درمان مارگزیدگی

مارگزیدگی بسیار ترسناک و مرگ آور است. بهتر است در هنگام مواجهه با آن هوشمندانه عمل کنید

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

فرقی نمی‌کند با تورهای طبیعت گردی به سفر بروید یا اینکه به صورت شخصی به مسافرت بروید، طبیعت وحشی پر از حیوانات درنده است که یکی از آن‌ها مار است. ترس از مار یکی از هراس‌های عمومی کاملا منطقی بین مردم سرتاسر دنیاست.  نیش مار می‌تواند مرگ آور باشد. البته نیش همه‌ی مار‌ها کشنده نیست اما تعداد زیادی از آن‌ها در صورت درمان نشدن می‌تواند باعث ایجاد مرگ در فرد گزیده‌شده بشوند.

مسئله‌ای که در هنگام گزیده‌شدن توسط مار وجود دارد سرعت انجام اقدامات درمانی است. نیش مار باید خیلی سریع توسط فرد متخصص درمان شود چرا که در عرض چند دقیقه زهر موجود در نیش مار اثرات منفی خود را بر روی بدن فرد می‌گذارد.

اولین کار تماس با مرکز اورژانس یا همان شماره‌ی 115 است. اگر در منطقه‌ای فردی را دیدید که دچار مارزدگی شده‌است و امکان تماس با مرکز اورژانس را ندارید خیلی سریع فرد مصدوم را به نزدیک‌ترین بهیاری یا پزشک عمومی برسانید.

میهمان شو در این قسمت نکات ضروری برای برخورد با یک فرد گزیده‌شده را در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

درمان مار گزیدگی - مجله گردشگری میهمان شو

 

اقدامات مهم در هنگام مواجهه با مارگزیدگی

 1. اولین کار این است که خیلی سریع از مار فاصله بگیرید تا فرد دیگری طعمه‌ی مار نشود.
 2. حتی لحظه‌ای برای تماس با 115 معطل نکنید. هر‌چه‌قدر زمان بیش‌تری از لحظه‌ی گزیده‌شدن بگذرد وضعیت فرد مصدوم خطرناک‌تر می‌شود.
 3. به هیچ‌وجه محل گزیده‌شده را از سطح بدن فرد بالا‌تر نبرید. قسمت گزیده‌شده را از سطح قلب فرد پایین‌تر نگه‌دارید.
 4. محل گزش را با آب گرم و صابون بشویید.
 5. لباس‌های تنگ یا اشیای زینتی که در نزدیکی محل گزش وجود دارد را از بدن فرد جدا کنید، چرا که محل گزش ممکن است ورم کرده و وجود اشیای تنگ در اطراف نقطه‌ی نیش‌زده‌شده می‌تواند شرایط فرد را حادتر کند.
 6. اگر ماری که فرد را گزیده‌است از گونه‌ی مار‌های ‌کفچه‌ای است( مار کبرا و مرجان) محل گزش را خیلی محکم با یک باند ببندید. این‌کار را از نزدیک‌ترین نقطه به قلب فرد مصدوم شروع کنید و بانداژ را به سمت محل گزش بکشانید. در تمام این مراحل دقت کنید که محل گزش از سطح قلب مصدوم پایین‌تر قرار‌گرفته‌باشد.

 

اقدامات لازم برای درمان محل گزش توسط مار - مجله گردشگری میهمان شو

 

علائمی که نشان‌دهنده‌ی مارگزیدگی هستند

علائم مربوط به گزش مار کاملا به نوع ماری بستگی دارد که به فرد آسیب وارد‌کرده‌است. اما به طور کلی علائم زیر نشاندهنده‌ی مار‌گزیدگی است:

 • روی سطح بدن فرد دو زخم در کنار یکدیگر بوجود می‌آید.
 • یک درد ناگهانی به همراه سوزش در نقطه‌ی گزش احساس می‌شود. دقت داشته‌باشید لزومی ندارد که محل گزش حتما با درد همراه باشد. ممکن است در نوعی از گزش‌ها احساس درد بعد از چند دقیقه بوجود بیاید.
 • قرمزی و ورم در محل گزیده‌شدن
 • فشار خون پایین
 • سخت شدن نفس کشیدن
 • عرق کردن بیش از اندازه

 

علایم مار گزیدگی - مجله گردشگری میهمان شو

نکاتی که در حین امداد مارگزیدگی باید به آن توجه داشت

به هیچ‌وجه محل گزش را با چاقو نبرید و حرف‌هایی مثل مکیدن خون محل گزش را فراموش کنید. بریدن محل گزش مار با چاقو فقط باعث افزایش خطر عفونت و بدتر شدن شرایط فرد گزیده‌شده می‌شود.

اگر مار را کشته‌اید حتما آن را هم به همراه مصدوم به بیمارستان منتقل کنید.

اخطار: تا 1 ساعت بعد از کشتن مار با احتیاط آن را در دست بگیرید چرا که ممکن است به حالت نیمه‌جان بتواند دوباره کسی را بگزد.

اگر نتوانستید مار را بکشید خیلی سریع یک عکس از آن بگیرید و به پزشک معالج فرد گزیده‌شده نشان دهید تا راحت‌تر بتواند در مورد نحوه‌ی درمان فرد مصدوم تصمیم بگیرد.

 

مار گزیدگی - مجله گردشگری میهمان شو

 

راهکار‌هایی برای جلوگیری از گزیده‌شدن توسط مار

بهتر است موارد ایمنی را رعایت کنید تا دچار گزش توسط مار نشوید.

اگر به نقاطی سفر می‌کنید که احتمال وجود مار در آن‌جا وجود دارد حتما از لباس‌ها و چکمه‌های بلند استفاده کنید.

در مسیری که از آن عبور می‌کنید به هیچ‌وجه به سمت شکاف‌های تاریک روی زمین نروید.

زمانیکه حرکت می‌کنید تا می‌توانید سر‌و‌صدا راه بیندازید.

اگر در طبیعت یک مار توجه شما را به خودش جلب کرد به هیچ‌وجه به آن نزدیک نشوید.

اگر در هنگام گرگ‌و‌میش هوا سر‌و‌صدایی شنیدید کمی محتاطانه رفتار کنید. احتمال اینکه مورد گزش مار در این شرایط قرار بگیرید بسیار بالاست.

 

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا