راهنمای کامل خرید کوله ی سفر چگونه یک کوله برای خرید انتخاب کنیم؟ قسمت دوم

در قسمت قبل از سری آموزشی در خصوصی انتخاب کوله ی مناسب برای هدف های مختلف درباره ی ویژگی هایی مثل ظرفیت کوله، نوع تماس کوله با بدن، کوله کشی و سایز مناسب و هم جنین نحوه دسترسی به وسایل کوله را در مورد کوله پشتی های مختلف مورد بررسی قرار دادیم.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

در قسمت اول از آموزش  انتخاب کوله ی مناسب برای هدف های مختلف درباره ی ویژگی هایی مثل ظرفیت کوله، نوع تماس کوله با بدن، کوله کشی و سایز مناسب و هم چنین نحوه دسترسی به وسایل کوله را در مورد کوله پشتی های مختلف مورد بررسی قرار دادیم.

در این مقاله می خواهیم توضیح کامل تری از این مفاهیم برای شما ارائه دهیم تا علت مهم بودن دانستن هر کدام از این آیتم ها در انتخاب کوله را بهتر درک کنید. با میهمان شو همراه باشید تا ببینید دانستن همین نکات سیار ساده و کوچک تا چه اندازه به انتخاب بهتر و یک خرید به صرفه تر کمک تان خواهد کرد.

گنجایش یک کوله پشتی

اکثر گردشگران حداقل دو مدل کوله در خانه های خود دارند. معمولا هم این کوله ها یا کوله های روزانه هستند یا کوله های سفری. در ایده آل ترین حالت یک طبیعت گرد باید برای هر مدل سفری که می رود کوله ی مخصوص به خودش را داشته باشد اما واقعیت این است که یک طبیعت گرد باید آنقدر از بدن خود و کوله های مختلف اطلاعات داشته باشد تا بتواند با زیرکی از همان کوله ای که دم دستش است به بهترین شکل استفاده کند و وسایلش را در آن جا دهد.

اولین قدم این است که برای خودتان تعیین کنید کوله ای که به آن نیاز دارید چه اندازه حجم لازم دارد. مقیاس اندازه گیری حجمی که در یک کوله جا می گیرد را با لیتر می سنجند.

خب حالا از کجا بفهمیم که چه کوله ای با چه ظرفیتی نیاز داریم؟ یا به زبان سخت تر عوامل تأثیر گذار در ظرفیت یک کوله چه عواملی هستند؟

طول زمان سفر، تعداد افرادی که قرار است از یک کوله استفاده کنند، نوع فعالیتی که قصد انجامش را دارید، فصل سفر یا توری که به آن می رویدو ارتفاع نقطه ای که مقصد شما گردشگر عزیز است.

نوع تماس بندهای یک  کوله پشتی  با بدن

نوع تماسی که کوله با بدن شما دارد یکی از مهم ترین فاکتور هاست. اما چرا ؟

اینکه بدن شما به چه شکل با کوله در تماس باشد به این معنی است که وزن کوله به چه شکل بر شانه تا کمر شما تقسیم می شود. اگر کوله شما سطح تماس بیشتری با قسمت لگن شما داشته باشد و بیشترین وزن بر لگن شما وارد شود برای بدنتان خیلی بهتر است. آن هم به این خاطر که عضلات لگن بزرگتر است و این ماهیچه ها به سرعت خسته نمی شوند.

در حال حاضر استاندارد ترین حالت تماس کوله با بدن حالت " داخلی " است. این کوله ها که به شکل حرف انگلیسی "X" یا "Y" ساخته می شوند تا فشار را به خوبی در پشت بدن شما پخش کنند. این مدل کوله ها به خاطر نوع ساختی که دارند به خوبی به قسمت پشت بدن شما می چسبند که همین قضیه باعث می شود در جاهایی که مسیر خیلی سخت و سنگ لاخی یا سربالایی های تند و تیز دارد بدنتان حالت پایداری بیشتری داشته باشد. یک نکته ی نه چندان مهم هم این است که در سفرهای زمستانی یا پاییزی این کوله ها انقدر محکم به بدنتان می چسبند که ستون فقراتتان را حسابی گرم نگه می دارند.

یک مدل قدیمی برای طراحی سطح تماسی کوله با بدن در گذشته وجود داشته که آن مدل تماس خارجی بوده است. این کوله ها 30 سال پیش خیلی استفاده می شدند و شاید پدر مادرتان این مدل کوله پشتی ها را بهتر به خاطر بیاورند. این کوله ها به خاطر نوع طراحی که داشتند می توانستند مقدار بار خیلی زیاد تری را در خود جای دهند.

البته کوله های جدید امروزی هم به قدری پیشرفته شده اند که می توانند ظرفیت خیلی بالایی داشته باشند.

جدید ترین مدل کوله پشتی ها از نوع تماسی احاطه کننده استفاده می کنند. این مدل کوله ها خودشان ذاتا سبک تر طراحی می شوند و به خاطر نوع طراحی شان وزن کوله را فقط روی عضلات لگن وارد می کنند.

 

انتخاب کوله پشتی مناسب-مجله گردشگری میهمان شو

 

عوامل دخیل در انتخاب سایز یک کوله پشتی

سایز یک کوله  مناسب برای هر کس دقیقا توسط طول ستون فقرات و دور کمر همان فرد تعیین می شود و ربطی به کل قد  ندارد. هیچ چیز به اندازه ی اینکه کوله ای با سایز متناسب با آناتومی بدنتان باشند نمی تواند روی راحت بودن شما در یک سفر تأثیر گذار باشد.

با یک متر اندازه بالاترین برآمدگی ستون فقراتتان را از گردن تا روی استخوان لگن اندازه بگیرید و بر اساس شکل زیر اندازه ی مناسب کوله ای که با فرم بدن شما هم خوانی دارد را انتخاب کنید.

بعد از پیدا کردن سایز مناسب کوله، یک کمربند متناسب با دور سایز کمرتان بخرید که با پوشیدن لباس های زمستانی و بیشتر شدن اندازه دور کمرتان قابلیت تغییر سایز داشته باشد و به راحتی به قسمت پایینی کوله ی شما وصل شود. اگر شما فردی هستید که طول ستون فقرات تان متوسط است و دور کمر کوچکی دارید می توانید از کمربند های کوهنوردی هم استفاده نکنید .

مهم ترین عامل همین انتخاب سایز مناسب کوله با توجه به طول ستون فقرات شماست که باید به آن حسابی اهمیت بدهید.

 

انتخاب سایز مناسب کوله پشتی-مجله گردشگری میهمان شو

جای دسترسی کوله پشتی

کوله ها معمولا یک عالمه در برای باز شدن دارند . ساده ترین مدل دسترسی مدلی است که در کوله ها از بالا باز می شوند و یک تکه اضافه برای جا دادن لوازم دم دستی در بالای در کوله دارند.

بعد ترها مدل های دیگری از کوله ها بوجود آمد که می توانید کلی تجهیزات را به بدنه ی کوله ی خود آویزان کنید. البته حواستان باشد که اضافه کردن یک عالمه تجهیزات چه زیر انداز باشد چه هر چیز دیگری باعث می شود شما به عنوان یک طبیعت گرد مستعد گیر کردن به شاخ و برگ درختان یا تکه های بیرون زده از صخره ها باشید.  همیشه هم داشتن جیب اضافه برای یک کوله و اضافه کردن وسیله به سطح بیرونی کوله شما آیتم خیلی مناسبی به حساب نمی آید.

 

انتخاب یک کوله پشتی مناسب-مجله گردشگری میهمان شو

آپشن های اضافه ای که روی یک کوله پشتی وجود دارد:

جیب هایی برای جا دادن بیل های کوچک، حلقه های زنجیری، جیب های اضافی در قسمت های جلو و کنار کوله و یک عالمه متعلقات دیگر که می توانند به کوله پشتی شما اضافه شوند و یک ظاهر خیلی حرفه ای به کوله شما بدهند. اما پیشنهاد ما به شما این است که خودتان را درگیر این آپشن ها و جیب های اضافه نکنید. اگر واقعا قصد ندارید هرگز به صخره نوردی بروید چه نیازی به داشتن یک جیب اضافه برای حما چکش یا بیل و یا حلقه های فلزی دارید؟

در ضمن خیلی از این جیب های کناری کوله ها اصلا برای جا دادن بطری آب داخلشان طراحی نشده اند. پس حتما بطری آب خود را در جای مناسبی قرار دهید.

شادترین طبیعت گرد کسی است که از کوله اش کمترین مقدار شی اضافه بیرون زده باشد . چرا که کمتر مستعد گیر کردن به شاخ و برگ درختان یا سنگ های بیرون زده از کوه است.

پس تا می توانید وسایتان را داخل کوله جا بدهید و درگیر این آپشن هایی که از شما آویزان می شوند نباشید.

 

آپشن های یک کوله پشتی-مجله گردشگری میهمان شو

 

وزن  مناسب یک کوله پشتی

اینکه وزن کوله ی شما الکی زیاد می شود فقط به این خاطر است که شما نمی توانید لوازمی که واقعا به آن ها نیاز ندارید را از کوله ی خود خارج کنید.

حواستان به کمربندهای کمری کوله و قسمت پایینی کوله که از کمرتان محافظت می کند باشید. در کوله کشی با وزن های پایین مثل 18 کیلو، کوتاه بودن کمربند کمری چندان مهم نیست اما در وزن کشی های بالاتر عدم تناسب طول کمربند می تواند باعث دردها و آسیب هایی به پشت شما بشود.

 

جمع بندی نهایی در انتخاب مناسب ترین کوله پشتی

زمان مناسبی برای انتخاب بهترین نوع کوله ای که می تواند برای هدف سفر شما و استیل بدنتان مناسب باشد صرف کنید و این نکته را هرگز فراموش نکنید که در کنار انتخاب کفش مناسب انتخاب یک کوله ی خوب می تواند لذت صد چندانی از یک تور یا سفر طولانی برایتان بوجود بیاورد.

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا