مرداب زیبای سراوان کجاست؟ تور یک روزه مرداب سراوان

ممکن است ابتدا تصور کنید که در حال دیدن یک زمین چمن هستید اما با دیدن قایق‌های قو شکل در وسط این زمین چمن تازه متوجه می‌شوید که اینجا تالابی سبز رنگ وجود دارد.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

اگر از آن دسته مسافرانی هستید که اهل سفر و گشت و گذار به جاهای عجیب و دیدنی هستید میهمان شو به شما پیشنهاد می‌کند تا سری به پارک زیبای چنگلی سراوان و مرداب سراوان بزنید.

پارک جنگلی سراوان یکی از جاذبه‌های طبیعی استان گیلان است. استان گیلان با مرکزیت شهر رشت در 17 کیلومتری خود پذیرای طبیعت دوستان و گردشگرانی است که به قصد بازدید از تالاب سراوان به آن سفر می‌کنند.

 

پارک جنگلی سراوان کجاست

تورهای طبیعت‌گردی از سراسر ایران در فصل‌های گرم سال مسافران علاقه‌مند به سراوان را به این نقطه می‌برند. اما اگر قصد دارید به صورت شخصی به این سفر بروید باید بدانید که دسترسی به پارک جنگلی سراوان بسیار ساده است. فقط کافی است که خود را به شهر رشت برسانید و از آن‌جا به اندازه‌ی 17 کیلومتر به سمت تهران حرکت کنید. تابلو‌های پارک جنگلی شما را به سمت یک طبیعت رویایی هدایت می‌کند.

پارک جنگلی سراوان یکی از قدیمی‌ترین جنگل‌های استان گیلان است. نزدیکی این پارک به شهر رشت و وجود گونه‌های متنوع گیاهی باعث شده است که این نقطه به یکی از پر بازدیدترین مکان‌های دیدنی رشت تبدیل شود.

پارک جنگلی سراوان به اندازه‌ی 1487 هکتار وسعت دارد و به طور میانگین در ارتفاعی بین 50 تا 250 متری از سطح دریا قرار گرفته است.

 

پارک جنگلی سراوان و تالاب سراوان - مجله گردشگری میهمان شو

 

پوشش گیاهی و جانوری پارک جنگلی سراوان

پوشش گیاهی در پارک جنگلی سراوان بسیار متنوع است. جنگل‌های این منطقه یا به صورت طبیعی شکل گرفته‌اند یا ساخته‌ی دست بشر هستند. در قسمتی از پارک که پوشش گیاهی طبیعی وجود دارد درختانی مثل ممرز، انجیلی و توسکا روییده‌اند و در قسمت جنگل‌های دست کاشت درختان کاج، سرو نقره ای و زربین کاشته شده‌اند.

این گونه‌های کم‌یاب گیاهی و ذخایر ژنتیکی که این منطقه دارد به همراه چشم‌انداز‌های بی نظیر باعث محبوبیت سراوان بین اهالی سفر و طبیعت گردان شده‌است.

شاید به علت وجود همین پوشش غنی گیاهان است که حیواناتی مثل قرقاول، کبک، دارکوب، جغد جنگلی، راسو و خرگوش این منطقه را به عنوان محل زندگی خود انتخاب کرده‌اند.

 

پارک جنگلی سراوان کجاست- مجله گردشگری میهمان شو

 

مرداب سراوان

اولین جاذبه‌ی طبیعی که چشم همه‌ی تازه وارد ها را به سمت خودش می‌کشاند، محوطه‌ای سبز رنگ در سمت چپ پارک است. ممکن است ابتدا تصور کنید که در حال دیدن یک زمین چمن هستید اما با دیدن قایق‌های قو شکل در وسط این زمین چمن تازه متوجه می‌شوید که اینجا تالابی سبز رنگ وجود دارد.

 

مرداب سراوان در پارک جنگلی سراوان - مجله گردشگری میهمان شو

 

تالاب سراوان به قدری زیبا است که مطمئنا مسافران ساعت‌های زیادی را برای عکس برداری از آن سپری می‌کنند. قایق‌های کوچک بر روی تالاب سبز رنگ سراوان، زیبایی آن را چند برابر می‌کنند.

 

تالاب زیبای سراوان در پارک جنگلی سراوان - مجله گردشگری میهمان شو

در ضلع شرقی پارک جنگلی سراوان هم باریکه‌ای از رودخانه‌ی سفید رود و سیاهرود عبور می‌کند.

 

اولین موزه میراث روستایی کشور

اولین موزه‌ی طبیعی ایران که در خصوص نمایش و معرفی تاریخ، فرهنگ، زندگی، صنایع دستی و مسکن اهالی استان‌های شمالی ایران فعالیت می‌کند در پارک جنگلی سراوان افتتاح شده‌است. علاوه بر این موارد تلاش شده‌است معماری صد ساله منطقه‌های جلگه‌ای و کوهستان های استان گیلان هم در اولین موزه‌ی میراث روستایی کشور به نمایش در بیاید.

 

تالاب سراوان و اولین موزه میراث روستایی گیلان - مجله گردشگری میهمان شو

 

امکانات رفاهی پارک جنگلی سراوان

زمانیکه در پارک جنگلی سراوان حضور دارید خیالتان از بابت وجود امکانات رفاهی راحت باشد چرا که آلاچیق، سرویس بهداشتی، میز، نیمکت، کباب پز و وسایل بازی برای فراهم شدن آسایش بیشتر برای مسافران و گردشگران در این منطقه تعبیه شده است.

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا