شهر شوشترو تور خوزستان

با شنیدن اسم شوشتر اولین چیزی که در ذهن ما تداعی می شود سازه های آبی آن است. سازه های آبی شوشتر که بزرگ ترین موزه ی آبی دنیا است یکی از افتخارات سیستم آبیاری و سد سازی در دنیا است.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

با شنیدن اسم شوشتر اولین چیزی که در ذهن ما تداعی می شود سازه های آبی آن است. سازه های آبی شوشتر که بزرگ ترین موزه ی آبی دنیا است یکی از افتخارات سیستم آبیاری و سد سازی در دنیا است. با میهمان شو همراه باشید تا گشتی در این شهر و سازه های آبی در آن بزنیم.

شهر باستانی شوشتر در شمال استان خوزستان قرار گرفته است. استان خوزستان با مرکزیت شهر اهواز در جنوب غربی ایران در روز ها و مناسبت های مختلف سال همیشه میزبانان گردشگران و علاقه مندان به سفر بوده است.

شهر زیبای شوشتر از تهران 831 و از اهواز 92 کیلومتر فاصله دارد. شوشتر در دامنه ی کوه های زاگرس و در جلگه ی خوزستان واقع شده است.

 

سازه های آبی شوشتر- مجله گردشگری میهمان شو

 

هر آنچه که باید از شوشتر بدانید

شوشتر از سمت غرب توسط رود دز و از شرق توسط دامنه ی کوه های زاگرس احاطه شده است.

از آثار باستانی که در این شهر پیدا شده است مشخص شده که قدمت تمدن بشری در این نقطه از ایران به چیزی حدود 10 هزار سال قبل بر می گردد.

عده ای معتقدند که اسم شوشتر از اسم شهر شوش آمده است. از آنجاییکه در طی تاریخ شوش رو به سمت ویرانی رفته بود حاکمان دوران تصمیم گرفتند تا شهری در منطقه ای خوش آب و هواتر که حاصل خیز تر هم باشد بسازند. اسم این شهر جدید را شوشتر گذاشتند که به معنی جایی بهتر از شوش می باشد.

قبل از دوران پهلوی این شهر یکی از مناطق مهم در زمینه ی تجارت بندری ایران بود اما با روی کار آمدن حکومت پهلوی و احداث راه آهن در این منطقه کشتیرانی از شوشتر به سمت اهواز رفت و شوشتر موقعیت بندری خود را از دست داد. به این ترتیب بود که کشتیرانی بعد از مدت ها در کارون شمالی و اهواز پر رونق شد.

در برخی از کتاب های تاریخی گفته شده که شوشتر اولین شهری بوده اسشت که بعد از توفان نوح ساخته شده است.

بعضی از مورخان از روی کتاب های تاریخی و شواهدی که وجود دارد معتقدند در قدیم شوشتر شش دروازه داشته و به همین خاطر به اسم شش در شناخته می شده. اسم این دروازه ها به نام های دروازه ماه پاریان، دروازه دزفول، دروازه آدینه، دروازه لشکر،  دروازه مقام علی و  دروازه گرگر بوده است.

مردم شهر شوشتر با گویش شوشتری و با زبان های لری، بختیاری و عربی صحبت می کنند .

شوشتر شهری با آب و هوای گرمسیری است که دما در آن به زیر صفر نمی رسد.

 

سازه های آی شوشتر-مجله گردشگری میهمان شو

 

سازه های آبی شهر شوشتر

داستان ساخت این سازه های آبی به زمان حکومت هخامنشیان بر می گردد. اما گفته می شود که بهره برداری از آن ها به زمان ساسانیان مربوط است.

 

سازه های آبی شوشتر-مجله گردشگری میهمان شو

 

رودخانه ی گرگر

از داخل شهر شوشتر 2 رود بسیار مهم می گذرند. یکی رود کارون و دیگری رود دز. در زمان ساسانیان برای اینکه کشاورزی در قسمت شرق و جنوب شوشتر هم به اندازه ی بخش های دیگر پر رونق شود تصمیم گرفته شد تا رودی به اسم گرگر ساخته شود. بعد تر ها بر روی رود گرگر پلی ساخته شد به اسم پل بندر گرگر که وجود آن به ارتباط بین اهواز و مسجد سلیمان با شوشتر بسیار کمک کرد.

 

سازه های آبی شوشتر-مجله گردشگری میهمان شو

 

بند میزان

 در مورد اینکه چطور رود گرگر ساخته شد باید به شما بگوییم که بند آبی در شوشتر وجود دارد که نام آن بند میزان است. این بند میزان که در دوران ساسانیان بر روی رود کارون کشیده شد، رود کارون را به 2 رود کوچک به نام های گرگر و شطیط تقسیم کرد.

 

سازه های آبی شوشتر-مجله گردشگری میهمان شو

 

بند ماهی بازان

در مسیر رودخانه ی گرگر و بر روی آن بندی به نام بند ماهی بازان ساخته شده است.

 

سازه های آبی شوشتر-مجله گردشگری میهمان شو

 

برج کلاه فرنگی

در شمال شهر شوشتر و در کنار رود کارون برجی وجود دارد که آن را برج کلاه فرنگی نامیده اند. این برج که در انتهای بلوار شهید شرافت قرار گرفته به بند میزان که در بالا توضیح دادیم مشرف است. برج کلاه فرنگی ارتفاعی حدود 7 متر دارد و آنچه که در کتاب های تاریخی آمده نشان می دهد که از این برج برای نظارت قیصران روم یا شاپور ساسانی بر فعالیت کارگرانی که در حال ساخت بند میزان بوده اند استفاده می شده است. نمای بیرونی این برج از جنس سنگ های تراش خورده ای است که در حال خاضر در حال ویرانی است.

 

برج کلاه فرنگی-مجله گردشگری میهمان شو

 

قلعه ی سلاسل

در همان قسمت شمالی شوشتر قلعه ای به نام قلعه ی سلاسل وجود دارد. ساخت این قلعه به زمان قبل از اسلام بر می گردد و بارها و بارها در طی تاریخ نابود شده ولی دوباره مرمت و ساخته شده است. آخرین باری که این قلعه دست خوش ویرانی شد مربوط به زلزله ی سال 1347 در ایران است.

ساختار این قلعه نشان می دهد که در زمان های جنگ پناهگاهی امن برای مردم بوده است. وضعیت قرار گیری جغرافیایی این قلعه نشان می دهد که از شمال و غرب توسط رود شطیط ( در بالا توضیح داده شد که رود شطیط بخشی از رود کارون است که توسط ساخت بند میزان بر روی رود کارون در زمان ساسانیان به وجود آمده است. ) احاطه شده است. در سایر قسمت های اطراف قلعه سلاسل هم نشانه هایی از وجود خندق وجود دارد که برای محافظت در زمان های جنگ از آن ها استفاده می شده.

آنچه که در تاریخ آمده نشان می دهد در زمان حمله ی اعراب به ایران این قلعه محل امنی برای پناه گرفتن هرمزان بوده است.

 

قلعه سلاسل-مجله گردشگری میهمان شو

 

نهر داریون

نهر داریون که سر دهانه ی آن از زیر قلعه ی سلاسل قرار گرفته است یک بخش دیگر از سیستم سازه های آبی شوشتر است. نهر داریون که به آن نهر داریوش یا دارا هم گفته می شود در قرن 5 قبل از میلاد مسیح و در زمان داریوش هخامنشی ساخته شده است. نهر داریون از رود شطیط منشعب شده است و دوباره بعد از طی مسافتی به شطیط می پیوندد.

 

سازه های آبی شوشتر-مجله گردشگری میهمان شو

 

بند شرابدار

بر روی نهر داریون بندی کشیده شده است که به آن بند شرابدار می گویند.

 

سازه های آبی شوشتر-مجله گردشگری میهمان شو

 

بند برج عیار

بند برج عیار یا بند صابی کشی بر روی رودخانه گرگر کشیده شده است. این بند از 3 قسمت تشکیل شده است. 2 قسمت اول این بند به موازات رودخانه ی گرگر هستند و قسمت سوم از شرق نشأت گرفته و به قسمت اول و دوم می ریزد.

برج عیار در گذشته به ظرفی گفته می شده که داخل آن از طلا و جواهرات نگه داری می شده است.

 

سازه های آبی شوشتر-مجله گردشگری میهمان شو

 

پل بند شادروان

این پل بند در 300 متری جنوب بند میزان قرار دارد که در طول تاریخ بارها ویران شده است. این پل در دوران صفویه و در زمان حکومت فتحعلی خان مرمت و باز سازی شد.

 پل بند شادروان بندی است که روی شاخه ی اصلی رود کارون کشیده شده است. امروزه بقایای بند شادروان در نزدیکی پل آزادگان به چشم می خورد.

 

سازه های آبی شوشتر-مجله گردشگری میهمان شو

 

بند خاک

بند خاک در زمان ساسانیان ساخته شده است. این بند آب را از نهر داریون به نهر رقط منتقل می کند.

این بند برای کنترل سیل های احتمالی که ممکن بود بر اثر طغیان نهر داریون بوجود بیاید ساخته شد.

پل بند لشکر

به قسمتی از سازه های آبی شوشتر که نهر رقط از زیر آن عبور می کند پل بند لشکر می گویند. این پل بند در زمان هایی که هنوز دیواره های شش گانه ی شوشتر برپا بوده است از کنار دروازه ی لشکر شهر عبور می کرده.

نهر رقط در نهایت به رودخانه ی گرگر می رسد.

پل شاه علی

این پل که در زمان صفویان ساخته شده است نیز جزو سیستم سازه های آبی شوشتر به حساب می آید و در مجاورت بلوار آیت الله جزایری کنونی قرار گرفته است.

 

کل سازه های آبی شوشتر به نام نظام آبی تاریخی شوشتر در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند.

بزرگ ترین موزه ی آبی دنیا از سوی یونسکو لقب " شاهکار نبوغ و خلاقیت " را از آن خود کرده است.

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا