ماسوله کجاست

حتما اسم ماسوله را شنیده‌اید. شهر پله‌کانی در استان گیلان که گردشگران و تورهای طبیعت‌گردی زیادی را در فصل‌های مختلف سال به سمت خودش می‌کشاند.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

حتما اسم ماسوله را شنیده‌اید. شهر  پله‌کانی در استان گیلان که گردشگران و تورهای طبیعت‌گردی زیادی را در فصل‌های مختلف سال به سمت خودش می‌کشاند.  یک روستای قدیمی با قدمتی بین 800 تا 1000 سال که هنوز هم بافت قدیمی خودش را حفظ کرده است و اخیرا تبدیل به یک شهر مستقل شده است. ماسوله اولین شهر تاریخی ایران است که هنوز هم زنده است. جنگل‌های بکر، آبشارهای کوچک و بزرگ و معماری منحصر بفرد این شهر کوچک باعث شده است اسم ماسوله بین همه ایرانیان به عنوان شهری که باید حتما به آن سفر کرد شناخته شود. در این مقاله از میهمان شو قصد داریم سری به ماسوله بزنیم . با ما همراه باشید.

 

چگونه به ماسوله برویم؟

ماسوله در 65 کیلومتری غرب رشت قرار گرفته است. ماسوله از غرب با خلخال، شمال با ماسال و جنوب با طارم همسایه است.  برای رفتن به ماسوله باید خودتان را به شهر فومن برسانید. از فومن تا ماسوله تقریبا 30 کیلومتر راه در پیش دارید تا به شهر پله‌ای ایران برسید.

اگر با ماشین شخصی خودتان به این شهر نمی‌روید، کافی است با خودروهای سواری یا مینی‌یوس‌های محلی از رشت یا فومن به ماسوله بروید.

 

زیبایی های ماسوله - مجله گردشگری میهمان شو

 

ماسوله اولین شهر تاریخی زنده کشور

در 5 کیلومتری جاده ماسوله به خلخال، شهر "ماسوله قدیم"  قرار گرفته است. ماسوله قدیم در گذشته‌های دور به عنوان اقامتگاه اولیه اهالی شهر به حساب می‌آمده است. این شهر در گذشته یکی از مهم‌ترین مراکز صنعت فلزکاری در ایران بوده است.

 

معماری ماسوله

این شهر زیبا به شهر پله‌کانی معروف است. منظور از پله‌کانی بودن این است که سقف یک خانه پیاده‌روی خیابان پایینی شهر است. عابران پیاده در حالیکه روی پیاده‌روهای این شهر قدم می‌زنند در حال راه رفتن روی سقف خانه‌های پایینی نیز هستند. جالب است بدانید، این سبک معماری از زمان زندیه در ایران متداول شده است.

اما چه چیزی باعث به وجود آمدن این نوع معماری شده است؟ سبک خانه‌های ماسوله به شکل 2 طبقه است. خانه‌های این شهر از 2 قسمت تشکیل شده‌اند. قسمت زمستانی و قسمت تابستانی.

به قسمت زمستانی خانه‌های ماسوله "سومه" می‌گویند. این قسمت اتاق‌های کوچکی هستند که در قسمت پشت خانه‌ها قرار می‌گیرند. اتاق‌هایی تاریک که وسط آن‌ها اجاقی برای خوراک پزی و گرم شدن اتاق در زمستان‌های سرد ماسوله، وجود دارد.

به قسمت تابستانی خانه‌های ماسوله "اتاق پیشخوان" می‌گویند. این قسمت از خانه‌ همان بخشی است که ساختار رنگارنگ و زیبایی به ماسوله داده است. اتاق‌های پیشخوان، پنجره‌هایی اورسی چوبی دارند که از بالا تا پایین آن‌ها با شیشه‌های رنگی تزیین شده‌است.

ماسوله 4 محله دارد. خانه بر، مسجدبر، کِی‌سر و اسد محله که هر کدام از این محله‌ها به بازار اصلی ماسوله راه دارند.

برای ساخت مصالح خانه‌های ماسوله از ترکیب سنگ خشت و چوب محلی که فقط در خود ماسوله وجود دارد، استفاده می‌کنند که باعث شده ساختار این خانه‌ها با بقیه نقاط کشور تفاوت داشته باشد.

 

معماری ماسوله - مجله گردشگری میهمان شو

 

نقاط دیدنی ماسوله

موزه‌‌های ماسوله

هر زمان که به شهر ماسوله سفر کردید حتما سری به 3 موزه این شهر بزنید.

  • موزه تاریخ طبیعی ماسوله: آنچه که در این موزه خواهید دید حیوانات خشک شده ای هستند که متعلق به اکوسیستم همین منطقه اند.
  • موزه میراث فرهنگی: اگر دوست دارید با آداب و رسوم مردم ماسوله از زمان قدیم تا به حال آشنا شوید این موزه دقیقا همان جایی است که اطلاعات مفیدی در مورد این موضوع در اختیارتان قرار خواهد داد. موزه میراث فرهنگی ماسوله در یک خانه تاریخی که از دوران پهلوی باقی مانده است، قرار دارد. داخل این موزه عکس‌ها و تجهیزاتی از دوران قاجار وجود دارد که اطلاعات خوبی در خصوص تاریخ این شهر در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد.
  • موزه عون بن علی: این موزه جزئی از مقبره عون بن علی است. احتمال می‌رود که این مقبره متعلق به قرن دوم یا سوم هجری باشد. یک بقعه 8 ضلعی که کتیبه‌های کنده کاری شده روی آن به قرن دهم هجری تعلق دارد.

 

نقاط دیدنی ماسوله - مجله گردشگری میهمان شو

 

بازار 4 طبقه

در یک شهر پله‌کانی که معماری عجیبی دارد توقع دیدن یک بازار معمولی را نداشته باشید. بازار ماسوله 4 سطح کاملا جدا از هم دارد. از تمام 4 محله این شهر راهی به صورت غیر مستقیم به بازار وجود دارد.

وارد بازار که می‌شوید شریان زندگی را کاملا احساس می‌کنید. این بازار بدون هیچ شکی قلب تپنده ماسوله است. کافه‌های سنتی کوچک که در ورودی‌شان با گلدان‌های کوچک گِلی و گل‌هایی تازه شکوفا شده تزیین شده، مغازه‌هایی که خوشمزه‌ترین ترشی و مربای خانگی را می‌فروشند و صنایع دستی که زنان و مردان ماسوله با دستان خودشان ساخته اند از زیبایی‌هایی هستند که احساس سرزندگی و وجود حیات را به هر بازدید کننده ای می‌دهد.

 

بازار ماسوله - مجله گردشگری میهمان شو

 

ییلاق کوربار ماسوله

برای رفتن به این ییلاق مسیر سختی در پیش خواهید داشت. مسیر ییلاق از میان شهر ماسوله می‌گذرد. این مسیر پر از آبشار و چشمه‌های مختلف است . هرچه قدر بیش‌تر از ماسال دور می‌شوید و به ارتفاعات ییلاق نزدیک می‌شوید زیبایی های بکر مسیر بیش‌تر خودنمایی می‌کنند و سختی راه را بر شما آسان می‌کنند.

 

ماسوله - مجله گردشگری میهمان شو

 

دیدنی‌‌های اطراف ماسوله

قبل از اینکه به این شهر رویایی برسید می‌توانید چند جا در مسیر توقف کنید و از زیبایی‌های جاده‌های گیلان هم حسابی لذت ببرید.

 

آبشار لارچشمه

در جاده فومن به ماسوله و 6 کیلومتر قبل از رسیدن به ماسوله آبشاری است که می‌توانید برای استراحت در کنار آن کمپ بزنید. لارچشمه حدودا 6 متر ارتفاع دارد و حوضچه‌های کوچکی پایین این آبشار شکل گرفته است. این فضا به قدری زیباست که چند نفر از محلی‌ها رستوران و قهوه‌خانه هایی برای استفاده مسافران در این نقطه برپا کرده اند.

 

آبشار لارچشمه در ماسوله - مجله گردشگری میهمان شو

 

قلعه شاه معلم

دومین قلعه بلند گیلان در اطراف ماسوله قرار دارد. اگر چه مسیرکوهنوردی قلعه شاه معلم بسیار سخت است اما همیشه مورد توجه کوهنوردان استان بوده است. قلعه شاه معلم بیش از 3050 متر ارتفاع دارد و شاید به خاطر این ارتفاع و سختی مسیر است که به آن "ماسوله داغ" هم می‌گویند.

 

قلعه شاه معلم ماسوله - مجله گردشگری میهمان شو

 

اقامتگاه‌های ماسوله

ماسوله بافتی سنتی دارد. اگر دوست دارید یک شب در این فضای سنتی که پر از حس زندگی است؛ بمانید می‌توانید از هتل شهر ماسوله استفاده کنید. در جاده منهتی به ماسوله هم هتل‌ها و مهمانخانه‌هایی وجود دارند که آماده پذیرایی از شما هستند.

 

سفر به ماسوله - مجله گردشگری میهمان شو

 

چه زمانی به ماسوله سفر کنیم؟

ماسوله هم در گرمای تابستان که گل‌ها و میوه‌های تابستانی شکوفا شده اند زیباست و هم در زمستان که سقف خانه‌ها پوشیده از برف است. اگر می‌خواهید در آرامش و به دور از شلوغی از زیبایی‌های این شهر لذت ببرید؛ بهتر است روزهای تعطیل را برای سفر به ماسوله انتخاب نکیند، چرا که ماسوله از آن شهرهایی است که روزهای تعطیل میزبان گردشگران زیادی از سراسر ایران است.

 

برف در ماسوله - مجله گردشگری میهمان شو

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا