چه طور در کمپ آتش روشن کنیم؟

با شنیدن اسم کمپ همه ما به وجد می آییم . کمپ یعنی دقیقا جایی وسط طبیعت بدون حضور هیچ سر و صدای اضافه ای. اما بعد از فروکش کردن آن وجد و شادمانی اولین سوالی که به ذهنمان می رسد این است که : چه طور غذایمان را گرم کنیم ؟ چه طور یک چای ذغالی دم کنیم ؟

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

با شنیدن اسم کمپ همه ما به وجد می آییم . کمپ یعنی دقیقاً جایی وسط طبیعت بدون حضور هیچ سر و صدای اضافه ای. اما بعد از فروکش کردن آن وجد و شادمانی اولین سوالی که به ذهنمان می رسد این است که : چه طور غذایمان را گرم کنیم ؟ چه طور یک چای ذغالی دم کنیم ؟ اگر سرد شد چه طور خودمان را گرم کنیم ؟ مطمئناً جواب این سوال ها را خودمان هم می دانیم . مشکل اینجاست که بلد نیستیم چه طور یک آتش درست و حسابی سرپا کنیم که سریع خاموش نشود و ساعت ها خیالمان بابت داشتن آتشی گرم و پر خاکستر راحت باشد.

با ما همراه باشید تا در کنار هم آموزش ببینیم  چه طور مرحله مرحله آتش درست کنیم :

روشن کردن آتش بدون کبریت

با قوطی نوشابه آتش روشن کنید

قدم اول : وسایل لازم را به همراه بیاورید :

خیلی فرق می کند که بخواهید یک آتش کوچک با چند تکه چوب جنگلی بسازید یا یک آتش پر قدرت و درست و حسابی . به همین خاطر این وسایل اجزای ضروری هستند که نباید فراموش شوند

 • یک آتش زنه یعنی هر ماده ی خشکی که بتوان با آن آتش روشن کرد . مثلا تکه های چوب خشک، کاغذ مچاله شده، الوار چوب وپرزهای خشک .
 • چوب هایی که خوب بسوزند .نکته ی مهم این است که باید چوب ها را در اندازه هایی تقریبا مساوی و نازک تکه تکه کنید.
 • هیزم که همگی اسمش را شنیده ایم. چوب هایی که قرار است به عنوان هیزم برایتان حسابی گرما تولید کنند باید خشک باشند. هیچ وقت این ریسک را نکنید که از چوب تر استفاده کنید. چون چوب های تر به سختی مشتعل می شوند و خیلی هم زود خاموش می شوند. در ضمن حسابی هم دود می کنند و به شدت آزار دهنده خواهند بود.

از شما خواهش می کنیم که به هیچ وجه شاخه ی درختان را نشکنید. از شاخه هایی که روی زمین افتاده استفاده کنید. اگر قرار باشد هرکس برای روشن کردن آتش از شاخه های درختان استفاده کند آنوقت دیگر طبیعتی وجود نخواهد داشت که بخواهید برای استراحت به آن پناه ببرید.

 • کبریت برای روشن کردن آتش. خب طبیعی است که اگر فندک یا کبریت خود را جا بگذارید نمی توانید به سادگی آتش روشن کنید.

قدم دوم : انتخاب محل آتش

خب قبل از روشن کردن آتش باید یک جایی برای برپا کردن آتش درست کنید.

 • اگر آن اطراف منقل زمینی برای آتش وجود دارد که کارتان راحت تر است . فقط حواستان باشد که ذغال ها و خاکستر های قبلی را از داخل منقل بردارید یا گوشه ی منقل جمعشان کنید که فضای کافی برای آتش جدید داشته باشید.

لطفا ذغال ها و تکه های چوب باقیمانده از آتش قبلی را در دل طبیعت رها نکنید و آن ها را در یک کیسه ی زباله بریزید.

 • چنانچه می خواهید آتش را روی زمین روشن کنید حواستان باشد که فاصله ی 2 تا 3 متری اطراف محوطه ی آتش باید عاری از هرگونه چمن یا گیاه اضافه باشد. شما به یک زمین کاملا خشک نیاز دارید . خب حالا به اندازه چند سانتی متر زمین را حفر کنید . خاک اضافی را به کناری بریزید تا در شرایط اضطراری که مجبور به خاموش کردن آتش هستید از آن استفاده کنید. البته می توانید این خاک ها را به عنوان حائلی برای آتش هم در نظر بگیرید. معمولا از چوب برای ساختن دیواری دور آتش استفاده می شود اما خاک هم می تواند پیشنهاد خوبی باشد.

چمن ها را نکنید محلی را انتخاب کنید که خالی از چمن باشد.

 • خب حالا مقدمات آماده است. وسط منقل یا جایی میانه ی محوطه ی فرضی که برای آتش در نظر گرفته اید به اندازه ی 30 سانت از مواد آتش زنه ای که در بالا ذکر کردیم پر کنید.حواستان باشد که آتش زنه ها خیلی زود آتش می گیرند .
 • با مشورت با اعضای تور تصمیم بگیرید چه مدل آتشی برایتان مناسب است :

انواع مدل های آتش :

آتش هرمی : این مدل آتش برای پخت و پز مناسب است. خب باید چوب هایی که به اندازه های کوچک تکه تکه کرده بودید را به صورت تلی از چوب به شکل هرم روی آتش زنه ها بریزید. حالا وقت چیدن هیزم هاست. آن ها را هم مثل مخروط روی چوب ها بچینید. وقتی آتش هرمی روشن شود شعله ها از داخل چوب های خشک به هیزم ها زبانه می کشند و باعث روشن ماندن آتش می شوند.

آتش هرمی

آتش های مثلثی : این مدل آتش برای خوراک پزی مناسب است. برای درست کردن این مدل آتش باید یک عالمه خرده چوب ریز را با زوایه ی تقریبی 30 درجه روی مواد آتش زنه بریزید. بعد از این مرحله تکه های ریز تر خرده چوب ها را دور تا دور آتش زنه و خرده چوب های قبلی بریزید تا شکلی مثل خیمه به خود بگیرد.  فقط باید حواستان باشد وقتی آتش حسابی خودش را گرفت باید با هیزم ها هم این خیمه را بسازید و چون چوب های ریز آتش گرفته اند، لازم است دوباره مقداری چوب ریز اضافه کنید.

آتش مثلثی

آتش ضربدری : این مدل آتش ها برای زمانی مناسب است که بخواهید آتش تان مدت زمان زیادی روشن بماند. مواد آتش زنه و خرده چوب هایتان را مثل دسته های قیچی روی هم قرار دهید. بعد هم روی خرده چوب ها را با هیزم ها به حالت قیچی و ضربدری بپوشانید.

آتش ضربدری

آتش کابینی : اگر می خواهید یک آتش طولانی داشته باشید علاوه بر مدل ضربدری، حالت مربعی هم به کارتان می آید. آتش زنه هایتان را روی زمین بریزید بعد از آن خرده چوب ها را به صورت هرمی روی آن ها بریزید. حالا باید ساختار مربعی به آتش بدهیم برای این کار فقط لازم است دو هیزم را اطراف هرم خرده چوبی بزارید . دو تکه هیزم دیگر را در انتهای هیزم های قبلی بگذارید تا جاییکه یک کابین از هیزم شکل بگیرد. وقتی کابین آتش شکل گرفت روی آن را با خرده چوب های خیلی سبک پر کنید.

آتش کابینی

قدم سوم : روشن کردن آتش

حالا وقت این رسیده که از نتیجه ی کارتان لذت ببرید. بچه ها و حیوانات خانگی تان را از محل آتش دور نگه دارید . نکته ی مهم این است که باید آتش زنه هایتان را از چند جا روشن کنید و به روشن کردن آن ها فقط در یک سمت اکتفا نکنید.  اگر از آتش زنه های مایع استفاده می کنید حواستان به این نکته باشد که هیچ وقت نباید مایعات را حتی از فاصله ی دور به داخل آتش بپاشید . چون در این صورت آتش شعله ور می شود و ممکن است دود یا تکه های هیزم به بیرون پرت شده و باعث ایجاد سوختگی شود. در ضمن از گازوئیل هرگز برای روشن کردن آتش استفاده نکنید.

 

روشن کردن آتش

خاموش کردن آتش :

وقتی کارتان با آتش تمام شد وظیفه ی شماست که همانگونه که روشنش کردید آن را خاموش کنید.

تقریبا همه می دانیم که آتش را باید با آب خاموش کرد . اما لازم نیست یک سطل آب را روی  شعله  و ذغال بریزیم  و کل ساختار هیزمی که درست کردیم را پر از آب کنیم چرا که ممکن است خودتان یا گردشگر دیگری قصد استفاده از محوطه ی آتش داشته باشد.  پس بهترین کار این است که آب را در چند مرحله روی آتش بپاشیم. بعد از پاشیدن آب روی آتش با یک وسیله ای که دستتان را نسوزاند ذغال های نیم سوز و خاکسترهای آتش را تکان دهید تا مطمئن شوید که خیس شده اند و مجددا آتش نمی گیرند. وقتی که دود ها خوابیدند و دیگر صدای جلز ولزی از آتش نشنیدید کارتان تمام شده است.

قبل از ترک کردن مکان یک بار دیگر دستتان را روی خاکستر های آتش بگیرید تا مطمئن شوید گرمای شدیدی نداشته باشد .

همه ی این نگرانی ها از خاموش شدن آتش برای آن است که شما ناخواسته باعث وقوع آتش سوزی در طبیعت نشوید.

خاموش کردن آتش

اگر وسایل مربوط به روشن کردن آتش و همچنین نوع آتش را متناسب با نیاز خودتان و به درستی انتخاب کنید حتما خاطره ای خوش از درست کردن آتش و پختن غذا روی آن برایتان ثبت خواهد شد.

فراموش نکنید : اول امنیت

وقتی با خانواده به طبیعت گردی رفته اید خیلی مهم است که نکات ایمنی را رعایت کنید. گزارشات آماری نشان می دهد که در هر 30 دقیقه یک نفر توسط آتش آسیب می بیند. پس لازم است هوشیار باشید. شعله های آتش همانقدر که زیبا و فریبنده هستند می توانند خطرناک هم باشند.

بعد از امنیت فردی حفظ محیط زیست بسیار مهم است. واقعیت تلخ طبیعت این است که دمای کره ی زمین در حال گرم تر شدن است پس لازم است نکات زیر را جهت حفظ طبیعت حتما مد نظر قرار دهید:

 • آیا اجازه ی برپایی آتش در آن منطقه وجود دارد؟ به علایم توجه کنید یا از نگهبانان و محیط بانان بپرسید. اینکه شما آن اطراف بقایای آتش دیگر گردشگران را ببینید اصلا به این معنی نیست که اجازه ی آتش روشن کردن وجود دارد.
 • آیا دور و بر آتش را به خوبی آماده کرده اید ؟ خیلی مهم است که دور تا دور آتش گیاه زنده یا مواد قابل اشتعالی مثل چوب های ریز وجود نداشته باشد. از طرف دیگر حواستان به شاخه های درختانی که بالای سر آتش قرار می گیرند هم باشد. این شاخه ها خیلی راحت تر از آن چیزی که فکرش را بکنید مستعد آتش گرفتن هستند.
 • شرایط آب و هوایی چگونه است ؟ حواستان به وزش باد و وجود لکه های ابر در آسمان باشد. یک طوفان کوچک می تواند آتش را کاملا از کنترل شما خواهش کند. اگر فقط یک نشانه ی کوچک از نامساعد بودن آب و هوا پیدا کردید بهتر است روشن کردن آتش را به زمان دیگری موکول کنید .
 • آیا وسایل ایمنی برای خاموش کردن آتش به همراه دارید ؟ همیشه مطمئن باشید یک بیل یا گالون آب اطراف آتش داشته باشید.حواستان باشد ذغال ها و خاکستر ها می توانند تا ساعت ها بعد از خاموش شدن آتش قابلیت مشتعل شدن داشته باشند .

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا