین را تبخیر کند.

می توانید آبی که روی پلاستیک جمع شده را جمع کنید و نوش جان کنید.

 

استفاده از روش تبخیر برای تصفیه آب-مجله گردشگری میهمان شو

 

روش تقطیر 

آبی که معمولا در طبیعت پیدا می کنید آب شور است. آب شور چون مقدار نمک زیادی دارد می تواند به سادگی بدنتان را به سمت بی آبی ببرد.بهترین راه برای تصفیه ی آب های شور تقطیر است. در زیر مرحله مرحله این کار را یاد میگیریم:

ابتدا به یک ماهی تابه و یک لیوان شیشه ای احتیاج داریم. لیوان شیشه ای خالی را وسط ماهی تابه بگذارید.

حالا آب شور را داخل ماهی تابه بریزید فقط حواستان باشد قطره ای از این آب داخل لیوان شیشه ای ریخته نشود.

آب را بجوشانید.

وقتی آب شروع به جوشیدن می کند خواهید دید که قطراتی از بخار روی لیوان شیشه ای جمع می شوند. در اثر عمل چگالش این بخار ها به مایع تبدیل می شوند و داخل لیوان شیشه ای شما جمع می شوند.

صبر کنید تا آب داخل لیوان شیشه ای خنک شود و بعد آن را نوش جان کنید.

 

استفاده از روش تقطیر برای تصفیه آب-مجله گردشگری میهمان شو

 

 در قسمت دوم مربوط به سری آموزش های تصفیه آب با راه  های هیجان انگیز تری  برای زدودن آلودگی ها از آب آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید.
 

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا