تور ریگ جن یا مثلث برمودای ایران

ریگ جن یکی از آن کویرهایی است که باید با احتیاط به آن سفر کرد.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهیم که ریگ جن کجاست میهمان شو چند توصیه‌ی بسیار مهم برای گردشگران علاقه‌مند به سفر دارد.

  • به هیچ وجه تنهایی به ریگ جن سفر نکنید.
  • حتما از تورهای گردشگری برای بازدید از ریگ جن استفاده کنید.
  • برای سفر به این نقطه لازم است حتما یک کویر نورد باشید و نداشتن تجربه‌ی کویرنوردی و بی گدار به آب زدن می‌تواند به قیمت از دست دادن جان شما تمام شود.
  • برای سفر به ریگ جن آذوقه‌ای از آب، غذا و سوخت به اندازه‌ی 15 روز به همراه داشته باشید.
  • در صورتیکه قصد دارید بدون تور‌های کویر‌گردی به ریگ جن سفر کنید باید بدانید که بازدید از این نقطه نیاز به کسب مجوز‌های لازم از سازمان حفاظت از محیط زیست دارد.

 

ریگ جن - مجله گردشگری میهمان شو

 

مسیر رسیدن به ریگ جن از کجاست؟

تور‌های طبیعت‌گردی یا گروه‌های کویر‌گردی برای رسیدن به ریگ جن ابتدا باید خودشان را به پارک ملی کویر در مجاورت کویر خارتوران در استان سمنان برسانند. از داخل این پارک جاده‌ای سنگ‌فرش به نام ملک‌آباد گروه‌های کویر‌گردی را به ریگ جن می‌رساند.

تنها خودرو‌هایی که می‌توانند از این منطقه عبور کنند، جیپ‌های سبک وزن هستند.

 

پارک ملی کویر سمنان نزدیک ریگ جن - مجله گردشگری میهمان شو

 

علت نام‌گذاری ریگ جن

اینکه چرا به این بخش از کویر مناطق مرکزی ایران، ریگ جن می‌گویند بیشتر از آنکه علت علمی و منطقی داشته باشد برخاسته از باور‌های خرافی و نداشتن اطلاعات کافی از ویژگی‌های اکو‌سیستم در این منطقه است.

جن در عربی به معنای آن‌ چیزی است که پوشیده و مخفی باشد و از آنجاییکه تا کنون کسی نتوانسته است تا به قلب کویر ریگ جن برود، نام این نقطه را ریگ جن یا ریگزار پنهان گذاشته‌اند.

کویر‌های رسی شرق ریگزار جن مقصد تور‌های گردشگری داخلی و خارجی است. اگر بخواهیم راجع به موقعیت جغرافیایی این نقطه اطلاعات به دست بیاوریم باید بدانیم که کوه زورمند در جنوب شرقی، کوه نخجیر در شمال غربی و دشت نخجیر و پارک ملی کویر در قسمت غرب منطقه‌ی ریگ جن قرار گرفته اند.

ریگ جن گستره‌ای است که به اندازه‌ی 38 هزار کیلومتر مربع از شمال تا جنوب نوار مرکزی کویر‌های ایران را پوشانده است.

 

ریگ جن در سمنان - مجله گردشگری میهمان شو

 

ریگ جن یا مثلث برمودای ایران ؟

مثلث برمودا محدوده‌ای در غرب اقیانوس اطلس شمالی است. تعداد بسیار زیادی از کشتی‌ها و هواپیما‌های مسافربری بعد از عبور از این منطقه برای همیشه ناپدید شده اند.

برای درک بهتر تشابهات بین مثلث برمودا و ریگ جن بیایید موقعیت جغرافیایی ریگ جن را با هم بررسی کنیم.

قسمت مرکزی ریگ جن یکی از صعب العبورترین نواحی دنیا به حساب می‌آید. تپه‌های شنی و باتلاق‌های نمکی مانع از ورود گردشگران و یا حتی کویر نوردان به این منطقه می‌شوند.

اکثر افرادی که بدون داشتن دانش کافی و البته نداشتن آذوقه‌ی کافی به این نقطه وارد شده‌اند یا بر اثر گرفتاری در باتلاق‌های نمکی یا در اثر مردن از تشنگی جان خود را از دست داده‌اند.

به علت ناپدید شدن افرادی که به قلب ریگ‌جن سفر کرده‌اند و تشابه این وضعیت به اتفاقاتی که برای مسافران مثلث برمودا می‌افتد، ریگ جن را برمودای ایران نامیده‌اند.

 

ریگ جن یا مثلث برمودای ایران - مجله گردشگری میهمان شو

 

 

ریگ جن چگونه کشف شد؟

تا قبل از زمان ناصر الدین شاه قاجار این نقطه از ایران کاملا ناشناخته بوده‌است. یک فرد سوئدی به نام اسون هدینگ اولین کسی بود که در سفر خود به ایران قصد داشت از این منطقه عبور کند، اما به خاطر وجود باتلاق‌های نمکی از انجام اینکار منصرف شد و تنها به دیدن بخش‌های کم خطرتر ریگ جن رضایت داد.

بعد از این اتفاق بود که پای ریگ جن به نقشه‌ی ایران باز شد و این نقطه بین مردم شناخته شد.

 

ریگ جن - مجله گردشگری میهمان شو

 

ریگ جن کویری خالی از حیات

در قلب ریگ جن هیچ‎گونه چشمه یا چاه آبی وجود ندارد، به همین خاطر است که این نقطه خالی از هر‌گونه علائمی از حیات است.  

اختلاف دمای بین شب و روز در ریگ جن به قدری بالا است که سنگ‌های این منطقه در اثر این تغییر دمای شدید ترک می‌خورند.

 

وضعیت پوشش گیاهی و حیوانی در ریگ جن

به علت عدم وجود آب و هم‌چنین وجود بیش از اندازه‌ی نمک و گچ در این اقلیم گرم و خشک رویش گیاهان به شدت با کندی انجام‌ می‌شود.

در حاشیه‌ی ریگ جن می‌توان علایمی از حیات گیاهی و جانوری پیدا کرد. سه نوع گیاه به نام‌های خارشتر، سالسولا و اشنان تنها گیاهانی هستند که می‌توانند در این منطقه زندگی کنند.

 

خار شتر در ریگ جن - مجله گردشگری میهمان شو

 

حیوانات بیابانی مثل مار، عقرب، خرگوش، کاراکال، گربه شنی، روباه شنی، گرگ، شغال، شاهین و عقاب طلایی در حواشی ریگ جنی زندگی می‌کنند.

 

گربه شنی در ریگ جن - مجله گردشگری میهمان شو

 

اگر تجربه‌ای از سفر به ریگ جن دارید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

 

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا