سفر به چابهار با تورهای چابهار

اگر فکر می کنید که همه ی مناطق جنوبی کشور دارای آب و هوایی گرم و خشک هستند باید به شما بگوییم که کاملا اشتباه فکر می کنید. چابهار معتدل ترین هوای جنوبی را در بین دیگر شهرهای حاشیه ی خلیج فارس دارد.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

اگر فکر می کنید که همه ی مناطق جنوبی کشور دارای آب و هوایی گرم و خشک هستند باید به شما بگوییم که کاملا اشتباه فکر می کنید. چابهار معتدل ترین هوای جنوبی را در بین دیگر شهرهای حاشیه ی خلیج فارس دارد.به همین علت است که تورهای چابهار یکی از پرطرفدارترین تورهای طبیعت گردی در فصل‌های خنک سال است.

چابهار تنها بندر اقیانوسی ایران است که در استان سیستان و بلوچستان و کرانه ی دریای عمان و اقیانوس هند قرار گرفته است.

سفر به سیستان و بلوچستان و تجربه‌ی تور چابهار می تواند تجربه ای باور نکردنی برای طبیعت گردان باشد. تصوری که معمولا افراد از این استان دارند با واقعیت خیلی فاصله دارد. طبیعت خاص سیستان و بلوچستان فقط منحصر به خودش است. باید به سیستان و بلوچستان سفر کرد تا تک تک جاذبه های طبیعی آن را از نزدیک لمس کرد.

روستای درک که ترکیبی از کویر و اقیانوس است یکی از زیباترین تجربه هایی است که هر گردشگری می تواند در سفرهای خود داشته باشد.

در این مقاله با میهمان شو همراه باشید تا سری به بندر چابهار بزنیم و از زیبایی های آن لذت ببریم.

 

چگونه به چابهار برویم؟

تهران یکی از دورترین شهر ها به بندر چابهار است. تهران تا چابهار حدودا 2200 کیلومتر فاصله دارد که این خود باعث می شود کمتر گردشگر یا حتی تور های مسافرتی این مسیر را به صورت یک سره و با اتوبوس طی کنند. بهترین پیشنهاد استفاده از قطار و تورهایی به چابهار است که این مسیر را با قطار طی می‌کنند.

جاذبه های طبیعی چابهار-مجله گردشگری میهمان شو

چابهار یکی از پر رونق ترین مناطق آزاد

چابهار از شمال به شهرستان ایرانشهر، از جنوب به دریای عمان، از شرق به کشور پاکستان و از غرب به کرمان و هرمزگان می رسد. .

ساحل چابهار یکی از زیباترین ساحل های جنوبی به حساب می آید. در حاشیه ی ساحلی چابهار به دلیل فرسایش سنگ های رسوبی و پیش روی آب دریا می توانید صخره های بزرگی را ببینید که حسابی شما را به خودشان جذب می‌کنند.

در چابهار چندین اسکله ی ماهیگیری وجود دارد. اسکله ی تپس، رمین و بریس سه اسکله ی مهم بندر چابهار هستند. وقتی به این اسکله ها می روید می توانید ماهی گیرانی که به قصد صید به دریا رفته اند را ببینید که با تورهای ماهیگیری به اسکله بر می گردند.

در کنار این اسکله ها بازار ماهی فروشان هم وجود دارد که ماهی های صید شده در آن به فروش می رسند.  

 

جاذبه های گردشگری- مجله گردشگری میهمان شو

 

بندر چابهار تنها راه دسترسی کشورهای قسمت خشک آسیا با یکدیگر است. بندر چابهار با کشورهای افغانستان، ترکمنستان، تاجیکستان و قزاقستان به عنوان مرز دسترسی در ارتباط است.

در چابهار آن چیزی که  توجه تورهای طبیعت گردی را به خود جلب می کند وجود کوه های فراوان است. قدمت این کوه ها گاهی به 5 میلیون سال می رسد. به همین علت است که از نظر دوران زمین شناسی، چابهار یکی از قدیمی ترین نقاط کشور به حساب می آید.

این کوه ها مکان مناسبی برای رصد صور فلکی هستند و گروه های نجوم و ستاره شناسی مقصد سفر خود را به سمت قله های چابهار قرار می دهند.

 

کوه های مینیاتوری یا مریخی چابهار

اگر از سمت شهرستان چابهار به سمت بندر گواتر حرکت کنید جایی در حدود 40 تا 50 کیلومتری چابهار جایی به اسم منطقه ی " کچو" در سمت چپ جاده کوه های سفید رنگی توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. این کوه ها تا نزدیکی خلیج گواتر ادامه پیدا می کنند.

مدل این کوه ها شما را به یاد عکس هایی که در مستند های نجوم شبکه ی 4 تلویزیون دیده اید می اندازد. سطح این کوه ها پر از خلل و فرج است. این خلل و فرج ها به علت فرسایش های آبی و بادی و جنس رسوبات این کوه ها به وجود آمده اند.

 

جاذبه های چابهار-مجله گردشگری میهمان شو

 

این رشته کوه های مریخی امتدادی از رشته کوه های زاگرس هستند که تا پاکستان هم ادامه پیدا می‌کنند.

در حفاری هایی که در چابهار انجام شده بقایایی از انواع صدف، خرچنگ، ماهی ها و سخت پوستان پیدا شده است.

اگر دلتان می خواهد گشتی در این کوه‌ها بزنید حتما این کار را به کمک یک راهنمای محلی انجام بدهید و به خاطر اینکه هیچ آب و گیاهی داخل این کوه ها وجود ندارد حتما بطری آب و خوراکی به همراه داشته باشید.

 

جاذبه های طبیعی چابهار-مجله گردشگری میهمان شو

 

یکی از بی نظیر ترین منظره هایی که می توانید در چابهار ببینید  ارتفاعات کوه های مینیاتوری است. این کوه ها منظره ای بسیار دوست داشتنی به دریا دارند که می توانید حسابی از این مناطق عکس برداری کنید.

 

تالاب صورتی چابهار

در همان مسیر چابهار به خلیج گواتر در 15 کیلومتری شرق چابهار و در نزدیکی روستای رمین تالابی صورتی رنگ در انتظار تورهای طبیعت گردی است. بسته به اینکه در چه فصلی به چابهار می روید رنگ متفاوتی از تالاب خواهید دید.

 

جاذبه های چابهار-مجله گردشگری میهمان شو

 

وجود رنگ های مختلف در تالاب به علت وجود پلانکتون ها در این تالاب است. اگر بین خرداد تا شهریور به این مرداب بروید بیشترین غلظت از رنگ صورتی را خواهید دید. در ماه های بهمن، اسفند، فروردین و مهر هم جذر و مدهای قرمز رنگ در انتظار شما خواهند بود.

 

جاذبه های گردشگری چابهار-مجله گردشگری میهمان شو

 

 

در کنار این تالاب رنگین منطقه ای است که محل زندگی پرندگان مهاجر می باشد. منطقه ی دشتار یا عروس با درختان سرسبز محل پناه آوردن پرندگان مهاجر به حساب می آید. به علت شرایط آب و هوایی که در چابهار به بوجود آمده است فلامینگو، طاووسک، تیهو و خوتکا این نقطه را به عنوان محل زندگی خود انتخاب کرده اند.

 

جاذبه های طبیعی چابهار-مجله گردشگری میهمان شو

 

 این تالاب آب بندی بین دو کوه همجوار خود است. تالاب لیپار 14 کیلومتر طول دارد و در آن انواع درختچه ها و پنبه های وحشی روییده اند.

 

رودخانه ی باهوکلات چابهار

در  مسیر چابهار به خلیج گواتر، این بار در 90 کیلومتری شرق چابهار به رودخانه ای می رسید که محل زندگی تمساح پوزه کوتاه است. تمساح پوزه کوتاه یا گاندو باقی مانده ای از نسل دایناسورهاست و تنها تمساح ایرانی به حساب می آید. این تمساح ها نه تنها به عنوان جاذبه های طبیعی بسیار مهم هستند بلکه به عنوان ارزش ملی نیز بسیار اهمیت دارند.

 

تمساح پوزه کوتاه-مجله گردشگری میهمان شو

 

این تمساح های پوزه کوتاه به اندازه ی 4 متر طول دارند و بیشتر اندازه ی بدن آن ها را دم این حیوانات تشکیل داده است.

 

جاذبه های چابهار-مجله گردشگری میهمان شو

 

مسجد جامع دزک چابهار

این مسجد بیشتر از اینکه به چابهار نزدیک باشد به مرز شرقی ایران با پاکستان نزدیک است. قبل از رسیدن به چابهار و بعد از ایرانشهر اگر به سمت سروان حرکت کنید به روستای دزک خواهید رسید. روستای دزک دقیقا در 3 کیلومتری سروان قرار دارد.

 

مسجد دزک در چابهار-مجله گردشگری میهمان شو

 

مسجد دزک که متعلق به دوره  صفویه است معماری خاص همان زمان را دارد که برای طبیعت گردان علاقه مند به تاریخ و تمدن می تواند جاذبه ای دوست داشتنی باشد.

 

گورستان جن

در روستای تیس گورستانی وجود دارد که محلیان به آن گورستان جن می گویند. گورستان جن در دامنه ی کوه پیل بند و در جنوب دره ی تیس قرار گرفته است.

 

گورستان جن - مجله گردشگری میهمان شو

قبرهای این گورستان در یک سرازیری و بر روی سطوح صخره ای حفاری شده اند.

 

جاذبه های چابهار-مجله گردشگری میهمان شو

شاید مدل عجیب این قبر ها و وجود چند قبر ایستاده باعث شده تا در میان محلیان به این اسم شناخته شده باشد.

 

روستای تیس در نزدیکی چابهار

در روستای تیس علاوه بر وجود گورستان جن، قلعه ی تیس و قلعه ی پیروز گت هم به عنوان قلعه های قدیمی این روستا شناخته شده اند. قلعه ی تیس به قلعه ی پرتغالی ها معروف است و قلعه ی پیروز گت متعلق به دوره ی اشکانیان و ساسانیان می باشد.

 

چابهار-مجله گردشگری میهمان شو

 

 

درخت انجیر معابد چابهار

این نوع درختان در قشم و چابهار زیاد به چشم گردشگران می خورند. در زبان محلی به این درختان کرگ می گویند. درخت انجیر معابد شیره ای سفید رنگ دارد و نوع خود این درختان از جنس کائوچو است.

 

جاذبه های چابهار-مجله گردشگری میهمان شو

 

میوه ی درخت انجیر معابد نارنجی و قابل خوردن است. جالب است بدانید که این درختان معمولا در اطراف زیارتگاه ها روییده می شوند.

 

جاذبه های بندر چابهار-مجله گردشگری میهمان شو

 

 

چه فصلی به چابهار سفر کنیم ؟

چا بهار یا چهار بهار به علت داشتن آب و هوایی معتدل یکی از خوش آب و هواترین نقاط کشور عزیزمان است. تابستان های خنک و زمستان های بهاری هر گردشگری را بی اختیار به سمت این نقطه از ایران می کشاند.

در تابستان ها اگرچه هوا کمی گرم است اما باد ساحلی خنکی که از سمت ساحل و دریا می وزد باعث می شود متوسط دما از 25 درجه سانتی گراد بالاتر نرود.

در زمستان ها هم به علت وزش بادهای قطب جنوب که از اقیانوس هند به چابهار می رسند هوا بسیار بهاری و معتدل است.

 

در چابهار کجا اقامت کنیم؟

بر خلاف جزیره ی کیش که همه ی هتل ها گران قیمت و لوکس هستند، اینجا در چابهار هم می توانید هتل های لوکس پیدا کنید و هم می توانید از هتل هایی با قیمت مقرون به صرفه استفاده کنید. قبل از سفر حتما از طریق اجاره‌ی ملک از محل اقامت خود مطمئن شوید.

 

چابهار-مجله گردشگری میهمان شو

مردم چابهار گاهی هم خانه های خود را برای اجاره به گردشگران کرایه می دهند که میتوانید تجربه ای شیرین از اقامت در خانه ی هموطنان جنوبی مان هم برای خودتان رقم بزنید.

 

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا