12 قدم برای ساخت یک سرپناه در سفرهای کمپینگی

راه های زیادی برای ساخت پناهگاه در طبیعت وجود دارد. در این مقاله قصد داریم ساده ترین راه را به شما آموزش دهیم.این راه با وجود ساده بودنش در جاهاییکه درختان زیاد وجود دارد بسیار کارآمد است

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

اگر از آن دسته از گردشگران و طبیعت دوستانی هستید که اهل هیجان باشید مطمئنا بارها دلتان خواسته است که به صورت کمپینگی راهی طبیعت شوید. ممکن است دلتان بخواهد با ساده ترین امکانات برای خودتان سرپناهی از جنس چوب و برگ بسازید. درست مثل فیلم های خارجی که در تلویزیون می بینیم. گروهی از عاشقان گشت و گذار در طبیعت که تصمیم می گیرند راهی طبیعت بکر شوند.

راه های زیادی برای ساخت پناهگاه در طبیعت وجود دارد. در این مقاله قصد داریم ساده ترین راه را به شما آموزش دهیم.این راه با وجود ساده بودنش در جاهاییکه درختان زیاد وجود دارد بسیار کارآمد است. مخصوصا اگر پای درخت کاج در میان باشد که شرایط بسیار ایده آل می شود.

فقط توجه داشته باشید از این راه برای ساخت پناهگاه فقط در مکان های پر درخت می توانید استفاده کنید و انتظار ساخت چنین سرپناهی را در زمین های بوته ای یا بیابانی از خودتان نداشته باشید.

با میهمان شو همراه باشید تا قدم به قدم مراحل ساخت یک سرپناه را در کنار یکدیگر بیاموزیم:

قدم اول:

اولین قدم پیدا کردن محل مناسب برای ساخت پناهگاه چوبی تان است. یک زمین صاف با درختانی که تنه شان به شکل حرف انگلیسی V باشد و ارتفاعی که این حالت V از سطح زمین دارد بیش از 1 و نیم تا 2 و نیم متر نباشد.

توجه کنید که به خاطر محدودیت هایی که در طبیعت وجود دارد گاهی مجبورید با یک سری شرایط کنار بیایید مثلا اگر مکانی که در آن هستید پر از درختان کاج است . ساختار شاخه های این درختان به شکل V نیست شما باید کمی خلاقیت به خرج بدهید و با تکه چوب هایی که می توانید از اطراف پیدا کنید یک حالت پایه ای برای ساخت چهار چوب پناهگاهتان بسازید.

 

ساخت سرپناه در کمپینگ-مجله گردشگری میهمان شو

قدم دوم:

یک چوب بلند و راست پیدا کنید. هرچقدر که چوب انحنای کمتری داشته باشد بهتر است. بهتر است این تکه چوب مقداری از قد شما بلند تر باشد. هرچقدر قطر این تکه چوب بیشتر باشد کار شما در مراحل بعدی راحت تر خواهد بود چرا که این تکه چوب قرار است نقش ستون و تکیه گاه اصلی پناهگاه شما را بازی کند.

قدم سوم:

خب حالا تکه چوبی که در مرحله دوم پیدا کردید را مطابق با شکل بین فضای V  شکل یک درخت قرار دهید.

 

ساخت سرپناه در طبیعت-مجله گردشگری میهمان شو

قدم چهارم:

حالا در این مرحله باید به دنبال یک عالمه چوب بروید. چوب هایی که از ستون اصلی پناهگاه شما نازک تر باشند ولی نه آنقدر نازک که بشکنند. این چوب ها باید اندازه ای بزرگ باشند که بتوانند به ستون اصلی پناهگاه  با زاویه ی تقریبی 40 تا 45 درجه تکیه دهند و طرف دیگرشان روی زمین قرار بگیرد.

خب حالا وقت این است که پوشش پناهگاه خود را درست کنید. برای اینکار فقط کافی است چوب های نازکی که پیدا کرده اید را به ستون اصلی تکیه دهید. اگر بتوانید مقداری از آن سر چوب ها که قرار است روی زمین قرار بگیرند را داخل زمین فرو کنید پایداری بیشتری به پناهگاه خود می دهید.

 

ساخت پناهگاه در طبیعت-مجله گردشگری میهمان شو

قدم پنجم:

برای محکم تر شدن سرپناهتان باید یک سری چوب دیگر هم پیدا کنید. این چوب ها باید نسبت به چوب های قبلی نازک تر باشند . قرار است فاصله های خالی بین چوب های با ضخامت بیشتر را پر کنند.

 

ساخت پناهگاه در طبیعت-مجله گردشگری میهمان شو

قدم ششم:

در این مرحله شما باید یک اسکلت متناسب از سرپناه خود داشته باشید. اما این پناهگاه هنوز برای خوابیدن و استراحت کردن مناسب نیست و چیزی کم دارد.

شما به عایق یا پوسته ای احتیاج دارید که هوای داخل پناهگاه خود را گرم نگه دارید و اجازه ندهید دمای داخل پناهگاه از آن خارج شود . شما در این مرحله به برگ های پهن احتیاج دارید.

لطفا برگ های زنده ی درختان را از شاخه نکنید و برای محیط زیست احترام قائل باشید.

برگ های پهن چمن ها یا علف های خشک و یا حتی گل می توانند به خوبی نقش عایق پناهگاه شما را بازی کنند.

 

پناهگاه در سفرهای کمپینگی-مجله گردشگری میهان شو

قدم هفتم:

در این مرحله تمام اشیایی که به عنوان عایق پیدا کردید را به روی چوب های پناهگاه بریزید. سعی کنید هیچ نقطه خالی از برگ یا گلی باقی نگذارید.

با توجه به مقدار برگی که پیدا کردید و زمانی که برای ساخت پناهگاه دارید می توانید لایه ی عایق پناهگاهتان را سر و سامان دهید. ساختن درست این لایه می تواند تضمین کننده ی گرما و عدم هدر رفت هوای داخل پناهگاه باشد.

 

ساختن یک پناهگاه با چوب در طبیعت-مجله گردشگری میهمان شو

قدم هشتم:

خب حالا وقت رسیدگی به فضای داخل پناهگاه است.

تا آنجا که می توانید علف یا برگ های ریز خشک شده جمع آوری کنید و کف پناهگاهتان را ابا این مواد پر کنید.

حتی اگر با خودتان زیر انداز هم به همراه دارید این مرحله را فراموش نکنید. پوشاندن کف پناهگاه با برگ و علف های خشک می تواند فضای گرمتری برایتان بسازد.

 

پناهگاه - مجله گردشگری میهمان شو

قدم نهم:

خب بیایید استحکام پناهگاه را بررسی کنیم.

فشارهایی کم و با احتیاط به قسمت های مختلف پناهگاه وارد کنید . این کار را با احتیاط انجام دهید. قرار نیست پناهگاه خود را خراب کنید بلکه فقط هدف شما این است آن نقاطی که احتیاج به مقاوم سازی بیشتر دارد را پیدا کنید.

 

ساختن پناهگاهی امن در طبیعت-مجله گردشگری میهمان شو

قدم دهم:

اگر نقطه ای پیدا کردید که به نظرتان استحکام کمتری دارد باید کاری برایش انجام دهید. مقدار مواد عایقی بیشتر یا تعداد چوب های بیشتر می تواند استحکام بیشتری به پناهگاهتان بدهد.

 

چگونه یک پناهگاه امن بسازیم-مجله گردشگری میهمان شو

قدم یازدهم:

آفرین به شما. در حال حاضر یک پناهگاه خوب و محکم دارید.

احتمالا در این مرحله هوس درست کردن آتش به سرتان خواهد زد. نکات ایمنی مربوط به روشن کردن آتش را رعایت کنید.

اگر نمی توانید آتش روشن کنید نحوه صحیح آتش روشن کردن را بخوانید.

 

پناهگاه چوبی در طبیعت-مجله گردشگری میهمان شو

قدم دوازدهم:

بعد از ساختن یک سرپناه مطمئن و یک آتش گرم بهتر است کاری کنید که گرمای آتش مسنقیما به داخل پناهگاه شما هدایت شود.

یک تکه سنگ بزرگ را پشت آتش خود بگذارید تا گرمای آتش را به داخل پناهگاه شما منعکس کند.

خب شما توانستید بدون داشتن هیچ وسیله اضافه ای و فقط با کمک گرفتن از طبیعت یک پناهگاه عالی برای خودتان بسازید. تا می توانید از هوای آزاد و آتش گرمی که ساخته اید لذت ببرید.

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا