روشن کردن آتش با قوطی نوشابه

راه های مختلفی برای درست کردن آتش در طبیعت وجود دارد. یکی از این راه ها استفاده از قوطی های نوشابه ی استفاده شده است.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

قبل از رفتن به تور های چند روزه یا سفر های شخصی، یکی از وسایلی که برای کمپ حتما به آن احتیاج خواهید داشت آتش است. بعضی افراد ترجیح می دهند در هنگام سفر خودشان را درگیر جمع کردن هیزم و انجام دادن کارهای سخت نکنند. میهمان شو یک راه میانبر برای ساختن آتشی کوچک برای گرم کردن غذاهای شما آورده است. این راه بسیار ساده است فقط لازم است در اطراف خودتان یک قوطی کنسرو استفاده شده داشته باشید. این راه هم بسیار ارزان است و هم اینکه مطمئنا یک قوطی کنسروی در بین وسایل هر گردشگری پیدا می شود. با ما همراه باشید تا مرحله به مرحله نحوه ی روشن کردن آتش با کمک یک قوطی کنسروی را یاد بگیریم.

 

قوطی نوشابه یک اجاق گاز کوچک در طبیعت:

راه های زیادی برای ساخت یک اجاق گاز کوچک در طبیعت وجود دارد اما راحت ترین راه و کاربردی ترین راه استفاده از قوطی نوشابه به جای اجاق گاز است. قوطی نوشابه بسیار سبک است و کوله ی شما را سنگین نمی کند، هم چنین ساختار این بطری به شکلی است که به راحتی آب داخل آن به جوش می آید. پس اگر می خواهید برای چای آب جوش بیاورید می توانید از این تکنیک استفاده کنید. البته مطمئنا با این آتش کوچک و قدرت کم نباید توقع پخت غذایی که احتیاج به پخته شدن دارند را داشته باشید.

چگونه در کمپ آتش روشن کنیم ؟

روشن کردن آتش بدون داشتن کبریت یا فندک

از این نوع آتش می توانید برای درست کردن پاستا، نودل، لوبیا و جوش آوردن آب استفاده کنید.

 

استفاده از الکل برای روشن کردن آتش:

برای روشن کردن این آتش شما به سوخت احتیاج دارید. می توانید از داروخانه های محلی مقداری الکل صنعتی تهیه کنید و در کوله ی خود جای دهید. اینکه چه قدر الکل صنعتی یا پزشکی با خودتان بردارید به مواردی مثل مهارت شما در روشن کردن این مدل آتش، آب و هوا، باد و شرایط رطوبتی منطقه ای که قصد سفر و کمپ زدن در آن را دارید بستگی دارد.

برای اولین تجربه ی خود مقدار کافی الکل بردارید، با بیشتر شدن تجربه ی تان بعد از مدتی می توانید مقدار الکلی که برای روشن کردن آتش به آن نیاز دارید را قبل از رفتن به کمپ یا سفر خود تخمین بزنید.

 

آتش روشن کردن با قوطی نوشابه- مجله گردشگری میهمان شو

تجهیزات لازم برای روشن کردن آتش

برای ساختن یک آتش قوطی نوشابه ای به موارد زیر نیاز دارید:

یک قوطی نوشایه خالی

چاقوی جیبی

قیچی

یک ظرف در دار

 

چگونه با قوطی نوشابه یک اجاق کوچک بسازیم؟

ساختن این نوع آتش و اجاق کوچک بسیار ساده است.

 

 

یک قوطی نوشابه خالی پیدا کنید و با کمک چاقوی جیبی خود قسمت سر بطری را ببرید. بسته به اینکه قوطی شما از چه جنس و نوعی هست باید دقت کنید تا سر قوطی را تا جایی که قوطی دیگر خاصیت تا شدگی اش را در آن نقطه از دست می دهد ببرید. این قسمت فوت کوزه گزری ماجرا است پس برای پیدا کردن آن نقطه از قوطی که انحنا در آن نقطه تمام می شود و دیگر خاصیت تا شوندگی در آن نقطه به پایین وجود ندارد زمان بگذارید.

حالا همان تکه از قوطی را به کمک قیچی به دو قسمت برش دهید.

 

 

حالا با کمک چاقو سایزی از قوطی که می خواهید به عنوان اجاق کوچک شما عمل کند را برش دهید. این سایز دست خود شما است اما بهینه ترین اندازه برای ارتفاع یک اجاق گاز قوطی ای 4 سانتی متر است.

برای درست کردن اکثر غذاها همین حد ارتفاع جواب کار شما را می دهد. اگر ارتفاع این اجاق بیشتر باشد ظرفی که قرار است روی آن قرار بگیرد لق خواهد زد و یک جا ثابت نمی ماند.

خب حالا آن قسمت بالایی از قوطی که ایتدا از قوطی جدا کردید را در نظر بگیرید. به همان مقدار ارتفاع قسمت پایینی از آن تکه جدا کنید.

حواستان باشد مقدار انحنای بالایی قوطی را در هنگام اندازه گیری در نظر نگیرید.

 

 

حالا قسمت زیباسازی کار است. البته علت انجام این کار صرفا زیبایی هم نیست اما شما یک اجاق گاز خوشکل تر خواهید داشت.

در این قسمت لازم است که در قسمت بالایی از قوطی که در مرحله قبل به اندازه ی قسمت پایینی برش داده اید، شیار و دندانه ایجاد کنید. اینکار اصلا سخت نیست فقط کافی است مطابق تصویر، به کمک لبه ی چاقو و انگشتان دست خود این دندانه ها را ایجاد کنید.

 

 

علت درست کردن این دندانه ها این است که وقتی اجاق خود را از الکل پر کردید بخار حاصل از آتش در این شیارها گیر بیفتند و فضای گرمتری در اجاق گاز به وجود بیاید.

 

 

در مرحله ی بعد یک سوراخ خیلی کوچک در قسمت بالایی قوطی ایجاد کنید. برای اینکه بدانید اندازه ی این سوراخ باید چقدر باشد از تکنیک زیر استفاده کنید:

انگشت خود را پشت قوطی بگذارید و با سر چاقو یا یکی از لبه های قیچی خود سعی کنید سوراخ کوچکی در قوطی ایجاد کنید. هر کجا که انگشت شما به وجود آمدن سوراخ را حس کرد یعنی این سوراخ مناسب است و دیگر نباید از این بزرگتر باشد.

 

 

مرحله ی پایانی این است که قسمت بالایی قوطی را در داخل قسمت پایینی قوطی قرار دهید.

 

استفاده از الکل برای ساخت آتش روی اجاق گاز

مقدار خیلی کمی از الکل را داخل قوطی بریزید و با کبریت اجاق خود را روشن کنید.

 

درست کردن آتش با قوطی نوشابه-مجله گردشگری میهمان شو

 

هرگاه قصد داشتید که اجاق گاز کوچک خود را خاموش کنید فقط کافی است از یک ظرف بزرگتر به عنوان سرپوش استفاده کنید. این سرپوش را بر روی اجاق گاز خود بگذارید، نرسیدن اکسیژن به اجاق شما خیلی سریع شعله های آتش را خاموش می کند.

اگر این ظرف سرپوش شما در داشته باشد می تواند بسته بندی مناسبی برای اجاق گاز کوچک شما باشد.

 

روشن کردن آتش با قوطی نوشابه- مجله گردشگری میهمان شو

 

بعد از خنک شدن اجاق تان مقدار الکلی که در ته ظرف باقی مانده است را خالی کنید.

 

روشن کردن آتش با قوطی نوشابه - مجله گردشگری میهمان شو

 

قوطی نوشابه که حالا تبدیل به اجاق گاز کوچکی شده است را داخل این ظرف قرار دهید و به سادگی آن را داخل کوله پشتی خود بگذارید.

 

درست کردن آتش با قوطی نوشابه-مجله گردشگری میهمان شو

 

اگر تجربه ای از روشن کردن آتش در طبیعت با روش های دیگری دارید آن را با ما به اشتراک بگذارید

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا