قلعه رودخان؛ بزرگترین قلعه آجری ایران

باورتان نخواهد شد اگر بدانید در دل روستاهای خوش آب و هوای استان گیلان بزرگ‌ترین قلعه آجری ایران جا خوش کرده است. قلعه رودخان قلعه ای که قدمت آن را به دوران ساسانیان تخمین زده اند یکی از زیباترین آثار به جا مانده از فرهنگ و تمدن ایرانی است

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

باورتان نخواهد شد اگر بدانید در دل روستاهای خوش آب و هوای استان گیلان بزرگ‌ترین قلعه آجری ایران جا خوش کرده است. قلعه رودخان قلعه ای که قدمت آن را به دوران ساسانیان تخمین زده اند یکی از زیباترین آثار به جا مانده از فرهنگ و تمدن ایرانی است. اگر تا کنون به این نقطه سفر نکرده اید با میهمان شو همراه باشید تا گشتی در فضای این قلعه تاریخی بزنیم.

 

قلعه رودخان کجاست؟

این قلعه در 20 کیلومتری جنوب غربی شهر فومن از استان گیلان قرار گرفته است. برای رفتن به قلعه رودخان ابتدا باید خودتان را به شهر فومن برسانید. بعد از گذشتن از روستاهای گشت، کرد محله، سیاه کش، گوران پس، هولس کام، سید آباد و قلعه رودخان به روستای حیدر آلات میرسید. از این روستا تا قلعه رودخان حدودا 5 کیلومتر فاصله است. این مسیر 5 کیلومتری برای استفاده بهتر گردشگران به شکل پارک جنگلی سنگ چین شده و شن‌ریزی شده در آمده است.

 

قلعه رودخان - مجله گردشگری میهمان شو

 

تاریخچه قلعه رودخان

در کتاب "آستارا تا استرآباد" اثر دکتر منوچهر ستوده، از قلعه رودخان به عنوان سومین بنا از عجایب هفت‌گانه گیلان نام برده شده است.

قلعه رودخان از بزرگ‌ترین و با عظمت‌ترین دژهای نظامی گیلان و حتی ایران بوده است. حفاری‌های انجام شده در اطراف این قلعه نشان می‌دهد این بنا متعلق به دوران ساسانیان بوده که بر اساس اتفاقاتی که به صورت دقیق در دسترس نیست تخریب شده است. بعد‌ها در قرن‌های 5 یا 6 هجری قمری یعنی مصادف با حکومت سلجوقیان، این قلعه تجدید بنا شده است.

قلعه رودخان در بلندترین نقطه کوه‌های روستای رودخان در ارتفاعی بین 665 تا 715 متری از سطح دریا قرار گرفته است.

 

قلعه رودخان - مجله گردشگری میهمان شو

 

معماری قلعه رودخان

این قلعه تاریخی بر روی 2 قله کوه ساخته شده است. فضای کلی قلعه رودخان به 3 بخش کلی تقسیم می‌شود.

  • بخش شرقی: این بخش با دروازه ای از سایر قسمت‌ها جدا می‌شود و روی یک تپه 670 متری ساخته شده است. بیش‌تر قسمت‌های نظامی قلعه در بخش شرقی آن قرار گرفته اند. این قسمت‌ها شامل: دروازه ورودی، زندان، در اضطراری، چند واحد مسکونی و 2 برج بزرگ است.
  • بخش میانی: این بخش در پایین‌ترین سطح قلعه قرار گرفته است و دروازه اصلی را نیز شامل می‌شود.
  • بخش غربی: این قسمت روی شیب تند کوه ساخته شده است. قسمت‌هایی مثل: دروازه رودی، آب انبار، آبریزگاه، سردخانه و شاه نشین قلعه در این بخش قرار گرفته‌اند.

در بالای در ورودی قلعه که در قسمت شمالی قلعه واقع شده است، یک کتیبه وجود دارد که اکنون در موزه گنجینه رشت نگه‌داری می‌شود. بر روی این کتیبه نوشته شده است که این بنا برای سلطان حسام الدین امیر علاالدین تجدید بنا شده است.

در اطراف قلعه 42 برج دیده بانی وجود دارد.

 

معماری قلعه رودخان - مجله گردشگری میهمان شو

 

مهم‌ترین بنایی که در قسمت غربی قلعه وجود دارد بخش شاه نشین است. شاه نشین در بالاترین بخش قلعه ساخته شده است و معماری آن با بقیه قسمت‌های قلعه کاملا متفاوت است.

شاه نشین قلعه رودخان از 2 بخش تحتانی و فوقانی و تراس تشکیل شده است. اگر به تراس شاه نشین بروید می‌توانید به سادگی همه بخش‌های قلعه را زیر پاهایتان ببینید.

نگهبانی در این قلعه فقط به حضور نگهبان‌ها در برج‌های دیده‌بانی محدود نمی‌شود، در ضلع جنوبی قلعه کوهی قرار دارد که داخل آن غار کوچکی دیده ی‌شود. اینطور به‌نظر‌ می‌رسد که نگهبان‌هایی داخل این غار کوچک نگهبانی می‌دادند تا اگر خطری قلعه را تهدید کرد سریعتر به نگهبانان قلعه خبر بدهند.

 

قلعه رودخان - مجله گردشگری میهمان شو

 

مشکلاتی که قلعه رودخان با آن‌ها مواجه است

از روستای حیدرآلات تا محل اصلی قلعه، راه ارتباطی مناسبی وجود ندارد. انتهای این جاده کاملا خاکی است که باعث می‌شود رفت و آمد گردشگران به داخل قلعه کمی با دشواری اتفاق بیفتد.

نداشتن پارکینگ مناسب و همچنین نبودن امکانات رفاهی و بهداشتی مناسب برای گردشگران این منطقه هم از جمله مواردی است که در محوطه قلعه به آن کم‌تر پرداخته شده است.

یکی دیگر از مواردی که استحکام بنای قلعه را تهدید می‌کند وجود گیاهان هرز و ریشه درختان خودرو است. رطوبت هوا و وجود این گیاهان در لابلای دیوار‌های قلعه رودخان باعث می‌شود سرعت تخریب دیواره‌های این بنا افزایش پیدا کند.

 

زیبایی های قلعه رودخان - مجله گردشگری میهمان شو

 

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا