آفرود چیست ؟ مواردی که باید قبل و در حین آفرود سواری بدانید

آفرود سواری اصلا ترسناک نیست. با توجه به هیجان انگیز بودن این تجربه ی شیرین این روزها گروهی از جوان ها دل به جاده های کویری یا کوه و کمر های شمالی کشور می زنند و حسابی از این همه هیجان لذت می برند

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

آفرود سواری  اصلا ترسناک نیست. با توجه به هیجان انگیز بودن این تجربه ی شیرین این روزها گروهی از جوان ها دل به جاده های کویری یا کوه و کمر های شمالی کشور می زنند و حسابی از این همه هیجان لذت می برند  اما هنوز دسته ای از افرادی که ماشین های دو دیفرانسیلی دارند ماشین هایشان را با تجهیزات آفرود مجهز نکرده اند و از به دل طبیعت زدن می ترسند.

شما جزو کدام گروهید ؟ آیا به تجربه ی اولین سفر آفرودی فکر کرده اید ؟  فرقی نمی کند به جاده های سنگلاخی بروید یا شنزارهای کویری. در گل و برف گیر کنید یا وسط رمل های شنی. قبل از شروع یک آفرودنوردی باید تجهیزات لازم را محیا کنید و ماشین دو دیفرانسله یتان را مجهز کنید. حتی اینکه شما یک ماشین چهار چرخ محرک یا 4X4 دارید هم نمی تواند تضمین این باشد که وسیله نقلیه تان برای آفرود سواری مناسب است. چرا که به عنوان یک آفرود سوار لازم است هم ماشین و هم خودتان کاملا آماده باشید و با آفرود سواری در شرایط سخت از قبل آشنا شده باشید.با میهمان شو همراه باشید تا مقدمات لازم برای یک آفرود نوردی پر هیجان را بیاموزید:

جزییاتی که باید قبل از آفرود نوردی از ماشین دو دیفرانسله ی خود بدانید:

 • کاملا نسبت به کنترل ماشین خود آگاه باشید. لازم است بدانید که این تمام چرخ محرک چگونه کار میکند.
 • از محل قرار گرفتن چرخ ها و جک های کمکی مطلع باشید و قبل از سفر راجع به اینکه چگونه از این قطعات یدکی استفاده کنید کامل اطلاعات کسب کنید.
 • ابعاد آفرود نورد تان را بدانید . منظور ما از ابعاد مواردی مثل : وزن و ارتفاع خودرو است . از آنجایی که مسیر آفرود به هیچ وجه قابل پیش بینی نیست و ممکن است در جایی از مسیر مجبور به تغییر ناگهانی مسیر باشید دانستن سه نکته بسیار مهم است : خودروی شما می تواند سه نوع زاویه با سطح زمین بسازد :
 1. Appproach angel  یا زاویه ی نزدیک شدن : اگر یک خط فرضی از محل تماس چرخ های جلو با زمین تا اولین نقطه ی سپر جلو در نظر بگیرید زاویه ای تقریبی به دست می آید. به این زاویه زاویه ی نزدیک شدگی می گویند.
 2. Departure angle یا زاویه ی انحراف : اگر یک خط فرضی از محل تماس چرخ های عقب  با زمین تا اولین نقطه ی سپر عقب در نظر بگیرید زاویه ای تقریبی به دست می آید. به این زاویه زاویه ی انحراف می گویند.
 3. Ramp angle :  بیش ترین زاویه ای که ماشین آفرودی تان  در یک سرپایینی بدون گیر کردن دیفرانسیل با زمین می تواند داشته باشد را زاویه ی رمپ می گویند.

زوایای ماشین های آفرود - مجله خبری میهمان شو

دانستن موارد بالا به شما در انتخاب مسیری که بتوانید به راحتی از آن عبور کنید کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

 • دانستن اینکه کم ترین فاصله ی خودرویتان با زمین در کدام قسمت ماشین است هم از نکات مهم آفرود نوردی است .
 • سواری کردن با یک ماشین دو دیفرانسلی راه و روش خودش را دارد. قبل از تصمیم برای آفرود نوردی حتما مطمین شوید که به خوبی می توانید کنترل ماشین را در پیچ ها در دست داشته باشید.
 • چنانچه سیستم خودروی شما اجازه فعال یا غیر فعال کردن قفل شدن دیفرانسیل را به شما می دهد . توجه داشته باشید که قسمت  LOW برای قفل شدن دیفرانسیل و تقسیم نیروی مساوی بین چرخ های طرفین است و حالت HIGH به معنی کنترل لغزش است.  اگر سیستم خودروی شما قدیمی است دنده ی اضافی کنار دنده اصلی این کار را برای شما انجام می دهد. دانستن اینکه در چه حالتی خودرو را در حالت Low یا High  قرار دهید تا در رسیدن به پیچ ها بتوانید بدون خطر چپ شدگی دور بزنید را حتما قبل از سفر با خودتان تمرین کنید.
 • اگر بر روی چرخ های شما از سیستم دستی قفل شدن چرخ یا locking hub استفاده شده قبل از سفر حتما آن را امتحان کنید تا نحوه کار با آن را بلد باشید.

سیستم قفل locking hub در ماشین های آفرودی به گونه ای کار می کند که اگر سیستم قفل از روی اکسل جلوی ماشین باز شود چرخ های جلو آزادانه قابلیت چرخش داشته باشند .

 • در یک سفر آفرودی ممکن است مجبور باشید از میان رودخانه رد شوید پس حواستان به محل دقیق قرارگیری سیستم کامپیوتری ماشین تان باشد. خیس شدن سیستم دیجیتال ماشین می تواند برایتان سنگین تمام شود.

ماشین آفرود-مجله خبری میهمان شو

چک کردن قطعات یدکی :

چهار چرخ اصلی و هم چنین تایرهای کمکی را چک کنید که سالم باشند و عاج خود را از دست نداده باشند. روغن ریزی های احتمالی ماشین را از یک روز قبل چک کنید.  از سالم بودن سیستم ترمز و فرمان نیز مطمئن شوید .

فیلتر های هوا و روغن، تسمه و شیلنگ های بنزین و هوا را چک کرده و حواستان به ارتفاع روغن در مخزنه ی روغن باشد.

 

اقدامات ایمنی :

 • برداشتن جعبه کمک های اولیه را فراموش نکنید .
 • قبل از حرکت تغییرات آب و هوایی منطقه را در نظر داشته باشید .
 • حداقل یک همسفر داشته باشید . اگر بتوانید از دوستانتان دعوت کنید که حداقل دو ماشینی به آفرود نوردی بروید خیلی بهتر است. به فردی از اقوام تان در خانه محل دقیقی که قرار است بروید را اطلاع دهید و تا جایی که سیستم های ارتباطی اجازه می دهد با آن ها در ارتباط باشید. شماره ی پلیس راه و کمک های جاده ای مسیری که قصد رفتن به آن را دارید همراه داشته باشید.
 • حواستان به این نکته باشد که وسایل سفر را چه طور در ماشین جای می دهید . اگر عقب ماشین را خیلی سنگین کنید اکسل عقب ممکن است کمی حالت خم شدگی پیدا کند که همین قضیه منجر به کم شدن زاویه یانحراف خودرو و نتیجتا کم شدن حداکثر زاویه ای که می توانید بی خطر از یک سر بالایی یا سرپایینی عبور کنید بشود. به طور کلی توزیع نکردن مساوی بار روی خودرو می تواند مرکز گرانش خودرو را از حالت مرکز ماشین، خارج کرده و ماشین آفرودی را از حالت پایدار خارج کند. عواقب مربوط به رعایت نکردن این نکات را در هنگام مواجهه با یک صخره به چشم خود خواهید دید.

 

 

قوانین سواری در جاده های آفرودی

لازم است قوانینی مربوط به جاده ها یی که قصد سفر به آن ها را دارید بدانید :

 

قوانین محیطی

 • از خودتان رد پای جدید باقی نگذارید. بله درست شنیدید. رد پای جدید محیط زیست را خراب می کند. ماشین های آفرودی به علت نیروی بیش تری که به زمین وارد می کنند باعث به وجود آمدن ردی عمیق بر روی جاده می شوند که با هربارش باران این ردها ساییده تر و عمیق تر می شوند. پس بهتر است اگر رد خودرویی روی زمین وجود دارد همان را دنبال کنید و اگر چند ماشینه به آفرود سواری رفته اید همگی دنباله رو یک مسیر باشید.
 • زباله نریزید. مطمئنا شما به یک منطقه ی بکر جایی که کمتر کسی می تواند با ماشین های معمولی برود سفر کرده اید. پس در تمیز نگه داشتن طبیعت کوشا یاشید. حتی یک ته سیگار یا پوست شکلات می تواند چهره ی طبیعت را از حالت بکر و زیبایش خارج کند.
 • بعضی جاها لازم است چند تکه سنگ پشت چرخ ها بگذارید تا بتوانید از یک مسیر صعب العبور گذر کنید. بعد از رد شدن از آن نقطه، سنگ ها را از سر راه بقیه ی خودروها بردارید.
 • شما به بکر ترین نقاط ایران سفر می کنید و به حریم زندگی گیاهان و حیوانات وحشی داخل می شوید. به حقوق گیاهان و حیوانات احترام بگذارید و آرامش را از طبیعت نگیرید.

آفرود سواری در طبیعت-مجله خبری میهمان شو

 

قوانین مربوط به امنیت

 • به آرامی رانندگی کنید.
 • ماشین شما بزرگ است . پس وقتی هنوز از شهر خارج نشده اید از کنار حرکت کنید و باعث ایجاد ترافیک در سطح شهر نشوید.
 • ممکن است در نقطه ای جاده باریک شود و جایی برای عبور دو خودرو آفرودی نباشد. اگر از روبرو خودروی دیگری آمد. فرقی نمی کند که خودروی آفرودی طرف مقابل چه قدر از شما بزرگ تر یا کوچک تر است . حق تقدم با خودرویی است که در حال طی کردن مسیر سر بالایی است چرا که کنترل ماشین در سر بالایی به مراتب سختتر است.
 • اگر به نقطه ای رسیدید که رد چرخ عمیقی بر روی زمین بود یعنی یک ماشین سنگین یا یک کامیون از آن منطقه عبور کرده. برای اینکه در رانندگی دچار مشکل نشوید حواستان باشد که اگر شما هم روی همان رد عمیق قدیمی رانندگی کنید این رد عمیق تر شده و رانندگی برای شما هم سخت خواهد شد. بهترین راه این است کهاگر مسیر و جاده به شما اجازه می داد یک چرخ های یک طرف را داخل آن رد عمیق بیندازید و چرخ های سمت دیگر را روی یک سطحی که اندکی بر آمدگی داشته باشد. اینگونه رانندگی برایتان آسان تر خواهد بود.

ماشین آفرود-مجله خبری میهمان شو

 

رانندگی آفرودی در شرایط اورژانسی

اگر خودروی آفرودی در یک شیب گیر افتاد : دیر یا زود به سر بالایی یا سر پایینی خواهید رسید که احتیاج به مهارت و دانش شما برای عبور از آن ها خواهد بود . وقتی ماشین روی یک شیب گیر کرد از فشار روی کلاچ به هیچ وجه کم نکنید.  اگر کلاچ را به خوبی نگیرید باعث می شود کنترل چرخ ها از دستتان خارج شود. به جای ول کردن کلاچ خیلی سریع و محکم ترمز بگیرید و ماشین را خاموش کنید. و سریعا ترمز دستی را بکشید. حالا که ماشین ثابت ایستاده است با توجه به مسیری که هستید یک مسیر فرضی برای گذشتن از شیب در ذهنتان در نظر بگیرید. حالا به آرامی پا ا از روی کلاچ بردارید. بگذارید کلاچ به آرامی بالا بیاید و همزمان ترمز دستی و ترمز ماشین را به آرامی بگیرید. حالا ماشین را دوباره روشن کنید . این حالت باعث می شود نیروی اتومبیل به صورت اتوماتیک به چرخ ها منتقل شود. هیچ وقت در این شرایط دنده را روی حالت دنده عقب نگذارید چون با این کار اجازه ی انتقال نیروی موتور به چرخ ها را از سیستم خودرو می گیرید. اگر خودرویتان را روی حالت دنده عقب گذاشتید باید بدانید که فقط یک جرثقیل می تواند شما را از آن وضعیت بین زمین و آسمان در بیاورد.

آفرود سواری-مجله خبری میهمان شو

 

اگر ماشین آفرودی شما روی یک صخره  یا تنه ی درختی که مسیرتان را مسدود کرده گیر افتاد : به این فکر کنید که چگونه با کمترین مقدار آسیب می توانید خودرویتان را از آن وضعیت خارج کنید. اگر شی ای که روی آن گیر افتاده اید قابل جا به جایی است ماشین را جک بزنید تا کمی بالا بیاید و مانع را بردارید. اگر شی ای مسیرتان را سد کرده که به هیچ وجه نمی توانید آن را تکان دهید بهتر است ماشین آفرودی تان را با جک زدن بالا بیاورید و بعد زیر چرخ هایتان را با چیزی پر کنید تا چرخ ها نسبت به وضعیت قبلی بالاتر قرار بگیرند و بتوانید از روی مانع عبور کنید.

می توانید مقدار خیلی کمی باد از چرخ هایتان خالی کنید. فقط حواستان باشد که هرچه سریعتر باد چرخ ها را به حالت قبلی برگردانید. یادتان باشد کم کردن باد چرخ ها باعث می شود ارتفاع ماشین و در نهایت کم ترین فاصله ی خودرو با زمین کم تر شود.

از سیستم قفل دیفرانسیل ماشین آفرودتان استفاده کنید ( چنانچه این سیستم در ماشین تان تعبیه شده است. ) و تا حد امکان از دنده ی بالا استفاده کنید. بعد از گذر از مانع چرخ هایتان ممکن است گلی، پر از شن یا برفی شده باشند . حتما چرخ هایتان را تمیز کنید. شما قرار است مسافت زیادی را طی کنید و با موانع زیادی مواجه شوید پس لازم است چرخ هایتان کشش خوبی برای ادامه ی مسیر داشته باشند.

اگر با وجود اقدامات گفته شده هنوز هم نتوانسته اید ماشین سنگین آفرودی تان را از آن وضعیت نجات دهید : از یک بالابرنده استفاده کنید . یک ماشین آفرودی دیگر می تواند به عنوان بالابرنده به شما کمک کند اما بالابرنده های طبیعی مثل چوب درختان یا سنگ های بزرگ دم دست تر هستند. ماشین تان را جک بزنید تا بالا بیاید و زیر چرخ ها را با شن، سنگ، برف فشرده شده یا هرچیز دیگری پر کنید و مراحل بالا را تکرار کنید .

 

ماشین های آفرودی-مجله خبری میهمان شو

 

تجربه ی سفر آفرودی

به طور کلی همانقدر که آفرود نوردی پر هیجان است خطرناک هم هست. هرگز به تنهایی سفر نکنید و چنانچه ی تجربه ی کافی ندارید بهتر است برای بار اول با تور های آفرود سفر کنید تا چم و خم رانندگی در مسیر های سخت را از نزدیک ببینید و خودتان را برای مواجهه با خطرات مسیر آماده کنید.

ماشین های آفرودی-مجله خبری میهمان شو

 

 

آیا شما تجربه ای از آفرود نوردی دارید ؟ تا به حال شده که ماشینتان در نقطه ای گیر کند و به تنهایی توانسته باشید ماشین را از آن وضعیت خارج کنید ؟ اگر پاسخ شما مثبت است خوشحال می شویم تجربیات آفرود سواری خود را با ما در میان بگذارید:

 

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا