راهنمای کامل انتخاب مناسب ترین کیسه ی خواب

اگر کیسه ی خواب قدیمی تان کهنه شده است و قصد دارید یک کیسه خواب جدید بخرید یا برای اولین بار است که می خواهید برای رفتن به کمپ یک کیسه خواب مناسب بخرید بهتر است قبل از هرچیز اطلاعات کلی راجع به اینکه چگونه یک کیسه خواب مناسب انتخاب کنید بخوانید.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

 

اگر کیسه ی خواب قدیمی تان کهنه شده است و قصد دارید یک کیسه خواب جدید بخرید یا برای اولین بار است که می خواهید برای رفتن به کمپ یک کیسه خواب مناسب بخرید بهتر است قبل از هرچیز اطلاعات کلی راجع به اینکه چگونه یک کیسه خواب مناسب انتخاب کنید بخوانید.

به عنوان یک گردشگر چه با تورهای یک روزه یا چندروزه سفر کنید چه به تنهایی و با دوستانتان سفر کنید داشتن یک کیسه خواب مناسب برای شب های سرد زمستان یا شب های گرم تابستان بسیار واجب است.

در این مقاله با میهمان شو همراه باشید تا در کنار یکدیگر نحوه ی انتخاب یک کیسه خواب مناسب را یاد بگیریم:

اکثر کیسه خواب هایی که برای سفر های کوتاه مدت طراحی شده اند مومیایی شکل هستند. این مدل ها معمولا سبک بوده و به آسانی در کوله پشتی شما جا می گیرند.

در هنگام انتخاب کیسه مناسب مناسب 4 نکته ی مهم زیر را در نظر بگیرید:

بازه ی دمایی: کیسه خوابی را انتخاب کنید که برای دماهای معمولی طراحی شده اند. شما همیشه می توانید یک لایه ی گرمایشی به کیسه ی خوابتان اضافه کنید و یا اگر خیلی گرمتان بود زیپ کیسه خواب خود را کمی باز کنید.

مدل عایقی: مواد تشکیل دهنده ی یک کیسه خواب ممکن است پر، مواد مصنوعی یا ترکیبی از هر دو باشد. هر کدام از مدل های عایقی معایب و مزایای خودش را دارد.

وزن و ظرفیت: وقتی در حال بستن کوله ی سفر خود هستید مهم ترین چیزی که به آن توجه می کنید سبک بودن کوله است. در بعضی سفرها هم ممکن است ظرفیت کیسه ی خواب از وزن برایتان مهم تر باشد. تفاوت بین اینکه کدام یک از این 2 عامل برایتان مهم تر باشد به نوع سفر شما ربط دارد.

راهنمای بستن کوله سفر

امکانات و ویژگی ها: کیسه خواب های مختلف ویژگی های مختلفی دارند، نوع زیپ، مدل بسته شدن، مدل یقه ی کیسه خواب و نوع کلاه آن از ویژگی های مختلف کیسه خواب ها است.

بعد از اینکه معیارهای مهم برای انتخاب کیسه خواب مناسب را خواندیم وقت آن است که با جزییات بیشتر راجع به این معیارها صحبت کنیم:

راهنمای انتخاب کیسه خواب-مجله گردشگری میهمان شو

بازه ی مناسب دمایی یک کیسه خواب:

فرقی نمی کند در چه فصلی از سال به سفر می روید. در هر فصلی باید متابولیسم بدن خودتان را بشناسید و بدانید که لباسی که می پوشید و منطقه ای که در آن کمپ زده اید روی کیفیت خواب شما مسنقیما اثر می گذارد.

یک راهنمای عمومی برای انتخاب کیسه خواب مناسب در فصل های سال وجود دارد. این راهنما می گوید کیسه خواب ها از لحاظ دمایی به 3 دسته تقسیم می شوند . مناسب فصل تابستان، سه فصل و زمستانه.

کیسه خواب های تابستانه برای دمای بالاتر از 32 درجه سانتی گراد، کیسه خواب های سه فصله برای بازه زمانی 10 درجه سانتی گراد تا 32 درجه سانتی گراد و کیسه خواب های زمستانه برای دماهای زیر 10 درجه سانتی گراد مناسب هستند.

کیسه خواب سفری-مجله گردشگری میهمان شو

نوع پوشش عایقی یک کیسه خواب:

واقعیتی که باید در مورد نوع عایق کیسه خواب خود بدانید این است که نوع عایق تاثیری بر گرم شدن شما ندارد. نوع عایق کیسه خواب فقط مشخص می کند که به چه شکل گرما از بدن شما به خارج از کیسه خوابتان منتقل می شود.

2 مدل کلی برای عایق کردن کیسه خواب وجود دارد:

  • عایق پر: سبک، به سادگی فشرده می شود، در شرایط سرد و خشک نسبت به مدل های عایق دیگر بهتر عمل می کند.
  • عایق از مواد مصنوعی: سریع خشک می شود، حتی در زمان خیس بودن هم خاصیت عایق خود را حفظ می کند و حساسیت ایجاد نمی کند.

وزن و مدل کیسه خواب:

کیسه خواب ها با مدل ها و شکل های مختلفی در بازار به فروش می رسند. مدل های مومیایی، شبه مستطیل و مدل بادام زمینی. حواستان به این نکته باشد که گرم ماندن در کیسه خوابی که زیاد از حد جادار است خیلی سخت است اما می توانید به راحتی داخل یک کیسه خواب وسیع و جادار غلت بزنید.

کیسه خواب-مجله گردشگری میهمان شو

بیایید در کنار یدیگر به بررسی این قضیه بپردازیم که چه کیسه خوابی و با چه شکلی مناسب قرار گرفتن در کوله ی سفری ما است:

  • اگر به دنبال گرمای زیاد و وزن کم هستید: کیسه خواب مومیایی را انتخاب کنید. فقط حواستان باشد که در قسمت شانه باریک شده باشد. البته ممکن است در این مدل کیسه خواب ها به علت تنگ شدن در قسمت شانه خیلی احساس راحتی نداشته باشید.

انتخاب کیسه خواب مناسب سفر-مجله گردشگری میهمان شو

  • اگر به دنبال راحتی هستید و حاضرید کمی هم سنگینی را تحمل کنید: کیسه خواب های مومیایی شکلی که در قسمت شانه تنگ نباشند همان کیسه خواب های شبه مستطیلی هستند. اگر به سختی خوابتان می برد و راحت بودن در حین خواب برایتان خیلی مهم است سراغ کیسه خواب های مسنطیلی بروید.

انتخاب کوله مناسب برای سفر-مجله گردشگری میهمان شو

طول مناسب برای یک کیسه خواب:

اکثر کیسه خواب ها در ابعاد معمولی یا بلند ساخته می شوند، اما بعضی از کیسه خواب ها هم به اندازه ی کوچک یا خیلی بلند ساخته شده اند. طول مناسب را از روی قد خودتان در نظر بگیرید. اگر یک کیسه خواب خیلی بلند انتخاب کنید مطمئن باشید انگشتان پاهای شما خیلی زود احساس سرما خواهند کرد.

کیسه خواب مخصوص بانوان:

کیسه خواب های مخصوص خانم ها معمولا طول کم تری دارند، در ناحیه شانه باریک تر اما در ناحیه پایین تنه عریض تر هستند تا برای فیزیولوژی بدن خانم ها مناسب باشد.

امکانات اضافه کیسه خواب:

زیپ کیسه خواب:

بعضی از کیسه خواب ها این ویژگی را دارند که با زیپ  به یک کیسه خواب دیگر بسته شوند. توجه کنید که چسبیدن دو کیسه خواب به همدیگر ممکن است گرمای بیشتری به شما بدهد اما به هر حال فضای خالی بین دو کیسه خواب به وجود می آید که می تواند گرمای داخل کیسه خواب را به هدر بدهد.

اگر قصد دارید دو کیسه خواب را با هم یکی کنید به نکات زیر توجه کنید:

  • سایز زیپ های دو کیسه باید دقیقا با هم یکی باشد.
  • یک کیسه باید زیپ از سمت راست و دیگری زیپ از سمت چپ داشته باشد.
  • طول زیپ بر روی بدنه ی کیسه خواب باید یکسان باشد. بعضی کیسه خواب ها تا نصف زیپ دارند و بعضی ها اندازه سه چهارم طول کیسه خواب را زیپ کشی کرده اند.

انتخاب کیسه خواب مناسب-مجله گردشگری میهمان شو

قسمت کلاه کیسه خواب:

وقتی کیسه خواب شما از قسمت کلاه تنگ می شود باعث می شود که گرمای داخل کیسه خواب از آن خارج نشود. بعضی از کلاه ها حالتی از بالش هم برای گردشگران ایجاد می کنند.

انتخاب کیسه خواب مناسب-مجله گردشگری میهمان شو

یقه ی کیسه خواب:

کیسه خواب هایی که برای استفاده در هوای سرد ساخته می شوند این ویژگی را دارند. یقه ی کیسه خواب عایقی است که دور گردن شما را می گیرد و از وارد شدن هوای سرد به داخل کیسه خواب و خارج شدن هوای گرم از آن جلوگیری می کند.

انتخاب کیسه خواب سفر-مجله گردشگری میهمان شو

تعبیه آستین برای کیسه خواب:

بعضی از کیسه خواب ها برای اینکه خاصیت عایق بندی در قسمت بالای کیسه خواب را بهتر کنند از حالتی شبیه آستین استفاده می کنند.

 

از آنجاییکه در یک سفر چندروزه یا حتی تورهای یک روزه شما به شدت خسته خواهید شد و به یک خواب عمیق و راحت برای داشتن انرژی در روز بعد احتیاج دارید بهتر است که در انتخاب کیسه خواب نهایت دقت را داشته باشید تا تجربه ی خوبی از یک شب خوابیدن در طبیعت داشته باشید.

کیسه خواب مناسب-مجله گردشگری میهمان شو

 

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا