روستای ابیانه؛ مقصد تورهای طبیعت گردی

روستای ابیانه یکی از آن جاذبه‌های گردشگری استان اصفهان است که هر ایرانی باید یک بار آن را ببیند. اگر به ابیانه سفر کرده باشید تصاویری رنگارنگ از بانوانی با لباس سنتی و مردانی با پوشش خاص در خاطرتان مانده است.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

روستای ابیانه یکی از آن جاذبه‌های گردشگری استان اصفهان است که هر ایرانی باید یک بار آن را ببیند. اگر به ابیانه سفر کرده باشید تصاویری رنگارنگ از بانوانی با لباس سنتی و مردانی با پوشش خاص در خاطرتان مانده است. دیوارهای سرخ و خانه‌های قدیمی، کوچه پس کوچه‌های باریک روستا و فضایی صمیمی یادگارهای سفر به این روستای تاریخی هستند. اگر تا کنون به ابیانه سفر نکرده اید با میهمان شو همراه باشید تا گشتی در این شهر بزنیم.

 

روستای ابیانه کجاست؟

ابیانه از توابع بخش مرکزی شهرستان نطنز در استان اصفهان است. این روستا با کاشان به اندازه 80 کیلومتر و با نطنز 35 کیلومتر فاصله دارد. از آنجاییکه روستا در دامنه‌های کوه زاگرس قرار گرفته است یکی از بلندترین نقاط مسکونی در ایران است. ابیانه در ارتفاع 2222 متری از سطح زمین قرار گرفته است و آب و هوایی معتدل دارد.

آنچه در ابیانه بیش از هر چیز دیگری خودنمایی می‌کند، معماری بومی و بناهای تاریخی با تنوع بسیار بالاست.

 

روستای ابیانه - مجله گردشگری میهمان شو

 

تاریخچه ابیانه

اینطور به نظر می‌رسد این شهر تاریخی قدمتی به اندازه 1500 سال دارد. این روستا به تدریج از دوران حکومت سلجوقیان، صفویان و قاجار ساخته و طراحی شده است.

آنچه که در تاریخ درباره این روستا گفته شده نشان می‌دهد که نطنز جزو مناطقی بوده است که شاهان صفوی برای تفریح به آن سفر می‌کردند. درباریان و افراد نزدیک پادشاهان صفوی برای اقامت خود محلی بکرتر و خوش آب و هوا تر یعنی همان روستای ابیانه را به عنوان محل اقامت خود انتنخاب می‌کردند.

 

تاریخچه ابیانه - مجله گردشگری میهمان شو

 

معماری ابیانه

یکی از موارد جالبی که در ابیانه به چشم گردشگران می‌آید این است که هیچ کدام از کوچه‌های ابیانه بن‌بست نیست. به دلیل موقعیت جغرافیایی ابیانه و وجود بارش‌های زیاد کوچه‌ها باید به گونه ای طراحی می‌شدند که آب باقی‌مانده از بارش‌های سطحی به نحوی تخلیه شوند. به همین علت هیچ کوچه بن‌بستی در ابیانه وجود ندارد.

 

کوچه های ابیانه - مجله گردشگری یهمان شو

 

بناها در ابیانه به شکل معماری حلزونی ساخته شده اند. شکل کلی خانه‌ها در ابیانه به صورت خانه هایی به شکل مکعب با در و پنجره‌های مشبک چوبی با حالتی پله‌کانی است. ساختمان‌های قدیمی در این روستا، پوششی از خاک سرخ رنگ دارند. این خاک سرخ به گونه ای است که هر چقدر بیشتر در معرض بارندگی قرار بگیرد، محکم‌تر می‌شود.

 

معماری ابیانه - مجله گردشگری میهمان شو

 

نوع خانه‌ها در ابیانه به 3 دسته تقسیم می‌شود:

  • خانه‌های دوره سلجوقی: فضای این خانه‌ها حیاط ندارد. یک ایوان جنوبی به ارتفاع 5 متر و محوطه‌ای به شکل فضای باز به عنوان یک حیاط مسقف در سبک معماری خانه‌های سلجوقی ابیانه تعبیه شده است.
  • خانه‌های دوره صفوی: در این دوران وجود یک فضای باز به عنوان حیاط مسقف بسیار مورد توجه محلیان قرار گرفت و ساختار خانه‌ها را به گونه ای تغییر دادند که هر خانه حداقل 4 تا از این حیاط‌های مسقف داشت. در معماری خانه‌های دوران صفوی قرینه‌سازی رعایت شده و تزیینات فضای داخلی خانه‌ها بیشتر از قبل مورد توجه قرار گرفت.
  • خانه‌های دوره قاجار: شاید تنها تفاوتی که در نوع معماری این خانه‌ها بوجود آمد نصب کلون‌هایی جالب بر روی در خانه‌ها بود. کوبه‌هایی به شکل چکشی در سمت راست در برای استفاده خانم‌های روستا و کوبه‌هایی حلقوی شکل در سمت چپ در برای استفاده آقایان نصب شد. در این حالت صاحب‌خانه می‌توانست قبل از باز کردن در متوجه شود کسی که در می‌زند مرد است یا زن.

 

دیدنی‌های ابیانه؛ روستای سرخ ایران

 

مساجد

ابیانه 11 مسجد دارد. معروف‌ترین مسجد ابیانه، مسجد جامع ابیانه است. داخل این مسجد منبر چوبی منبت‌کاری شده ای وجود دارد که روی آن تاریخ ساختش به سال 466 هجری قمری اشاره می‌کند.

مسجد برزله، این مسجد بسیار دلباز و زیباست. این بنا متعلق به قرن هشتم هجری قمری است. شواهدی که نشان‌دهنده قدمت ساخت این مسجد است ، دری در قسمت شرقی مسجد است که تاریخ سال 701 هجری قمری بر روی آن درج شده است.

 

قلعه‌ها

ابیانه 3 قلعه دارد.

قلعه تخت هامان: این بنا که در قسمت جنوب غربی روستا قرار گرفته است؛ 200 سال پیش ساخته شده است. ساخت این بنا به قدری جدید است که حتی سند ساخت و سهم هرکس مشخص و موجود است.

قلعه هرده در شمال شرقی روستا و قلعه پاله در شمال غربی ابیانه، 2 قلعه معروف دیگر هستند.

تاریخچه ساخت این قلعه‌ها به زمانی برمی‌گردد که یاغیان در شهر زیاد شده بودند و مردم ابیانه برای اینکه در برابر یاغی‌ها از خودشان دفاع کنند این قلعه‌ها را ساختند.

 

ابیانه - مجله گردشگری میهمان شو

 

زیارتگاه‌ها

در قسمت جنوب شرقی ابیانه، در دره ای باریک و در دل صخره‌های این دره باریک، تورفتگی وجود دارد که داخل آن یک زیارتگاه به اسم هنیزا قرار گرفته است.

در قسمت شرق ابیانه هم زیارتگاه شاهزاده یحیی و شاهزاده عیسی قرار دارد. فضای داخل این زیارتگاه بسیار باصفاست و در قسمت مرکز حیاط آن آب‌نمایی وجود دارد که از شاخه اصلی چشمه روستا سرچشمه گرفته است.

 

آتشکده‌ها

هارپاک: این آتشکده قدیمی‌ترین اثر تاریخی ابیانه است که بسیار شبیه معابد زرتشتیان است و در قسمت سراشیبی شمال رودخانه "برزرو"  قرار گرفته است.

هرشوگاه: در حال حاضر اثری از این آتشکده باقی نمانده است اما در گذشته در قسمت غرب ابیانه و در پشت بام خانه غلام نادر شاه افشار واقع شده بود.

دژ آتون: از این آتشکده فقط تلی از خاک در بین باغ‌های ابیانه باقی مانده است.

 

خانقاه

ساخت خانقاه در زمان صفویه در ایران شدت گرفت. خانقاه ابیانه هم متعلق به همان دوران است. ساختمان خانقاه با نمای آجری و سر در آن با تاق‌های ضربی به سبک معماری دوره صفویه ساخته شده است.

 

موزه

در ورودی اصلی به ابیانه و در سمت غرب روستا موزه مردم‌شناسی قرار گرفته است. این موزه در ابتدا با پول خود مردم ابیانه شروع به‌کار کرد و در ادامه سازمان میراث فرهنگی کشور در بهتر کردن این موزه به مردم ابیانه کمک کرد.

 

روستای زیبای ابیانه - مجله گردشگری میهمان شو

 

آداب و روسوم مردم ابیانه

مردم ابیانه با زبان فارسی و با لهجه‌ای خاص که به آن گویش پهلوی اشکانی می‌گویند؛ صحبت می‌کنند. درصد افراد تحصیلکرده این روستا بسیار بالاست و خیلی از اهالی این روستا در شهر‌های بزرگ زندگی می‌کنند. اما رسم جالبی که اهالی ابیانه دارند این است که همگی در بازگشت به ابیانه خود را ملزم به پوشیدن لباس محلی مخصوص روستا می‌دانند. به همین  خاطر است که زمانیکه در روستا قدم می‌زنید هیچ یک از اهالی ابیانه چه پیر باشند چه جوان لباس امروزی نپوشیده‌اند و لباس‌های رنگارنگ و شاد سنتی زینت بخش روستا شده است.

روزهایی از سال وجود دارد که ابیانه از روزهای عادی سال شلوغ‌تر می‌شود. عید نوروز، عید عمر، عید فطر و تاسوعا و عاشورا از آن روزهایی هستد که از شهرهای دور و نزدیک گردشگران به این روستای زیبا می‌آیند.

 

روستای ابیانه - مجله گردشگری میهمان شو

 

چگونه به ابیانه برویم؟

برای رفتن به ابیانه، اول از همه باید خودتان را به کاشان برسانید. بعد از رسیدن به کاشان 2 راه پیش رو دارید.

جاده کاشان به نطنز که جاده نزدیک‌تری نسبت به مسیر دوم است. در 50 کیلومتری جاده قدیم کاشان به نطنز جاده ای به سمت راست جدا می‌شود که بعد از طی مسافتی حدودا 20 کیلومتر شما را به ابیانه می‌رساند.

اتوبان کاشان به اصفهان. بعد از اینکه استراحت‌گاه " سان آرا" عبور کردید به دنبال خروجی اضطراری به سمت راست جاده باشید. این راه دوباره شما را به داخل جاده نطنز- کاشان هدایت می‌کند.

 

مسیر ابیانه - مجله گردشکری میهمان شو

 

اقامت در ابیانه

ابیانه 3 هتل 3 ستاره دارد. هتل ویونا و هنل ابیانه. اگر علاقه دارید در هتل اقامت داشته‌باشید این 2 هتل آماده پذیرایی از شما هستند. البته می‌اوانید خانه‌هایی هم در اطراف ابیانه برای اجاره پیدا کید و در آن‌ها اقامت داشته باشید.

 

 

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا