کویر خارتوران آفریقای گمشده ی ایران

آیا تا به حال به آفریقا سفر کرده اید؟ چه چیزی گردشگران را با آن تورهای گران قیمت به سمت یک قاره ی دیگر می کشاند ؟ وجود گونه های مختلف جانوری در یک اکو سیستم برای همه ی طبیعت دوستان جذاب است.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

آیا تا به حال به آفریقا سفر کرده اید؟ چه چیزی مسافران را با آن تورهای گران قیمت به سمت یک قاره ی دیگر می کشاند ؟ وجود گونه های مختلف جانوری در یک اکو سیستم برای همه ی تورهای طبیعت گردی جذاب است. چه احساسی به شما دست خواهد داد اگر بدانید بیش از 300 گونه‌ی متفاوت در یک منطقه در کنار همدیگر زندگی می کنند؟ آیا تا کنون 300 گونه از جانوران مختلف را در یک محیط زیست دیده اید؟ این روزها یکی از کویرهای پرطرفدار طبیعت گردان کویر خارتوران است. به علت نزدیک بودن خارتوران به پارک‌های ملی حفاظت شده تورهای طبیعت گردی و سازمان‌های حفاظت از محیط زیست تورهای چند روزه به مقصد خارتوران برگزار می‌کنند.

برای سفر به آفریقای ایران باید خودتان را به استان سمنان برسید. آن جا دشتی بکر و حیواناتی با تنوع زیستی بسیار بالا در انتظار ورود شما هستند.

با میهمان شو همراه باشید تا سفری به خارتوران داشته باشیم.

 

چطور به کویر خارتوران برویم؟

آفریقای ایران یا کویر خارتوران در منتهی الیه شرق استان سمنان و 250 کیلومتری جنوب شرق شاهرود در مجاورت استان خراسان قرار گرفته است. اگر قصد دارید به این دشت گمشده ی ایران سفر کنید بهتر است این کار را به تورهای طبیعت گردی واگذار کنید چرا که مسیر دسترسی به کویر تنها با ماشین های جیپ یا آفرودی قابل پیمایش است. منطقه ی حفاظتی توران در ضلع جنوب غربی جاده تهران به مشهد و در شرق دهستان طرود، غرب دهستان زمان ها و شمال شرق کویر مرکزی ایران قرار گرفته است.

 

راهنمای آفرود سواری

کویر خارتوران-مجله گردشگری میهمان شو

 

جاذبه های گردشگری کویر خارتوران :

منطقه‌ی محافظتی خارتوران از 3 محدوده ی متفاوت تشکیل شده است. کل فضای کویر خارتوران مساحتی به اندازه 1 میلیون و 400 هزار هکتار دارد. از این دشت پهناور 8 درصد را محدوده ی پارک ملی خارتوران، 75 درصد را پناهگاه حیات وحش و 17 درصد را منطقه ی محافظت شده ی توران تشکیل داده اند.

منطقه ی محافظت شده ی خارتوران دومین منطقه ی حفاظت شده ی وسیع در ایران است که گونه‌های نادری از گیاهان و جانوران را در دل خود جای داده است.

خارتوران بزرگترین ذخیره گاه زیست کره در ایران و بعد از سرنگتی تانزانیا دومین منطقه بیوسفر در جهان است.

آیا به غیر از مستند های حیات وحشی که از رسانه ها پخش می شود در جای دیگری یوز پلنگی دیده‌اید ؟

در منطقه‌ی خارتوران می‌توانید یوزپلنگ ایرانی را در سایت تحقیقاتی منطقه و در پشت فنس‌های حفاظتی به راحتی ببینید. دیدن این حیوانات وحشی در جایی به غیر از صفحات تخت و بی روح تلویزیون و گوشی موبایل هر طبیعت دوست و گردشگری را به وجد می‌آورد.

 

کویر خارتوران-مجله گردشگری میهمان شو

 

فقط یوزپلنگ ایرانی نیست که در این منطقه زندگی می کند. گورخر ایرانی هم کویر خارتوران را به عنوان محل زندگی خود انتخاب کرده است.

 

کویر خارتوران

 

خارتوران زیست گاه 41  گونه پستاندار، 167 گونه پرنده، 42 گونه خزنده، 2 گونه دو زیست، 72 گونه مار است. حیواناتی مثل :  گرگ،شغال،روباه قرمز، کفتار راه راه، پلنگ ایرانی، کاراکال، گربه وحشی، گربه شنی، گربه پالاس، دلیجه، کبک، تیهو، کبوتر چاهی، شاه بوف، سبزه قبای هندی، دم جنبانک، اردک بلوطی، انواع گنجشک، جیبر، آهو، قوچ، هوبره، زاغ و خزندگانی مثل لاک پشت ها در این منطقه زندگی می کنند.

 

کویر خارتوران-مجله گردشگری میهمان شو

 

جالب است که فقط 72 گونه مار در خارتوران زندگی می کنند که 63 گونه آن ها خشک زی و 9 گونه ی دیگر دریایی هستند.

تصور اینکه در این ناحیه تا این حد تنوع زیستی جانوران بالا باشد هر طبیعت گردی را به سمت خارتوران می کشاند.

 

حیات وحش در کویر خارتوران-مجله گردشگری میهمان شو

جاذبه های گردشگری اطراف خارتوران :

اگر تا این نقطه از ایران آمده اید رفتن به جنگل های قطاربند و منطقه کوه دو شاخ عباس آباد را حتما در برنامه ی خود قرار دهید .

روستای پلکانی قلعه بالا هم یکی دیگر از جاذبه های گردشگری در اطراف خارتوران است.

 

روستای قلعه بالا در اطراف کویر خارتوران-مجله گردشگری میهمان شو

 

دو روستای خوش آب و هوا و زیبا در اطراف خارتوران روستاهای دروازه حیات وحش توران و روستای رضا آباد است.

در روستای رضا آباد کوچ نشینان را از نزدیک ببینید و با نوع خاص زندگی آن ها آشنا شوید . این فرصت را شاید در هیچ نقطه ی دیگری از ایران نتوانید پیدا کنید.

 

در خارتوران در کجا اقامت کنیم؟

قبل از رفتن به خارتوران به فکر رزرو اقامتگاه در این منطقه باشید. اگر دلتان می خواهید یک شب را به سبک روستاییان نازنین کویری بگذرانید باید به روستاهای اطراف بروید. روستای قلعه بالا با اقامتگاه بوم گردی بی بی زهرا یکی از گزینه های نزدیک به شما خواهد بود. هم چنین اقامتگاه بوم گردی قلعه امیر خان و اقامتگاه بوم گردی کلوت کویر هم می توانند میزبان شما باشند.

 

تجربیات سفر خود به خاتوران را با ما به اشتراک بکذارید:

 

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا