راهنمای انتخاب کفش مناسب برای طبیعت گردی - قسمت دوم

در قسمت اول از مقاله ی انتخاب کفش مناسب به بررسی جزیی ترین آیتم هایی که در ساخت کفش استفاده می شود پرداختیم و از اهمیت بالای نوع کفش انتخابی برای سفر های متفاوت به میزان کافی به بحث پرداختیم.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

در قسمت اول از مقاله ی انتخاب کفش مناسب به بررسی جزیی ترین آیتم هایی که در ساخت کفش استفاده می شود پرداختیم و از اهمیت بالای نوع کفش انتخابی برای سفر های متفاوت به میزان کافی به بحث پرداختیم.

با میهمان شو همراه باشید  تا به بررسی سوالاتی که کاربران برای انتخاب کفش از ما داشته اند بپردازیم:

سوال: من یک طبیعت گرد تازه کار هستم و نمی دانم چه کفشی برایم مناسب است:

پاسخ: اگر قرار امسافتی که قرار است طی کنید زیر 8 کیلومتر است و برنامه ای سبک مدنظرتان است . برای شروع کفش های پیاده روی سبک را انتخاب کنید. البته اگر قصد ندارید هزینه ای برای خرید کفش بپردازید می توانید از کفش های ورزشی معمولی خودتان استفاده کنید. اما اگر مسیر شما صخره ای است یا در فصلی سرد به طبیعت می روید باید بی خیال گلی شدن کفش های ورزشی تان  و حفاظت در برابر تخته سنگ های تیز باشید.

 

انتخاب کفش مناسب-مجله گردشگری میهمان شو

 

سوال: من به عنوان یک گردشگر و طبیعت گرد بین انتخاب پوتین های ساق متوسط و کفش های ساق کوتاه کوه نوردی مردد هستم:

پاسخ: امروزه اکثر گردشگران به سمت انتخاب کفش های ساق کوتاه کوهنوردی رفته اند. این کفش ها برای گشت زنی در طبیعت سبک تر هستند. خیلی نگران پیچ خوردن پاهایتان نباشید چرا که باتوم های کوهنوردی بهترین محافظ برای جلوگیری از پیچ خوردن مچ پاهایتان خواهد بود.

 

انتخاب کفش مناسب-مجله گردشگری میهمان شو

 

سوال: کف کفش تا چه حد باید سفت باشد؟

سفت بودن کفی کفش چندان نکته ی مثبت و خوبی نیست. اما برای پیاده روی هایی که قرار است بالای 25 کیلومتر در یک مسیر صخره ای طی شود، سفت بودن کفی کفش می تواند برایتان این اطمینان را حاصل کند که کفش تان مقاوم است . یک کفی سفت اجازه نمی دهد که پاهایتان روی صخره های سنگی یا ریشه ی درختان درد بگیرد یا حسی از لمس شدن آن صخره سنگ ها به پاهایتان دست بدهد.

 

انتخاب کفی کفش مناسب-مجله گردشگری میهمان شو

 

سوال: برای خرید کفش به چه نکاتی در قسمت زیرین کفش باید توجه کرد؟

پاسخ: کفش تان را برگردانید و به زیره ی کفش نگاه کنید. اگر قصد دارید مسیری نا هموار و سراشیبی را طی کنید باید به دنبال زیره ای عمیق، خشن و زمخت و قوی باشید. هم چنین باید در قسمت انتهای زیره ی کفش ترمیز گیر خوبی وجود داشته باشد. وجود ترمز گیر در زیره ی کفش مانع از سرخوردگی تان در سراشیبی می شود.

سوال: آیا من به یک پوتین ضد آب نیاز دارم؟

پاسخ: یک کفش ضد آب جلوی خیس شدن پاهای شما را می گیرد. اما چگونه؟ با استفاده از غشاهای متفاوت و تکنولوژی های خاص. اکثر کوهنوردان یا طبیعت گردان از این مدل کفش ها برای فصل های بارانی استفاده می کنند چرا که در فصل های گرم سال، پاهای شما داخل این مدل کفش ها به شدت داغ می کنند.

اگر قصد ندارید به صورت حرفه ای در پاییز و زمستان به کوهنوردی بروید ببهترین پیشنهاد ما به شما استفاده از جوراب های پشمی است. پشم به کار رفته در این جوراب ها می تواند به سادگی دما و روطوبت پاهایتان را در حالت متعادلی نگه دارد.

از آنجاییکه رطوبت در قسمت مچ پا و انگشتانتان می تواند به سادگی باعث ایجاد شدن تاول روی پاهایتان شود پس بهتر است سعی کنید تا حد امکان از جاهاییکه گودالی از آب است عبور نکنید تا پاهایتان خیلی خیس نشوند. هروقت حس کردید پاهایتان خیس شده است سریعا جوراب خود را عوض کنید و اندکی به کفش هایتان زمان بدهید تا خشک شوند.

 

کفش ضد آب-مجله گردشگری میهمان شو

 

سوال: هر پوتینی که می پوشم یک مشکلی دارد. چطور سایز مناسب پوتین را انتخاب کنم ؟

پاسخ: وقتی از سایز صحبت می کنیم 4 عامل مدنظرمان است:

حساسیت: فرق بین سایز 39 و 39.5 فقط در نیم سانتی متر است ولی همین نیم سانتی متر هم بسیار مهم است.

پیچیدگی: یک بخش از کفش کاملا متناسب است اما بخش دیگر تنگ یا گشاد است.

تغییر پذیری: گاهی اوقات یک کفش از سایز 38 به پای شما می خورد اما از یک مدل کفش دیگر سایز 39.

شخصی بودن: فقط و فقط انگشتان پنجه ی پای شما می توانند تصمیم بگیرند که این کفش مناسب است یا نه ؟

بهترین راه برای فهمیدن این که آیا این کفش مناسب پای شما هست یا خیر انگشتان پای شما هستند. آیا انگشتان پای شما احساس راحتی می کنند ؟ آیا فضای قرار گیری انگشتان پا هایتان تنگ یا کوتاه است؟ آیا پاشنه ی پای شما از انگشتانتان بالاتر قرار می گیرد ؟

نکته ی دیگر این است که اگر انگشتان پاهایتان در جای مناسبی در کفش قرار می گیرند باید بتوانید یک انگشت دست تان را در فضای خالی بین پاشنه ی کفش و پاهایتان جای دهید.

 

سوال : چگونه از پوتین هایم محافظت کنم ؟

پاسخ: 2 قاعده کلی بسیار ساده وجود دارد:

حتی اگر کفش هایتان ضد آب است آنها را خشک نگه دارید و از خیس کردن آن ها خودداری کنید.

همیشه پوتین هایتان را تمیز نگه دارید و اجازه ندهید کثیفی، گل و برف روی کفشتان بماند.

 

تمیز نگه داشتن کفش-مجله گردشگری میهمان شو

 

سوال: چگونه در طبیعت گردی های طولانی از خسته شدن پاهایمان جلوگیری کینم؟ 

پاسخ: یک اشتباهی که معمولا خیلی از افراد ندانسته آن را انجام میدهند این است که فراموش می کنند ناخن های پای خود را کوتاه کنند. حتما قبل از رفتن به یک تور کمپینگی یا حتی پیاده روی طولانی ناخن های پای خود را کوتاه کنید.

راه دیگری که می توانید برای خسته نشدن پاهایتان انجام دهید این است که مواظب باشید پاهایتان به هیچ وجه تاول نزنند. مهم ترین علت تاول زدن پاها، سایش پا با کفش است. پس باید حواستان به این نکته باشد که پوتینی بپوشید که اندازه ی پاهایتان باشد و جورابی را انتخاب کنید که با پاهایتان اصطکاک نداشته باشد. بهترین گزینه برای انتخاب جوراب، جوراب های پشمی است.

 

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا