تنگه شیرز کجاست؟ تور تنگه شیرز یا گرندکانیون ایران

تنگه ی شیرز در استان لرستان چندان با همتای آمریکایی خود یعنی گرندکانیون آریزونا بی شباهت نیست. تقابل صخره و درختان طبیعتی وصف نشدنی پدید آورده است

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

میهمان شو در این مقاله سری به استان لرستان می‌زند. استان لرستان با طبیعت کوهستانی خود نه تنها در فصل های گرم سال حتی در ایام سرد و خشک هم میزبان تورهای گردشگری و طبیعت‌دوستان از سراسر ایران است. استان لرستان، جنگل و رود و دره را در کنار هم دارد و به همین خاطر است که بین طبیعت‌گردان بسیار محبوب شده است. یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری که تورهای طبیعت گردی بازدید از آن را در برنامه‌ی کار خود قرار می دهند دره‌ی شیرز است.

 

تنگه  شیرز کجاست

دره‌ی شیرز در ناحیه‌ای بین سه استان کرمانشاه، ایلام و لرستان قرار گرفته‌است. برای رفتن به تنگه‌ی شیرز باید به شهر کوهدشت رفت . از این شهر جاده ای به نام "اولاد قباد" گردشگران را به سمت دره‌ی شیرز می برد. انتهای این مسیر خاکی است اما لازم به نگرانی نیست. کیفیت جاده به اندازه ای مناسب هست که ماشین های معمولی هم بتوانند از آن عبور کنند. در انتهای مسیر پارکینگی برای قرار دادن ماشین مسافران وجود دارد.

 

تنگه ی شیرز - مجله گردشگری میهمان شو

 

جاذبه‌های طبیعی تنگه‌ی شیرز

تنگه‌ی شیرز با جهت جنوب شرقی به شمال غربی از روستای گدارگه (Godargah ) تا کنار رود سیمره کشیده شده است.

شیرز را دیواره‌های صخره ای با ارتفاع 150 تا 200 متری احاطه کرده اند. این دیواره‌ها از نزدیکی روستای گدارگه تا پرتگاه هفت رک ادامه دارند.

نکته‌ی جالب توجه گردشگران این است که درختانی سر سبز و پوشش گیاهی متنوعی در میان این صخره های خشن و سنگی به وجود آمده است.

 

تنگه شیرز- مجله گردشگری میهمان شو

 

درختانی مثل مو، انجیر و گلابی وحشی به خوبی در این منطقه می‌رویند و میوه می‌دهند.

در مسیر داخل تنگه، رودی با شما هم مسیر می‌شود و تا پایان مسیر شما را همراهی می کند. این رود به رود سیمره می ‌ریزد. رود سیمره خط مرزی بین استان لرستان و ایلام است و یکی از شاخه های اصلی رودخانه‌ی کرخه به حساب می‌آید. سیمره از ارتفاعات زیبای زاگرس سر چشمه می گیرد و سخاوتمندانه خود را تا این نقطه از استان ایلام می‌رساند.

شیرز دره ای است به درازای 5 کیلومتر که دیوار‌های صخره ای آن را احاطه کرده اند.

در مسیری که پیاده از داخل تنگه‌ی شیرز طی می کنید آبشارهای زیادی را می بینید که از دل تنگه بیرون آمده اند. اینجا فقط آبشار ها نیستند که به دست طبیعت به وجود آمده اند، چشمه های کوچک و پر آب هدیه هایی هستند که طبیعت ایلام به تنگه ی شیرز ارزانی داشته است.

عکاسی در تنگه شیرز

 

تنگه شیرز - مجله گردشگری میهمان شو

 

آبشار شیرز و آبشار پرندگان می توانند توجه هر گردشگری را به خود جلب کنند.

در قسمتی از صخره های احاطه کننده ی دره ی شیرز سوراخ هایی در دل کوه به وجود آمده اند که محل زندگی پرندگان این منطقه هست. به همین دلیل است که به آبشاری که بر روی این قسمت از صخره ها به وجود آمده اند؛ آبشار پرندگان می گویند.

در مسیر ممکن است بتوانید علاوه بر پرندگان، بزهای کوهی را هم ببینید. دره ی شیرز محل زندگی مناسبی برای بزهای کوهی منطقه به حساب می آید.

 

تنگه ی شیرز - مجله گردشگری میهمان شو

 

بعد از عبور از قسمت تنگه به منطقه ای می رسید که به آن غار "پل خدا" می گویند. این غار به اندازه ی 150 متر طول دارد و کف آن از آب پوشیده شده است.

اگر به داخل این غار می روید نکات ایمنی را رعایت کنید و به علت تاریکی فضای داخل غار حتماً هد لامپ به همراه داشته باشید.

ارتفاع آب داخل این غار در بعضی نقاط آن تا سر زانوی یک انسان با قد متوسط می رسد پس بهتر است که مواظب کودکان باشید.

یکی دیگر از جاذبه های دیدنی و طبیعی تنگه ی شیرز مناره ی سنگی است. در میانه ی تنگه، ستون سنگی وجود دارد که 10 متر قطر و 80 متر ارتفاع دارد. این مناره ی سنگی بر اثر شرایط آب و هوایی، فرسایش و زلزله به این شکل در آمده است.

 

تنگه شیرز - مجله گردشگری میهمان شو

 

شیرز از دو واژه ی "شی" و "رز" تشکیل شده است. در باور بومیان شیرز محلی است که شیر ها در آن زاد و ولد می کردند و به همین دلیل این نام را بر روی این منطقه گذاشته اند.

 

تنگه ی شیرز، گرند کانیون ایران

شاید اسم گرند کانیون در ایالت آریزونای آمریکا را شنیده باشید. تنگه ی شیرز از لحاظ ساختار زمین شناسی بسیار به گرندکانیون آمریکا شبیه است. به همین خاطر به این منطقه، گرند کانیون ایران هم می گویند.

 

تنگه ی شیرز گرند کانیون ایران - مجله گردشگری میهمان شو

چه وسایلی در سفر به تنگه ی شیرز به همراه داشته باشیم؟

از آنجایی که مسیر گذر از کنار رود عبور می کند و داخل غار پل خدا هم آب تا زانوی شما می رسد بهتر است لباس اضافه به همراه داشته باشید تا سرما نخورید.

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا