زنده ماندن در طبیعت

زنده ماندن در طبیعت به صورت مستقیم با تجربه‌ی شما در طبیعت‌گردی ارتباط دارد. اگر یک طبیعت‌گرد آماتور هستید ممکن است نتوانید تنها با دانستن تعدادی نکته خودتان را در شرایط سخت نجات دهید.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

بیایید در این مقاله از میهمان شو بدون هیچ حاشیه‌ای راجع به اینکه چگونه بدون هیچ وسیله‌ای در طبیعت زنده بمانیم صحبت کنیم:

توجه: این آموزش‌ها نباید شما را ترغیب به رفتن بدون هیچ تجهیزاتی به طبیعت بکند. مهارت شما در زنده ماندن در طبیعت به صورت مستقیم با تجربه‌ی شما در طبیعت‌گردی ارتباط دارد. اگر یک طبیعت‌گرد آماتور هستید ممکن است نتوانید تنها با دانستن تعدادی نکته خودتان را در شرایط سخت نجات دهید. به همین خاطر اگر می‌خواهید سفری به نقاط بکر داشته‌باشید بهتر است با تور‌های گردشگری یا لیدرهای محلی سفر کنید.

 

ساخت سر پناه در طبیعت برای گرم ماندن

آیا می‌دانید بیش‌ترین آمار مرگ و میر در طبیعت‌گردان یا کوهنوردان چیست؟ تلف شدن از گرسنگی؟ تشنگی بیش از اندازه؟

بیش‌تر اهالی سفر که در طبیعت جان خود را از دست می‌دهند در اثر سرما می‌میرند.

سرما زمانی خطرناک می‌شود که بدن شما در اثر بارش باران یا برف خیس باشد و نتوانید با روشن کردن آتش به گرم کردن خود کمکی بکنید.

باید بتوانید در عرض 5 دقیقه یک آتش روشن کنید و گرنه زمان را از دست می‌دهید.

حتی اگر نمی‌توانید آتش روشن کنید باید ساختن یک سرپناه را بلد باشید. ممکن است مجبور باشید یک شب را در یک جای بارانی صبح کنید و مطمئنا امکان خوابیدن زیر باران وجود ندارد.

زمستان یا تابستان فرقی ندارد سرپناه چیزی است که از طبیعت گردان در هنگام مواجهه با خطرات احتمالی در شب‌های تاریک طبیعت محافظت می‌کند.

بهترین راه استفاده از سرپناه‌های طبیعی است. یک درخت که شکسته است و به صورت نصفه روی زمین افتاده است. یا یک فر روفتگی داخل کوه می‌تواند سرپناه مناسبی برای اقامت شبانه طبیعت‌گردان در طبیعت باشد.

نکته‌ی مهم بعدی در مورد سرپناه این است که بتوانید سرپناه خود را به خوبی در برابر سرما، باد یا باران عایق کنید.

بعد از اینکه خیالتان از ساخت سرپناه راحت شد باید به دنبال منبعی برای آب آشامیدنی باشید.

 

ژنده ماندن در طبیعت - مجله گردشگری میهمان شو

 

پیدا کردن آب در طبیعت در شرایط سخت

یک سرپناه می‌تواند سایه‌ی مرگ را از سر طبیعت‌گردانی که در جایی یر کرده‌اند کم کند اما اگر تا چندروز آینده احتمال این را نمی‌دهید که توسط شخصی پیدا شوید یا به نقطه‌ای که نشانی از آبادانی دارد برسید باید به فکر تأمین آب باشید.

علائم بی آبی در بدن شما چند ساعت بعد از آخرین باری که آب نوشیده‌اید خودش را نشان می‌دهد. احساس بی انرژی بودن و شل شدن عضلات نشاندهنده‌ی کم شدن سطح آب در بدن شما است.

آب آبشار تمیزترین منبع آب آشامیدنی است که می‌توانید از آن بنوشید. اما اگر آبشار یا رودخانه‌ای در نزدیکی شما نبود چه طور؟

اگر تجهیزاتی برای گرم کردن آب دارید می‌توانید هر نوع آبی که پیدا می‌کنید را بجوشانید و بنوشید.

توجه داشته‌باشید که مواد شیمیایی با جوشیدن آب برطرف نمی‌شوند.

تصفیه آب در طبیعت

پبدا کردن آب در طبیعت در شرایط سخت - مجله گردشگری میهمان شو

 

تهیه‌ی غذای طبیعی در شرایط سخت

حالا که توانسته‌اید سرپناه، آب آشامیدنی و آتش دست و پا کنید می‌توانید تا چند هفته در طبیعت زنده بمانید.

انسان می‌تواند تا چند هفته بدون غذا زنده بماند به همین خاطر پیدا کردن غذا در طبیعت نسبت به مراحل قبل کم اهمیت‌تر است.

غذا بدن شما را گرم‌تر می‌کند و انرژی لازم برای انجام فعالیت‌های روزانه را تأمین می‌کند. اگر نتوانید در روز‌های اول غذای کافی پیدا کنید با گذشت زمان انرژی شما کم شده و امکان اینکه بتوانید اقدامات مربوط به زنده‌ماندن را برای روزهای آینده انجام دهید به شدت کم می‌شود.

غذایی که می‌توانید در طبیعت پیدا کنید را به 4 دسته تقسیم کرده‌ایم:

  • بهترین غذا برا زنده ماندن در طبیعت : انرژی زیادی دارند و به سادگی پیدا می‌شوند مثل دانه های درختی
  • لوکس‌ترین غذا برای زنده ماندن در طبیعت: انرژی بسیار زیادی دارند اما به سختی پیدا می‌شوند. مثل گوشت خرگوش
  • غذایی خوب برای زنده‌ ماندن در طبیعت: انرژی کمی دارند و به راحتی پیدا می‌شوند. مثل گیاهان
  • غذاهای بد برای زنده ماندن در طبیعت: انرژی کی دارند و به سختی پیدا می‌شوند.

 

به نکات زیر توجه کنید:

  • درختانی که پوسته‌ی خوراکی دارند را بشناسید: واقعیت این است که این نوع غذا ! بیشترین منبع غذایی است که می‌توانید به وفور در طبیعت پیدا کنید.
  • درختانی که میوه‌ی خوراکی دارند را از دست ندهید: اگر از قبل راجع به نقطه‌ای که به آن سفر می‌کنید اطلاعات کافی داشته باشید می‌توانید احتمال بدهید که چه نوع درختانی دانه‌های طبیعی دارند.
  • یک نیزه‌ی طبیعی بسازید و آن را با خود به همه جا ببرید: ساختن یک نیزه تضمینی برای پیدا کردن یک وعده غذای خوشمزه به شما نمی‌دهد اما بهتر است آن را به همراه داشته باشید تا اگر حیوان کوچی مثل خرگوش در مسیر شما قرار گرفت بتوانید آن را شکار کنید.

ساخت نیزه برای ماهیگیری

زنده ماندن در شرایط سخت - مجله گردشگری میهمان شو

 

هرچند احتمال اینکه بدون داشتن هیچ وسیله‌ای در طبیعت زنده بمانید اما بهتر است قبل از سفر لوازم ضروری برای بقا در طبیعت را به همراه داشته باشید.

 

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا