کال جنی و تورهای طبیعت گردی طبس

هر کدام از ما وقتی کوچکتر بوده ایم ترس هایی از موجودات خیالی داشتیم. دیو دو سر، یک سر و دو گوش، ارواح خبیث و ترسناک ترینش جن

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

هر کدام از ما وقتی کوچکتر بوده ایم ترس هایی از موجودات خیالی داشتیم. دیو دو سر، یک سر و دو گوش، ارواح خبیث و ترسناک ترینش جن. خدا می داند چه قدر برایمان عجیب و ترسناک بود که داستان های تخیلی از جن و ارواح را از زبان دوستانمان بشنویم.

حالا که بزرگ تر شده ایم می توانیم سفری داشته باشیم وهم آلود به دنیایی دیگر در مجاورت شهر طبس. گوش هایمان را برای صداهای ترسناک تیز کنیم و از دیدن حفره های عجیب بر روی دیواره های بیابانی به وجد بیاییم. اگر دلتان یک سفر پر هیجان و پر از زیبایی و شگفتی می خواهد با میهمان شو همراه باشید تا گشتی در مسیر کال جنی بزنیم:

چه طور به کال جنی برویم؟

کال جنی در استان خراسان جنوبی و در اطراف روستای ازمیغان و کویر حلوان قرار گرفته است و 35 کیلومتر با شهر طبس فاصله دارد. کال جنی در سال 1396 در فهرست آثار طبیعی و ملی به ثبت رسیده است و همیشه مورد توجه گردشگران و تورهای گردشگری از سراسر ایران عزیزمان قرار گرفته است.

برای رسیدن به کال جنی ابتدا خود را به شهر طبس برسانید و از آنجا فقط کافی است به سمت ازمیغان حرکت کنید. نرسیده به ازمیغان پس از جداشدن از جاده ی آسفالت و دیدن 2 راهی استخر شاعر با طی مسافتی در حدود 5 کیلومتر از یک جاده ی خاکی به ابتدای محل دره می رسید. البته در فصل‌های نه چندان گرم سال تورهای طبیعت گردی زیادی وجود دارند که گردشگران را به سمت مناطق جنوبی ایران می‌برند. تورهای قشم و تور چابهار و تورطبس از محبوب‌ترین تورهای جنوب ایران به شمار می‌آیند.

 

سفر به دره کال جنی-مجله گردشگری میهمان شو

چرا کال جنی؟

چرا این اسم مخوف را بر روی دره ای به این زیبایی گذاشته اند ؟

بعد از ریشه یابی از ترکیب دو کلمه ی کال و جن می بینیم که کال به معنی دره یا مسیری است که به وسیله سیلاب و جریان آب به وجود آمده باشد.

و از آن جا که همه‌ی ما سرمان برای چیزهای عجیب و غریب درد می کند به خاطر صدای بادی که در داخل دره ها و کوه های کال جنی می پیچد و صدایی که به گوش می رسد، این نام وهم آلود را بر روی این نقطه گذاشته اند. وقتی بر روی شن های کال جنی وهم آلود راه می روید صدای بلند شدن شن ها هم ممکن است حس ترسناکی برایتان ایجاد کند . آن زمان است که متوجه می شوید این نامگذاری چندان هم بی ربط نبوده است.

برای دره ای در مسیر جریان آب که گه گاه صداهای وهم آلودی در آن به گوش می رسد شاید بهترین انتخاب اسم همین دره ی جن ها یا کال جنی باشد.

 

کال جنی-مجله گردشگری میهمان شو

جاذبه های کال جنی

در ابتدا به شما توصیه می کنیم به علت مسیرهای پیچ در پیچی که ممکن است با آن ها رو به رو شوید حتما با یک لیدر که با محیط آشنا باشد به این نقطه سفر کنید . اگر از تورهای طبیعت گردی  به مقصد کال جنی استفاده کنید خیال خودتان برای داشتن یک همراه آشنا به مسیر راحت تر خواهد بود.

چه تصوری از دره و بیابان دارید؟ مکانی خشک و بی آب و علف که هیچ اثری از آب در آن وجود ندارد؟

دره ی کال جنی اصلا چنین نیست. دیدن نخلستان های طبیعی در ابتدای مسیر ثابت کننده ی همین قضیه است که آب در دره کال جنی اصلا نایاب نیست.

در مسیر کال جنی  آبشارهای کوچکی که به  نام" شلن" در بین محلیان شناخته شده اند توجه شما را به خود جلب خواهد کرد.

 

جاذبه های کال جنی-مجله گردشگری میهمان شو

 

اولین چیزی که در کال جنی توجه هر گردشگر یا طبیعت گردی را به خود جلب می کند کوه هایی است به شکل های عجیب و غریب. گاهی کوه ها به هم نزدیک شده اند و به سختی آسمان از زیر این بلندی ها دیده می شود . گاهی هم آسمان آبی و صاف بالای سرتان است.

اینکه چرا این کوه ها به این شکل در آمده اند چندان عجیب نیست . فرسایش در این منطقه علت اصلی به وجود آمدن این اشکال زیبا و دوست داشتنی است و پای هیچ  موجود عجیبی که این اشکال را به وجود آورده باشد در میان نیست.

در مسیر 9 کیلومتری و هیجان انگیز کال جنی حوضچه هایی قابل دیدن هستند که گاهی تا 1.5 متر ارتفاع دارند و برای علاقه مندان می تواند مکان مناسبی برای شنا کردن باشد.

این حوضچه‌ها به وسیله‌ی مسیرهایی به قنات راه دارند و به همین علت است که بعد از دیدن این حوضچه‌ها کم کم اثر کم تری از آب به چشمتان خواهد خورد.

در کال جنی کف زمین نیز آثاری از فرسایش آب و به جا ماندن نقوش و برجستگی را با خود به همراه دارد که به نوبه ی خود بسیار دیدنی است.

 

سفر به دره کال جنی-مجله گردشگری میهمان شو

 

این مسیر 9 کیلومتری کال جنی از یک کال اصلی و کال های فرعی تشکیل شده است که کال اصلی از نخلستان ها شروع می شود و به روستای ازمیغان می رسد.

بعد از ورود به بخش خشک و کویری دره، چاهی در ارتفاع 2 متری از سطح زمین توجه گردشگران و طبیعت گردان طرفدار هیجان را به خود جلب می کند . اگر خیلی دل و جراتش را دارید می توانید به داخل این چاه بروید .

مطمئنم توقع ندارید داخل چاه تالاری ببینید که اطرافش دالان هایی پر از حفره است.

 

دره کال جنی-مجله گردشگری میهمان شو

 

اینهمه چیزهای عجیب و خارق العاده آن هم در یک نقطه از شهر طبس واقعا هیجان انگیز است.

جدا از حفره هایی که به صورت طبیعی در دل کوه به وجود آمده است بعضی از حفره ها و تونل ها هم متعلق به زمان زرتشتیان است. این محل ها که به گبر معروف هستند محل زندگی و چله نشینی یکتا پرستان دوران ساسانیان بوده است.

بهرین فصل سفر به دره کال جنی:

از آنجایی که کال جنی محلی بیابانی و خشک است، فصل های خنک سال می تواند پیشنهاد خوبی برای سفر به آن باشد.

 

دره ی کال جنی-مجله گردشگری میهمان شو

در کال جنی چه جایی اقامت کنیم؟

دیدن از دره ی زیبای کال جنی آنقدر ها از شما زمان نخواهد برد که مجبور باشید شب را در این نقطه بمانید اما می توانید از روستاییان ازمیغان بخواهید که اگر خانه ای برای اجاره دارند آن را در اختیار شما قرار دهند.

توصیه ما به شما این است که فرصت دیدن دره ای زیبا و پر آب را در دل شهری بیابانی و گرم از دست ندهید و این سفر را هرگز به تنهایی تجربه نکنید.

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا