کویر حلوان و تور طبس

شهر طبس در استان خراسان جنوبی را باید شهر ناشناخته ها نامید. روستای ازمیغان با ترکیب نخل و شالیکاری هایش، کال جنی که یک دره ی وهم آلود است و کویر حلوان که لیست جاذبه های طبیعی و گردشگری طبس را کامل می کنند.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

طبس یکی از آن نقاطی است که همیشه تورهای طبیعت گردی برای اواخر تابستان و اوایل پاییز مسافران زیادی را با خود به این نقطه می‌برند. شهر طبس در استان خراسان جنوبی را باید شهر ناشناخته ها نامید. روستای ازمیغان با ترکیب نخل و شالیکاری هایش، کال جنی که یک دره ی وهم آلود است و کویر حلوان که لیست جاذبه های طبیعی و گردشگری طبس را کامل می کنند.

اگر به شهر طبس سفر کردید حتما به این سه جاذبه ی طبیعی آن سری بزنید و عکس های یادگیری را از حضور خود در این مناطق بگیرید.

اگر تا کنون به کویر حلوان سفر نکرده اید، با میهمان شو همراه باشید تا با یکدیگر گشتی در این منطقه بزنیم.

 

چه طور به کویر حلوان برویم؟

تورهای کویر حلوان تا طبس بهترین گزینه برای رفتن به این شنزار هستند، اما اگر قصد دارید با خودروی شخصی به کویر حلوان بروید  باید خودتان را به شهر طبس برسانید و از آنجا وارد جاده ی خور طبس بشوید.

از اینجای مسیر سه راه پیش رو دارید.

  • مسیر اول : در مسیر خور به طبس، بعد از پایان چاله کویر و دریاچه ی نمک خور شما در جنوب کویر حلوان قرار خواهید گرفت.
  • مسیر دوم: در همان مسیر خور به طبس، قبل از سه راهی جعفر آباد چند آلونک سنگی وجود دارد. رد مسیر این آلونک ها را بگیرید که شما را به یک جاده ی خاکی برساند. با ادامه دادن این مسیر خاکی به شنزار می رسید.
  • مسیر سوم: در مسیر خور به طبس، بعد از سه راهی جعفرآباد به سمت طبس یک جاده ی فرعی به سمت خود روستای حلوان وجود دارد. وارد این جاده شوید و بعد از آن وارد جاده ی فرعی به سمت روستای خیر آباد بشوید. این مسیر شما را به کویر حلوان می رساند.

جاذبه های کویر حلوان:

یکی از جاذبه های این نقطه از کویر مرکزی ایران بازدید از روستای حلوان است. روستای حلوان در حاشیه ی شرقی کویر حلوان قرار گرفته است. نخلستان ها و خرمای مرغوب و وجود تمدن کویری از جمله زیبایی هایی است که تورهای کویر گردی و گردشگران را به این نقطه می کشاند.

روستای حلوان در گذشته 13 برج نگهبانی داشته که امروزه فقط 5 عدد از این قلعه ها سالم باقی مانده است اما همین تعداد قلعه هم جزو باشکوه ترین قلعه های طبس هستند.

آنچه باید قبل از سفر به کویر بدانید

شنزار حلوان شکلی مثلثی دارد. حلوان از شمال همسایه ی کویر مرکزی ایران است، از جنوب به محور ارتباطی شهرستان خور به طبس راه دارد، از شرق با کوه ها و ارتفاعات عاشقان همسایگی دارد و در نهایت از غرب به دریاچه ی نمک خور و کویر مرکزی ایران راه دارد.

 

کویر حلوان-مجله گردشگری میهمان شو

 

یکی از ویژگی های خوب کویر حلوان بر خلاف کویر های دیگر ایران در این است که به علت وجود داشتن معادن فراوان، جاده های خاکی زیادی برای رسیدن به این منطقه وجود دارد که همین موضوع باعث می شود مسیر رسیدن به حلوان چندان هم صعب العبور نباشد.

کویر حلوان از آن دست کویرهایی است که هم پوشش حیوانی و هم پوشش گیاهی قوی دارد.

گیاهان نواحی استپی و ماسه ای مثل: بادام کوهی، قیچ و درمنه و در نواحی غربی کویر هم گیاهانی مثل اشنان، گز و شوربیابانی ، پوشش گیاهی غنی را به منطقه داده اند. هرچقدر که به سمت شرق کویر می رویم تعدد این پوشش های گیاهی کم و کم تر می شود.

پرنده هایی مثل شاهین، هوبره، کبک، چکاوک بیابانی، کاکلی، عقاب طلایی و کرکس در حلوان زندگی می کنند. انواع مار و عقرب، سمور سنگی، موش صحرایی، روباه و گربه ی شنی هم کویر حلوان را برای زندگی انتخاب کرده اند.

در کویر حلوان می توانید در اقامتگاه بوم گردی کویر حلوان اقامت کنید. این اقامت گاه در 50 کیلومتری جاده ی طبس به خور و داخل خود روستای حلوان قرار گرفته است.

 

کویر حلوان-مجله گردشگری میهمان شو

 

اگر تجربه ای از سفر به کویر حلوان و روستای حلوان دارید در قسمت دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید:

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا