چگونه از ماشین در حال غرق شدن خارج شویم

اینکه ماشین شما در حال غرق شدن در یک رود باشد می‌تواند به شدت ترسناک باشد. در این شرایط چه باید کرد؟

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

هر نوع تصادفی می‌تواند ترسناک باشد، اما تصادفی که ماشین داخل آب افتاده باشد و شما داخل آن در حال غرق شدن باشید از هر نوع دیگری از تصادفات جاده‌ای ترسناک تر است. اکثر مرگ‌هایی که در ارتباط با این نوع تصادف گزارش می‌شوند بیش از آنکه به علت غرق‌شدگی ماشین اتفاق افتاده باشد، بر اثر استرس و ترس از وضعیت به وجود آمده‌است. اینکه ندانیم در یک ماشینِ در حال غرق‌شدن چه کاری انجام دهیم،  باعث می‌شود واکنش‌هایی از خود نشان دهیم که شرایط را به وضعیت اورژانسی تری بکشانیم. در این مقاله از میهمان شو قصد داریم آموزشی داشته باشیم  در خصوص اینکه چه‌طور خود را از یک ماشین در حال غرق‌شدن نجات دهیم.

 

مرحله اول – در هنگام غرق شدن خودتان را در برابر هرگونه ضربه‌ای محکم نگه دارید

هر زمانی‌که متوجه شدید ماشین از جاده خارج شده‌است و در حال پرت شدن در داخل آب هستید، خودتان را سفت نگه‌دارید و آماده‌ی وارد شدن ضربات و فشار‌های احتمالی باشید.

یکی از مهم‌ترین کار‌هایی که باید انجام دهید این است که دست‌های خود را به حالت 6 و 9 عقربه‌ی ساعت بر روی فرمان بگذارید.علت این کار این است که چیزی در حدود 4 صدم ثانیه بعد از تصادف سیستم ایر بگ ( Air Bag ) خودرو عمل می‌کند. چنانچه دست‌های شما در موقعیت دیگری به جز آنچه گفتیم بر روی فرمان باشد، شما مجبور خواهید بود تا دست‌های خود را داخل صورت جمع کنید که این باعث به‌وجود‌آمدن صدمات جدی به دست‌ها و صورت می‌شود.

آرام باشید. استرس و هول شدن انرژی شما را کم می‌کند و باعث می‌شود اکسیژن بیش‌تری از فضای بسته‌ی داخل اتومبیل را مصرف کنید.

روی دست‌هایتان تمرکز کنید. مهم‌ترین عضوی که باید حواستان به آن باشد دست شما است.

 

فرار از ماشین در حال غرق شدن - مجله گردشگری میهمان شو

مرحله دوم – کمربند ایمنی را باز کنید

یک پرفوسور متخصص غوطه‌وری در آب‌های سرد به نام Gorden Giesbrecht  معتقد است، کمر‌بند ایمنی اولین چیزی است که باید به سراغش بروید.

ابتدا کمربند بچه‌های بزرگ‌تر را باز کنید تا بتوانند به بچه‌های کوچک‌تر کمک کنند.

تلفن همراهتان را  فراموش کنید و به امید تماس گرفتن با کسی وقت را تلف نکنید.

یک نظر کاملا مخالف با نظر بالا وجود دارد که می‌گوید : " بهتر است کمر‌بند‌ها را باز نکنید تا در داخل محوطه‌ی ماشین که بعد از چند دقیقه پر از آب می‌شود غوطه‌ور نمانید. باز نکردن کمربند ایمنی کمک می‌کند که وقتی ‌می‌خواهید برای باز کردن در به آن فشار وارد کنید بتوانید با شدت بیش‌تری این کار را انجام دهید."

 

خارج شدن از ماشین در حال غرق شدن - مجله گردشگری میهمان شو

مرحله سوم – قفل در‌‌ها را باز کنید

اگر نتوانستید شیشه‌ها را باز کنید لازم است تا در‌ها را باز کنید. هرگز تا قبل از اینکه ماشین کاملا در آب غرق نشده‌است در ماشین را باز نکیند.

 

مرحله چهارم – شیشه‌ها را باز کنید

سیستم الکتریکی ماشین تا 3 دقیقه بعد از افتادن داخل آب کار می‌کند پس در این مرحله بهتر است به فکر باز کردن در خودرو نباشید و تمرکز خود را بر روی باز کردن شیشه‌ها بگذارید.

خیلی از افراد به علت استرس زیادی که دارند به هیچ وجه به خارج شدن از شیشه‌ی خودرو فکر نمی‌کنند، در حالیکه این روش بسیار کاربردی تر از خروج توسط در خودرو است.

جالب است بدانید که از لحاظ علمی تا زمانیکه فشار داخل ماشین با بیرون آن برابر نیست، یعنی تا زمانیکه محوطه‌ی داخل ماشین به طور کامل از آب پر نشده است شما نمی‌توانید در ماشین را به هیچ وجه باز کنید. به همین علت است که به شما توصیه می‌کنیم وقت خود را بر روی باز کردن در خودرو تلف نکنید.

 

شکستن شیشه ماشین در حال غرق شدن - مجله گردشگری میهمان شو

مرحله پنجم – شیشه را بشکنید

اگر نتوانستید شیشه‌ها را باز کنید باید تلاش کنید تا آن‌ها را بشکنید. ممکن است مجبور باشید با یک جسم تیز یا پاهایتان این کار را انجام دهید.

کفش پاشنه بلند می‌تواند وسیله‌ی خوبی برای شکستن شیشه باشد. پاشنه را به قسمت وسطی شیشه بکوبید تا ترک بخورد.

 

 

مرحله ششم -  خود را  از محوطه‌ی شیشه بیرون بکشید

یک نفس عمیق بکشید و به محض شکستن شیشه‌ی خودرو به بیرون شنا کنید. در این مرحله آب به شدت داخل ماشین خواهد شد پس لازم است نیروی زیادی صرف کنید تا از ماشین خارج شوید.

از کودکان بخواهید تا زمانیکه آب تا بالای قفسه‌ی سینه‌شان نیامده است به صورت کاملا عادی نفس بکشند و دچار ترس نشوند. اگر کودکان نمی‌توانند شنا کنند آن‌ها را کمک کنید تا از شیشه‌ی ماشین بیرون بیایند.

مرحله هفتم – اگر خیلی سریع ماشین شما غرق شد و نتوانستید شیشه‌ها را بشکنید وقت آن است که سراغ باز کردن در خودرو بروید.

خیلی سریع به سمت سطح آب شنا کنید. اگر نمی‌دانید که باید به کدام سمت شنا کنید بهترین راهنمای شما نور است، به سمت روشنایی شنا کنید.

بعد از رسیدن به سطح آب خیلی سریع با مرکز فوریت‎‌های اورژانس تماس بگیرید و اگر کسی در ماشین گیر کرده‌است خیلی سریع برایپیدا کردن نیروی کمکی اقدام کنید.

 

نجات از خودروی در حال غرق شدن - مجله گردشگری میهمان شو

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا