کویر مصر کجاست ؟ تورهای کویر مصر

اولین باری که اسم کویر مصر را از زبان یکی از دوستانم شنیدم با خودم گفتم: این همه راه آدم هزینه کند تا مصر برود تا کویر مصر را ببیند؟ مگر ایران خودمان کم کویر دارد؟ اسم کویر مرنجاب و دشت لوت را شنیده بودم اما این یکی به نظرم خیلی نا آشنا و دور آمد.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

اولین باری که اسم کویر مصر را از زبان یکی از دوستانم شنیدم با خودم گفتم: این همه راه آدم هزینه کند تا مصر برود تا کویر مصر را ببیند؟ مگر ایران خودمان کم کویر دارد؟ اسم کویر مرنجاب و دشت لوت را شنیده بودم اما این یکی به نظرم خیلی نا آشنا و دور آمد.  بعد ها متوجه شدم کویر مصر جایی در کویر مرکزی ایران خودمان و متعلق به شهر اصفهان است که در گذشته به نام های چاه درازه، کلات یوسف، مزرعه ی یوسف شناخته می شده و نهایتاً امروزه به اسم کویر مصر برای طبیعت گردان  و تورهای کویرشناخته شده است.

شما اولین بار کجا اسم کویر مصر را شنیدید؟ می‌دانید کویر مصر کجاست ؟ آیا تا کنون به این منطقه ی پرطرفدار گردشگران کویری رفته اید ؟ هر سال با سرد شدن هوا خیلی از تورهای طبیعت گردی به سمت کویر می‌روند. با میهمان شو همراه باشید تا با هم گشتی در کویر مصر بزنیم :

 

آفرود سواری در کویر مصر-مجله گردشگری میهمان شو

 

موقعیت جغرافیایی کویر زیبای مصر:

کویر مصر و روستاهای معروف اطرافش به نام های فرحزاد و امیر آباد روی یک خط شمالی – جنوبی با طول 6 کیلومتر درست در میانه ی راه دامغان به نائین قرار گرفته اند. روستای مصر که از توابع خور و بیابانک به شمار می آید چیزی حدود 60 کیلومتر از خور و 45 کیلومتر از شهر جندق فاصله دارد. روستای مهرجان و بیاضیه نیز از روستاهای نزدیک به مصر هستند که پذیرای  گردشگران می باشند.

 

مدت زمان رسیدن به روستای مصر :

اگر مبدا مسیر را شهر تهران در نظر بگیریم معمولا تورهای طبیعت‌گردی به سمت کویر مصر بعد از گذر از قم، کاشان، اردستان و رسیدن به نائین و تغییر مسیر به سمت طبس و گذر از انارک و جندق با گذشت چیزی حدود 8 الی 10 ساعت با احتساب صرف زمانی برای استفاده از رستوران های بین راهی به روستای مصر می‌رسند. این مسیر را میتوان با ماشین شخصی نیز طی کرد اما تعداد زیادی از تورهای طبیعت گردی در فصل های خنک سال همواره آماده­ ی انتقال شما به قلب کویر ایران یعنی روستای مصر هستند.

 

روستای مصر :

این جا روستاست. روستایی در دل کویر که معماری خانه هایش الهام گرفته از طبیعت گرم و خشک مصر است. خانه ها و طویله هایی با دیوارهای کاه گلی و درهای چوبی که طاقت تحمل گرمای سخت کویر را داشته باشد. اگر قصد خرید آب آشامیدنی یا خوراکی هایی برای ادامه ی سفر هستید می‌توانید از مغازه های کوچک و بزرگ روستاییان استفاده کنید. تلفن های همراه خود را در روستا مجدداً شارژ کنید چون مناظری بی نظیر در انتظار ثبت شدن در دفتر خاطرات کویر نوردیتان به کویر مصر هستند.

 

جاذبه های گردشگری کویر مصر:

روستای مصر و کویر مرکزی ایران آنقدر نقاط بکر و بی نظیر دارد که آرزو می کنید کاش بیشتر در این گرمای مطبوع اقامت داشتید. اگر طرفدار سازه های آبی یا خنکای چشمه ها و آبشارها هستید بهتر است سری به دریاچه­ ی نمک خاورمیانه که در 50 کیلومتری جاده خور واقع شده و بزرگترین دریاچه­‌ی مصنوعی خاورمیانه که دریاچه­ ی پتاس نام دارد بزنید . بعد از آن تماشای قنات و آبشار جندق و اندکی آب تنی در آن ها باید برایتان جذاب باشد و بعد هم سری به چشمه­ ی دکتر فیش که پر از ماهی هایی ست که خواص درمانی دارند بزنید.

بعد از لذت بردن از این مناظر کویر مصر و به منظور نزدیکتر شدن به طبیعت گرم و خشک کویری وقت آن رسیده که به نخلستان سوخته ی روستای گرمه بروید، سپس از غارهای آهکی و قلعه ها­ی جندق و بیاضه دیدن کنید.

 

نخلستان سوخته روستای گرمه-مجله گردشگری میهمان شو

 

و در نهایت موتور سواری، سافاری، شتر سواری و آفرود سواری بر روی رمل های شنی و رصد ستارگان در آسمان شب های بی ابر و پر ستاره ی کویر مصر می تواند حسن ختامی هیجان انگیز برای سفر چند روزه تان باشد.

 

کدام نقطه را برای اقامت در کویر مصر انتخاب کنیم ؟

بعد از گشت و گذاری در روستای مصر و گذراندن حدود 8 ساعت در مسیر احتمالاً احتیاج به اندکی استراحت داشته باشید . اگر بخواهید در روستای مصر محلی برای اقامت پیدا کنید آسان ترین راه سر زدن به اقامت گاه های بوم گردی روستاست.

اقامتگاه بوم گردی که در خود روستای مصر قرار دارند :کاریز مصر، افضل، شن زار، براتی و خاطره.  روستاهای اطراف نیز می توانند محلی مناسب برای انتخاب اقامتگاه باشند. در صورت شلوغی و پیدا نکردن مکانی مناسب می توانید سری به روستای مهرجان و اقامت گاه های بوم گردی آن بزنید . اقامتگاه بوم گردی مهرجان، حوض حاجی و مهرگان می توانند پذیرای شما طبیعت گردان عزیز باشند. اگر قصد اقامت در هتل را دارید به شما هتل سنتی یه تا واقع در روستای بیاضیه یا هتل سنتی تی دا واقع در روستای فرحزاد را پیشنهاد می کنیم. اگر مسیرتان به روستای فرحزاد خورد اقامتگاه های بوم گردی بارانداز و ساحل کویر نیز میتوانند گزینه ی مناسبی باشند. و  اما آخرین اقامتگاهی که میزبان کویر گردان و طبیعت گردان مصر است؛ اقامتگاه بوم گردی آتشونی در روستای گرمه است. چنانچه بدون تور قصد رفتن به کویر مصر را دارید بهتر است با توجه به احتمال پر بودن اتاق ها، قبل از سفر با مسئولین اقامتگاه ها در تماس باشید.

چگونه یک هتل مناسب در سفر پیدا کنیم

اقامتگاه کویر مصر-مجله گردشگری میهمان شو

 

فصل های مناسب برای رفتن به کویر مصر:

به دلیل گرمای طاقت فرسا و سرمای خشک کویر های ایران در تابستان و زمستان، نوروز و اوایل پاییز به عنوان بهترین زمان برای سفر به کویر مصر در نظر گرفته شده است.

 

چه وسایلی برای کویر گردی به همراه داشته باشیم:

کویر نوردی بدون همراه داشتن وسایل محافظتی در برابر نور آفتاب غیر ممکن است پس عینک آفتابی، کلاه سایه بان و کرم ضد آفتاب خود را فراموش نکنید . همچنین به منظور جلوگیری از وارد شدن شن به داخل لباس هایتان لباسی بدون درز و جیب و ترجیحاً آستین دار می تواند پیشنهاد مناسبی برا گردشگران کویر مصر باشد.

نکات سفر به کویر

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا