تالاب میانکاله کجاست؟ تور تالاب میانکاله

تالاب میانکاله یکی از آن جاهایی است که هر انسانی باید آن را ببیند . دیدن لحظه‌ی آواز پرندگان آزاد منظره ای بی نظیر است.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

داستان زندگی پرندگان مهاجر به قدری زیبا است که با ورودشان به یک منطقه همه توجه‌ها را به خود جلب می‌کنند. پرندگانی که در نقاط سردسیر کره‌ی زمین زندگی می‌کنند در فصل‌های سرد مجبورند که کیلومترها از محل اصلی زندگی‌شان پرواز کنند و خود را به نقاط گرم برسانند. خوشبختانه ایران هم به واسطه‌ی داشتن آب و هوایی گرم و خشک یکی از مناطقی است که پرندگانِ مناطق سردسیری آن را برای مهاجرت انتخاب می‌کنند. میهمان شو قصد دارد در این مقاله به یکی از مقاصد پرندگان مهاجر یعنی تالاب میانکاله سری بزند. این تالاب که در منتهی الیه جنوب شرق دریای خزر و 12 کیلومتری شمال بهشهر قرار گرفته است مقصد گردشگری بسیاری از تورهای چند روزه در فصل‌های سرد سال است.

 

تالاب میانکاله - مجله گردشگری میهمان شو

 

چه طور به تالاب میانکاله برویم؟

برای رفتن به تالاب میانکاله احتیاج به دریافت مجوز دارید، پس بهتر است برای سفر به این نقطه از تورهای طبیعت‌گردی استفاده کنید تا درگیر دردسرهای مربوط به گرفتن مجوز نشوید. اما اگر لذت دیدن از این تالاب رویایی را به جان می‌خرید برای رسیدن به آن باید اول خودتان را به بهشر برسانید.

در مسیر بهشر به تالاب میانکاله، بعد از نیروگاه برق رجا یک تالاب دیگر هم وجود دارد که دیدنش خالی از لطف نیست. نام این تالاب زاغمرز است. در گذشته که هنوز به خاطر ساختمان‌سازی و گسترش بی رویه بافت شهری ارتباطی بین تالاب میانکاله و تالاب زاغمرز وجود داشته است این نقطه هم مثل میانکاله محل مهاجرت برای پرندگان بوده است. به غیر از گسترش بافت شهری در این نقطه شکار بی‌رویه‌ی شکارچیان و کنترل نشدن محیط زیست هم باعث شده است که در این نقطه دیگر اثری از پرنده‌های مهاجر وجود نداشته باشد.

بعد از عبور از تالاب زاغمرز، به منطقه‌ی میانکاله می‌رسید. تالاب میانکاله در شبه جزیره‌ای به همین نام قرار گرفته است. این شبه جیزه از شمال به دریای خزر، جنوب به خلیج گرگان، غرب به تالار زاغمرز و از شرق به جزیره آشورا ده همسایه است. اگر مجوز‌های لازم برای داخل شدن به منطقه را گرفته باشید ماشین‌های مخصوص منطقه شما را تا منطقه‌ای خواهند برد. مسیری که این وسایل نقلیه شما را از آن عبور می‌دهند بسیار زیبا است. این مسیر از بین درختان محلی انار و تمشک می‌گذرد که در نهایت به نزدیکی تالاب می‌رسد.

 

تالاب میانکاله - مجله گردشگری میهمان شو

 

از جاییکه ماشین‌های محلی شما را پیاده می‌کنند باید مسافتی را تا نزدیکی تالار از میان فضایی باتلاقی عبور کنید.

 

تالاب میانکاله - مجله گردشگری میهمان شو

 

با رسیدن به تالاب تنها صدایی که می‌شنوید صدای آواز پرندگان است. مطمئنا پرندگانی که این همه راه تا این نقطه را پرواز کرده اند داستان‌های زیادی از سفر دور و درازشان برای تعریف کردن دارند. کمی به صدای گوش‌نواز این موجودات زیبا و سبک بال گوش دهید تا زیباییِ طنینِ آواز دل نشینشان بر عمق روحتان بنشیند.

پرنده نگری در تالاب میانکاله

 

تالاب میانکاله - مجله گردشگری میهمان شو

 

تالاب میانکاله یکی از 12 ذخیره‌گاه بین‌المللی زیست کره در ایران

هیچ نقطه‌ای در بین سواحل جنوبی خزر مانند تالاب میانکاله وجود ندارد که تا این اندازه دست نخورده باقی مانده باشد.

میانکاله فقط پناهگاه پرندگان مهاجر نیست. این منطقه پوشش گیاهی و حیوانی غنی دارد.

همه ما یک تصویر ذهنی در برابر شنیدن اسم شمال داریم، درختانی بلند و جنگل‌های سرسبز و انبوه که از میانشان خورشید معلوم نیست.

اما میانکاله با وجود تنوع پوشش گیاهی فراوان که شامل زمین‌های باتلاقی، آبگیر، مرداب‌های جنگلی، درختچه‌های کوتاه گز و بوته‌های تمشک است، شبیه هیچ جای دیگر شمال ایران نیست. اینجا پوشش گیاهی از درختچه‌های کوتاه تشکیل شده است.

در کنار این پوشش غنیِ گیاهی حیوانات زیادی در میانکاله زندگی می‌کنند. اسب‌های آزاد، قرقاول، غاز، فلامینگو، پلیکان، اردک، قو و گرگ، روباه، گربه‌ی وحشی و گراز این منطقه را برای زندگی خود انتخاب کرده اند.

 

تالاب میانکاله - مجله گردشگری میهمان شو

 

چه فصلی به تالاب میانکاله سفر کنیم؟

میانکاله در هر فصل جاذبه‌های خاص خودش را دارد. در فصل‌های گرم سفر به میانکاله و دیدن حیوانات بومی لذت بخش است و مسیر هم چندان سخت نیست، اما اگر به قصد دیدن پرندگان مهاجر به این نقطه سفر می‌کنید باید حتما از اواخر آبان تا اوایل اسفند را انتخاب کنید.

 

تالاب میانکاله- مجله گردشگری میهمان شو

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا