جنگل راش بهترین مقصد تورهای طبیعت گردی در پاییز

یکی از نقاط بکری که برای تعطیلات آخر هفته می‌توان به آن سفر کرد، جنگل‌ است. فرقی نمی‌کند در کدام نقطه از ایران پهناور زندگی می‌کنید، با کمی جست و جو می‌توانید جنگلی در اطراف محل زندگی خودتان پیدا کنید

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

جنگل‌ها در دنیای پر رفت و آمد امروز خیلی بیشتر از قبل مورد توجه تورهای طبیعت‌گردی و گردشگران قرار گرفته اند. شلوغی زندگی شهری و استرس‌هایی که در اثر زندگ کردن در یک محیط شلوغ به انسان‌ در دنیای ارتباطات وارد می‌شود، باعث شده که به محض پیدا شدن یک یا دو روز تعطیلی آخر هفته جمعیت زیادی از مردم از شهرهای بزرگ و صنعتی به سمت نقاط آرام و بکر سفر کنند.

یکی از نقاط بکری که برای تعطیلات آخر هفته می‌توان به آن سفر کرد، جنگل‌ است. فرقی نمی‌کند در کدام نقطه از ایران پهناور زندگی می‌کنید، با کمی جست و جو می‌توانید جنگلی در اطراف محل زندگی خودتان پیدا کنید. یکی از جنگل‌های نزدیک به شهر تهران، جنگل راش یا مر‌سی‌سی است. جنگلی بی‌نهایت بکر که فقط 3 ساعت با تهران فاصله دارد. در این مقاله با میهمان شو همراه باشید تا با هم گشتی در جنگل راش بزنیم.  

 

جنگل راش کجاست؟

جنگل مر‌سی‌سی از مناطق بکر سوادکوه در استان مازندران است. این جنگل در بخش دودانگه شهر ساری در نزدیکی روستای سنگده قرار گرفته است. جنگل راش از تهران حدود 3 ساعت و نیم و از شهر ساری به اندازه 1 ساعت و نیم فاصله دارد.

 

زیبایی‌های جنگل راش

جنگل مر‌سی‌سی از دسته جنگل‌های باستانی هیرکانی است که عمری به اندازه 40 میلیون سال دارد. جنگل‌های هیرکانی ایران به دوران ژوراسیک تعلق دارند و از منابع ارزشمند ملی به حساب می‌آیند.

مطمئنا اسم جنگل‌های هیرکانی به گوشتان خورده است، اما آیا علت نامگذاری جنگل‌های شمال کشور به اسم هیرکانی را می‌دانید؟ هیرکانیا به معنی سرزمین گرگ‌هاست و به دلیل وجود گرگ در مناطق شمالی کشور به جنگل‌های آن منطقه که زمانی محل زندگی گرگ‌ها بوده است، جنگل‌های هیرکانی می‌گویند.

درختان راش نمی‌توانند در مناطقی که آب‌وهوای جلگه‌ای دارند رشد کنند و برای رشد به به مناطقی مثل بلندی‌های کوهستانی نیاز دارند. البته تحمل سرمای خیلی زیاد یا گرمای خیلی زیاد هم برای درختان راش غیر ممکن است.

این درختان سر به فلک کشیده شاخ و برگ زیادی دارند و از آنجاییکه ریشه‌های سطحی و کم عمقی دارند برای رشد به زمین‌های کم ضخامت و آهکی احتیاج دارند.

اگر درختان راش در آب و هوایی مناسب و خاکی مرطوب زندگی کنند از سال چهلم به بعد زندگی‌شان می‌توانند هر 5 یا 6 سال یک بار میوه بدهند و اگر آب و هوای نامناسبی بر محل زندگی‌شان حکم‌فرما باشد هر 15 سال یک بار میوه بسیار زیادی می‌دهند.

درختان راش می‌توانند بین 80 تا 200 سال عمر کنند و درختان این منطقه هم بسیار قدیمی هستند.

 

جنگل راش کجاست؟ مجله گردشگری میهمان شو

 

مسیر رفتن به جنگل راش

اگر قصد ندارید با تورهای جنگل راش به بازدید از این جنگلزار با صفا بروید و مقصد حرکت شما شهر تهران است، به سمت جاده فیروزکوه حرکت کنید. بعد از عبور از فیروزکوه به سمت ورسک، ارفع دره و شور مست بروید. با گذشتن از شهرک صنعتی شورمست قبل از دیدن پمپ بنزین یک خروجی در سمت راست خواهید دید. وارد این جاده شوید و بعد از عبور از لمرز و فلورد، یعنی در ابتدای جاده خانقاه پی به سمت چپ بروید. با ادامه دادن این مسیر به قهوه خانه ای به اسم رنجبر می‌رسید، با عبور از این قهوه خانه بین راهی به روستای سنگده می‌رسید.

فاصله بین روستای سنگده تا جنگل راش یک مسیر خاکی است که هم می‌توانید در آن پیاده روی کنید و از طبیعت زیبای درختان 40 متری و خنکای بادی که هو هو کنان بین شاخ  وبرگان درختان می‌پیچند و با صدای پرندگان همراه می‌شوند، لذت ببرید و هم با ماشین‌های محلی اهالی روستا به سمت جنگل مرسی‌سی بروید.

 

 

جنگل راش کجاست - مجله گردشگری میهمان شو

 

تفریح در کنار درختان راش

با رسیدن به جنگل راش می‌توانید ساعت‌ها جنگل‌نوردی کنید و از وجود رودخانه خروشانی که با صدایش شما را در مسیر همراهی می‌کند حسابی لذت ببرید. یک آبشار زیبا در اطراف جنگل راش وجود دارد که با گذر از میان جنگل به رود تجن می‌ریزد.

بعد از اینکه یک جنگل‌نوردی جانانه در هوای لطیف سوادکوه داشتید می‌توانید مسیر حرکت خود را به سمت قله "خرنرو" تغییر دهید . در مسیر قله می‌بینید که پوشش گیاهی در اینجا کم‌تر شده و منظره ای بی‌نظیر از قله‌ای سنگی که در مه مخفی شده است، توان شما را برای کوه‌پیمایی چند برابر می‌کند.

 

تفریح در جنگل راش - مجله گردشگری میهمان شو

 

زمان سفر به جنگل راش

از اواخر اردیبهشت تا اواخر پاییز می‌توان به بهشت سوادکوه سفر کرد اما بهترین فصل سفر به جنگل راش پاییز است. پاییز در جنگل راش جشنی است از رقص برگ‌های زرد و نارنجی. برگ‌هایی که با یک نسیم از شاخه جدا می‌شوند و هزار چرخ می‌زنند تا به زمین بیفتند.

 

اقامت در سواد کوه

از آنجاییکه داخل جنگل نمی‌توان اقامت کرد و ممکن است نتوانید در خانه‌های روستاهای اطراف اقامت کنید، بهتر است قبل از سفر به فکر رزرو ویلا در شمال کشور باشید. به این نکته توجه کنید که شهرهای شمالی کشور به یکیدیگر نزدیک هستند و اگر یک ویلا در شهری دیگر رزرو کنید می‌توانید نهایتا در عرض نیم ساعت خودتان را به یک شهر دیگر برسانید.

 

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا